Author Topic: Razboiul Ucraina-Rusia  (Read 98992 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Offline astateofmind

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #75 on: 07 March 2022, 22:38 »
Daca Ucraina pierde, ofiacial, si cele 2 regiuni plus Mariupol plus Crimea pot sa spun ca pierd FOARTE mult.

Pierd toate contractele de exploatare din Mare Neagra, predau Rusiei gazele din Nord Est, pierd orice control in sud, e posibil chiar ca Rusia sa se duca pana on Transnistria si atunci Ucraina pierde access la Marea Neagra definitiv.

Nu stiu cat de acceptabile sunt aceste conditii si nu stiu cat de acceptabila e alternativa (continuarea razboiului ...)

Economic toti pierd, cel mai mult Rusia dar si Europa si USA ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline USB.next2USA

  • Feedback Score: (1)
  • Newbie
  • Posts: 8
    • View Profile
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #76 on: 08 March 2022, 07:47 »
Evident ca toti pierd.
S-a intors dom' profesor :
Si inca ceva la fel de interesant :

Post Merge: 08 March 2022, 18:43
Cine doreste razboi, de razboi va avea parte : 
Mai crede cineva, asta apropo de manipularea sugerata de un coleg citat de mine cu ceva zile in urma, ca aici e vorba de Ukraina si de interesele populatiei de acolo ? Sau de interesele noastre si ale tarilor din imediata vecinatate ?
Interesant punct de plecare intr-o discutie mai ampla : https://thewashingtonstandard.com/is-ukraine-destroying-evidence-of-us-funded-bioweapons-program/  Cred ca razboiul asta este doar inca un alt mod al NWO de a avansa cu agenda, era din ce in ce mai greu fara o amenintare reala iar situatia incepe sa semene cu cea de dinainte de WW2.
« Last Edit: 08 March 2022, 18:43 by USB.next2USA »
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #77 on: 08 March 2022, 19:49 »
Depinde un cacat de Putin lmao. Retardatu' nu e in stare sa isi miste tancurile pe strada, in afara de a da cu bombe nu poate altceva. E absolut mancat daca numai se uita inspre Romania/Polonia, asta e clar. 20 de ani o sa manance toata Rusia paine cu margarina dupa atatea sanctiuni.

Azi a iesit milogul sa ceara oprirea sanctiunilor ahahaha. Am crescut cu teama de ruskia si armatele lor super mega awesome, ca sa vedem de fapt ca prostu' prostilor nu isi poate nici macar hrani soldatii. Ma asteptam la jdemii de T14 armata, MIG35-uri, T90+, asta nici T80 nu are de ajuns.

Puck Futin.

Suntem multi care ne-am jucat Battlefield, Red Alert, World in Conflict, EndWar si Modern Warfare, eram obisnuiti sa vedem parasutisti rusi peste New York si tancuri rusesti pana la Paris sau suhoaie pe tot cerul Europei.  Teapa!

Ce am vazut la parada (tancuri, trupe speciale) exista, dar sunt amplasate si in Orient, prin Siberia, la frontiera cu China si Mongolia, inclusiv la 3 km de Alaska.

Putin nu are incredere nici in aliatul sau Xi, care apropo....rusii nu mai au de ieri acces la TIK-TOK! Pana si chinezii le-o trag sub presiunile americanilor!

Singurele tari care au votat pentru razboi la ONU au fost Siria, Belarus, Eritreea, Venezuela, Coreea de Nord, adica tari esuate.
Si pana si Afganis....Emiratul Islamic Taliban a condamnat actiunile Rusiei in Ucraina.



« Last Edit: 08 March 2022, 19:57 by bombardieru »
 

Offline mache

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #78 on: 10 March 2022, 00:10 »
@USB.next2USA  - inceteaza cu spamu' de pe toate prostiile de site-uri, mersi
 
The following users liked or thanked this post: slicker

Offline astateofmind

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #79 on: 10 March 2022, 18:11 »
Ok, ceva interesant, nu are legatura cu "cine, de ce, cum, conspiratii, etc"

Mai degraba "cine pierde si cine castiga de pe urma conflictului".

E putin cam lung dar merita:

https://qr.ae/pGL838
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #80 on: 11 March 2022, 02:07 »
La cum arata tancurile ruse parjolite si parca fabricate din materiale ieftine din ultimele poze,inclusiv la suhoaiele care cad ca mustele, doborate de niste mig-uri mai vechi, arata ca  KGB-istii si oligarhii l-au lucrat pe Putin bine de tot pe la spate.
Vladut cerea tancuri si avioane, iar functionarii,  smenari si corupti fiind, au furat banii investiti de catre regimul putinist si au investit mai putin, oligarhii si-au luat banii si i-au livrat lui Vladut niste rable vopsite ca sa arate a tancuri si avioane.
Rezultatul? Rusii au pierderi enorme in Ucraina.

Cred ca si CIA a avut o contributie la a-l face pe Putin sa se creada mai invincibil decat este,   prin toata propaganda americaneasca din filme si jocuri video in care trupele ruse asalteaza orasele vestice.

Nu cred ca mi-as dori sa experimentam si asta, dar probabil ca si arsenalul nuclear rusesc ar putea fi in proportie 60-70% praf.  E drept ca artileria si aviatia produc distrugeri, dar nu la nivelul Americii.


Ceea ce-mi confera putina incredere ca razboiul NATO-Rusia (si cred ca ar fi suficient numai ca Franta, Marea Britanie si SUA sa bata Rusia) va fi scurt si fara prea mari pierderi pentru occident....in schimb o sa-mi fie mila de rusi.


Intr-un atac preventiv US-UK asupra Rusiei, Moscova o sa fie exterminata, inclusiv toate silozurile nucleare.Iar in timpul asta, China ii ia SIBERIA. Rusia o sa fie exterminata , ocupata si inconjurata mai ceva ca Germania nazista in 1945.



 BTW - ca tot se sperie lumea si face coada la iod sau isi cumpara locuri in buncare, am fi anuntati de americani cu 4-5 zile inainte pentru ca orice manevra fac rusii se vede prin satelit cand le muta si cand le testeaza.
Am fost anuntati cu totii cu 2 luni inainte ca rusii vor ataca Ucraina, cam de la 1-3 decembrie cand mobilizau trupe la granita.

Singurele temeri ar fi submarinele rusesti, asa ca suntem la mila scutului anti-racheta.



Chiar si asa, Rusia nu sta intr-un singur dictator dement, caci sub el sunt mii de ofiteri care au familii si care nu-si doresc sa traiasca pentru multe generatii in buncare din cauza iernii nucleare globale.
Aduceti-va aminte de Stanislav Petrov.
Mai mult ca sigur e pregatita demult debarcarea lui Vladut , pus de KGB la conducere pana cand a devenit un monstru incontrolabil, iar Ucraina serveste drept oportunitate pentru a pune o noua marioneta.

Daca da Vladut 1-2 tactice nucleare in Ucraina prin act de forta, in secunda doi e mort!
« Last Edit: 11 March 2022, 02:20 by bombardieru »
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #81 on: 12 March 2022, 22:51 »
Daca Ucraina pierde, ofiacial, si cele 2 regiuni plus Mariupol plus Crimea pot sa spun ca pierd FOARTE mult.
 

Conventional, Ucraina nu mai poate sa piarda. 
Ma uimeste si pe mine care nu-i dadeam sanse pe 25-27 februarie.

Poate ca ucrainenii  vor pierde Mariupol, poate ca si Kievul va cadea in 1-2 saptamani, dar ucrainenii vor opune rezistenta prin crearea celei mai puternice insurgente in zonele rurale din Ucraina de Vest, aprovizionati de NATO,  si va fi cea mai invincibila cum nu s-a mai vazut de la insurgenta irakiana si cea talibana incoace care le-au dat batai de cap si americanilor. Batalionul Azov e deja comparabil cu Vietcong.
Pe termen lung, in vreo 2-3 ani daca o tin in ritmul asta, ucrainenii isi vor recupera toate teritoriile pierdute, inclusiv Donbass si Crimeea. 
Pe langa asta, sunt deja 200.000 de voluntari europeni si armate private americane pe acolo, si numarul e in crestere. 

O tara care are trupe profesioniste de infanterie, echipate cu tunurile Javeline anti-tanc,  tunurile portabile Stinger,  plus rovere  si dronele care sa traga cu proiectile si gloante, combinate cu o artilerie defensiva si scut anti-racheta, este cea mai invincibila in secolul 21.
Razboiul asta mi-a aratat cat de  INUTILE sunt trupele de soldati luati cu arcanul,  tancurile si elicopterele in secolul asta (ma rog, stim asta din anii 80, dar avem ocazia sa   vedem asta  in Europa). Cred ca daca Ucraina avea si sistem anti-racheta mai demult, Putin s-ar fi gandit de 1000 ori daca o invada.

S-A TERMINAT pentru Rusia, gata!


Rusia nu mai poate sa castige in niciun scenariu.  O sa piarda mai multe trupe decat in Afganistan, si numai in 2 saptamani au ajuns la 12.000 de rusi ucisi. Pana la sfarsitul lunii Rusia va ajunge precis la 50.000 de soldati pierduti. Si nici nu mai are de unde sa aduca intariri pentru ca celelalte trupe pe care le vezi la parada anuala sunt pentru apararea frontierelor si pregatite pentru un ipotetic razboi cu NATO.
Partea si mai proasta pentru rusi e ca in curand vor ramane fara munitie pentru termobarice din cauza sanctiunilor si cred ca nici aeronavele nu vor mai fi functionale daca pilotii (dar si intermediarii din toate domeniile si industriile cu care are legatura aeronautica rusa) vor primi salarii injumatatite, nu mai spun ca s-a ales praful de industria energetica  datorita   incetarii livrarii gazului  in Europa. 

In Afganistan au pierdut 14-20.000 de soldati in 10 ANI.

Federatia Rusa, in numai 2 saptamani de razboi cu Ucraina, a ajuns falita din cauza sanctiunilor mai ceva ca Uniunea Sovietica in 1991 dupa 10 ani de razboi in Afganistan.
Si disperarea e mare in Rusia- revolte, milioane de rusi concediati care nu-si mai primesc salariile, iar Putin isi incarcereaza deja directorii de securitate........DE FRICA!

 
Apropo, javra de Putin  a ordonat soldatilor sai sa traga in copii ucraineni, apeland la metoda jegoasa de RAZBOI PSIHOLOGIC.

Pentru ca recent Zelenski a decretat ca toti civilii din Ucraina sa poarte arme de autoaparare, chiar daca nu sunt incorporati!
 
Cred ca  sa vorbim de Putin la trecut pana la Pastele ortodox.
« Last Edit: 12 March 2022, 22:55 by bombardieru »
 

Offline KodiaK

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #82 on: 13 March 2022, 10:18 »
Esti foarte optimist, si sper sa fie cum zici.
Insa eu cred ca daca pica Kiev-ul si Putin isi planteaza o marioneta acolo, se termina tot pt Ucraina. NATO o sa-si retraga supportul, pt ca nu mai e razboi. "Oficial" totul o s fie bine in Ucraina, iar Putin o sa declare ca toate crimiele comise de el au fost comise de separatistii si neonazisti din Ucraina. Posibil sa forteze si niste "marturii" ca sa linisteasca NATO & co. Incet-incet va fi aceeasi "bunastare" ca si in Rusia, unde oricine proteseteaza este arestat sau dispare misterios.
Populatia o sa fie mult prea obosit pt proteste masive de sute de mii de oameni, care ar fi mult mai greu de innabusit. Cei care au fugit nu se vor intoarce, iar cei care au ramas vor fi mult prea ocupati sa isi refaca tara.
Asa cum vest-ul nu face nimic pt populatia din Rusia (in afara de niste mustrari cand mai este deturnat vreun avion...) la fel nu o sa faca nimic nici populatia din noua Ucraina.

Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #83 on: 13 March 2022, 12:25 »
Nu cred ca vestul va renunta la sanctiuni cand Putin va lua Kyiv.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Ciocanul

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #84 on: 14 March 2022, 20:54 »
Stirea zilei: de pe 24 februarie pana acum, occidentul a cumparat combstibili fosili de la Rusia in valoare de peste 9 miarde de euro. Si cu restul de sanctiuni o sa fie gen Renault nu mai poate importa piese din Rusia... hur dur... le exportam in China si apoi le importam in Romania. Piesele o sa stea pe vapor, doar o sa plimbam hartii prin vami. Si faza cu swift se poate ocoli. Astea sunt cacaturi, daca ai coaie intri cu armata in Ucraina si o dai parte in parte barbateste. :D Asa erau razboaiele intr-o vreme: aparea o armata pe un deal, cealalta pe celalalt deal, la sfarsit cine ramanea in picioare castiga si gata. :D
 

Offline astateofmind

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #85 on: 14 March 2022, 20:59 »
Daca ar fi atat de simplu ...

Sau si mai bine: sa o dea parte in parte Putin cu Zelenski ...

Din pacate acum daca se supara nu mai e vb doar de "apare armata pe deal" ci mai degraba cu "bah baieti, va bagati dam cu bomba aia mare" si deja Putin si masina de propaganda au pregatit populatia cu idei de "daca nu ma vrea mai bine murim toti"
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Ciocanul

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #86 on: 14 March 2022, 21:06 »
Dar cine sa se bage cu bomba ? :D Aia care cumpara petrol si gaze de 9 miliarde in 2 saptamani ? Cum le-au platit daca nu mai au swift and shiet ? :D Tot trompeteaza ca restrictii si nu taie nimeni teava aia si nici nu o sa o taie ca nu ai cum. Cum vine asta intr-un razboi ? Eu te violez in ochiul maro, tu stai capra dar am si eu grija sa nu o bag toata sa nu te usture. Ori suntem golani ori nu mai suntem.
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #87 on: 15 March 2022, 01:22 »
Esti foarte optimist, si sper sa fie cum zici.
Insa eu cred ca daca pica Kiev-ul si Putin isi planteaza o marioneta acolo, se termina tot pt Ucraina. NATO o sa-si retraga supportul, pt ca nu mai e razboi. "Oficial" totul o s fie bine in Ucraina, iar Putin o sa declare ca toate crimiele comise de el au fost comise de separatistii si neonazisti din Ucraina. Posibil sa forteze si niste "marturii" ca sa linisteasca NATO & co. Incet-incet va fi aceeasi "bunastare" ca si in Rusia, unde oricine proteseteaza este arestat sau dispare misterios.
Populatia o sa fie mult prea obosit pt proteste masive de sute de mii de oameni, care ar fi mult mai greu de innabusit. Cei care au fugit nu se vor intoarce, iar cei care au ramas vor fi mult prea ocupati sa isi refaca tara.
Asa cum vest-ul nu face nimic pt populatia din Rusia (in afara de niste mustrari cand mai este deturnat vreun avion...) la fel nu o sa faca nimic nici populatia din noua Ucraina.






Nu se termina nimic pentru Ucraina daca pica Kiev. Ba dimpotriva, rezistenta abia incepe. Si o sa fie fatala pentru rusi. Chit ca va dura 1-2 ani, sau 10-20 ani, invazia asta o sa fie sfarsitul definitiv al Rusiei asa cum o stia lumea ca cea mai mare tara de pe glob de vreo 500 ani. Desi eu cred ca e o chestiune de cateva saptamani pana intra Federatia Rusa in colaps.

Rusii abia au putut ocupa cateva fasii din 24 februarie incoace. Daca compari harta din 14 martie cu cea de pe 7 martie, n-au avansat mai deloc. 

Adu-ti aminte cand americanii au capturat Kabul in noiembrie 2001 dupa o luna si ceva de la inceputul Operatiunii Speciale "Enduring Freedom" pentru detalibanizarea Afganistanului.
N-a trecut mult timp si apoi a inceput Operatiunea Anaconda prin martie 2002,  aia pe care ai vazut-o si in Medal of Honor (2010) si atunci au inceput sa aiba pierderi serioase cand au trebuit sa se lupte cu talibanii si teroristii al-Qaeda in Shah-i-Kot Valley, fix intr-o regiune muntoasa.
Si iata Afganistanul dupa 20 ani de ocupatie americana. Au pierdut americanii vreo 2420 de soldati in timpul asta din cauza insurgentilor care s-au opus cu ferocitate in mediul rural.

Cu irakienii au avut de furca cand au dus lupte de gherila urbana la Fallujah, asta la un an dupa ce capturasera Bagdadul.

Si vorbim totusi despre niste musulmani cu echipamente rudimentare,kalasnikoave vechi si explozibili.

Cu ucrainenii e alta treaba - au arme, echipamente si tunuri de noua generatie,  sunt finantati de toate statele NATO.

Sa mai spun ca tot Kievul e minat?
 
Daca ar fi atat de simplu ...

Sau si mai bine: sa o dea parte in parte Putin cu Zelenski ...

Din pacate acum daca se supara nu mai e vb doar de "apare armata pe deal" ci mai degraba cu "bah baieti, va bagati dam cu bomba aia mare" si deja Putin si masina de propaganda au pregatit populatia cu idei de "daca nu ma vrea mai bine murim toti"


Numai sa se gandeasca Putin la asa ceva , si o sa se trezeasca cu toate silozurile nucleare astupate cu pamant si moloz, cu toate aeroporturile ruinate, cu toate bazele militare strivite, cu toate flotele scufundate printr-un atac preventiv (prin surprindere) facut de toata aviatia NATO. 

Zece lilieci B-2 sunt suficienti ca sa aduca Rusia in epoca de piatra. Poate si mai rau....ca cine stie ce tehnologii ascund americanii - EMPs de exemplu.



Si n-ar fi rau daca ar scoate si niste F-117 din garaj, asa prafuite cum sunt,  sa vaneze flota navala ruseasca, inclusiv submarinele folosindu-se de radar si sisteme acustice.

« Last Edit: 15 March 2022, 01:34 by bombardieru »
 

Offline Nosferat

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #88 on: 20 March 2022, 13:05 »
Cum m-am asteptat, avem o criza a refugiatilor,si de data asta tarile din centru si est vor suporta majoritatea.  Marea propaganda cu "refugees welcome" vad ca acuma tace,nu prea ii vad pe suedezi sau nemti sau pe altii sa urle in gura mare asa cum au facut prin 2015-16..  Nu stiu cum va fi ca deja incepe sa devina grava situatia, am fost sapt trecuta in Polonia. Am dorit sa vad si eu cum e Cracovia, stiu nu a fost tocmai momentul oportun.

Gara e arhiplina de refugiati, autogara la fel, nu prea ai trenuri ca sunt pline pana la refuz, autocare la fel. Bine acuma centru vechi turistic e mai liber pentru ca deh, trebuie ceva banuti de la turisti. Altfel deja sunt peste 120K oameni acolo, care au sosit in ultimele 2 saptamani si se vede clar ca orasul cam clacheaza ca nu poate lua mai multi. Mi se pare enorm de mult in un timp asa de scurt, efectiv nu ai unde sa acomodezi atatia oameni in un timp asa de scurt.  Vad ca si in Romania vin tot mai multi si mai multi.
Ignore list :astateofmind
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #89 on: 21 March 2022, 01:05 »
Cum m-am asteptat, avem o criza a refugiatilor,si de data asta tarile din centru si est vor suporta majoritatea.  Marea propaganda cu "refugees welcome" vad ca acuma tace,nu prea ii vad pe suedezi sau nemti sau pe altii sa urle in gura mare asa cum au facut prin 2015-16..  Nu stiu cum va fi ca deja incepe sa devina grava situatia, am fost sapt trecuta in Polonia. Am dorit sa vad si eu cum e Cracovia, stiu nu a fost tocmai momentul oportun.

Gara e arhiplina de refugiati, autogara la fel, nu prea ai trenuri ca sunt pline pana la refuz, autocare la fel. Bine acuma centru vechi turistic e mai liber pentru ca deh, trebuie ceva banuti de la turisti. Altfel deja sunt peste 120K oameni acolo, care au sosit in ultimele 2 saptamani si se vede clar ca orasul cam clacheaza ca nu poate lua mai multi. Mi se pare enorm de mult in un timp asa de scurt, efectiv nu ai unde sa acomodezi atatia oameni in un timp asa de scurt.  Vad ca si in Romania vin tot mai multi si mai multi.


Asta e partea si mai  trista a razboiului declansat de Putin. Din momentul cand a invadat Ucraina, a stiut ca automat vor pleca milioane de ucraineni spre UE. Si refugiatii aia costa economia europeana.

Evident ca UE va trebui sa scada bugetul pentru educatie, infrastructura cercetare, pe locuri de munca, in medicina (pandemia de coronavirus a fost benefica in privinta saltului medicinei moderne) si va trebui sa investeasca mai mult in aparare si in refugiati. 

Asta inseamna intre 5 si 10 ANI GREI pentru UE - de stagnare tehnologica, de  scadere economica

Ca nu stii cand se termina si cat de mult timp vor ramane refugiatii aici.
Multi nu se vor mai intoarce in veci in Ucraina la cat de distrusa este.

Si vor trebui sa inceapa de la 0 aici in UE. Si ghici ce, multi nu au studii superioare, unii au studii superioare, unii nu prea cunosc nici alfabetul latin, altii cunosc engleza, vor fi unii care vor fi capabili sa se integreze, altii nu prea.

Si iti dai seama ca o sa fie bataie de cap in urmatorii ani, poate mult mai rau decat a avut Europa cu cei 5-6 milioane de refugiati sirieni si libieni.
Pentru ca estimez ca vor veni aici intre 10 si 15 milioane de ucraineni in urmatoarele 6 luni.  Pentru ca nu e o MEDITERANA sa-i opreasca.  Nu trebuie sa vina cu niste barci, ci doar pe jos sau cu masina.  Inchipuie-ti ce va insemna asta pentru imigrantii romani, polonezi si bulgari plecati la mai bine in vest, pe langa faptul ca mai sunt milioane de arabi si africani,  cand isi vor cauta foarte greu joburi, chiar si la munca de jos.
Din punctul asta de vedere inseamna scaderea traiului pentru europeni.
O suferi rasa alba din Europa o scadere demografica si imbatranire, dar sa primesti 10-15 milioane de ucraineni intr-un interval scurt de timp e o CATASTROFA ECONOMICA pe termen lung.
In cazul asta, nu prea iti mai vine sa le intinzi mana de ajutor, nici sa le donezi ceva, stiind ca cariera si stilul tau de viata sunt in joc pe termen lung,  dar in contextul asta foarte sensibil poti sa ajungi stigmatizat ca esti putinist si partas la crimele asupra ucrainenilor.
Da, suntem in RAZBOI ECONOMIC cu Rusia deja. 

Operatiunea speciala a Rusiei presupune distrugerea Ucrainei, ruinarea ei economica  totala pentru a nu mai fi aderabila la UE, nici NATO, deci se creeaza un stat-tampon, un No Man's Land.  Si da, nu m-ar mira sa foloseasca si nuclearele sau armele chimice ca sa mature de tot vestul Ucrainei , desi nu cred ca-si mai are rostul. Tactic a pierdut, dar strategic, chiar si daca Putin nu va mai fi in viata, a castigat.   Pentru ca declansarea acestei invazii  presupune si ruinarea economica al Uniunii Europene, dar si a lumii arabe si a Africii.
Cel putin asta a visat  Putin. 

Sanctiunile intr-adevar, vor falimenta Rusia, dar ne vor afecta si pe noi.  Mult mai rau decat credem.
Mai nasol e ca sunt o gramada de tari africane dependente de graul din Ucraina si Rusia.  Iar asta inseamna ca va izbucni FOAMETE in tarile africane. Apoi anarhie si razboaie civile. Si sa vezi ce viitor stralucit va avea Europa cand in Mediterana vor patrunde nu milioane, ci zeci de milioane de africani si arabi infometati.
Putin a sadit in dimineata zilei de 24 februarie semintele celui  De-al Treilea Razboi Mondial care va fi  crunt.  Ca va incepe in 2030,2040 sau in 2050 cand vom fi 10 miliarde de planeta si cu resursele deja cam epuizate, si cu regiuni intregi desertificate si cu temperaturi crescute, plus nivelul crescut al marilor si oceanelor, e irelevant, important e ca va incepe si de asta data nu va fi un happy-end.
Atunci chiar nu e exclus sa se ajunga la folosit nucleare in razboiul pentru resurse, pentru ca asta va fi WW3, un razboi pentru hrana, apa potabila,  teritorii fertile si combustibili.   

Nu scenariile infantile cu razboaiele nucleare NATO vs Rusia.
Nu, conflictul dintre occident si lumea a treia, dintre Europa crestina si Orientul Islamic, respectiv Africa. Asta va fi Al Treilea Razboi Mondial, al carui preludiu e deja de la 9/11.

Litera aia Z are oarecum sens  - finalul Europei. Ca Putin va fi inlaturat, ca trupele rusesti si-o vor lua in Ucraina, raul deja a fost facut, acum va trebui sa urmam un curs al viitorului si mai sumbru (ca nu era destul cat ne-a distrus pandemia).


Post Merge: 21 March 2022, 01:30
Daca voiam sa prevenim scenariul asta, trebuiau 4 chestii facute imediat dupa ce Putin a bombardat Ucraina de la ora 6 dimineata :

1. nu trebuia sanctionata nicio Rusie
2. fara primit refugiati ucraineni, poate doar copii si persoane vulnerabile, si atat. Orice barbat ucrainean trebuia oprit la vama si intors inapoi ca doar a primit ordin sa fie incorporat sa-si apere tara, inclusiv femeile (ca pana mea, traim in era feminismului, iar in Israel si femeile si barbatii sunt obligati sa faca stagiu militar)
3. America trebuia sa trimita bombardiere stealth in secunda doi sa bombardeze toata Rusia cu BOMBE EMP (in mod sigur au), carpet Bombs si apoi sa trimita rachetele nucleare spre bazele nucleare in asa fel incat sa astupe toate silozurile, inclusiv toate submarinele rusesti trebuiau detectate si lovite rapid de aeronave stealth. Apoi  Franta si Marea Britanie isi trimiteau toate aeronavele si  toate rachetele asupra Rusiei,  timp in care sistemul defensiv antiracheta era  activat.
Partea de Vest a Rusiei era distrusa in cateva ore.
4. Joe Biden trebuia sa-l sune rapid pe Xi Jinping, sa-i spuna ca inceteaza orice conflict comercial, ca o sa-i faca numai favoruri, si ii dadea unda verde Chinei sa anexeze Siberia. 
Rusia era exterminata din doua directii, exact ca Germania Nazista a lui Hitler.


Asa trebuia procedat.

Dar nu au facut-o.
Pentru ca din tot haosul asta, si americanii, si chinezii, au de castigat pe termen lung.


Fiindca stiu ca daca o faceau acum si bateau Rusia la fundul gol, francezii, germanii si englezii ar fi sarit imediat sa colonizeze Rusia si sa-i preia gazele....gratis!
Si asta insemna ca Europa sa se dezvolte, sa devina chiar mai avansata tehnologic decat America, chiar sa ajunga sa trateze la egal  cu China.
Si ar incepe europenii sa devina independenti energetic de tarile arabe petroliere si independenti financiar fata de dolari, si ar incepe sa se inarmeze, poate ar incepe sa refaca vechile imperii europene. Iar pentru american ar fi fost periculos, ca si cum ar permite renasterea Imperiului Britanic, a Imperiului Spaniol, a Imperiului Francez, a unui nou Reich German, a unui nou Imperiu Roman, poate si Imperiu Polonez si Imperiu Otoman.

Pai in scenariul asta, America s-ar trezi cu 7-8 adversari noi, mult mai rai decat Rusia. In cazul asta, e de preferat sa o ai pe Rusia ca adversar. 

Pai cum sa nu preferi Rusia care vorba aia, e doar un popor barbar care nu stie sa-si valorifice proprile resurse la maxim, cu niste armament vechi...........adica uitati-va la rusi, sunt DEPLORABILI!
Daca ar incepe europenii sa aiba acces la gazul rusesc, ar fi un cosmar pentru America.

De asta au nevoie americanii de criza asta, de asta nu fac nimic in privinta  Rusiei, de asta ii lasa pe europeni sa fie speriati constant de sperietoarea de la rasarit care numai sperietoare nu e din moment ce niste ucraineni cu javeline le doboara convoaiele de tancuri.

Pai cat de fraier sa fie americanu sa distruga Rusia si sa dea gazul pe mana vesticilor?

Pentru americani, o Europa supusa lor si  disperata,  care cumpara aeronave si sisteme de aparare vechi e numai bine, scot un profit gras pe termen scurt.
Pentru chinezi, care planifica si pe sute de ani,  o Europa aflata in haos, o Africa infometata si o Rusie faramitata nu inseamna decat OPORTUNITATE. Si se va vedea asta in 2040-2050 incolo cand vor incepe sa ne cumpere la bucata (ne vom vinde noi din disperare si foamete la chinezi) si sa ne conduca, fara sa traga un glont.
O fac deja partial prin intermediul corporatiilor.
O sa ne lase pret de 2-3 decenii pe noi europenii, africanii si arabii sa ne batem intre noi, inclusiv pe rusi,  si o sa vina chinezu sa ne faca ordine si sa instaureze o dictatura distopica si cibernetica cum nu am vazut nici in filmele SF. Si in China stim deja de scor social si alte ciudatenii.

Si apoi o sa inceapa razboiul rece dintre America din Lumea Noua si China care stapaneste Euroafroasia - Lumea Veche.
Si tind sa cred ca pana si China e un adversar de preferat americanilor decat europenii. Americanu cunoaste mentalitatea europeanului lacom pus pe ambitii si expansiune rapida si a chinezului care e viclean, dar si calculat.
Prefera sa amane inevitabilul de a avea un adversar puternic mai tarziu  decat sa aiba vreo 7 acum.



Din pacate, asta doresc baietii destepti de peste ocean.  Si in mod sigur au vrut de multi ani sa ajungem in situatia asta. 

« Last Edit: 21 March 2022, 01:34 by bombardieru »