Author Topic: Razboiul Ucraina-Rusia  (Read 98945 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline axxel4you

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #195 on: 01 October 2022, 11:34 »
Daca ar fi fost mai aproape conflictul de US nu m-ar fi deranjat prea mult riscul unui razboi nuclear.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline oldshooterman

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #196 on: 01 October 2022, 18:47 »
Rusii tocmai au pierdut un oras si o zona importanta. Un colonel rus, analist militar, e foarte indignat de modul in care e organizata armata pe acolo si de faptul ca nepotismul si coruptia sunt promovate la nivel inalt. Dintr-o analiza pe tema asta:

"Nu pot să tac despre ceea ce s-a întâmplat în Krasny Liman.

Comandantul Districtului Militar Central, generalul-colonel Alexander Lapin, a fost însărcinat cu apărarea acestui sector. Același Lapin care a primit steaua de Erou al Rusiei pentru capturarea Lisichanskului, deși de facto nu era nici pe departe acolo. Lapin a fost, de asemenea, subordonat trupelor din Districtul Militar de Vest.

Colonelul-general desfășurase luptători mobilizați din LNR și din alte unități pe toată direcția Liman, dar nu le asigurase comunicațiile necesare, interacțiunea și aprovizionarea cu muniție. În urmă cu două săptămâni, generalul-maior Akhmat, dragul meu frate Apty Alaudinov, m-a informat personal că luptătorii noștri ar putea deveni ținte ușoare. La rândul meu, l-am informat pe Valery Gerasimov, șeful Statului Major General al Forțelor Armate Ruse, despre acest pericol. Dar generalul m-a asigurat că nu se îndoia de talentul militar al lui Lapin și că nu considera posibilă o retragere în Krasnoe Liman și în împrejurimi.

O săptămână mai târziu, Lapin își mută cartierul general la Starobelsk, la o sută de kilometri distanță de subordonații săi, în timp ce el însuși se refugiază în Luhansk. Cum este posibil să gestionăm prompt unitățile când acestea se află la 150 de kilometri distanță? Din cauza lipsei de logistică militară de bază, astăzi am abandonat mai multe așezări și o suprafață mare de teritoriu.

Nu faptul că Lapin este mediocru este o rușine. Dar că este acoperit de superiorii săi din Statul Major General. Dacă ar fi fost după mine, l-aș fi retrogradat pe Lapin la gradul de soldat, l-aș fi lipsit de distincțiile sale și l-aș fi trimis pe front pentru a-și spăla rușinea cu pușca în mână.

Nepotismul din armată nu va aduce nimic bun.
Armata trebuie să numească comandanți care să fie oameni cu un caracter puternic, curajoși și cu principii, cărora să le pese de oamenii lor, care să lupte pentru soldații lor, care să știe că subordonații lor nu trebuie să fie lăsați fără ajutor și sprijin. În armată nu este loc de nepotism, mai ales în vremuri dificile.

Nu am avut destule "stafide"? Atunci am spus: trageți în acumularea militară inamică de la Izyum, capturată de fasciști, mai ales că artileria noastră a avut o astfel de ocazie în acel moment. Imediat am termina cu principalii sataniști și fasciști. Trebuie să desfășurăm EOD în sensul deplin al cuvântului și să nu cochetăm cu ea. Folosiți orice oportunitate și orice armă pentru a ne apăra teritoriul. Donețk este în continuare bombardat. Locuitorii din cele 4 teritorii anexate doresc să fie protejați.

Nu știu ce raportează Ministerul Apărării către Comandantul Suprem Șef, dar, după părerea mea personală, trebuie să luăm măsuri mai drastice...
Ieri a fost o paradă la Izyum, astăzi un steag la Liman, iar mâine ce?
Totul ar fi bine dacă nu ar fi atât de rău." 8)

 

Cyberseller

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #197 on: 03 October 2022, 07:41 »
Populatia Chinei e de 10x cat a Rusiei, deci in mod sigur nu de "oaste" are nevoie in caz de ceva.
Numarul de osteni nu este relevant in ziua de azi. Armamentul si pregatirea lor, da.
Citez din CTP: "Cea mai mare greșeală comisă de Putin este că a scos Armata Roșie la vedere. A văzut o lume întreagă tigrul de hârtie."
 

Online taxon

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #198 on: 03 October 2022, 10:13 »
Cu tot cu riscul unui razboi nuclear.

Post Merge: 03 October 2022, 10:14
nu m-ar fi deranjat prea mult riscul unui razboi nuclear.

Mai, baieti, voi chiar stiti ce spuneti acolo?
erasing darkzone
 

Offline slicker

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #199 on: 03 October 2022, 17:28 »
Absolut de acord, santajul nuclear e un absolut bullshit si prefer sa inghit la orice ora kila' de radiatii decat sa stau cu orcu' in pat dupa ce mi-a mancat cainele si violat fetita. Oricand. Oriunde. Fara nici o urma de regret sau indoiala. Hai cu nucleara and fuck off ye savage cunts.

In alta ordine de idei baietii au inceput si push-ul in Kherson, pe exact acelasi principiu ca in N-E. Nova Kakhovka pica saptamana asta, saint Javelin's will be.

Lol, cam asta e nivelul de propaganda, sa ajungi sa pui si aplauze dubbed la un """live""" in aer liber. Bai realitate complet paralela. Asta e sansa noastra, a intregii lumi civilizate sa scapam de cacatii astia de rusi, e nevoie MUSAI de o a 2a NordK, izolare completa pana invata sa fie oameni.
« Last Edit: 03 October 2022, 17:30 by slicker »
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline astateofmind

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #200 on: 03 October 2022, 18:55 »

Mai, baieti, voi chiar stiti ce spuneti acolo?

Deah. Ai idee cat costa sa menti 6500 (sau cate zice Rusia ca are) focoase nucleare?? In ce hal se prezinta mareata armata Rosie nu m-ar mira ca 90% din arsenalul lor nuclear sa fie inutilizabil. Chiar si cele care sunt "deployed" (cica gata de lansare) m-ar mira sa fie 100% functionale ...

Ma ales ca majoritatea au fost construite in anii 60. Asta inseamna ca uranium-ul (U-235) ala e inert deja.

https://www.energy.gov/nnsa/maintaining-stockpile

https://www.brookings.edu/the-hidden-costs-of-our-nuclear-arsenal-overview-of-project-findings/

"Today, the Department of Energy is proposing to spend at a least $4.5 billion a year on “stockpile stewardship” activities to maintain the nuclear stockpile for the indefinite future without nuclear testing and without large-scale production of new weapons. As you can see, this will be more than what we have spent on average over the entire Cold War (1948-1991), $3.6 billion, when hundreds to thousands of new warheads were being built annually and nuclear testing was a common occurrence."

Btw:

"Fifty-seven percent of all the megatonnage exploded in the atmosphere–244 megatons?occurred between September 1961 and December 1962. That is the equivalent of 16,250 Hiroshima-sized bombs."

Adica 16250 de bombe de tip Hiroshima au fost deja detonate si noi inca suntem aici ...
« Last Edit: 03 October 2022, 19:09 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline slicker

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #201 on: 03 October 2022, 21:35 »
Fix asta. La ce nivel de coruptie si mancatorie, nu cred sa aiba nimic utilizabil. Pentru numele Zanei Maseluta, tocmai au descoperit ca le-au "disparut" toate uniformele de iarna, adica 1.500.000 de bucati. De fapt alea nici nu au fost comandate pariu, banii sunt intr-un yacht :)))) . Mai vorbim de mentenanta nucleara? Lmao.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline axxel4you

Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline astateofmind

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #203 on: 04 October 2022, 20:37 »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #204 on: 04 October 2022, 21:21 »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline astateofmind

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #205 on: 07 October 2022, 06:12 »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Online taxon

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #206 on: 07 October 2022, 10:17 »
Film de categoria B, bun de dat la Digi24, sigur face audienta si prozeliti.
erasing darkzone
 

Offline slicker

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #207 on: 07 October 2022, 12:12 »
Chiar daca e fake (btw its not) este esential pentru orci sa vada genul asta de filme, sa nu moara ca prostii, hotline-ul de surrender si asa e busy non-stop.

@taxon cred ca trebuie sa cauti definitia cuvantului "prozelit", cu siguranta nu e ce crezi tu :)
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Online taxon

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #208 on: 07 October 2022, 12:24 »
Mai, da-i naibii, absolut toti cu masca pe figura? Ambele tabere? Schioapata scenariul, l-o fi scris Fauci. In schimb imaginea e remarcabila, sunt curios ce gimball foloseste ala care filmeaza.
Misto si izmana de pe tun, sare si piper in ciorba, metafora eminesciana, nu alta.
« Last Edit: 07 October 2022, 12:38 by taxon »
erasing darkzone
 

Offline axxel4you

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #209 on: 07 October 2022, 19:27 »
Mana intinsa care nu spune o poveste nu primeste pomana. Uite ce treaba buna fac Ucrainieni ... sa mai trimitem fonduri .
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,