Author Topic: Razboiul Ucraina-Rusia  (Read 99107 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Cylix

7950X3D | Zotac 4090 AMP Extreme Airo | MSI MPG B650 Edge Wifi | 32GB Kingston Renegade RGB Z 6000 |  SSD: Kingston KC3000 2TB+Fury Renegade 2TB+Samung Evo 1TB |Lian Li O11 Dynamic Evo | Lian Li Galahad 360 V2 | Corsair HX1500i | Samsung Odyssey G9 Neo + Zephyrus G15
 

Cyberseller

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #781 on: 19 May 2023, 23:06 »
"Rezultatul a fost o explozie asemanatoare cu una nucleara, sesizata de senzorii seismici de pe tot continentul."
Te-a luat valul visand frumos.

https://www.emsc-csem.org/Earthquake/earthquake.php?id=1260811
Ma abtin cu greu sa nu zic mai multe despre tine.
Incerc si eu sa evit clicniuri cu sosocarii. Unde vezi "tot continentul", soon of haur?

Nu mai poti tu de copiii ucrainenilor. Iubesti criminalii si asta spune tot despre tine.

Post Merge: 19 May 2023, 23:08
F16 in curand!  :D
Mai dai in cacat cu ajutoarele lor. Daca ii inarmau pe ucraineni din secunda doi de la inceputul razboiului cu armament greu, ofensiv si aviatie, Putin era acum istorie si sosocarii cu drapelul in berna.
Se zvoneste de conflict inghetat, cel mai rau scenariu dintre toate. Razboiul trece in stanby si criminalii lui Putin au tot timpul sa rusifice tot ce au acaparat.
« Last Edit: 19 May 2023, 23:13 by Cyberseller »
 

Offline Meghido 1469 î.Hr.

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #782 on: 20 May 2023, 11:43 »
 ;D Peste 3 pe Richter.
S-a simtit pe toti senzorii planetei pierderea a juma miliard munitie amerloca.  :D

Dar e normal, doar soroistii neaga: si satelitii rusi pot numara firele de par stationate pe scalpul lor, daramite fluxul de camioane in diverse locuri (plus ca rusii au toata alcatuirea ucrana pe harti ca doar au stat alaturi, ca frati sunt, cat de greu este sa intuiasca unde ascund aia chestii?)

Si evident Patrioatele sunt terci dar aia ce sa zica decat ca sunt üsor prafuite?  ;D (de fapt sunt praf + pulbere)

Per total pare ca rusii sleiesc occidentul. Efectiv.
Ce alt motiv sa fie ca un milion de rusi sa asteapte si sa lupte doar wagneristii?
Asta e intelegerea facuta cu colosul chinez: eu obosesc carnatii neoconi si cand tu esti gata sa ii raschetezi sunt deja vlaguiti.

 

Offline Ciocanul

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #783 on: 20 May 2023, 12:07 »
Ba da cum de au trecut 450 de zile de razboi si enorma si puternica armata a Rusiei abia a cucerit un teritoriu cat Moldova ? :D Si cum se face ca s-au impiedicat de luni de zile in Bahmut, un oras cat Lugojul ? Sau trolezi aiurea ?
Genul asta de stiri sunt facute sa mai creasca moralul populatiei ruse care e la pamant:
https://www.mediafax.ro/social/explozie-puternica-pe-frontul-din-ucraina-la-un-depozit-erau-arme-nucleare-inauntru-21885662
S-a activat si orca ruseasca:
https://www.bzi.ro/diana-sosoaca-senatorul-de-iasi-despre-explozia-din-ucraina-la-bzi-live-imi-pare-rau-sa-va-spun-ca-exista-explozie-nucleara-nivelurile-de-radioactivitate-au-crescut-de-15-ori-in-polonia-4718852
Sa zicem ca au distrus ceva depozit, nu e mare cacat. E o victorie minora fata de cate pierderi au avut si cate pierderi urmeaza sa aiba.
--
Se termina summit-ul si o sa vedeti ce urmeaza. Au incercat sa-i convinga pe rusi in ultima luna sa renunte la tampenii ca altfel incepea deja contraofensiva dar nu s-a ajuns la nimic. Rusii nu vor sa se retraga, inca ameninta ca daca nu se semneaza pace vor continua sa muste teritorii. Asta este, sa inceapa distractia adevarata.
--
de ce nu au mobilizat 1 mil de rusi si lupta doar cu mercenarii ? Pai este simplu de ce. Ii este frica. Rusi din Moscova si Sankt P nu au murit inca. Au dus pe front mercenari si futatori de capre si iaci de prin Urali, nu a vrut sa inarmeze 1 mil de oameni din adevarata Rusie ca poate iese nasol. Nasol pt Putin. M-as mira ca rusul de rand sa-si doreasca razboiul asta cu ardoare.
« Last Edit: 20 May 2023, 12:20 by Ciocanul »
 

Offline Meghido 1469 î.Hr.

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #784 on: 20 May 2023, 13:38 »
Dupa consumul de filme si limbaj cazon => APV-ist la pensie tinerica.  :D
Disperare mare daca sunt activate si gradele inferioare la propaganda.

« Last Edit: 20 May 2023, 13:39 by Meghido 1469 î.Hr. »
 

Offline Ciocanul

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #785 on: 20 May 2023, 13:50 »
Nu, sunt doar IT-ist corporatist... mai batran... am iesit din zona de TFL-ist. :D
 
The following users liked or thanked this post: Meghido 1469 î.Hr.

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #786 on: 20 May 2023, 15:40 »
In sfarsit.......F-16!

Cu toate că nu știu cum vor gestiona livrarea și depozitarea lor logistic, vaietele rusofililor și ale rușilor sunt delicioase!

Pasul ăsta trebuia făcut demult.  Daca le livrau inca de anul trecut niste avioane Mirage si Eurofighter, nu cred ca mai auzeam de Bahmut azi.


Post Merge: 20 May 2023, 15:45
Genul asta de stiri sunt facute sa mai creasca moralul populatiei ruse care e la pamant:
https://www.mediafax.ro/social/explozie-puternica-pe-frontul-din-ucraina-la-un-depozit-erau-arme-nucleare-inauntru-21885662
 


Mai, nu stiu, dar tu ai observat ce repede s-a schimbat retorica dupa incidentul asta?

Ciuca vorbeste despre reintroducerea serviciului militar obligatoriu la o conferinta balcanica.

Biden, care refuzase de nu stiu cate ori, acum da acordul SUA si statelor aliate sa livreze aeronave F-16.

Cred ca ce au facut rusii, bombardand depozite cu armament cu uraniu saracit, a depasit linia rosie.....a aratat ca ei sunt atat de prosti ca sunt capabili sa bombardeze o centrala nucleara ucraineana ca sa iradieze intreg continentul.
« Last Edit: 20 May 2023, 15:46 by joedonald »
 

Offline oldshooterman

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #787 on: 20 May 2023, 15:51 »
E grav daca dupa mai mult de un an de la inceperea razboiului inca mai sunt destui care nu au aflat de ce au intrat rusii acolo. Nici nu s-a pus problema sa cucereasca Ucraina.
Toata povestea e ca sa-i protejeze pro-rusi de pro-vest si sa asigure o zona tampon intre ei. Pana si planul de pace al chinezilor e pe ideea asta.

Iar Wagner asigura doar o parte din lupta de la sol, in zonele mai fierbinti, precum si comandourile cecene. Linia frontului e de peste 1000 de km, controlata de fortele militare ruse, care asigura si dirijeaza tot sprijinul printre altele. Wagneristii n-au aviatie si folosesc un numar limitat de arme grele. Armatea le acopera inaintarea in multe situatii.

Dinspe vest totul e controlat si dirijat de americani, restul sunt scosi in fata doar pentru razboiul mediatic. Trimit arme doar daca, cand si de care le permit americanii, etc... Daca americanii spun STOP, li se taie microfonul la toti.
 
The following users liked or thanked this post: Meghido 1469 î.Hr.

Offline taxon

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #788 on: 20 May 2023, 15:52 »
;D Peste 3 pe Richter.
S-a simtit pe toti senzorii planetei pierderea a juma miliard munitie amerloca.

E greu sa sustii o conversatie cu un incult care nu are cunostinte de baza din scoala (daramite sa mai stie ca un seism de 5,5 Richter e detectat de aproape toate statiile seismografice de pe planeta), dar care vine si umple topicul cu frustrarile lui de-a dreptul patologice.
Iar acolo unde ii schioapata ratiunea si ii lipsesc argumentele isi umple discursul cu invective si mahalageala...
O minte simpla nu poate utiliza si accepta decit sursele de informatii care ii valideaza credintele (iar restul ii devin -istoric si dupa caz- eretici, monarhisti, burghezi, sovini, comunisti, fascisti, conspirationisti, antivaccinisti, trumpisti, putinisti, samd), iar in lipsa unei culturi care sa ii permita sa construiasca argumente nu poate utiliza decit hate speech-ul si balele la gura.
« Last Edit: 20 May 2023, 16:12 by taxon »
erasing darkzone
 
The following users liked or thanked this post: Meghido 1469 î.Hr.

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #789 on: 20 May 2023, 15:56 »
E grav daca dupa mai mult de un an de la inceperea razboiului inca mai sunt destui care nu au aflat de ce au intrat rusii acolo. Nici nu s-a pus problema sa cucereasca Ucraina.
Toata povestea e ca sa-i protejeze pro-rusi de pro-vest si sa asigure o zona tampon intre ei. Pana si planul de pace al chinezilor e pe id
Da, știm, știm.
Protejează populația pro-rusă din estul Ucrainei, omorând civili ucraineni,  bombardând școli, blocuri de apartamente, mall-uri, spitale......


P.S. nu impui tu zone tampon că vor mușchii tăi, oricât de dictator ai fi sau ce arsenal nuclear vast ai......
Și nu se impune zone tampon prin războaie, ci cu acordul ONU, și asta după dezbateri și voturi. 
 
« Last Edit: 20 May 2023, 15:59 by joedonald »
 

Offline taxon

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #790 on: 20 May 2023, 16:03 »
F16 in curand!

E mai mult de o luna de cind Abrams au sosit in Germania, iar ucrainienii deja se antreneaza pe ele. Despre prezenta Leoparzilor in Ucraina cred ca nu mai trebuie sa amintim.
Asa ca "binecuvintarea" pe care au primit-o F16 nu e decit pasul logic si complementar care urma sa fie facut.
Mai ales ca si furnizarea rachetelor Silver Shadow de catre britanici se inscrie in aceeasi directie de gonflare a conflictului.

Toate ca un raspuns dat rusilor la aducerea pe front a tancurilor T-90 (ca T-14 nu stiu sa fie confirmate ca aruncate in lupta) si la folosirea "Pumnal"-elor.
« Last Edit: 20 May 2023, 16:14 by taxon »
erasing darkzone
 

Offline KodiaK

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #791 on: 20 May 2023, 16:45 »
E grav daca dupa mai mult de un an de la inceperea razboiului inca mai sunt destui care nu au aflat de ce au intrat rusii acolo. Nici nu s-a pus problema sa cucereasca Ucraina.
Toata povestea e ca sa-i protejeze pro-rusi de pro-vest si sa asigure o zona tampon intre ei. Pana si planul de pace al chinezilor e pe ideea asta.
Voia zona tampon, dar acu are granita comuna cu NATO. Logica de fier, n-am ce zice.
Nu pot sa cred ca esti atat de ignorant incat sa crezi ca pe Putin il intereseaza cat negru sub unghie de oameni, si ar misca vreun deget sa protejeze pe cineva.

Am explicat pe prima pagina de ce a invadat Putin Ucraina, dar degeaba.
O sa mai incerc odata:

 
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline oldshooterman

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #792 on: 20 May 2023, 17:56 »
Explicatiile tale sunt apa de ploaie, precum s-au dovedit a fi si cele legate de vaccinuri.

Din presa de astazi:
"Pentru Rusia, bătălia de la Artemovsk a devenit una dintre cele mai sângeroase și cele mai lungi de la Marele Război Patriotic. Cu cât victoria obținută este mai valoroasă."
"Conform legilor DPR, Bakhmut a intrat în istorie - din 20 mai 2023, orașul este deja, de fapt și legal, Artemovsk."

Cel mai probabil, ucrainenii si altii vor nega situatia, pentru o vreme, cat timp vor mai continua luptele din imprejurimi.
 
The following users liked or thanked this post: Meghido 1469 î.Hr.

Offline KodiaK

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #793 on: 20 May 2023, 18:21 »
Te rog detaliaza, daca esti in stare. Ce anume este apa de ploaie?

Pe de alta parte tu iar aberezi fara surse. Dar m-am obisnuit deja. Dupa dejectiile tale din pandemie de pe site-uri dovedite a raspandi fake news. Cand ti se cere sa argumenrtezi ceva o dai din colt in colt, sau schimbi subiectul.
Zi te rog, cum ramane cu granita comuna cu NATO, pe care idolul tau a reusit sa o obtina invadand Ucranina? Dar n-am cu cine. Daca nu vine directiva de mai sus nu esti in stare sa legi 2 idei singur, deci nu ma astept la vreun raspuns.

Ramai in ignoranta ta ca Putin este zeul tau salvator, si democratia si capitalismul sunt cele mai mari nenorociri de pe lumea asta. Nivelul de trai si libertatea de exprimare din Europa de Vest sunt incomparabil mai proaste decat cele din Rusia, China si Coreea de Nord.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Meghido 1469 î.Hr.

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #794 on: 20 May 2023, 18:29 »

 Mai, nu stiu, dar tu ai observat ce repede s-a schimbat retorica dupa incidentul asta?

Ciuca vorbeste despre reintroducerea serviciului militar obligatoriu la o conferinta balcanica.

Cred ca ce au facut rusii, bombardand depozite cu armament cu uraniu saracit, a depasit linia rosie.....

Din ce vad nu depozitele au durut cat faptul ca au bombardat si toate locatiile "consilierilor" occidentali.
Au lichidat sute de sefuleti straini lasand ucranii fara bici pe spate.
Trupa e stransura adunata cu dubele (ca si la ei "esentialii" nu pupa uniforma iar beizadelele sunt plecate)

La Ciuca nu doar discutia despre serviciul obligatoriu cat si faptul ca le-a fost interzisa rotativa.  :D

A zis cineva de astea 450 zile...pai licuriciul a stat 7300 zile la pastorii de capre si tot a fugit agatat de avioane.