Author Topic: Razboiul Ucraina-Rusia  (Read 176534 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Asth

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #2565 on: 22 July 2024, 14:58 »
Klitschko a simțit deja că puTIN va fi în curând pus cu botul pe labe, așa cum au anticipat absolut toți intelighenții de aici și de pe Softpedia, și că într-un final Ucraina va fi învingătoare, adică situația va rămâne exact cum s-a stabilit încă de acum 2 ani:




așa că vor începe în scurt timp marile comicăreli ucrainiene:

Klitschko: Zelensky 'risks political suicide' in case of concessions to Russia, will need to hold referendum

Așa le trebuie rușilor: să le treacă defintiv pofta de cuceriri și să facă foamea pe veci, din cauza tuturor mega sancțiunilor economice care i-au pus în genunchi, datorită tuturor națiunilor care au anticipat cu succes acest lucru -încă din februarie 2022!



« Last Edit: 24 July 2024, 20:30 by mache »
 

Offline Asth

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #2566 on: 22 July 2024, 17:03 »
« Last Edit: 22 July 2024, 18:58 by mache »
 

Offline ericmario

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #2567 on: 22 July 2024, 18:42 »
Nea Kuleba o fi putinist:

Kuleba to visit China on July 23-25 for first time since full-scale war's start

sau rusofil?...

Toate pozele tale nu justifica invazia ruseasca.
« Last Edit: 22 July 2024, 18:59 by mache »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.

“bleach blonde, bad built, butch body.”
 

Offline Asth

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #2568 on: 22 July 2024, 18:47 »
Acest lucru:

Sper cândva să ajungă ăia pe front, direct la batalioanele disciplinare. Și mai devreme sau mai târziu, vor ajunge, că tot vine Trump la butoane și se termină cu fandoseala.
Niște jeguri care și-au abandonat țara și acum stau să combine cu româncele noastre.

nu cred că se va întâmpla prea curând, întrucât este vorba despre odraslele miilor de parveniți ucrainieni, cărora li se alimentează lunar cardurile bancare, cu banii furați din milioanele primite sub formă de ajutoare financiare:

https://kyivindependent.com/investigative-stories-from-ukraine-millions-of-dollars-could-have-been-stolen-from-the-state-humanitarian-fund/

 

Offline ericmario

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #2569 on: 22 July 2024, 18:51 »
Oleacă are și el dreptate.
Ăia care vin cu mașinile pe aici sunt numai buni de front. Ucraina pierde războiul din lipsă de personal, dar mai ales, din lipsă de soldați cu forță fizică. Din ăia  10 milioane de refugiați ucraineni plecați în Europa,   2-3 milioane sigur sunt  bărbați apți de LUPTĂ. Dă-o naiba de treabă că dacă îi înrolau pe toți pe loc și îi trimiteau pe front, războiul se termina demult, recuperau până și Crimeea și cred că invadau  și Moscova. 
Mulțumită ăstora, războiul durează de 2 ANI!
Mi se pare josnic să lași toți săracii, inclusiv ucrainenii slăbănogi și grași, să moară pe front, în timp ce ăia cu șase pătrățele petrec pe litoral în Grecia și România și se cuplează cu toate femeile.

Zelenski a încercat să-i aducă înapoi, prin a le anuma pașapoartele, fie prin a le impune să se întoarcă în Ucraina (și automat să meargă pe front) dacă voiau să-și schimbe pașapoartele.

Dar ghici cine a intervenit să considere asta drept „încălcarea drepturilor omului” - ONU, această organizație care în mod sigur nu e plătită și controlată de Beijing și Moscova.  La fel ca și în cazul sirienilor și irakenilor veniți cu milioanele în  Europa în loc să rămână să se bată cu ISIS și cu Assad.

Bineînțeles că și la noi s-ar întâmpla la fel, dacă tot l-ați adus în vorbă și mă confundați cu el.
 
Multi frustrati mai sunt in tara asta.
Sa balesti la masini de 10-20 max 35k sau sa crezi ca asta e apogeul de bogatie sau de realizare. 

Bro, este apogeu de bogăție raportat la ce e în Ucraina acum.
Să fim serioși.
În plus, ăia ar trebui considerați TRĂDĂTORI de țară, cum a spus și KULEBA.

Sper cândva să ajungă ăia pe front, direct la batalioanele disciplinare. Și mai devreme sau mai târziu, vor ajunge, că tot vine Trump la butoane și se termină cu fandoseala.
Niște jeguri care și-au abandonat țara și acum stau să combine cu româncele noastre.

Nu ar fi fost mai bine ca Putin sa-si vada de Rusia lui cea nepopulata, de exemplu Siberia, si sa nu fi fost ,,operatiunea militara speciala de facut unii useri de cacat,,?
Cum dracului sa ai tupeul sa spui public ca invadatorul are dreptate???

Post Merge: 22 July 2024, 18:53
Acest lucru:

Sper cândva să ajungă ăia pe front, direct la batalioanele disciplinare. Și mai devreme sau mai târziu, vor ajunge, că tot vine Trump la butoane și se termină cu fandoseala.
Niște jeguri care și-au abandonat țara și acum stau să combine cu româncele noastre.

nu cred că se va întâmpla prea curând, întrucât este vorba despre odraslele miilor de parveniți ucrainieni, cărora li se alimentează lunar cardurile bancare, cu banii furați din milioanele primite sub formă de ajutoare financiare:

https://kyivindependent.com/investigative-stories-from-ukraine-millions-of-dollars-could-have-been-stolen-from-the-state-humanitarian-fund/


Nici asta nu justifica invazia ruseasca.
« Last Edit: 22 July 2024, 18:53 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.

“bleach blonde, bad built, butch body.”
 
The following users liked or thanked this post: axxel4you

Offline Asth

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #2570 on: 22 July 2024, 19:29 »
La Alezzi Beach Resort era plin de masini cu numere de Ucraina mult mai scumpe, sincer sa fiu ma bucur ca au reusit sa scape din Ucraina si-si permit sa stea la noi indiferent cat de scumpa e masina pe care o conduc.

E logic să te bucuri:

S-a umplut stațiunea Mamaia de săracii bogați ucraineni!

 

Offline ericmario

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #2571 on: 22 July 2024, 20:19 »
La Alezzi Beach Resort era plin de masini cu numere de Ucraina mult mai scumpe, sincer sa fiu ma bucur ca au reusit sa scape din Ucraina si-si permit sa stea la noi indiferent cat de scumpa e masina pe care o conduc.

E logic să te bucuri:

S-a umplut stațiunea Mamaia de săracii bogați ucraineni!


Asta nu justifica invazia ruseasca.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.

“bleach blonde, bad built, butch body.”
 

Offline Ciocanul

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #2572 on: 23 July 2024, 11:44 »
"Fluxul de petrol rusesc dinspre Lukoil către Slovacia și Ungaria prin Ucraina nu a fost reluat, a declarat marți presei o sursă importantă din industria petrolieră rusă, transmite Reuters.
Slovacia și Ungaria au anunțat la începutul acestei luni că au încetat să mai primească petrol de la Lukoil prin conducta Drujba după ce Ucraina a impus luna trecută o interdicție privind tranzitul resurselor de la Lukoil prin teritoriul ucrainean."
:D :D :D
Cand esti prost de gura cam asa se intampla, se baga drujba in Drujba. Eu taiam de mult robinetul.
 

Offline daveWalter

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #2573 on: 23 July 2024, 13:33 »
@ericmario
Eu am pus o întrebare și tu divaghezi . 

Eu am întrebat clar: Ce cauta bogatii ucraineni la noi în loc sa fie pe front  sa-si apere patria ? Sunt niște trădători de tara și ar trebui luați și trimiși pe front, în batalioane disciplinare.
Legea e lege, nu tocmeala.
 

Offline ericmario

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #2574 on: 23 July 2024, 15:19 »
Pui intrebari gresite.
Dar asa e cand nu vezi padurea din cauza copacilor.
Mai bine te-ai intreba ce cauta armata rusa in Ucraina?

Cat despre bogatii ucrainieni, sunt bineveniti, atata timp cat isi cheltuiesc banii la noi, e perfect.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.

“bleach blonde, bad built, butch body.”
 
The following users liked or thanked this post: axxel4you

Offline Asth

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #2575 on: 23 July 2024, 16:43 »
În caz că mai trebuia vreo dovadă-n plus că PACEA nu-i bună absolut deloc la afacerile cu arme + ajutoarele financiare destinate rușilor cei mici:

EU drops Hungary meeting over Ukraine war stance


@ericmario
Eu am pus o întrebare și tu divaghezi . 

De ce anume nu folosești opțiunea asta?...

E o protecție excelentă contra tuturor celor care practic nu înțeleg ce tot caută ei în viața lor!
 

Offline daveWalter

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #2576 on: 24 July 2024, 13:05 »
Pui intrebari gresite.
Dar asa e cand nu vezi padurea din cauza copacilor.
Mai bine te-ai intreba ce cauta armata rusa in Ucraina?

Cat despre bogatii ucrainieni, sunt bineveniti, atata timp cat isi cheltuiesc banii la noi, e perfect.

Banii ăia se duc la niște restaurante și cluburi deținute de EVAZIONIȘTI. Știe toată lumea cum e pe litoralul românesc.  Iar la problemele pe care le fac unii bărbați ucraineni aflați la vârsta incorporabilă, chiar nu sunt deloc bineveniți.
Dacă ăia 2-3 milioane de bărbați apți de luptă nu o tuleau prin Europa și ar fi fost pe front (sau la pază, la aprovizionare sau la fabricat muniție, că nu e musai să lupte toți), războiul s-ar fi terminat demult. Cu 1-2 milioane de soldați, ucrainenii recuperau demult Crimeea.
 

Încă nu mi-ai răspuns la întrebare.

Mai pun întrebarea pentru ULTIMA OARĂ și cred că-ți dau ignore dacă nu primesc un răspuns clar la întrebare -  De ce ucrainenii veniți la noi nu se află la ora asta pe front să-și apere ȚARA invadată de ruși?
LEGEA MARȚIALĂ din Ucraina e scrisă cu negru pe alb:
Quote
Bărbații ucraineni cu vârste cuprinse între 18 și 60 de ani nu au voie să părăsească țara pe durata legii marțiale
Țin să amintesc că avem și noi o LEGE:
Quote
Art. 435. -(1) Neprezentarea la încorporare, concentrare sau mobilizare în timp de război sau pe durata stării de asediu, în termenul prevăzut în ordinul de chemare, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.

Partea proastă pentru românii care vor să o tulească e că țara noastră are acorduri de extrădare cu foarte multe țări, inclusiv din America de Sud. Și apoi, nu mai ai unde să fugi prin Europa, pentru că în momentul unui atac rusesc, toată Europa, inclusiv Elveția, o să meargă la război.
 
 
« Last Edit: 24 July 2024, 13:08 by daveWalter »
 

Offline ericmario

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #2577 on: 24 July 2024, 13:35 »

 De ce ucrainenii veniți la noi nu se află la ora asta pe front să-și apere ȚARA invadată de ruși?

Probabil ca le e frica de moarte.
Si nu ai de unde sa stii daca printre ei nu sunt si rusi care a fugit de inrolare.
Tu ce-ai face daca ai fi in situatia lor si daca ai avea ocazia sa scapi de front?

ps. Poti sa-mi dai ignore linistit, ca nu-mi pasa.

Post Merge: 24 July 2024, 13:57
Fierbe Putin cel dictator, ucrainienii vor primi armament platit]armament platit cu banii rusiei.
https://www.digi24.ro/stiri/externe/rusia-ameninta-cu-un-raspuns-dur-dupa-ce-ue-a-anuntat-ca-incepe-folosirea-activelor-rusesti-inghetate-pentru-finantarea-ucrainei-2869937
« Last Edit: 24 July 2024, 13:58 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.

“bleach blonde, bad built, butch body.”
 

Offline Asth

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #2578 on: 24 July 2024, 15:49 »
Rușii vor fi puși cu botul pe labe, vor regreta nonstop că s-au născut:

Ukraine, Russia seemingly 'in unison' on peace talks, claims Kremlin, while Kyiv remains skeptical

Pe scurt:



Așa le trebuie, să le treacă odată pentru totdeauna cheful de cuceriri și să rămână veșnic cu economia la pământ!

SLAVA UCRAINA!

 

Offline Ciocanul

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #2579 on: 24 July 2024, 16:15 »
Uite o veste bunicica.
Nu prea mai sunt voluntari in Rusia. :D Daca ai ajuns sa te "rogi" de domnii moscoviti sa vina la tocator ceva imi spune ca s-au cam terminat prostii din Ural.
https://hotnews.ro/primaria-din-moscova-ofera-bani-voluntarilor-care-se-duc-la-razboi-moscovitii-printre-rusii-cei-mai-reticenti-sa-lupte-in-ucraina-1754870
Ce tara democrata si cinstita. La aia rupti in cur din Ural le dau saci de ceapa si bani de seminte, la astia din Moscova le da lovele serioase ca sa se inroleze la "macelarie".
Va urma cel mai probabil o mobilizare partiala sau generala adica ... luat cu arcanul. De abia astept.