Author Topic: World Headline News  (Read 5601 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline oldshooterman

World Headline News
« on: 21 May 2018, 11:04 »
Nicolas Maduro wins Venezuela presidential election Maduro a castigat cu un avans semnificativ fata de urmatorul candidat de pe lista, desi Venezuela se confrunta cu probleme socio-economice grave.
Trump, South Korean leader commiserate over upcoming summit Americanii incearca sa-si asigure un rezultat clar in urma intalnirii dintre cei doui lideri.
Iran says Europe's support for nuclear deal not enough Mari firme europene se retrag din Iran in urma presiunilor facute de americani.
Chinese air force lands long-range bombers on island in disputed South China Sea China isi intereste prezenta militara in Marea Chinei de Sud.
EU economies hit by collapse in investment Nivelul investitiilor a scazut in special in estul si sudul UE.
US, China tentatively agree on ending American trade deficit: White House Americanii au primit ceva promisiuni de la chinezi in sensul ca acestia vor cumpara mai multe produse americane, pentru a micsora deficitul comercial.
 
 

Offline oldshooterman

Re: World Headline News
« Reply #1 on: 24 May 2018, 22:04 »
White House pulls out of summit with North Korea's Kim Jong Un
"“You talk about your nuclear capabilities, but ours are so massive and powerful that I pray to God they will never have to be used,” Trump wrote to Kim."

Post Merge: 25 May 2018, 11:40
London Metal Exchange Explores Trading Futures in Yuan Instead of USD
"A metals futures contract denominated in Chinese currency may soon be launched at the London Metal Exchange (LME), according to the exchange chief executive, Matthew Chamberlain."
« Last Edit: 25 May 2018, 11:40 by oldshooterman »
 

Offline alexneo

World Headline News
« Reply #2 on: 25 May 2018, 14:53 »
Hai bre cu threadul despre Trump cat e calda treaba :D
Eu unul sper sa revină asupra deciziei, altfel am o presimțire ca relațiile vor lua o întorsătură spre mult mai nasol.
 

Offline oldshooterman

World Headline News
« Reply #3 on: 25 May 2018, 16:20 »
De ce nu deschizi tu un thread despre Trump? Eu n-am inspiratie asupra titlului. ;D
Atmosfera se incalzeste repede pe mai multe fronturi, datorita actiunilor americanilor.

"A full-blown war could soon be more likely than ever." (The SUN)

« Last Edit: 25 May 2018, 16:27 by oldshooterman »
 

Offline alexneo

World Headline News
« Reply #4 on: 25 May 2018, 16:31 »
Hectic day at the office :)
Si am zis sa nu ii iau din placere lui Herr Monier :P
 

Offline oldshooterman

World Headline News
« Reply #5 on: 25 May 2018, 22:34 »
”Toată lumea joacă jocuri”
"Donald Trump, nou mesaj pe Twitter despre un summit cu liderul nord-coreean Kim Jong Un: 'Ar putea să fie chiar pe 12'."
La doar o zi dupa ce a anulat intalnirea.  ;D
 

Offline oldshooterman

World Headline News
« Reply #6 on: 03 January 2019, 23:37 »
China face istorie prin aterizare pe partea îndepărtată a Lunii

"Declaring that it has opened a new chapter in lunar exploration, the China National Space Administration announced late Monday night that its Chang'e-4 lander had safely set down on the far side of the Moon. No spacecraft has ever made a soft landing there."
 

Offline oldshooterman

World Headline News
« Reply #7 on: 16 April 2019, 02:42 »
O tragedie imensa care afecteaza patrimoniul cultural al omenirii: Incendiu de proportii la Catedrala Notre Dame de Paris
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
World Headline News
« Reply #8 on: 16 April 2019, 12:40 »
au facut-o de data asta! toate maimutele posibile din constructii, si toti dobitocii de acolo, chiar nu se plimba nimeni sa vada ca-i totul ok, chiar era o casa fara stapan??
..eu sunt ateu, daca aud ca varg & co dau foc la biserici, atunci ma bucur.

dar nu zeii nustiucare au muncit la arta aia, nu a coborat vreun arhitect din cer. acolo si-au dat viata si inima atatia oameni.

imbeciles
 

Offline oldshooterman

World Headline News
« Reply #9 on: 16 April 2019, 13:33 »
Notre Dame Cathedral in Paris on Fire, Worker Claims it Was “Deliberately” Started

"A surreal moment on Fox, Shepard Smith has to abruptly end an interview with a  French elected official who says about the Notre Dame fire that the "politically correct will try to tell you this is an accident.""

Parerea mea personala e ca "focul a fos pus".
 

Offline Megalomaniac

World Headline News
« Reply #10 on: 17 April 2019, 14:36 »
Parerea mea personala e ca "focul a fos pus".

Prefectura politiei e literalmente vizavi, era slujba in momentul ala plus ca sarpanta care s-a facut scrum era cel mai important obiectiv in contextul renovarilor, cu siguranta erau oameni, poate chiar si camere montate acolo. Plus ca alarma s-a dat in timpul slujbei de seara, cineva din personalul catedralei ar fi observat. Nu zic ca e imposibil dar e improbabil.
« Last Edit: 17 April 2019, 14:39 by Megalomaniac »
 

Offline oldshooterman

World Headline News
« Reply #11 on: 17 April 2019, 19:39 »
Eu nu ma refer la ceva cocalar care s-a dus acolo cu chibrite si ziare ca sa dea foc la biserica dupa ce a fumat ceva prea tare pentru el. Suntem in 2019, an in care abunda tehnologia...

Alarma s-a dat "la primul fum". Idiotii aia de la PSI n-au gasit fumul care a declansat alarma? N-au gasit senzorul care a declansat alarma? Al doilea senzor s-a declansat dupa 23 minute, cand focul ardea ca o torta. Cat de imbecili au putut fi toti de acolo astfel incat sa nu observe nimeni nimic timp de 23 de minute, timp in care focul doar s-a amplificat si cantitatea de fum a crescut exponential (tinand cont si de faptul ca celor de la PSI le-au trebuit si lor cateva minute ca sa ajunga in zona senzorului care a declansat alarma si cica s-au mai si uitat prin jur)? Nu se poate pretinde ca ceva a luat foc, a facut fum, a declansat alarma, dupa care a disparut cand s-au dus fraierii de la PSI sa verifice si a reaparut in forta dupa 20+ minute!

La televiziunea franceza au explicat unii despre masurile exceptionale de protectie care se iau in asemenea cazuri (lucrari la obiective extrem de valoroase), de unde rezulta ca nu e usor sa apara un incendiu acolo si sa nu vada nimeni nimic decat cand e prea tarziu.

In schimb, daca intr-adevar a fost un accident care a produs daune care acum se evalueaza la ~100 de Miliarde de EURO (cat va costa reconstructia), inseamna ca absolut toti toti cei cu tangenta la problema nu sunt decat o adunatura de imbecili.

POLICE: 875 FRENCH CATHOLIC CHURCHES DESECRATED IN 2018 ALONE
"Despite this trend, MSM refuses to entertain possibility of Notre Dame blaze being intentional"
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
World Headline News
« Reply #12 on: 17 April 2019, 19:59 »
funny you say that,
pentru ca acum ma gandesc indiferent care-i cazul cu notre dame, majoritatea din preajma, de la presedinte la ultimul maturator de biserica franceza - sunt imbecili.
ca sa nu zic majoritatea europei care dintr-o data vrea sa salveze arabimea in timp ce isi distrug singuri tarile, aliantele si relatiile cu ai lor!
poate ca gresesc, dar eu nu cred in coincidente. insa pe de alta parte cred in existenta prostiei crancene, in special cand e vorba sa te bizui exclusiv pe dispozitive electronice.
.
 

Offline Ciocanul

World Headline News
« Reply #13 on: 18 April 2019, 07:40 »
100 de miliarde ? De unde ai scos asa ceva ? :D
 

Offline Dundee

World Headline News
« Reply #14 on: 18 April 2019, 09:23 »
Citisem ca o familie bogata doneaza vreo 300 mil euro, ce mi s-a parut enorm pentru un acoperis. Dar 100 de miliarde...the fuck is this nonsense?