76
Nu stiu dac-ar trebui sa-ti raspund eu, dar avand in vedere ca nu suntem prea multi p-aici oricum, sa-ncerc. Depinde la ce sala te duci si ce preferi sa mananci.
Majoritatea salilor "de cartier" au preturi intre 100 si 150 de lei. La World Class, am vrut sa ma duc cu abonament corporate, chiar si asa m-ar fi costat 250 de lei. Conditiile sunt altele totusi si merita banii.
Apoi cu mancarea e complicat, dar infinit mai ieftin decat dac-ai manca fastfood. Tu stii cel mai bine ce mananci in general, dar sa ma dau pe mine exemplu:
Daca ies din pauza de munca si ma duc in mall sa mananc, bum 25 de lei/masa. Mananci ceva de dimineata de 10-15 lei, mai bagi ceva seara de 20 si s-au facut 60 de lei/zi. Nu pun bauturile/dulciurile etc.
Acum m-am apucat sa mananc sanatos (cat se poate numi sanatos) si sa vedem: cumperi pui de 50 de lei, curcan/peste de 50-100 de lei, iti ajung o saptamana si ai varietate. Cumperi legume de 50 de lei, iti ajung la fel sau poate mai mult, depinde cat mananci. Acum fa calculul a ceea ce mananci tu zilnic caci poate nu mananci ca mine, gandeste-te ca trebuie sa mananci pui, vita (proteine)+carbohidrati buni (legume).
Apoi, mai sunt suplimentele, dar am vorbit cu multi baieti avansati, toti mi-au spus s-apelez la suplimente abia dupa 6-12 luni, in momentul in care incepe sa se vada un pic de munca.
ps. nu sariti pe mine, sunt amator, incerc si eu sa-mi dau seama cum sa fac sa dau burta jos
Teoria o stiu, e greu cu practica. Daca vreti teorie, am o carte pe care am pus-o si pe cg si mi-au cerut-o multi, PM me si v-o pot da!
Majoritatea salilor "de cartier" au preturi intre 100 si 150 de lei. La World Class, am vrut sa ma duc cu abonament corporate, chiar si asa m-ar fi costat 250 de lei. Conditiile sunt altele totusi si merita banii.
Apoi cu mancarea e complicat, dar infinit mai ieftin decat dac-ai manca fastfood. Tu stii cel mai bine ce mananci in general, dar sa ma dau pe mine exemplu:
Daca ies din pauza de munca si ma duc in mall sa mananc, bum 25 de lei/masa. Mananci ceva de dimineata de 10-15 lei, mai bagi ceva seara de 20 si s-au facut 60 de lei/zi. Nu pun bauturile/dulciurile etc.
Acum m-am apucat sa mananc sanatos (cat se poate numi sanatos) si sa vedem: cumperi pui de 50 de lei, curcan/peste de 50-100 de lei, iti ajung o saptamana si ai varietate. Cumperi legume de 50 de lei, iti ajung la fel sau poate mai mult, depinde cat mananci. Acum fa calculul a ceea ce mananci tu zilnic caci poate nu mananci ca mine, gandeste-te ca trebuie sa mananci pui, vita (proteine)+carbohidrati buni (legume).
Apoi, mai sunt suplimentele, dar am vorbit cu multi baieti avansati, toti mi-au spus s-apelez la suplimente abia dupa 6-12 luni, in momentul in care incepe sa se vada un pic de munca.
ps. nu sariti pe mine, sunt amator, incerc si eu sa-mi dau seama cum sa fac sa dau burta jos
