Author Topic: Caut un joc bun cu mașini  (Read 4871 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Vlad Dracul

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 2
    • View Profile
Caut un joc bun cu mașini
« on: 21 December 2021, 18:49 »
Apropo de jocuri cu mașini, am nevoie de ajutorul vostru, al celor pasionați, vreau să găsesc un joc (pentru PC, evident) în funcție de anumiți parametri pe care-i voi enumera mai jos.

Fără a fi neapărat un fanatic al curselor, am avut și eu destule momente în trecut când m-am jucat în draci cu mașinuțele în Ignition, Viper Racing sau International Rally Championship (ăla din 1997), iar respectivele reprezintă reperele mele în domeniu (așa că fiți indulgenți dacă unele din cererile mele pot părea ciudate).

În funcție de asta, mi-aș grupa preferințele în două categorii, ce mi-aș dori să fie prezent în joc și (câteodată chiar mai important) ce nu mi-aș dori.

Ce aș dori:

- să fie un joc mai degrabă apropiat de arcade decât o simulare a realității. Nu am volan și pedale și nici n-am de gând să-mi cumpăr, deci vreau ceva care poate fi controlat fain-frumos din tastatură; nu mă interesează cutie de viteză manuală sau chestii de-astea (oricum, setările de felul ăsta se găsesc în opțiunile fiecărui joc cu mașini, nu?); să fie un joc oarecum simplu, dar nu simplist;
- mai degrabă ceva gen Formula 1 decât raliu (chiar, care-i cel mai bun joc de F1 făcut vreodată?), vreau să concurez cu ceilalți competitori (single-player, nu mă atrage ideea de multi-player) pe pistă, roată la roată, pentru victorie (locuri în clasamentul general, promovare în elită etc.), nu să conduc singur de nebun contra-timp sau eventualele mașini întâlnite pe parcurs să fie doar obstacole, nu competitori în adevăratul sens al cuvântului;
(Ah, să nu se înțeleagă că nu aș vrea raliu, dacă-i un raliu bun categoric sunt interesat)
- îmi place mult sistemul din Viper Racing, cu calificări pentru un loc pe grila de start iar pentru fiecare cursă, în funcție de locul obținut, obținerea unei sume de bani alături de numărul de puncte; când strângi suficiente fonduri îți poți cumpăra piese mai bune, iar upgrade-urile respective chiar se simt în evoluția ulterioară a mașinii; tot în jocul ăsta îmi place sistemul de promovare într-o categorie superioară dacă îți câștigi categoria la care concurezi;
- în IntRally ai posibilitatea de a alimenta cu carburant pe parcursul raliului, în funcție de traseu îți poți face o strategie cu o singură oprire (pe marginea drumului, n-au boxe) sau mai multe; de asemenea, poți umple rezervorul sau poți băga "de 50 de lei"  ;D , consecințele le suferi mai târziu în funcție de alegerea făcută, dacă-i bună sau proastă; tot în jocul menționat poți selecta tipul de cauciucuri (poți regla suspensia, sensibilitatea volanului etc.) cu care să-ți echipezi mașina, în funcție de tipul de teren unde se desfășoară etapa respectivă;
- în Ignition există trasee pe care anumite tipuri de mașini sunt avantajate iar altele dezavantajate; dacă alegi să conduci ceva cu mai multă manevrabilitate (eu preferam camionul, SMO), ești "dă succes" pe traseele mai întortocheate sau cele cu zăpadă dar te vede Dumniezo pe cele rapide; și viceversa, cu o mașină cu viteză mare e un coșmar să fii obligat să virezi tot timpul; mi-ar plăcea să văd așa ceva într-un alt joc, să nu fie tooot același traseu dar sub o altă formă sau denumire;
- apropo de Formula 1, ar fi de vis să pot concura cu marii piloți ai anilor 80-90 (Alain Prost, Ayrton Senna, Nelson Piquet, Nigel Mansell, chiar și Michael Schumacher - având în vedere că a început în '91, s-ar încadra în perioadă), dar nu cred c-au făcut ăștia ceva de genul; nu ceva cu adevărat bun, oricum (și da, știu de F1 2019 Legends Edition, dar dacă e doar Prost vs. Senna, nu-i deloc de-ajuns. Vreau Nigel Mansell)


De ce lucruri nu aș vrea să am parte:

- grămezi de meniuri cu cifre, ca-n Crusader Kings sau Europa Universalis, iar când modifici valorile respective să nu se întâmple nimic substanțial sau nimic bun; chestii complicate aiurea sau eye-candy graphics but shitty gameplay;
- n-aș vrea să repet singura mea experiență din NFS (nici nu știu care din ele, se întâmpla acu' vreo 20 de ani la un prieten), mașina patina în toate direcțiile la viteze mici iar la viteze mari nu vira mai deloc; eu nu înțeleg chestia asta prezentă în mai multe jocuri (vechi, sper să se fi schimbat lucrurile între timp), mi se pare nu numai curat meșteșug de tâmpenie dar și de-un absurd demn doar de Kafka să nu poți controla mașina în condiții de carosabil excelent sau să nu poți vira la viteze mari; sigur, precum te învață instructorul auto, NU brusca direcția și frâna, dar dacă totuși o faci la peste 100 km/h consecințele să fie răsuciri ale mașinii (tête-à-queue) sau dat peste cap până te faci praf, dar cum mama dracului să nu poți vira în curbă...?! De asemenea, e complet inacceptabil să derapezi continuu pe drum uscat și drept, să nu poți ține mașina pe șosea;
Nu vreau idioțenii de-astea care-ți mănâncă timpul și nervii de pomană, vreau car-racing nu ice-skating;
- AI-ul să nu fie gen "Toți pentru Sebulba!" (apropo, mi-am luat Star Wars Racer de pe GoG, e la promoție cu 3 euro. Oh, all those memories...), adică să dea în tine în dușmănie (eventual fără ca mașinile lor să pățească ceva în timp ce tu ai daună totală) iar între ei să nu existe niciun incident, niciodată; A, că pot fi bezmetici ca-n Ignition, asta nu-i deloc o problemă, dar să fie toți și să fie și între ei, nu doar ”All vs. human player”, eventual protejând în mod constant un anumit competitor (”Sebulba, he always wins, he-he”); AI-ul să urmărească propria victorie, nu eliminarea ta din cursă;
- și da, să fie ”rotația cadrelor”, toată lumea să aibă o șansă la victorie; mai mică sau mai mare - depinde de o serie de factori, dar nu vreau să am senzația că aș concura împotriva unor cyborgi invincibli, aceiași 3 tot timpul în frunte, pe care nu-i poți învinge indiferent ce-ai face; s-o mai dea cu oiștea-n gard și ei, măcar din când în când; să nu pară că au viteză mai mare în drifting pe serpentine decât tine cu accelerația la podea în linie dreaptă;
- aș prefera un smart AI, unul care înțelegând consecințele accidentelor mai degrabă să se ferească de tamponări decât să caute contactul. Asta neînsemnând că vreau să se dea la o parte din fața mea, nicidecum, să pună roata și volanu’ să lupte, da’ să nu smardoiască pe pistă; că automobilismu' nu-i sport de contact, dacă vreau măcel auto am Carmageddon, thank you very much.

Deocamdată atât (pot intra în mai multe detalii dacă e cazul), cam ce mi-ați recomanda?
 

Offline Trustme

Caut un joc bun cu mașini
« Reply #1 on: 22 December 2021, 09:46 »
Eu joc Forza Horizon 5 in perioada asta.
 

Offline bigfoot2007

Caut un joc bun cu mașini
« Reply #2 on: 22 December 2021, 19:25 »
Salut, ce varianta de FH5 ai luat? Ai cumva varianta PREMIUM? Mi-ar placea sa stiu niste impresii, mai ales daca ai jucat si FH4.

Pe subiectul propus de Vlad eu propun toata seria Forza Horizon. Are tot ce cauti, varietate mare de masini, multe tipuri de curse, muzica ok. Nu e foarte solicitant si e bine optimizat (depinde de unde il iei - oficila FH3 sau FH4 s-au ieftinit destul de mult)
« Last Edit: 22 December 2021, 19:32 by bigfoot2007 »
Gigabyte Z690 Ultra | INTEL 12700K | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB Corsair Vengeance 5600Mhz | Gigabyte RTX 4080 OC | SAMSUNG 980 PRO 1TB | Corsair RM1000x |  FRACTAL R5 | DELL S2721DGF
 

Offline Trustme

Caut un joc bun cu mașini
« Reply #3 on: 23 December 2021, 18:02 »
Eu am Deluxe Edition.
Da, am jucat si FH4 si pot sa spun ca FH5 are introducerea mai spectaculoasa in rest e FH4. Probabil ai vazut deja ca te arunca cu tot cu masina din avion direct in cursa si-ti dau si parasuta. Am inteles ca in FH6 or sate arunce din satelit, dar fara parasuta.
 
The following users liked or thanked this post: Gabi

Offline mache

Caut un joc bun cu mașini
« Reply #4 on: 25 December 2021, 01:57 »
FH4 merita la 23€ de Steam promo?
 

Offline KodiaK

Caut un joc bun cu mașini
« Reply #5 on: 25 December 2021, 11:48 »
Da, merita!
Nu difera prea mult de FH5, doar alt setting. Personal parca imi placea mai mult ala din FH4, era cam enervant doar condusul pe partea gresita a drumului, dar te obisnuiesti :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline bigfoot2007

Caut un joc bun cu mașini
« Reply #6 on: 27 December 2021, 20:36 »
Condusul pe stanga e aiurea, dar te obisnuieste. Sper sincer ca au pastrat in FH5 conceptul de barn finds. Daca vedeti pe undeva la oferta FH5, va rog sa scrieti.

La 23 euro e super bun pretul pentru FH4.
Gigabyte Z690 Ultra | INTEL 12700K | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB Corsair Vengeance 5600Mhz | Gigabyte RTX 4080 OC | SAMSUNG 980 PRO 1TB | Corsair RM1000x |  FRACTAL R5 | DELL S2721DGF
 

Offline KodiaK

Caut un joc bun cu mașini
« Reply #7 on: 28 December 2021, 13:44 »
Da, ai barn finds si in FH5. Si pe langa asta ai si barn gifts, unde poti trimite/primi masini de la alti playeri.

FH5 e in jur de 220 lei pe keystore-uri gen CDKeys sau InstantGaming.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline bigfoot2007

Caut un joc bun cu mașini
« Reply #8 on: 28 December 2021, 19:46 »
Mi-ar placea sa cumpar versiunea deluxe sau premium care e putin mai mult, chiar si din surse... mai putin cunoscute :)

Poate deschidem un topic nou cu FH, cu builduri, masini mai speciale din joc etc.
Gigabyte Z690 Ultra | INTEL 12700K | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB Corsair Vengeance 5600Mhz | Gigabyte RTX 4080 OC | SAMSUNG 980 PRO 1TB | Corsair RM1000x |  FRACTAL R5 | DELL S2721DGF
 

Offline tapric

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 2
    • View Profile
Caut un joc bun cu mașini
« Reply #9 on: 08 February 2022, 22:18 »
Salut. Azi mi-am luat un volan cu pedale model mai vechi de la Speedlink (SL-6693-SBK-A) pe USB si jocurile din Microsoft Store nu merg. Am testat de pe un CD mai vechi Colin McRae Rally 4 si pe el merge dar are intarzieri la comenzi. Nu am gasit software pentru acest volan.
 

Offline videogamer

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
    • Video Gamer
Caut un joc bun cu mașini
« Reply #10 on: 20 June 2023, 22:26 »
Grand Turismo 7 (PS5) sau Forza Horizon 5 (Xbox)