Recent Posts

Pages: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
Educatie/Învățământ / ASOCIATIA "IT & INOVARE"
« Last post by Goofyno on 17 May 2024, 14:09 »
Va salut dragi colegi de pe forum.

O sa povestesc mai pe scurt povestea. Pe parcusul ultimilor doi ani eu am lucrat la cursuri si o platforma educationala digitala care vrea sa acopere subiecte diverse, dar cu precadere pe subiectele legate de tehnologie.

Am reusit sa discut cu cativa primari din diverse localitati unde aveau sali complet dotate cu tehnologie de ultima ora, dar bineinteles complet inutile din cauza lipsei de personal pregatit si mai ales lipsei de material didactic potrivit. Asa cum va asteptati, toti au dat din cap asteptand sa vada ce au de castigat ei (pe persoana fizica) din asta.

Am zis ok, incercam alta abordare, sa facem in asa fel incat sa aducem acest proiect in orice scoala prin suportul oamenilor care inteleg ca sa nu stii cum se tine un mouse in mana la clasa a V-a sau mai tarziu, este o problema cu adevarat grava (da, credeti-ma ca am intalnit inclusiv la liceu si vorbesc de copii din orase maricele).

Astfel, am inceput demersurile in urma cu aproximativ 6 luni pentru a infiinta asociatia "IT & INOVARE". Acum nu foarte mult timp am primit documentele si totul este la zi, astfel incat pot incerca sa gasesc sustinere.

Pentru cine doreste sa sustina sunt cele doua variante clasice din Romania, redirectionarea a 3,5% din impozitul pe venit pentru persoane fizice sau redirectionarea a redirectionarea a 20% din impozitul pe profit pentru firme. Bineinteles ca exista si varianta prin donatie financiara direct in cont, dar parca nu mi-as permite sa accept banii oamenilor cat timp acest proiect nu il vad implementat in vreo scoala.
Fiind bazat pe tehnologie si programare, m-as fi facut de ras sa pun aici acel formular pe care sa va chinuiti sa il completati de mana sau prin diferite editoare PDF.

Am creat acest site: https://asociatia-it.ro/ unde exista rubrica de sustinere si intr-un mod mult mai simplu, doar completati datele si se va genera atat pe loc, cat si pe email la ambele parti documentul completat.

Ideea acestei sustineri are la baza finalizarea platformei, up-time-ul si promovarea ei. Pentru cursuri am investit sume nu chiar mici pentru resurse in vederea realizarii aplicatiilor si a cursurilor, urmand sa continui, acoperind si mai multe grupe de varsta/subiecte.

Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat si bineinteles ca o sa revin cu detalii in acest topic cu evolutia proiectului. Asa cum am mentionat si pe site, cine este de acord si bifeaza casuta respectiva, o sa primeasca un raport trimestrial cu activitatea asociatiei.

Stiu ca este tarziu si ca declaratiile se depun pana pe 25 Mai, dar asa s-a miscat statul cu actele. Oricum acest proiect vreau sa se deruleze pe cat mai multi ani, deci nu are importanta ca doriti sa sustineti in acest an fiscal (2023) sau pentru urmatorul cand va fi cazul.

P.S: De asemenea, imi pare rau ca nu am gasit cui sa cer permisiunea pentru un astfel de post. Va rog daca cineva din administratia formului vede mesajul si are o problema, sa imi trimita mesaj si putem discuta. Multumesc! :)
22
1) Procesor i7-965 Processor Extreme Edition 3.2 Ghz LGA 1366 , tray ;
Pret : 200 Ron
2) Procesor Intel® Core™2 Quad Processor Q9500 2.83 Ghz LGA 775 , tray ;
Pret : 120 Ron
3) Placa de baza ASUS P6T Deluxe LGA 1366 bulk ;
Pret : 200 Ron
4) Placa de baza Gigabyte EX58 DS4 , bulk , functionala .
Pret : 200 Ron
5) Placa de baza P5P41D LGA 775 bulk ;
Pret : 90 Ron
6) Memorii Ram 2x2 GB DDR2 800 Mhz HyperX ;
Pret : 50 Ron
7) Memorii Ram 4x1 GB DDR2 800 Mhz Corsair XMS2 ;
Pret : 50 Ron
8) Memorii Ram 2x2 GB DDR2 800 Mhz OCZ Reaper ;
Pret : 125 Ron
9) Memorii Ram Triple Channel 3x2GB DDR3 1600 Mhz CL7 1.65V , box ;
Pret : 100 Ron
10) Placa video Nvidia GTX 580 Inno3D bulk ;
Pret : 175 Ron
11) Sursa Seasonic PRIME PX-850, 80+ Platinum , 850W cu garantie 130 luni la PC , box ;
Pret : 800 Ron
12) Racire Corsair H115i Pro , box cu o mica problema , cablul ce alimenteaza pompa este rupt si a fost reparat si izolat , functioneaza ok ! ;
Pret : 200 Ron
13) Racire Cooler Master prindere pe LGA 775 , nu mai stiu denumirea exacta insa era entry level la momentul respectiv ;
Pret : 40 Ron
14) I7 000X ES ( functioneaza ca un I7 975 ) perfect functional ;
Pret : 200 Ron
15) Placa de baza Gigabyte G1 Sniper 3 Rev. 1.0 LGA 1155 Bulk , funtionala ;
Pret : 400 Ron
16 ) Placa de baza MSI Dr Mos 7666 Big Bang LGA 1366 , perfect functionala , bulk ;
Pret : 500 Ron
17) Intel I7 960 LGA 1366 functional , tray ;
Pret : 125 Ron



Livrarea se face prin Fan Courier cu verificare colet iar transportul este suportat de catre cumparator . La mai multe componente cumparate transportul va fi suportat de catre mine .

Contact PM .

Multumesc
23
Componente PC (Procesoare, Memorii, Placi de Baza) / [Cumpar] Cumpăr placa video
« Last post by aimerudeseara on 17 May 2024, 12:06 »
Cumpar placa video
Rx 5600 în sus
Gtx 1070 în sus
Nu zic nu la gtx 970-980 etc daca e oferta ok
De preferat Bucuresti
24
Topic Locked!
Vândută pe forum
Mersi
25
Topic Locked!Sau dat majoritatea  componentelor!
26
Componente PC (Procesoare, Memorii, Placi de Baza) / Placa video
« Last post by WGA on 17 May 2024, 11:35 »
Salut! 6900xt sapphire nitro+, cutie, accesorii - 1950 lei
27
Componente PC (Procesoare, Memorii, Placi de Baza) / Placa video
« Last post by dixy on 17 May 2024, 11:28 »
Valabil.
28
Cumpar !!

1. cooler AIO de 360 sau 280.
Prindere intel 1200 , imi trebuie pentru un 10900k

2. Ventilatoare 120/140 cu sau fara argb

Astept oferte!
29
Cum, cât, unde? / Produse la pret redus (Oferte online si retail)
« Last post by taxon on 17 May 2024, 08:37 »
La Manastirea Nera toate produsele au 25% reducere pana pe 25 mai.
https://neraplant.ro/magazin/
30
Filme și Seriale / Ultimul serial vazut
« Last post by LR on 17 May 2024, 08:34 »
Sugar 9/10 (ce final neasteptat...) sincer nu mi-am dat seama ca ceva pare a fi in neregula, cu grupul de asa zisi "spioni", pana la inceputul episodului 7 cand au folosit masinaria de comunicatii care arata extrem de ciudat.
Pages: 1 2 [3] 4 5 ... 10