Author Topic: Assassin's Creed Valhalla  (Read 655 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mobydick

Assassin's Creed Valhalla
« on: 27 August 2021, 08:37 »
90 ore, dupa 2 luni de jucat 
Cu Wrath of the Druids si Siege of Paris incluse. 
Si cu toate ca am incheiat povestea principala,  inca mai am de jucat o gramada de  misiuni secundare.    Cred ca jocul duce undeva la 150-200 ore daca joci pe dificultate redusa. 
Tot playlistul aici. Am jucat jocul pe GeForce Now, cu setari Ultra. 
https://www.youtube.com/playlist?list=PL6uGFq4cY8Ty9_3m4olojNy24XZDX8i4k


Ce as spune pe scurt despre joc ?

Plusuri
+ atentia la detalii si reconstituirea locuintelor, satelor si oraselor de atunci - parca vezi Evul Mediu Intunecat cu alta perspectiva
+ o lume vasta de explorat:  Norvegia, Anglia  , Irlanda, Franta  ,  Canada (insula Newfoundland ), plus trei  taramuri fanteziste - Valhalla,  Asgard si Jotunheim. Cica urmeaza un DLC cu Scotia. 
+ elemente de live-service cu festivaluri vikinge si faptul ca ii acorda un suport mai indelungat pe 2-3 ani 
+ padurile, vaile, efectele de lumina Soarelui si umbrele norilor - peisajele sunt superbe
+ mult mai  plin de cruzime decat toate jocurile anterioare - in sfarsit sunt introduse  decapitari si dezmembrari  care cresc gradul de imersiune si realismul epocii 

Minusuri
-cea mai mare tampenie din seria asta: sa stai sa convingi fiecare lor sau episcop sa ti se alature. Alliance Map suna bine in teorie, si asta daca era optional, nu obligatoriu implementat in poveste
-combatul prost inspirat din Dark Souls. Nu l-am suportat deloc si de aia am jucat pe dificultate redusa. 
-povestea- lunga si plictisitoare cu dialoguri carora mai bine le dai skip  - mult sub Witcher 3. Sunt si cateva dialoguri bune, dar rare. E bine ca au reusit sa scrie o poveste dat fiind perioada evului mediu intunecat cand nu prea se cunosc multe detalii. 
-nici nu se mai ascund ca plagiaza elemente  din The Witcher 3
-bugurile -  unele de gravitate mare care iti strica experienta in joc.  Ultimul DLC, Siege of Paris, a avut cam multe.
-personajul -boring & dull.......de fapt, mai toate personajele, in afara de cativa antagonisti precum Ivarr the Boneless
- iti da desincronizare daca omori trei tarani, femei sau calugari
-acuratetea istorica (din nou ca la orice joc AC) - catedrale si castele de secol 12-13, bagate intr-un joc cu Anglia setata pe sec. 9
-sunetul si voice-actingul : parca se vede ca interpretarea vocala a fost facuta in pandemie , cu toti actorii vocali baricadati in case, altfel nu-mi dau seama de ce jocul se aude de zici ca actorii au fost inregistrati cand interpretau in  canal.
-grafica - nu pare  deloc next-gen, ceva demn de PS5 . Pe alocuri, chiar si cu setari ultra,  unii copaci, obiecte din case, decoratiuni si costume , inclusiv NPC-urile, arata de parca provin dintr-un joc lansat pe PS3.  Apa din mare si lacuri  arata dezamagitor in comparatie cu AC Odyssey. Parul de pe cap arata ca de matura,  barba se misca, dar parul cu coada sta nemiscat si trece prin texturi- oribil, si asta la 7 ani dupa tehnologia  tressfx din Tomb Raider
-tech-tree neinteresant , dialogue wheel degeaba ca indiferent ce raspuns alegi, jocul tot isi urmeaza cursul canonic, relatia cu Sigurd etc. ..........  mai bine ar renunta la elementele de RPG
-customizarea - doar schimbi  barba, parul, culoarea barbii si parului, dar nu poti customiza alte caracteristici ale personajului.  E sub Cyberpunk 2077 la capitolul asta, sub multe alte RPG-uri. 
-romance- frate, la ce mai introduci scene de sex daca cenzurezi sanii si acoperi femeile de secol 9 cu SUTIENE?   

Si ar mai fi multe alte defecte, dar mi-e ca nu-i dau nota de trecere.

Nota: 5,5  cu indulgenta pentru ca s-au chinuit pe timp de pandemie sa-l scoata la timp  si pentru ca  e jocul "RPG"  cu cea mai mare harta din ultimii ani.
« Last Edit: 27 August 2021, 08:47 by mobydick »