Author Topic: Baldur's Gate 3  (Read 13125 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline slicker

Baldur's Gate 3
« Reply #15 on: 28 February 2020, 15:06 »
Bai, delirezi grav. Divinity banal? hating much? Asta ti-a dat tie de inteles preview-ul? Zi mersi ca au revenit asupra seriei si o fac intr-un mod spectaculos. Deja e piata supra-saturata de balauristica, fara frumusetea asta jocul e mort din fasa. Daca te loveste nostalgia ia si rejoaca BG2 pana nu mai poti. Eu unul o sa savurez BG3 cap coada.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Inveltus

Baldur's Gate 3
« Reply #16 on: 28 February 2020, 15:32 »
Daca nu ai fi atat de fanboy, m-as obosi sa iti explic, dar nu e cazul.
 
The following users liked or thanked this post: Enkidu

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Baldur's Gate 3
« Reply #17 on: 28 February 2020, 16:36 »
 

Offline slicker

Baldur's Gate 3
« Reply #18 on: 28 February 2020, 18:53 »
Daca nu ai fi atat de fanboy, m-as obosi sa iti explic, dar nu e cazul.

Nici pe departe. Pe cand tu inca nu stiai ce e ala PC eu terminam a nspea oara BG, Icewind Dale, Fallout. BG reprezinta un peek in story telling. Tot ce face BG3 este sa aduca o mult si binemeritata schimbare a execrabilului sistem de combat din precedente. Da, la vremea lor au fost ok. Acum nu, nici pe departe. Da-te jos de pe calutu` ala alb, faci pe elitistu` cu cine nu trebuie.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Inveltus

Baldur's Gate 3
« Reply #19 on: 28 February 2020, 19:13 »
cum spuneam, doar un simplu fanboy. "cand faceam eu x..." las-o pt copiii cu care ti-o arzi tu, baiete.
 

Offline RaijinRoh

Baldur's Gate 3
« Reply #20 on: 28 February 2020, 23:21 »
dupa parerea mea au facut o mare greseala ca l-au transformat in turn based, ramane de vazut. Pana la urma punctul forte la BG 1 era povestea, cel putin pentru mine. Nu mi-a placut asa de mult Ice Wind Dale sau mai putin stiutul Temple of Elemental Evil tocmai din cauza povestii.
« Last Edit: 28 February 2020, 23:49 by RaijinRoh »
 

Offline slicker

Baldur's Gate 3
« Reply #21 on: 04 March 2020, 17:41 »
Exact despre asta e vorba, story. Astia se pricep destul de bine sa o ameteasca in ceva de un 7-8, acum au si fonduri.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Raziel01

Baldur's Gate 3
« Reply #22 on: 04 March 2020, 19:08 »
Daca nu ai fi atat de fanboy, m-as obosi sa iti explic, dar nu e cazul.

Nici pe departe. Pe cand tu inca nu stiai ce e ala PC eu terminam a nspea oara BG, Icewind Dale, Fallout. BG reprezinta un peek in story telling. Tot ce face BG3 este sa aduca o mult si binemeritata schimbare a execrabilului sistem de combat din precedente. Da, la vremea lor au fost ok. Acum nu, nici pe departe. Da-te jos de pe calutu` ala alb, faci pe elitistu` cu cine nu trebuie.

Schimbarea nu este binemeritata si nu este doar de combat. Jocul arata ca un D:OS 3 cu pretentii cinematice, nicidecum nu reflecta actiunea tragica pe care ar vrea sa o prezinte. Larian nu au aratat foarte multe pe partea narativa in ultimii ani. Au lungit jocuri cu un mix continuu de glume si seriozitate pe care chiar nu stiu cine l-a tolerat. Nici combat-ul lor nu a fost cel mai reusit, chiar daca a avut multe idei bune a fost prea exploatabil in primul D:OS si cam defect in al 2-lea.
« Last Edit: 04 March 2020, 19:10 by Raziel01 »
 

Offline slicker

Baldur's Gate 3
« Reply #23 on: 04 March 2020, 21:16 »
Problema e ca trebuia mutarea asta. Nu mai aveam nevoie de alt POE. Piata e suprasaturata deja. Stilul de combat, fizica, grafica trebuiau musai implementate. Pe partea de story om vedea. Nu ma astept la Oscar. Dar decent? Cu siguranta. Am jucat de atatea ori BG2 ca nu ma mai poate surprinde nimic.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Raziel01

Baldur's Gate 3
« Reply #24 on: 04 March 2020, 22:37 »
E suprasaturata cu ce? Sunt si tare multe jocuri RTWP...
 

Offline slicker

Baldur's Gate 3
« Reply #25 on: 05 March 2020, 11:17 »
Suprasaturate de balauristica. Iar genul POE, cu asa un combat rigid NU mai prinde la public in veci. Asta macar e spectaculos si nu cred ca stii multe jocuri in care sa faci nori de poison si sa le dai foc in timp ce iti faci si heal la undead-ul din el :)
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Raziel01

Baldur's Gate 3
« Reply #26 on: 05 March 2020, 22:42 »
Si BG nu e balauristica?

Pathfinder e foarte apreciat si primeste un "sequel" acum cu un kickstarter de succes si are combat RTWP.
 

Offline Strumfii loveste din ou

Baldur's Gate 3
« Reply #27 on: 06 March 2020, 10:47 »
Mi se pare din pacate un copy paste de Divinity. Sper din tot sufletul sa scap de cacatu ala de pozitionare obositor din DD 2 , unde daca ai pus arcasu un pic mai la stanga nu iti mai iese combo-ul ca ia foc impreuna cu vaporii de tuica. DD a adus ceva nou in gen , dar DD 2 nu a stralucit absolut deloc. Nici ca story nici ca nimic. Inamicii erau artificial umflati, nu erau dificili cat doar le dadeau niste stats de cacat nesimtite si aia era. Ma enerveaza porcaria aia cu sa iti alegi companions de la inceput extrem de mult si s-a vazut ca spre asta tinde. Toti companions ai tai vor fi pe cacatu ala de melc ce explodeaza si aterizati, bineinteles ca scapa toti si gata ala e party-ul . O mai stie cineva pe Valeria aia de o gasesti pe rug in piata ca ii dadeau taranii foc ? Aia vreau sa vad frate, nu premades si optiuni limitate. Apoi samuraiul ala dement de te tradeaza la final si iti cere sa ii ingropi inima ?  Nu vreau sa merg pe drum dau de un bou ce oricum stiam ca e cu mine si hai sa te iau si pe tine desi nu prea ma trage inima. Nu zic ca nu , e posibil sa mai gasesti si altii, dar daca tampitii nu baga nimic? Ce faci, joci lonely wolf ? sau alegi  ce deja ti se ofera?  Ma rog, daca il comparam cu BG 2 acolo nu ai din start de ales, inafara bineinteles de caracterul tau, dar deja aia din party vin cu un story in spate parca ti-e si greu sa renunti la ei.
Ma rog o sa vedem ce iese dar am un feeling prost.
I’m not wise at all…I’m just a joker!
 

Offline slicker

Baldur's Gate 3
« Reply #28 on: 06 March 2020, 12:49 »
Inca am incredere ca nu vor face chiar copy-pasta. :)
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Strumfii loveste din ou

Baldur's Gate 3
« Reply #29 on: 06 March 2020, 13:03 »
Eu nu inteleg un lucru in toata industria asta ce a devenit un cacat . Bai nene, au murit scenaristii ? Este asa greu sa vii cu un story bun in ziua de azi ?  Ma refer strict la un RPG unde fara story esti mancat de viu. Nu e shooter nu e un joc MOBA.  Bai sunt niste story-uri asa de mediocre nu le-as citi nici de mi le-ar da astia gratis ca brosurile in biserica. Adica plm, lansezi un rpg bun la cat ? LA 3-4 ani ? Pai plm ai tot timpul din lume sa te focusezi pe un story. Angajeaza in plm un nemancat ca iti scrie 7 volume pe genunchi in un an de zile.Ba sunt niste povesti, ca nici la bere nu vrei sa le auzi, zici ca sunt scrise de vreun hipster d-ala de te pomenesti cu el la masa la bere si tot timpu sta pe telefon, ocupa locul la altul care poate vine cu ceva interesant de povestit.
I’m not wise at all…I’m just a joker!