Author Topic: Cyberpunk 2077  (Read 98593 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline oldshooterman

Cyberpunk 2077
« Reply #240 on: 13 December 2020, 19:04 »
Joc pe hard si am pus majoritatea punctelor in stealth/intel si tot e usurel. Pai daca bagi in body/reflexes jocul devine o plimbare prin parc :) Mai trebuia cel putin 1 an de development.
Daca alegeai solutia cu confruntare directa (cafteala gen FPS/"kill them all") nu ti se mai parea usor. ;D
 

Offline Raziel01

Cyberpunk 2077
« Reply #241 on: 13 December 2020, 21:09 »


Titlul e un clickbait lamentabil, dar sunt niste comparatii bune.
 

Offline slicker

Cyberpunk 2077
« Reply #242 on: 13 December 2020, 21:39 »
Joc pe hard si am pus majoritatea punctelor in stealth/intel si tot e usurel. Pai daca bagi in body/reflexes jocul devine o plimbare prin parc :) Mai trebuia cel putin 1 an de development.
Daca alegeai solutia cu confruntare directa (cafteala gen FPS/"kill them all") nu ti se mai parea usor. ;D

Din pacate sunt multe momente cand esti fortat sa o dai pe kill`em`all. De aici si parerea mea ca e usurel, fara puncte bagate in arme/body/ nimic. Next playthrough, dupa 2 ani de pathc-uri va fi cu siguranta pe ultima dificultate, blade/body style.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 


Offline ClaudianReyn

Cyberpunk 2077
« Reply #244 on: 14 December 2020, 15:15 »
Dupa 54 de ore de joc, nu m-am plictisit, dar am o intreaga lista cu fixuri si buguri care trebuie rezolvate. Am lvl30, street lvl50, crafting lvl20. Nu am avansat prea mult in poveste, pentru ca am vrut sa vad cat pot evolua.

Foarte multe chestii le-au scos pur si simplu, cum ar fi garajul, desi jocul are un garaj real 3D care ar fi putut fi folosit pentru stocarea tuturor masinilor pe care le putem cumpara!! Culmea! Nu l-au folosit.

In 2018 s-au decis ca jocul trebuie sa fie next gen. Adica se si vede, orice coltisor din orasul asta este detaliat, nu am vazut niciodata ceva la nivelul asta! Dar! N-au mai avut timp sa se ocupe si de mecanicile propriu zise!

Jocul e paraca in stadiu beta (dupa cum le merg unora, in stadiu alpha). AI-ul este super stupid si pana si elementele RPG sunt broken.

Nekomata din poza de mai jos, da crit-uri de 16k prin ziduri (e facuta sa dea prin ziduri)

Grenadele epice cu laser omoara tot si pot fi craftate cu 1 + 1 materiale.

La capitolul masini trebuie rezolvate multe chestii. Motocicletele franzeaza precum masinile, mecanicile in general sunt nefinisate sau chiar lipsa. Dinamica in joc nu este implementata.

In orice caz se pare ca motocicleta din poza, e cel mai bun mijloc de transport, chiar daca am cumparat si Rayfielld Caliburn si e foarte misto, dar camera e prea jos in first person si nu vad pe unde merg... lol

BOTTOM LINE, cred ca jocul are nevoie de updates masive! Nu patc-uri.. forget about it. Updates! Si 6 luni pana la un an! Asta e! Au incercat imposibilul, jocul este fantastic si are potential enorm.
Mie imi place si il voi juca in continuare.

Post Merge: 14 December 2020, 15:17
A!!! Inca ceva! "NU ESTE GTA!! Daca omori pietoni te rupe Politia"! Pe dracu, ii rupi in doua, sare la 4 stele, trimit cativa de la Militech, ii omori si pe aia ca pe branza, apoi ce se intampla??? Dispar stelele, esti liber! WOW!!! Serios?=?

Post Merge: 14 December 2020, 15:41
Joc pe hard si am pus majoritatea punctelor in stealth/intel si tot e usurel. Pai daca bagi in body/reflexes jocul devine o plimbare prin parc :) Mai trebuia cel putin 1 an de development.
Daca alegeai solutia cu confruntare directa (cafteala gen FPS/"kill them all") nu ti se mai parea usor. ;D

Eu rad tot! Am facut si cateva misiuni stealth si intradevar au fost misto, gen splintercell, dar nu extrem de complexe. AI-ul are multe probleme defapt.

Multe chestii pe care le-au spus, au fost minciuni, sau nu au mai avut timp sa le implementeze! Una dintre ele a fost ca NPC-urile au viata lor de zi cu zi. De unde?

Meniul ala 3D cu customizarea armelor nu exista, garajul nu exista, foarte multe lucruri in trailere nu exista, desi pot fi facute fara probleme. Eu zic ca nu au avut timp. Presiunea a fost prea mare pe a face orasul incredibil de complex si detaliat si se vede!

Despre povestea principala nu ma pot pronunta, pentru ca nu am avansat prea mult. E misto insa! Aici jocul exceleaza. O sa avansez mai mult, si revin.
Am deja prima arma craftata cu 1100, omoara tot fara ca nici sa tintesc. Ciudat!!! O arma care are auto aim ar trebui sa aiba dps mai mic decat una cu care trebuie sa tintesti, ma refer la balance!
Am craftat un assault rifle si ala are doar 600dps.
« Last Edit: 14 December 2020, 15:41 by ClaudianReyn »
 

Offline Dexter

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 4 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 143
  • Location: Ploiesti
  • Liked | Thanked: 20 times
  • If it ain't broken, why fix it ?
    • View Profile
Cyberpunk 2077
« Reply #245 on: 14 December 2020, 15:54 »
A experimentat careva sound issues ?
Audio stuttering, pacaneli, lag, diverse ?

In caz afirmativ si dac-ati folosit workaround-ul pe care-l gasesc pe net, vi s-a rezolvat cu reducerea la 96KHz in sampling rate ?
E notabila diferenta ?
I have to think hard in order to name an interesting man who doesn't drink !
Burt Reynolds
 

Offline slicker

Cyberpunk 2077
« Reply #246 on: 14 December 2020, 15:54 »
Singura explicatie ramane...downgrade-ul facut pentru a tne pasul cu consolele vechi. Ajungem iar la povestea cu Witcher, dar aici au rupt AI-ul pe langa altele. Nu se explica numarul asta de erori, Obsidian este parfum pe langa fuckfestul asta, i-au intrecut si i-au lasat mult in urma. Ma enerveaza atat de tare AI-ul, pentru ca jocurile astea nu merita jucate guns blazing, pentru asta am doom. Cred ca il abandonez pentru jumate de a si bag Deus Ex si Splinter Cell.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Raziel01

 

Offline ClaudianReyn

Cyberpunk 2077
« Reply #248 on: 14 December 2020, 16:36 »
A experimentat careva sound issues ?
Audio stuttering, pacaneli, lag, diverse ?

In caz afirmativ si dac-ati folosit workaround-ul pe care-l gasesc pe net, vi s-a rezolvat cu reducerea la 96KHz in sampling rate ?
E notabila diferenta ?

Nu este optimizat bine. Dupa cateva ore de joc, unele sunete nu mai merg. E o problema de cash! Singura solutie este sa restartezi jocul.

A! Inca ceva! Sunt prea putine tipuri de masini, unde dracu sunt alea.. 30 de modele cu VERSIUNI diferite?!?! 4 motociclete, 4 quadra, etc... hm.. poate 30 nu inseamna mult punand la socoteala si camioane si masini utilitare (unde sunt alea?)

Eu am crezuc ca ce au prezentat ei nu reprezinca absolut tot ceea ce exista in joc, dar nu au avut ce sa mai lase de descoperit, pentru ca trenul hype-ului n-a mai putut fi oprit.

 
« Last Edit: 14 December 2020, 16:44 by ClaudianReyn »
 

Offline slicker

Cyberpunk 2077
« Reply #249 on: 14 December 2020, 17:01 »
https://i.redd.it/7tznjdxc14561.jpg

lmao. the shit goes real. Imi place acel PS... cred ca s-a terminat si cu aceasta companie, prevad in urmatorul an ca EA ii va cumpara.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Dexter

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 4 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 143
  • Location: Ploiesti
  • Liked | Thanked: 20 times
  • If it ain't broken, why fix it ?
    • View Profile
Cyberpunk 2077
« Reply #250 on: 14 December 2020, 17:21 »
https://i.redd.it/7tznjdxc14561.jpg

(...) cred ca s-a terminat si cu aceasta companie, prevad in urmatorul an ca EA ii va cumpara.

loolz  ;D :D
Asta imi aduce aminte de o situatie similara.



I have to think hard in order to name an interesting man who doesn't drink !
Burt Reynolds
 

Offline ClaudianReyn

Cyberpunk 2077
« Reply #251 on: 14 December 2020, 17:50 »
https://i.redd.it/7tznjdxc14561.jpg

lmao. the shit goes real. Imi place acel PS... cred ca s-a terminat si cu aceasta companie, prevad in urmatorul an ca EA ii va cumpara.

Este prea dramatic, nu inseamna nimic, vor merge mai departe cu fixarea jocului, etc. Cine sa-i cumpere? EA? Aia sunt vai de steaua lor... Cea mai slaba gluma a anului.

Asta se intampla cand inerci sa impingi totul catre next gen si vrei sa scoti banu' cat mai gros incercand sa o smecheresti pe consolele vechi.

Voi vedeti cum arata jocul... pe Utra??? Cum dracu sa mearga asa ceva pe Xbox One? Daca il fac sa meargam, este un miracol.

Si asta se intampla cand impingi totul la maximum pe grafica si dimensiunea jocului, si lasi mecanicile la o parte.



Titlul e un clickbait lamentabil, dar sunt niste comparatii bune.

Nu e clickbait deloc, e foarte buna comparatie.

Pai Rockstar merg pe urmatoarea structura:

Ce se intampla CAND/DACA [ ... ] ? > [RASPUNS] > MECANICA

La CDPR intrebarea "Ce se inampla cand/daca" nu exista.  Sari din masina, ramai pe loc stand in picioare. Intri in pom cu motocicleta, nu se intampla nimic. Omori toti oamenii de pe strada si politia si tot, nu se intampla nimic.
Bounty System nema, Factuni nema, Relatii cu factiunile nema. Omori 1000 de Tiger Claws, nu se intampla nimic. Omori 1000 de Animals, iar nimic. Faci misiuni pt NCPD, iar nu se intampla nimic, nu te uraste nimeni, nu te iubeste nimeni. Esti un nimeni indiferent ce ai face.
Te plimbi pe strada, nu te recunoaste nimeni, indiferent ce faci, nu se intampla nimic. Nu exista puscarie, nu exista amenzi, etc.

Teritoriile intre clanuri sunt delimitate, dar doar virtual, in realitate nu exista nicio mecanica intre ele, clanurile nu se ataca intre ele, etc. Ma asteptam la o complexitate mai mare pt "NEXT GEN"
« Last Edit: 14 December 2020, 17:52 by ClaudianReyn »
 

Offline Raziel01

Cyberpunk 2077
« Reply #252 on: 14 December 2020, 17:51 »
Cica asta e din ghidul platit pentru joc:
 

Offline ClaudianReyn

Cyberpunk 2077
« Reply #253 on: 14 December 2020, 17:56 »
Mda! Pai am renuntat sa merg cu masinile, doar motorul este foarte ok. Masinile intorc prea aiurea! Dinamica masinilor este aproape inexistenta, mult mai proasta decat la GTA V.

Mult mai proasta decat la MAFIA (noul joc) si chiar mai proasta de cat la Mafia 1. Seria Mafia a avut o mecanica arcade decenta.

CDPR au mai spus ca au si damage foarte misto implementat. Unde dracu este ca dai cu masinile astea in orice si nu se intampla nimic. Zici ca sunt tancuri.
Am intrat cu motorul intr-o masina cu 150 la ora si nu s-a intamplat absolut nimic.
Masinile se repara de la sine! Nu exista service, nu exista magazine de masini, etc.


PS: Pentru tot ce am enumerat mai sus si multe alte lipsuri, jocul ar mai fi avut nevoie de un an. Dar ar fi inebunit toata lumea daca ziceau "New Date Release 10.Dec 2021". Meme-urile ar fi devenit realitate, etc.  ;D

Mai buna strategia Rockstar. Tac chitic, nu spun nimic, dar ei lucreaza la GTA 6 in momentul asta si la nu stiu ce joc medieval. WOW! Dupa RDR2, chiar sunt curios ce vor scoate. RDR2 ramane de top inca.

Cyberpunk 2077 are nevoie de updates masive si cred sau sper ca le vor aduce. Poate asta e un compromis convenabil. Sa scoata jocul chair si incomplet si sa-l faca bun intr-un an prin updates.
« Last Edit: 14 December 2020, 18:05 by ClaudianReyn »
 

Offline Raziel01

Cyberpunk 2077
« Reply #254 on: 14 December 2020, 17:59 »
Driving-ul e prost pentru ca sensitivitatea pe m&k e all over the place. Cu controller cica merge foarte bine...