Author Topic: Cyberpunk 2077  (Read 97643 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ClaudianReyn

Cyberpunk 2077
« Reply #255 on: 14 December 2020, 18:06 »
Driving-ul e prost pentru ca sensitivitatea pe m&k e all over the place. Cu controller cica merge foarte bine...

E o scuza de prost gust. Am jucat o groaza de jocuri cu implementare foarte calumea pentru taste, incepand cu d-astea de Rally si chiar NFS ce dracu. Imi aduc aminte de NFS Porsche si imi vin spumele acuma. Ba am jucat chiar si jocul ala de rally foarte realist cu taste, am uitat cum se numeste, care a fost simulator.

Ai vazut cum intorc masinile? parca nici nu intorc pe rotile lor. Motocicleta lafel. Nu exista dinamica. Dinamica poate fi simulata in multe feluri. Poate fi simplista si de cacat. Bineinteles asta necesita si CPU!!! Pentru ca treburile astea trebuie simulate in timp real. Se pune iar problema de compatibilitate.
Eu ma refer la Dinamica Newtoniana. Adica simularea masei, etc. Nu dinamica de joc. Sunt doua concepturi diferite.

In momentul in care Consolele de kkt trebuie sa ruleze nu stiu ce grafica imposibil de realizat, unde dracu sa mai bagi pe CPU-ul ala si dinamica reala?

Pai simulatoarele de Rally au greutatea rotilor simulata separat! Adica suspensii etc. Simuleaza frictiunea pe directii diferite si suprafete diferite. Pana si in Mafia 1 masinile parca aveau suspensii, se lasau in curbe, cand treceai peste o bordura, cand sareai in aer.

Aici nu au nimic.  :-[

Post Merge: 14 December 2020, 18:18
Asta este inca un exemplu clasic de NERFUIRE din cauza consolelor, de data asta nu pe partea grafica.

Adica ne trezim cu un graphic tech demo / benchmark cu mecanica de kkt si features lipsa! Credeti-ma ca nici nu le pot baga, pentru ca ups! Nu merg pe PS4!

Doar sa faca dracu doua versiuni de jocuri si sa ne lase in pace cu cacaturile de conserve. Sunt sigur ca moroarele alea de simulat masin sunt ceva de genul "copy paste". Le pot cumpara de la alta companie, sau au niste baieti care le programeaza rapid.

DAR!! CE sa vezi! AI-ul (orice AI) ia CPU si vom pierde 10-15fps! Nu mai vem 60fps... omg.. tragic.
« Last Edit: 14 December 2020, 18:20 by ClaudianReyn »
 

Offline KodiaK

Cyberpunk 2077
« Reply #256 on: 14 December 2020, 18:30 »
A experimentat careva sound issues ?
Audio stuttering, pacaneli, lag, diverse ?

In caz afirmativ si dac-ati folosit workaround-ul pe care-l gasesc pe net, vi s-a rezolvat cu reducerea la 96KHz in sampling rate ?
E notabila diferenta ?

Da, eu aveam problema cu pacanituri micute, si s-a rezolvat cu 96Khz sampling rate.

Meanwhile, a scost DF un video cu optimised settings. N-am apucat sa testez, dar pare de bun simt ce zice acolo.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline ClaudianReyn

Cyberpunk 2077
« Reply #257 on: 14 December 2020, 18:54 »
A gasit cineva cursele de masini, sau si aia a fost o minciuna de doi lei?

Post Merge: 14 December 2020, 19:07
Este o chestie care ma frapeaza la jocul asta. Voi v-ati plimbat peste tot??? Poate fi facut un quest pe orice alee a jocului. Orice alee secundara arata ca scena principala din alte jocuri.

Cu toate astea loading time foarte rapid. Incredibil.

Post Merge: 14 December 2020, 19:55
Vai de plm ce am craftat  :o ASHURA Smart Sniper cu 818dps.  8)

O sa dau o fuga prin cartier sa le arat baietilor. Trebuie sa fie minunat. nu? Le dau la capsor un pic.  ;D



Post Merge: 14 December 2020, 20:01
BWHAHAHA bai baieti!! E single action bold rifle, adica dai reload lai fiecare glont. Selecteaza singur tinta. 25800 crit!!! Da aproape mereu crit.

Post Merge: 14 December 2020, 20:02


Post Merge: 14 December 2020, 20:08
OK.. cu celalalt rifle am dat si 60k head shot. Nu e cel mai OP. LOL
« Last Edit: 14 December 2020, 20:08 by ClaudianReyn »
 

Offline Raziel01

Cyberpunk 2077
« Reply #258 on: 14 December 2020, 20:13 »
Cursele fac parte dintr-o misiune pe care o primesti de la barmanita din Afterlife.

 

Offline Cylix

Cyberpunk 2077
« Reply #259 on: 14 December 2020, 21:35 »
Reddit's patch for Cyberpunk 2077 yields double-digit performance gains on AMD CPUs

https://www.techspot.com/news/87947-reddit-patch-cyberpunk-2077-yields-double-digit-performance.html
« Last Edit: 14 December 2020, 21:37 by Cylix »
7950X3D | Zotac 4090 AMP Extreme Airo | MSI MPG B650 Edge Wifi | 32GB Kingston Renegade RGB Z 6000 |  SSD: Kingston KC3000 2TB+Fury Renegade 2TB+Samung Evo 1TB |Lian Li O11 Dynamic Evo | Lian Li Galahad 360 V2 | Corsair HX1500i | Samsung Odyssey G9 Neo + Zephyrus G15
 

Offline Gabi

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 24
    • View Profile
Cyberpunk 2077
« Reply #260 on: 14 December 2020, 22:05 »
Eu n-am vazut bug-uri in cateva ore de joc, dar am prins o gramada de crash-uri la un moment dat, dupa patch-ul de ieri (Windows 7). Am gasit ceva solutie pe net care pare ca ajuta. Daca se agraveaza problema, o sa trec pe un W10 izolat, si poate accepta salvarile ca sa nu-l reiau de la inceput. Imi place ca merge perfect in regim de shooter. ;D

Fă-ți un dual-boot cu w10. Am fps mai mare, deși nu-l pot măsura pe w7, pe w10 fără net chiar ajunge la 55 fps. 3070, 7700k, ultra, crowd medium, RT ultra, fără dlss.
Salvările în Documents/Saved Games. Drag'n'drop de pe 7 pe 10, fără probleme.
 

Offline ClaudianReyn

Cyberpunk 2077
« Reply #261 on: 14 December 2020, 22:44 »
Mi-am chemat toate masinile si le-am aruncat in aer  ;D

Hm! Masinile sunt mai usor de controlat din first person, poate asa sunt eu obisnuit, insa camera trebuie ridicata mai sus pentru ca nu vezi pe unde mergi!!!

Caliburn e misto, chiar il recomand. Nu am testat prea multe pentru ca ma descurc foarte bine cu motocicleta.
 

Offline oldshooterman

Cyberpunk 2077
« Reply #262 on: 15 December 2020, 01:51 »
Fă-ți un dual-boot cu w10. Am fps mai mare, deși nu-l pot măsura pe w7, pe w10 fără net chiar ajunge la 55 fps. 3070, 7700k, ultra, crowd medium, RT ultra, fără dlss.
Salvările în Documents/Saved Games. Drag'n'drop de pe 7 pe 10, fără probleme.
Merci! :)
Am facut deja update la w10, s-a rezolvat fara probleme si destul de repede, s-au pastrat salvarile, setarile si programele instalate pe w7, totul merge bine. Acum am Linux, w7 si w10, toate izolate intre ele pe harduri diferite, cu power switch. ;D
 
The following users liked or thanked this post: Gabi

Offline ClaudianReyn

Cyberpunk 2077
« Reply #263 on: 15 December 2020, 03:11 »
OK, am testat mai multe masini si un quest secundar aduce RACING in joc.

MITSUTANI SHION "COYOTE" este cea mai tare pe langa Caliburn, dar asta s-ar putea sa mearga mai bine pentru curse.

In poza este si Quadra Turbo-R, versiunea albastra, foarte misto, dar n-o cumparati pentru ca un alt quest secundar va da una neagra lafel ca si specificatii.

Astea doua sunt foarte usor de condus si au vizibilitate buna de la volan.

In spatele masinii exista deasemenea Open Stash si puteti stoca loot.
 

Offline Raziel01

 

Offline slicker

Cyberpunk 2077
« Reply #265 on: 15 December 2020, 09:23 »
HA! mai am un amic, si-a luat pt PS4 lmao. ii pare tare rau acum.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline ClaudianReyn

Cyberpunk 2077
« Reply #266 on: 15 December 2020, 15:10 »
HA! mai am un amic, si-a luat pt PS4 lmao. ii pare tare rau acum.

Cu cat? 20€? cam atat as da pe un PS4. Il vor fixa si pe PS4 oricum pana la urma.

Sa nu uitam lansarea de la Skyrim. OMG!!! Era lafel de buguit ca Cyberpunk acuma.
 

Offline Dexter

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 4 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 143
  • Location: Ploiesti
  • Liked | Thanked: 20 times
  • If it ain't broken, why fix it ?
    • View Profile
Cyberpunk 2077
« Reply #267 on: 15 December 2020, 15:46 »
Sa nu uitam lansarea de la Skyrim. OMG!!! Era lafel de buguit ca Cyberpunk acuma.

Yup.
Asta o confirm si eu, tocmai intrasem in CM cu varicela, tocmai aparuse jocu si cumnate-miu daduse vreo 250+ron pe el si mi l-a facut cadou.
Doamne cate crash-uri si injuraturi si-a luat PS3-u ala...
Cred ca-n 6 luni de zile a ajuns de la 1.0.0.1 cat era la 2.x.x.x, tin minte ca era saptamana si update-u.

Yet again, ramane unul dintre cele mai frumoase si imersive titluri pe care le-am incercat vreodata. Dupa 200h l-am terminat.

Despre CBP insa, daca aleg sa fac toate sidequests si sa merg pe scavenge (gen sa caut in toate prostiile dupa toate rahaturile), voi acumula peste 50h de gameplay ? Inteleg din detaliile oficiale ca lumea s-a vaitat initial de Witcher 3 si au blamat numarul de ore mare pana la finalizarea quest-ului principal. Probabil or exista si gameri care cauta calea scurta... no argument there.

Si alte doua chestiuni, voiam sa le aduc in discutie ca poate mai sunt altii ca mine:
- pentru sound issues confirm ca reducerea sampling rate la 96Khz a rezolvat bug-ul de hissing & popping;
- pentru altii care l-au instalat pe vreun m.2 de 128GB si au pana-n 60GB liberi si vor sa treaca la update 1.04 (si probabil viitoarele) puteti da remove la fisierul "language english audio" din Archive, nu face gat la el si-l repune singur dupa update. ...asta ca sa nu mai dezinstalati sa rupeti TBW-u la flash.
I have to think hard in order to name an interesting man who doesn't drink !
Burt Reynolds
 

Offline slicker

Cyberpunk 2077
« Reply #268 on: 15 December 2020, 16:39 »
Ah nuuu, si-a cumparat CE pentru PS4 :) cu jucarelele si tot tacamul.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Raziel01

Cyberpunk 2077
« Reply #269 on: 15 December 2020, 17:00 »
Problema lui Cyberpunk nu tine doar de bug-uri ci si de lipsuri evidente pe care nu le vezi nici in jocuri de acum 10 ani.
 
The following users liked or thanked this post: duke_zz