Author Topic: Cyberpunk 2077  (Read 99091 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline ClaudianReyn

Cyberpunk 2077
« Reply #270 on: 15 December 2020, 17:46 »
Sa nu uitam lansarea de la Skyrim. OMG!!! Era lafel de buguit ca Cyberpunk acuma.

Yup.
Asta o confirm si eu, tocmai intrasem in CM cu varicela, tocmai aparuse jocu si cumnate-miu daduse vreo 250+ron pe el si mi l-a facut cadou.
Doamne cate crash-uri si injuraturi si-a luat PS3-u ala...
Cred ca-n 6 luni de zile a ajuns de la 1.0.0.1 cat era la 2.x.x.x, tin minte ca era saptamana si update-u.

Yet again, ramane unul dintre cele mai frumoase si imersive titluri pe care le-am incercat vreodata. Dupa 200h l-am terminat.

Despre CBP insa, daca aleg sa fac toate sidequests si sa merg pe scavenge (gen sa caut in toate prostiile dupa toate rahaturile), voi acumula peste 50h de gameplay ? Inteleg din detaliile oficiale ca lumea s-a vaitat initial de Witcher 3 si au blamat numarul de ore mare pana la finalizarea quest-ului principal. Probabil or exista si gameri care cauta calea scurta... no argument there.

Si alte doua chestiuni, voiam sa le aduc in discutie ca poate mai sunt altii ca mine:
- pentru sound issues confirm ca reducerea sampling rate la 96Khz a rezolvat bug-ul de hissing & popping;
- pentru altii care l-au instalat pe vreun m.2 de 128GB si au pana-n 60GB liberi si vor sa treaca la update 1.04 (si probabil viitoarele) puteti da remove la fisierul "language english audio" din Archive, nu face gat la el si-l repune singur dupa update. ...asta ca sa nu mai dezinstalati sa rupeti TBW-u la flash.

Cam 6 luni va dura si pt Cyberpunk 2077. Sunt foarte multe buguri minore, va fi o lista imensa pe care trebuie s-o faca. Nu sunt doar cateva. De la buguri de meniu, pana la main quest, pana si buguri la dialoguri. Dar sunt simplu de fixat, nu sunt ceva complex.

Am jucat 60h si ma distrez. Armele chiar daca sunt OP, sunt foarte funny de utilizat, gameplay-ul are un feeling misto, deci nu te grabi, fa tot ce prinzi pe harta, iti cresti Street Cred in felul asta si ai acces la vendori chiar la iteme legendare.

Si condusul e fun pana la urma dar, pentru mine numai anumite masini sunt ok:
Rayfield Caliburn
Quadra Turbo-R
Mitzutana Shion "Coyote"
Jakie's Arch
Kusanagi CT-3X (as prefera o motocicleta chiar mai puternica decat asta, sper ca exista. Mai sunt doua modele pe care nu le-am gasit)

Eu cred ca mai am mult de sapat, chiar daca am lasat main quest si am facut lvl30 si end game weapons inainte de asta.
Dar armele le poti recrafta la lvl mai mare si vor avea damage mai mare in relatie cu lvl-ul tau.


 
The following users liked or thanked this post: oldshooterman

Offline duke_zz

Cyberpunk 2077
« Reply #271 on: 15 December 2020, 19:44 »
A experimentat careva sound issues ?
Audio stuttering, pacaneli, lag, diverse ?

In caz afirmativ si dac-ati folosit workaround-ul pe care-l gasesc pe net, vi s-a rezolvat cu reducerea la 96KHz in sampling rate ?
E notabila diferenta ?

pe langa alte issues, am si chestii de sunet.
Nu se aud pasii, nu se aude cand trag cu arma.. asa random :)
 

Offline oldshooterman

Cyberpunk 2077
« Reply #272 on: 16 December 2020, 00:22 »
Cyberpunk 2077 Bug Bulldozes AMD Ryzen: Here's a Fix, Tested (Updated)

De remarcat: "The six-core 12-thread Ryzen 5 5600X trails the Core i9-10900K with the native game code, but the fix speeds up the game by a whopping 23%."(!)
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cyberpunk 2077
« Reply #273 on: 16 December 2020, 00:23 »
Reddit's patch for Cyberpunk 2077 yields double-digit performance gains on AMD CPUs

https://www.techspot.com/news/87947-reddit-patch-cyberpunk-2077-yields-double-digit-performance.html
E fix pentru marele bug care ignora smt-ul AMD.
 

Offline Cylix

Cyberpunk 2077
« Reply #274 on: 16 December 2020, 12:49 »
Lol, cat de buguit e jocul...si ma gandeam sa il cumpar.. astept enhanced anul viitor.

7950X3D | Zotac 4090 AMP Extreme Airo | MSI MPG B650 Edge Wifi | 32GB Kingston Renegade RGB Z 6000 |  SSD: Kingston KC3000 2TB+Fury Renegade 2TB+Samung Evo 1TB |Lian Li O11 Dynamic Evo | Lian Li Galahad 360 V2 | Corsair HX1500i | Samsung Odyssey G9 Neo + Zephyrus G15
 

Offline ClaudianReyn

Cyberpunk 2077
« Reply #275 on: 16 December 2020, 14:11 »
OK se pare ca dupa cateva alte ore de main quests si side quests si ceva experimentare cu sistemul de crafting... am mai multe de spus...

Jocul este complet broken/varza, nu este vorba numai de bugs si glitches. Elementele de RPG sunt total gresit implementate, sistemul de lvl-ing si balance este complet gresit si netestat.

Defapt nu a jucat nimeni jocul asta inainte de lansare, nu imi pot imagina cum ceva atat de haotic sa fie aruncat intr-un release fara ca nimanui sa nu-i pese!??

Sa incepem cu o lista:

- multiple iteme necesita mai putine materiale pentru a le crea decat pentru a le dezansambla, dand posibiliatea de a crea bani si resurse infinite.
- iteme in inventory nu dispar dupa ce le dezansamblezi, dand posibilitatea de a le stoca si face lvl20 crafting instantaneu de exemplu.
- iteme in inventory raman vizual acolo dupa dezansamblare, desi nu mai exista, necesitand refresh.
- dps-ul armelor difera in functie de meniu
- in meniul de crafting apare caracterul cu arma intr-o pozitie aiurea cateodata, inloc sa apara doar arma. Arma este invenzibila uneori in Inventory.

- iteme de end game pot fi procurate de la inceputul jocului si sunt absolut OP, creand o senzatie de inutil pentru tot ce folosesti.
- iteme rare au acelasi damage cu iteme legendare (exemplu frag grenade). Arme Common au damage absurd, pe care numai o arma legendara ar trebui sa-l aiba.

- toate multiplicatoarele sunt implementate gresit, generand damage mai mare decat in specificatii.
  Mod cu 8+ damage ajunge pe arma sa aiba 47 damage, etc. Multiplicatoarele sunt inmultite inloc sa fie adunate.
  Exemplu. 100 x 1.5 x 1.5 x 1.5 inloc de 100 x (1.5 + 1.5 + 1.5). Orice RPG in 2020 si in ultimii 10 ani tine cont de balance si de modul in care functioneaza multiplicatoarele.
  Daca ai 5 stacks de 20% pe damage-ul tau si ele sunt aplicate cu prima formula, dps-ul va fi de 248.8% inloc de 200%
  Jocul are o groaza de astfel de multiplicatoare, din cauza asta ajungi sa dai 162.000 damage cu un singur glont. In momentul asta omor orice inamic cu un singur glont si nu va exista niciun balance pana la sfarsitul jocului care sa contracareze asaceva.

- Nu numai elementele de RPG sunt broken. Dialogurile din main quest!!! Unele dialoguri secundare se repeta ca dialoguri principale si vice versa.

Multe buguri in questul principal sunt de prost gust, adica nimeni nu a testat nimic, nici macar ca fiind in stadiul Alpha.

Exemplu: Un quest imi permitea posibilitatea sa conduc eu masina, sau s-o las pe Claire sa conduca, numai ca la final am murit si am dat load, care a fost creat de joc in timpul condusului.
Dupa load am aparut la volan unde statea si Claire, inloc sa apar pe scaunul din dreapta. Adica ambele caractere erau unul peste altul, vedeam parul si ochii lui Claire in mijlocul ecranului.

Buguri de genul asta sunt foarte multe. Collision bugs (masini in sosea, push trigger) , ragdoll bugs, positioning bugs (caractere in aer, obiecte in aer sau rotite), interraction bugs (nu poti lua loot de pe jos, chair main quest talk)

========================================================

CONCLUZIE:

Jocul a fost fortat pentru NEXT GEN graphics, facand compromis la orice pentru a implementa ceva ce este imposibil defapt de implementat pe consolele vechi.
Este un tech demo creat pentru a vinde noile console si placi grafice si esueaza chiar si la acest capitol, noile console neavand macar acele optiuni.

Nu este doar o problema de bugs. Este complet broken de sus pana jos. Nu s-a gandit nimeni la nimic si nu l-a jucat nimeni pentru ca nu le-a pasat. Din asta rezulta si concluzia ca cei care l-au jucat anul trecut au fost platiti sa minta.
Toate povestile despre cei care l-au jucat in 2018 sau 2019 sunt minciuni.
CDPR a amanat jocul din Septembrie si apoi inca doua saptamani pentru a-l face cat de cat jucabil. Voi va dati seama cum era in Septembrie daca il lansau? Absolut nejucabil. Pai ce dracu au jucat aia in 2019??!

Patch-uri sunt absolut inutile. Jocul ramane un fail cu sau fara patch-uri. Trebuie o revizare totala de balance si mecanici care au legantura cu toata progresia in joc.

Mai mult, CDPR a mintit despre "Features" care defapt nu exista!!! Poate cel mai grav lucru dintre toate. Sistemul de politie? Meniul 3D al armelor? Garajul pentru masini? AI-ul NPC-urilor din oras? Deznodamant diferit in functie de alegerile tale? Si mai cate?
« Last Edit: 16 December 2020, 14:42 by ClaudianReyn »
 

Offline KodiaK

Cyberpunk 2077
« Reply #276 on: 16 December 2020, 15:31 »
Si cand te gandesti ca ti-ai luat placa video special pt el :D

Eu n-am decat ~10h jucate so far, dar momentan imi  place. Sunt un pic overwhelmed de cate ai de facut. Am cred ca peste 20 de side quest-uri pe care nici nu stiu de unde le-am cules :D
Singura chestie naspa ca e CPU-ul nu prea face fata :( Am zone unde CPU este peste 90% load, si GPU-ul sta la 60-70%...
Ma gandeam daca merita sa investesc acu intr-un i9 10900/10850 SH, sau nu.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Raziel01

Cyberpunk 2077
« Reply #277 on: 16 December 2020, 16:21 »
Cum e un tech demo creat pentru a vinde noile console cand noile console nici n-au next-gen patch? Jocul a fost anuntat acum 8 ani cand generatia veche de console abia se pregatea sa iasa din fabrica.
 

Offline slicker

Cyberpunk 2077
« Reply #278 on: 16 December 2020, 16:22 »
Next gen de la Intel iese in cateva luni nu?
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline ClaudianReyn

Cyberpunk 2077
« Reply #279 on: 16 December 2020, 16:28 »
Si cand te gandesti ca ti-ai luat placa video special pt el :D

Eu n-am decat ~10h jucate so far, dar momentan imi  place. Sunt un pic overwhelmed de cate ai de facut. Am cred ca peste 20 de side quest-uri pe care nici nu stiu de unde le-am cules :D
Singura chestie naspa ca e CPU-ul nu prea face fata :( Am zone unde CPU este peste 90% load, si GPU-ul sta la 60-70%...
Ma gandeam daca merita sa investesc acu intr-un i9 10900/10850 SH, sau nu.

Erm... nu regret, pot juca si alte chestii si va fi fixat pana la urma. Stii cum e trebuie sa traiesti sa vezi cu ochii tai.

Eu am i7 4790 (nici macar K) si este ok. Posibil pierd ceva fps, dar sunt destule, nu am niciun frame drop cu DLSS Quality. Totul ultra.

Nu merita sa investesti in i9 ala, depinde ce prioritati ai, in orice caz. Daca trebuie sa schimbi placa de baza, sursa, carcasa, cooler.

Da, 10 ore nu sunt deajuns pentru un RPG sa-ti dai seama de defecte. Sa vedem cum vor fi ei competenti in a fixa totul si cand.
Multiplayerul va fi un mare fail, ar trebui sa dea cancel la proiectul ala, nu au nici experienta si nici viziunea pentru asa ceva.

Ieri am continuat ceva questuri secundare si main quest si nu este rau. La capitolul asta jocul exceleaza, cu exceptia bugurilor.

Post Merge: 16 December 2020, 16:37
Cum e un tech demo creat pentru a vinde noile console cand noile console nici n-au next-gen patch? Jocul a fost anuntat acum 8 ani cand generatia veche de console abia se pregatea sa iasa din fabrica.

Pai asta e problema lor, au dat chix la treaba asta. Ai vazut comparatia cu 2018 a jocului? Este masiva. Asta inseamna ca de doi ani, inloc sa se ocupe de mecanici si optimizare, au tapat la maximum numai pe grafica.
AI-ul inamicilor este mai prost decat la jocurile din 2005, dar ma rog, ce mai conteaza AI, cand tragi prin ziduri sau apesi pe tragaci si totul moare in fata ta fara ca sa tintesti? Tactica de combat ZERO.
Este hilar si fun sa a dai 60k headshots cu Acher, dar ma rog, pentru o perioada.
Ma gandeam sa fac un Youtube rant in care sa demonstrez cat de broken e tot craftingul si balance-ul, dar poate nu sunt singurul.
« Last Edit: 16 December 2020, 16:37 by ClaudianReyn »
 

Offline slicker

Cyberpunk 2077
« Reply #280 on: 16 December 2020, 16:44 »
Eu am i7 4790 (nici macar K) si este ok. Posibil pierd ceva fps, dar sunt destule, nu am niciun frame drop cu DLSS Quality. Totul ultra.

Nici vorba. Pe sistemul meu, in mijlocul orasului, imi scade de la 80 fps la 55 daca incep sa alerg. Atat. Daca stau pe loc urca iar. Daca alerg scade iar. Cu pop pe High si ultra bla bla bla. Nu mai zic de momentele in care uneori in timpul shootingului scade masiv, driving la fel.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Raziel01

Cyberpunk 2077
« Reply #281 on: 16 December 2020, 17:04 »
I7 8700k@4.7Ghz e cam gatuit in jocul asta.
 

Offline KodiaK

Cyberpunk 2077
« Reply #282 on: 16 December 2020, 17:04 »
Ceva probleme de codare are clar.
Am observat ieri ca dupa cam 1h de gameplay, intr-o zona aveam 55-60fps si gpu-ul statea pe la 65% si CPU pe la 85-90%. Am iesit din joc si cand am intrat iar fix in aceeasi zona, aveam 70-75fps, si GPU load ~90% si cpu load ~80%.

Iar fix problemele pe care le are slicker le am si eu. Cand conduc si iau curbe la 90+grade (deci se incarca zone masive de oras) am drops-uri si pana pe la 40fps. O ameliorare am observat cand am redus crowd density la low. Cand era pe high aveam low fps cand conduceam tot timpul, acum pe low am ceva mai rar, si mai ales in situatia descrisa mai sus.
Iar scaderi masive am si cand stau pe loc si fac un 360 rapid cu camera. De la 70-80 imi scade pe la 40-60, depinde cat de repede misc mouse-ul :D

Nici eu nu inteleg care e faza cu consolele, si de ce s-au focusat asa de tare pe ele, avand in vedere ca Witcher 3 a vandut pe PC mai mault decat pe toate consolelele combinat. Deci, business wise, nu era deloc riscant sa se focuseze pe PC 1st, si apoi pe console.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline ClaudianReyn

Cyberpunk 2077
« Reply #283 on: 16 December 2020, 17:45 »
Eu cred ca trebuia sa fie exclusiv next gen si sa ignore total PS4 si Xbox One. Mare greseala de management aici facuta pe ideea de a vinde mai mult, cand defapt in final mai mult si-au dat cu tesla in coaie promitand imposibilul si in acelasi timp nefiind capabili sa livreze!!!

Habar nu am cum vor putea ei sa-l faca sa mearga pe Xbox One cand se vede clar ca nu poate. Nu ai cum sa incarci atatea assets intr-un VRAM mic cu bantwitch de kkt de pe HDD in real time. Majoritatea plangerilor sunt pe faza asta, am vazut pe YouTube. Sunt sigur ca problema asta creata chiar mai multe buguri in lant care nu sunt numai de natura grafica.

In acelasi timp, nu ai cum sa mai creezi si AI complex pe aceeasi consola care nu poate rula nici macar mediul de joc, cand se stie clar ca un complex AI-ul necesita CPU! In felul asta au compromis intregul joc, pentru toti.
Ce updates sa faca ei, cand trebuie sa le faca sa mearga si pe consolele alea? Nu au cum. Un update calumea il va face practic nejucabil pe Xbox One. Deci jocul e si va ramane un fail la capitolul asta. Poate doar daca fac DLC-uri care sa fie exclusive next gen, desi ma indoiesc.
Iar comunitatea de moderi nu se stie ce poate face deocamdata. Unele lucruri sunt prost implementate din start.

Post Merge: 16 December 2020, 18:08
Phew... Avem noroc ca suntem pe PC. Varianta de console este absolut oribila.

https://forums.cdprojektred.com/index.php?forums/technical.10794731/

Aici vad ca se implica lumea, chiar ma intrebam. Sunt sigur ca au nevoie de chiar un an pentru a aduce un DLC, fixuri si chiar updates masive si chiar am incredere ca o vor face.

Post Merge: 16 December 2020, 18:20
Bwhahaha du-te ba, exista vreun exploit care nu exista in jocul asta?

« Last Edit: 16 December 2020, 18:20 by ClaudianReyn »
 

Offline cyborgTT

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Banned!
  • Posts: 3
    • View Profile
Cyberpunk 2077
« Reply #284 on: 16 December 2020, 18:44 »
NPC-urile