Author Topic: Mass Effect...  (Read 10597 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline oldshooterman

Mass Effect...
« on: 04 July 2018, 15:34 »
O veste bomba pozitiva dpmdv: BioWare general manager Casey Hudson a declarat intr-un interviu pentru Game Informer ca Dragon Age și Mass Effect sunt proiectele lor prioritare! ;D

Nu am specificat nimic despre Mass Effect: Andromeda pentru ca inca nu se stie directia in care se indreapta povestea. Vestea e de exceptie dupa zvonurile de anul trecut care sugerau abandonarea proiectului Mass Effect: Andromeda.
 

Offline slicker

Mass Effect...
« Reply #1 on: 04 July 2018, 17:17 »
Mai bine il lasa sa moara in pace, l-au violat destul.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

ecko89

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Mass Effect...
« Reply #2 on: 04 July 2018, 18:29 »
Prefer sa joc Mass Effect 2 si 3 decat porcaria aia de Andromeda. Oricum ME 2 si 3 sunt foarte bune. De N ori mai bune decat astea noi.
 

Offline oldshooterman

Mass Effect...
« Reply #3 on: 04 July 2018, 19:34 »
Nu e obligat nimeni sa joace ce nu-i place. ME: Andromeda o sa-l joc eu a treia oara incepand de prin octombrie. Si mai sunt destui la care le place, deci noul joc e pentru "noi", nu pentru "voi". ;D
 

ecko89

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Mass Effect...
« Reply #4 on: 04 July 2018, 20:03 »
Corect!!:)
M-am uitat pe YT sa vad despre ME Andromeda. Cica e plin de BUG-uri. Altfel il luam si eu pentru grafica aia. Spor la joaca sa ai, @oldshooterman

 

Offline slicker

Mass Effect...
« Reply #5 on: 05 July 2018, 06:50 »
Nu vreau sa bat iar calu`. Problema nu sunt bugs-glicthes, astea sunt peste tot. Dar peste borefestul din Andromeda e greu de trecut. Praf la story, praf la gameplay, a trebuit sa ma fortez sa joc 2 ore inainte sa il sterg. Fu EA and FU Bioware.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

ecko89

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Mass Effect...
« Reply #6 on: 05 July 2018, 11:22 »
Cam toate au bug-uri si glitches, nu a spus nimeni ca nu au. Dar ME Andromeda are cam multe, si grosolane. In ME2 nu prea am intalnit bug-uri, si erau foarte minore. In ME3 am intalnit mai multe, dar iarasi, erau minore. Din cate am inteles, au fost schimbati cativa oameni de la Bioware si EA. Nu au fost tot echipele care au facut ME1/ME2/ME3.
Oare ar merge pe un Q9300 + hd 6950 2gb ddr5?
 

Offline oldshooterman

Mass Effect...
« Reply #7 on: 05 July 2018, 12:14 »
De unde stii ca are multe "bug-uri si glitches grosolane" din moment ce nu l-ai jucat? Pe net se exagereaza orice problema minora. In mare parte problemele au fost rezolvate prin patch-uri. Eu in ~250 de ore de jucat (2x cap=coada) nu am intalnit nici o problema serioasa care sa-mi strice placerea de a-l juca. Mai spune si slicker ca e "praf la story, praf la gameplay" dupa 2 ore de jucat. In doua ore nici nu se contureaza bine povestea si stilul de joc. O parere mai obiectiva se poate forma dupa 30-40 de ore de jucat, nu dupa 1-2 ore.

Eu nu incerc sa lamuresc pe nimeni sa-l joace sau ca ar trebui sa-i placa.
Dar totusi, parerile de luat in seama ar trebui sa vina din partea celor care joca jocurile, nu a celor cu impresii construite dupa ce spun altii.

Andromeda e un joc din genul "open world", unde ai libertatea sa alegi ce sa faci si cat de mult te abati de la misiunile principale.  Nu e vina producatorilor ca unii jucatori se pierd in misiuni secundare dupa carte afirma ca nu mai stiu despre ce e vorba. Jocul e mult mai scurt, povestea se arata inchegata, actiunea e intensa, armele sunt excelente si in varianta in care e urmata doar actiunea principala.
 

Offline slicker

Mass Effect...
« Reply #8 on: 11 July 2018, 14:14 »
O parere mai obiectiva se poate forma dupa 30-40 de ore de jucat, nu dupa 1-2 ore.



30-40 la un joc ce nu tre prinde din prima ora? nu vorbesc de impresia de 10 minute. Este inundata piata de indies de 10 ori mai bune ca Andromeda, nu am timp sa trec prin toate pana mor. Sa pierd 30-40 de ore intr-o rasuflata ca Andromeda e absurd.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Raziel01

Mass Effect...
« Reply #9 on: 11 July 2018, 22:15 »
In doua ore nici nu se contureaza bine povestea si stilul de joc. O parere mai obiectiva se poate forma dupa 30-40 de ore de jucat, nu dupa 1-2 ore.

Ce poveste? Ai mai mult storytelling cu adolescenti in Shounen Jump. Ce stil de joc? Dai cu tot ce ai si te bagi in cover? N-ai nevoie de 40 de ore sa-ti formezi o parare obiectiva despre un joc in care totul se repeta, de la filler quests pana la aceeasi monstri pe planete diferite.
« Last Edit: 11 July 2018, 22:16 by Raziel01 »
 

Offline oldshooterman

Mass Effect...
« Reply #10 on: 12 July 2018, 00:08 »
E foarte simplu. Eu sunt printre cei care au gasit povestea interesanta si inchegata, iar gameplay-ul captivant. Tu esti printre cei care nu le-au gasit. Ca urmare eu o sa-l joc si a treia oara iar tu poate nici nu l-ai terminat. Nu e nimic deosebit in asta.
 

Offline Raziel01

Mass Effect...
« Reply #11 on: 12 July 2018, 00:40 »
O simplificare de doi lei care poate fi "aplicata" in absolut orice discutie. Daca tot reduci argumentele la propozitii de genul asta nu mai veni cu replici de genul: o parere mai obiectiva se poate forma dupa 30-40 de ore.
 

Offline oldshooterman

Mass Effect...
« Reply #12 on: 12 July 2018, 02:02 »
Aia nu e o replica, e o sugestie. Jocul poate fi parcurs in mai multe moduri, ca urmare e nevoie de multe ore (zeci de ore in functie de cum e aboradat) pana te integrezi in poveste si intelegi ce efect are modul in care iti dezvolti tot felul de optiuni. Fiecare joc e dedicat unei anumite audiente. Nu poti lamuri un obsedat de CS sau un "hater by default" sa se implice in astfel de jocuri.

In ME: Andromeda te poti angaja in niste "cafteli" epice, pentru care trebuie sa te pregatesti in prealabil. Pregatirea tine in general multe ore, in care faci alte misiuni in urma carora iti faci rost de resurse si totodata ridici si nivelul companionilor. E vorba de planificare si strategie. Trebuie sa-ti placa sa pierzi vremea cu astea. Mie imi place.

Iar continuarea discutiei pe tema asta nu are rost. Pana la urma e o chestiune de gust, ca in cazul discutiilor despre femei. Se gasesc destui carora nu le place de Jennifer Lawrence, de ex.. Mie imi place.

Iar tu nu esti in masura sa ceri nimanui cu ce argumente sau replici sa participe la o discutie.
 

Offline Raziel01

Mass Effect...
« Reply #13 on: 12 July 2018, 02:31 »
Aia nu e o replica, e o sugestie. Jocul poate fi parcurs in mai multe moduri, ca urmare e nevoie de multe ore (zeci de ore in functie de cum e aboradat) pana te integrezi in poveste si intelegi ce efect are modul in care iti dezvolti tot felul de optiuni. Fiecare joc e dedicat unei anumite audiente. Nu poti lamuri un obsedat de CS sau un "hater by default" sa se implice in astfel de jocuri.

Il faci sa sune de parca e un RPG complex cu zeci de alegeri care conteaza si un gameplay solid. Cand el de fapt e un cover shooter cu dialoguri de toata jena si alegeri fara valoare.

Se gasesc destui carora nu le place de Jennifer Lawrence, de ex.. Mie imi place.

Strawman much? Mai intai spui ca nu se poate judeca fara un numar de ore. Acum bagi la inaintare gusturile in femei ca termen de comparatie fata de ceva destul de quantifiable. E o mare diferenta intre placere si calitate. Oare cat de dificil e acest concept?

Iar tu nu esti in masura sa ceri nimanui cu ce argumente sau replici sa participe la o discutie.

Sunt in masura sa cer ce vreau, dar cu replici d-astea, slabe obtin un nivel mai ridicat al conversatiei.
« Last Edit: 12 July 2018, 02:44 by Raziel01 »
 

Offline oldshooterman

Mass Effect...
« Reply #14 on: 12 July 2018, 04:05 »
Da Man, e un RPG complex cu zeci de alegeri (cu efect in-game, nu neaparat la final) si un gameplay foarte solid. Nu cred ca l-ai jucat, pentru ca daca il jucai nu veneai cu critici dintr-astea ieftine si nefondate. Dpmdv nu e doar fb, e cel mai bun din serie (care toata e excelenta). E o placere sa te integrezi in rolul personajului si sa explorezi ce se intampla in mediul respectiv.
N-ai cum sa nu remarci calitatea peisajului, unele scene fiind chiar grandioase, incat merita sa te opresti din actiune si sa admiri prin jur. In cateva situatii o sugereaza chiar dialogurile companionilor.
Armele sunt de exceptie, gama bogata, multe optiuni in functie de stilul de joc, sunetul lor, placerea in a le folosi.
Companionii. Sunt situatii in care merita sa stai ascuns si sa te uiti la krogan cum sare pe inamici si ii face praf cu ciomagul. Te prapadesti de ras in fata ecranului.
Nenumarate variante in a alege ceea ce vrei sa faci, ordinea in care alegi orice misiune secundara si momentul in care vrei sa le continui pe cele principale. Iar dialogurile nu sunt lipsite de valoare pentru ca ofera tot felul de informatii, iti dau acces la misiuni si sunt esentiale pentru dezvoltarea unor relatii personale.

In jocuri nu merge sa intri in ele cu idei preconcepute despre cum ai vrea tu sa fie. Trebuie acceptat modul in care sunt gandite de cei care le fac. Daca nu vrei sa te adaptezi la ceea ce primesti, te joci altceva.
Pentru cei carora le place, jocul asta ofera un raport exceptional intre timpul de divertisment/investitie.

Abia astept sa-l mai joc inca o data, cu imersiune sporita pe ecran cu diagonala de 4m, in 4k, la 3m de ecran, pe intuneric complet in jur. Super joc!;D

Sper ca urmatorul sa fie si mai lung, cu spatii si mai largi de explorat, cu mai multe posibilitati de vrajeala la femei umanoide, cu batute si mai grandioase. ;D