Author Topic: Pillars of Eternity II  (Read 8112 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline astateofmind

Pillars of Eternity II
« on: 21 May 2018, 08:47 »
Cum pmea fac rep cu Neketaka?
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Raziel01

Re: Pillars of Eternity II
« Reply #1 on: 22 May 2018, 16:31 »
Interesant mod de a deschide un thread despre un joc. Faci quest-uri cu ei. Bounty-urile iti dau de obicei moderate reputation (desi s-ar putea sa fie cu Huana nu cu orasul), dar sunt cateva quest-uri mai serioase in Serpent Crown.
 

Offline Wolfe

Re: Pillars of Eternity II
« Reply #2 on: 22 May 2018, 16:36 »
Nu am fost atent, care e diferenta intre Neketaka si Huana ca factiuni?
*Know* that when death comes for you, *know* that I shall meet its blade with mine.
 

Offline Raziel01

Re: Pillars of Eternity II
« Reply #3 on: 22 May 2018, 16:39 »
Sunt reputatii globale si locale. Oricum nu au un impact foarte mare, sunt niste check-uri la dialoguri si e relativ usor sa le duci toate factiunile principale la reputation 4. Aici jocul da putin fail, e destul de usor sa eviti un conflict si sa-si ajuti pe toti. Iar in ipostaza de a alege o factiune esti pus mult prea tarziu.
 

Offline Outofmymind

Re: Pillars of Eternity II
« Reply #4 on: 22 May 2018, 16:45 »
Reputatia aia chiar are zero impact. La fel ca majoritatea alegerilor pe care le faci.
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline Raziel01

Re: Pillars of Eternity II
« Reply #5 on: 22 May 2018, 17:09 »
Exagerezi, reputatia n-are un impact grozav, dar nici zero nu este. NPC-urile iti raspund diferit in functie de reputatie. Sunt niste check-uri de reputatie. Primesti discount-uri pe baza reputatiei.

Sistemul de alegeri este in stilul Fallout 2, majoritatea alegerilor sunt locale, tin de modul cum rezolvi o zona si eventual au un impact la outcome-ul final.
 

Offline astateofmind

Re: Pillars of Eternity II
« Reply #6 on: 22 May 2018, 21:02 »
Interesant mod de a deschide un thread despre un joc. Faci quest-uri cu ei. Bounty-urile iti dau de obicei moderate reputation (desi s-ar putea sa fie cu Huana nu cu orasul), dar sunt cateva quest-uri mai serioase in Serpent Crown.

Am facut rep 1 dupa un bounty si o mapare a unor insule. Dupa aia a ramas la 1 desi am facut o groaza de bounties, am mai mapat cateva insule, am facut cateva locatii din oras aproape complet (cred) dar reputatia nu s-a miscat de loc peste 1, a ramas indicatorul la 2 pixeli de 1 tot timpul indiferent ce am facut.

Pana la urma am bagat cheat si am urcat-o la 3. Imi trebuia 2 sa iau cannoniera experta.

Cum poti face rost de o nava, in afara de cumparat? E al dreaq de scumpa.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Raziel01

Re: Pillars of Eternity II
« Reply #7 on: 22 May 2018, 21:23 »
Banii nu se fac chiar greu, doar ca acum ai pe ce sa-i cheltuiesti. Iti recomand sa mai faci niste quest-uri, eventual sa avansezi putin in story. O sa ajungi sa te bati cu inamici bine echipati care au ca drop fine gear (sau higher), faci o caruta de bani acolo. Dar ca sa-ti raspund la intrebare, faci rost de o nava dintr-un quest, insa e aproape de final acel quest si e cam tarziu atunci. Ideal este ca prima investitie financiara majora sa fie o corabie ca sa usureti partea de explorare pe harta, eu am cumparat Junk din prima. Vezi ca poti sa faci un quest si sa obtii un discount de 10%. Oricum, nu-ti pierde timpul cu mapat insule, exploreaza orasul si fa quest-urile din el pentru ca e grozav si o sa faci si reputatie.
« Last Edit: 22 May 2018, 21:25 by Raziel01 »
 

Offline Outofmymind

Re: Pillars of Eternity II
« Reply #8 on: 23 May 2018, 08:50 »
Exagerezi, reputatia n-are un impact grozav, dar nici zero nu este. NPC-urile iti raspund diferit in functie de reputatie. Sunt niste check-uri de reputatie. Primesti discount-uri pe baza reputatiei.

Sistemul de alegeri este in stilul Fallout 2, majoritatea alegerilor sunt locale, tin de modul cum rezolvi o zona si eventual au un impact la outcome-ul final.

Adica...zero :)

Faptul ca poti fi best buds cu toti e aiurea.
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline Inveltus

Re: Pillars of Eternity II
« Reply #9 on: 23 May 2018, 09:33 »
L-am incercat si eu cateva ore bune si ce sa zic, ma cam lasa rece. Apreciez imbunatatirile, dar nu stiu, jocului ii lipseste ceva, poate sufletul? Poate am jucat eu prea multe crpg-uri, dar poe2 chiar nu ma unge. Imi vine mereu in cap bg2, inevitabil fac comparatii si inevitabil, poe o suge rau.
Poate e doar o faza, stiu ca nici poe1 nu mi-a placut la inceput, aveam acelasi sentiment, dar dupa aia m-a prins.
 

Offline Raziel01

Re: Pillars of Eternity II
« Reply #10 on: 23 May 2018, 09:47 »
Exagerezi, reputatia n-are un impact grozav, dar nici zero nu este. NPC-urile iti raspund diferit in functie de reputatie. Sunt niste check-uri de reputatie. Primesti discount-uri pe baza reputatiei.

Sistemul de alegeri este in stilul Fallout 2, majoritatea alegerilor sunt locale, tin de modul cum rezolvi o zona si eventual au un impact la outcome-ul final.

Adica...zero :)

Faptul ca poti fi best buds cu toti e aiurea.


La final nu vei mai fi best buds cu toti, chiar daca alegi sa te lupti de unul singur.
 

Offline Outofmymind

Re: Pillars of Eternity II
« Reply #11 on: 23 May 2018, 10:11 »
Stiu, stiu. Important e ca esti pana acolo.
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline Raziel01

Re: Pillars of Eternity II
« Reply #12 on: 23 May 2018, 10:18 »
Pai este plauzibil, iti oferi serviciile mai multor factiuni. Oricum, vei pierde reputatie cu unele in favoarea altora pe masura ce faci quest-urile, deoarece acestea se intersecteaza de mai multe ori.
« Last Edit: 23 May 2018, 10:22 by Raziel01 »
 

Offline Outofmymind

Re: Pillars of Eternity II
« Reply #13 on: 23 May 2018, 10:27 »
La bounties nu pierzi, de ex.
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline Raziel01

Re: Pillars of Eternity II
« Reply #14 on: 23 May 2018, 11:32 »
Nici nu ar trebui, decat daca factiunea aia e format din emo. Aia sunt niste criminali.