Author Topic: Starfield  (Read 17290 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Cylix

Starfield
« Reply #30 on: 04 September 2023, 10:06 »
7950X3D | Zotac 4090 AMP Extreme Airo | MSI MPG B650 Edge Wifi | 32GB Kingston Renegade RGB Z 6000 |  SSD: Kingston KC3000 2TB+Fury Renegade 2TB+Samung Evo 1TB |Lian Li O11 Dynamic Evo | Lian Li Galahad 360 V2 | Corsair HX1500i | Samsung Odyssey G9 Neo + Zephyrus G15
 

Offline RaijinRoh

Starfield
« Reply #31 on: 04 September 2023, 10:57 »
Deci mai bine decat sa iau Starfield joc Fallout 4 ?Nu am apucat sa il joc acum multi ani. Cred ca aparuse altceva.
 

Offline Cylix

Starfield
« Reply #32 on: 04 September 2023, 11:37 »
Exact, dar F4 cu moduri ca vanilla e praf.
7950X3D | Zotac 4090 AMP Extreme Airo | MSI MPG B650 Edge Wifi | 32GB Kingston Renegade RGB Z 6000 |  SSD: Kingston KC3000 2TB+Fury Renegade 2TB+Samung Evo 1TB |Lian Li O11 Dynamic Evo | Lian Li Galahad 360 V2 | Corsair HX1500i | Samsung Odyssey G9 Neo + Zephyrus G15
 

Offline Ransom

Starfield
« Reply #33 on: 04 September 2023, 12:15 »
Recomand F4 doar moduri.
Uite aici un link spre un ghid de moduri:
https://themidnightride.moddinglinked.com/
 

Offline RaijinRoh

Starfield
« Reply #34 on: 04 September 2023, 14:51 »
a eu nu joc cu moduri jocurilii
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Starfield
« Reply #35 on: 04 September 2023, 15:41 »
Recomand F4 doar moduri.
Uite aici un link spre un ghid de moduri:
https://themidnightride.moddinglinked.com/

Nu iti da semne de intrebare faptul ca trebuie sa stai sa instalezi unspe mii de moduri pentru a te juca un joc de la Bethesda pentru care ai platit 70 euro?

Nu ar trebui producatorii jocului cu salarii de zeci de mii de dolari  sa-ti asigure o experienta super mega epica dupa ce au bagat zeci de milioane de dolari in productie..............in loc sa o faca niste modderi neplatiti care fac un gest voluntar din bunavointa, si totusi.......neplatiti?

Si eu eram fan moduri cand eram mic, sarac si imi luam jocurile gratuit de la piratii din Marea Azov si din Vladivostok pana sa inceapa razbelul.

Dar cand am crescut, am inceput sa muncesc din greu pentru bani  si sa cumpar jocurile la preturi  60-70 euro, mi s-a cam taiat de moduri.

De ce?
Pentru ca oricat de impresionante par unele moduri si oricat au muncit niste modderi priceputi in mod voluntar si neplatiti, eu platesc 70 euro pentru jocul ala ca producatorii sa-mi ofere outstanding entertainment, nu pentru modderi!


Acum niste ani, eram impotriva interzicerii modurilor in GTA V, dar acum as fi foarte pro, pentru ca in primul rand incalca drepturile de autor, in al doilea rand duce la o delasare totala, adica ajung producatorii sa nu-si mai asume responsabilitatea in a ne oferi jocuri de calitate si le lasam in seama unor modderi neplatiti sa ne repare jocurile...asa ceva mi se pare imoral! Si ne mai miram de ce industria jocurilor AAA scoate mediocritati pe banda rulanda in ultimii ani



Ai impresia ca dialoghezi cu niste papusi, nu cu personaje. 
Ce vrei mai mult de la un joc facut de Bethesda Game Studios, care inca mai are impresia ca mai suntem in anii 1994-2011 sa ne impresioneze cu jocuri open world total anoste?
Incepand cu supraevaluatele Skyrim si Fallout 4 si terminand cu dezamagitorul Fallout 76, studioul asta n-a excelat niciodata la NPC-uri si grafica. Ofera doar jocuri open-world cu harti mari, dar pustii , cu povesti sub mediocre si atmosfera anosta, la fel cum a ajuns Ubisoft cu seriile Far Cry, Assassin's Creed si Watch Dogs in ultimii ani.

Fix ca Starfield o sa arate si Elder Scrolls 6......anuntat din 2018 la opt ani dupa Skyrim, programat pentru 2028.......18 ani irositi degeaba in care puteau sa scoata un joc de calitate.


In schimb, daca te joci Dishonored,Prey si Deathloop (Arkane Studios), Wolfenstein (MachineGames) si Doom (id Software) de la acelasi publisher ZeniMax,  sesizezi imediat diferente notabile, ca sunt jocuri mai fun si mai bine facute, desi sunt jocuri de tip coridor, dar cu povesti impresionante si actiune.

Deci mai bine decat sa iau Starfield joc Fallout 4 ?Nu am apucat sa il joc acum multi ani. Cred ca aparuse altceva.
Decat Starfield, mai bine pastreaza-ti banii pentru DLC-ul de la Cyberpunk.
Cu toate ca si Cyberpunk 2077 care a avut probleme la lansare si Witcher 3 au si ele harti cam prea mari si pustii, macar au povesti principale bine scrise si cate trei finaluri considerabile. 

CD Projekt macar stie sa scoata niste Action-RPG-uri cat de cat......

Skyrim are un singur final, dar cica e  considerat cel mai tare RPG din toate timpurile :D , Fallout 4 nu are niciun final bun, dar ce sa mai zic de ultima trilogie Assasins Creed....cica RPG fratica :D
 
« Last Edit: 04 September 2023, 16:07 by peacemaker »
 
The following users liked or thanked this post: Arhaeus

Offline oldshooterman

Starfield
« Reply #36 on: 04 September 2023, 23:49 »
Cica e bun jocul, dar "incepe greu", respectiv "se dezvaluie" doar dupa mai mult de 10-15 ore de joc, in functie de cum e abordat.
 

Offline Ransom

Starfield
« Reply #37 on: 05 September 2023, 08:35 »
@peacemaker
Evident e suparator ca la 70 de euro platiti sa primesti produs incomplet. Dar in acelasi timp apreciez producatori care suporta mods la jocurile lor. Imi da posibilitatea sa modific jocul dupa preferintele mele. Am jucat jocuri modate de cand ma stiu (quake1-2-3, nwn1-2, tes3-4-5, homm2-3-4-5, sc1&sc2, falout 1,2,3 etc) si daca stau sa ma gandesc cam la toate jocurile adaug cate 1-2 mods ( de obicei la partea de UI la care is pretentios)
Personal eu rar cumpar jocurile la full price, de regula cam odata pe an se lanseaza un joc pe care il cumpar full price, ultimul a fost Diablo4. In rest cumpar la promotii si atunci isi cam merita pretul.  Oricum am un "backlog" de jocuri cumparate si nejucate care m-ar tine ocupat luni de zile de acum incolo.
 

Offline KodiaK

Starfield
« Reply #38 on: 05 September 2023, 09:47 »
@peacemaker
Fara moduri nu ai fi avut jocuri ca Team Fortress, Counter Strike sau DoTA.
Tot modurile au permis jocurilor vechi de 10-15 ani sa fie jucate si in prezent cu ajutorul texturilor hi-res, high-ploy assets si shaderelor. Skyrim vanilla de exemplu, acum arata dezolant, insa cu catva moduri arata ca un joc modern care poate pune in genunchi sisteme puternice.

Starfield intr-adevar nu este prea reusit, dar la parerea asta contribuie f mult si faptul ca nu prea ma atrag RPG-urile futuriste in spatiu si optimizarea inexistenta (nu e deloc placut sa joc la 50-60fps-uri). Mi se pare foarte ciudat cum un joc care arata asa de bine dpdv arhitectural si world design, sa aiba niste NPC-uri atat de dezamagitoare. Parca au lucrat la joc 2 echipe complet diferite. Doar in cut-scene-urile de dialog arata decent NPC-urile (probabil pt ca se incarca modelele high-poly), dar in lume arata mai prost decat cele din GTA IV...In paralel joc si Baldur's Gate 3, si nu inteleg cum o firma mica cu resurse mult sub Bethesda a reusit sa faca niste NPC-uri atat de realiste, iar Bethesda a dat-o in bara in halul asta.
Sincer sa fiu nu ma vad jucand-ul prea mult, sper doar sa trec de cele 10-15h de inceput, poate ma prinde dupa aia, dar ma indoiesc.


Btw, mai are careva probleme cu VRS (Variable Rate Shaders)? La mine cu optiunea activata in ~30s imi satureaza RAM-ul si crapa in desktop. Cu ea dezactivata sta pe la 12-15GB. 
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Hideyoshi

Starfield
« Reply #39 on: 05 September 2023, 15:54 »
Nu ma bag in polemica caci nu l-am jucat inca ... dar citez dintr-un prieten (cu state vechi in gaming si in ce inseamna Bethesda) care il butoneaza de vreo saptamana (de la early access) ... si concluzia lui pana acum este ca e un Fallout 4 mai bun si cu mult potential.
Performanta lasa de dorit, cel putin pe placile nvidia ... dar aici sunt convins ca se va rezolva rezonabil cu ceva patch-uri ... atat de la nvidia cat si de la Bethesda.
 

Offline RaijinRoh

Starfield
« Reply #40 on: 05 September 2023, 23:21 »
L-am cumparat si eu tocmai ce am terminat Fallout 3 acum ceva timp si nu m-as apuca de Fallout 4 inca. Parca m-a indarjit si mai mult sa il iau o maimuta care face valva acum pe net sub numele de HeelsBabyFace. Facea spume ca are pronume in meniu cand iti faci caracterul. Cred ca nici nu vedeam daca nu tipa asta ca nebunul pe tot netul. De Baldur's Gate 3 nu a zis nimic ca il aruncau sub tren toti. Sa mor daca nu sunt atatia prosti si pro si contra miscarilor astora rgbtpipi. Probabil cand ne vor invada si scolile noastre voi face si eu scandal pana atunci...
« Last Edit: 05 September 2023, 23:23 by RaijinRoh »
 

Offline droopy_ro

Starfield
« Reply #41 on: 05 September 2023, 23:35 »
Fallout 4 a fost bagat si pe GOG https://www.gog.com/en/game/fallout_4_game_of_the_year_edition - a fost 11$ pana acum cateva zile, probabil in viitor o sa-l bage din nou la acelasi pret.
 

Offline oldshooterman

Starfield
« Reply #42 on: 06 September 2023, 00:20 »
In Fallout 4 dai cu bombe atomice si daca tinta e retrasa dupa o simpla grinda de lemn sau copacel, nu pateste nimic. ;D
 

Offline astateofmind

Starfield
« Reply #43 on: 06 September 2023, 03:13 »
Am jucat (sau incercat sa joc) cateva ore.

FO4 in spatiu si destul de slab. Mai bine mai bag un playthrough nou de bg3 pe tactician, mai ales ca au scos patch2 :D

Post Merge: 06 September 2023, 07:43
Wow, si crash peste crash

Apropo astia tot nu au invatat cum sa faca animatii faciale? Ma uitam la BG3 cat de bine sunt facute si in starfield sunt ... de kkt.
« Last Edit: 06 September 2023, 07:43 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Starfield
« Reply #44 on: 06 September 2023, 17:08 »
Cica e bun jocul, dar "incepe greu", respectiv "se dezvaluie" doar dupa mai mult de 10-15 ore de joc, in functie de cum e abordat.
Fara moduri banuiesc......

Acum ca m-am convins de starea lui, daca nu baga patch-uri si expansion-uri cu Alieni inteligenti  ca-n Mass Effect  sa-l faca mai captivant, nu merita, astept DLC-ul la Cyberpunk 2077 care sigur merita banii.

Bineinteles, o sa-mi spuneti ca ,,ce hai domne cu jocul, ca e realist, e doar cu colonizare spatiala and shiet, doar să construiești așezări și baze pe alte planete", iar apoi eu o sa va intreb ,,ok, atunci explicati-mi științific cum naiba au ajuns oamenii pe Alfa Centauri în anul 2156, care e la patru ani lumină distanta".
Nici n-am citit mai departe cronologia ca fac pariu ca scrie ca  oamenii colonizeaza juma de galaxie pana in 2330, ori asa ceva e absurd pentru un joc SF care incearca sa fie mai serios si mai realist decat Mass Effect.

Daca  reusiti sa-mi explicati cum a descoperit omul cum sa construiasca nave care sa atinga viteza luminii in secolul asta, in conditile in care noi ne mosmondim sa trimitem astronauti pe Luna prin 2025 dupa 50 ani pauza si pe Marte prin 2030-2050 ...... momentan, ca sa ajunga numai o sonda pe la Proxima Centauri, ar trece 73,000 ani!

Nu arata nici ce au facut aia pe Marte, desi sunt simulatoare si jocuri ca Occupy Mars, Surviving Mars, Deliver Us Mars.....si vede ca ar dura cateva secole sa ne consolidam asezarile pe Marte, si cred ca ar dura milenii sa colonizam celelalte luni ale lui Jupiter si Saturn (cu roboti evident) si sa facem minerit pe asteroizi si sa extragem metan si hidrogen din planetele gigantice gazoase ca sa preparam un combustibil pentru navele interstelare ca sa ne deplasam spre alte sisteme solare.

Pana nu se explica cum au ajuns aia pe Alfa Centauri in 2156, nu se poate considera SF după model Star Trek, ci mai degrabă un space opera ca Star Wars și chiar Mass Effect, dar fără ALIENI!

« Last Edit: 06 September 2023, 17:11 by peacemaker »