Author Topic: The Elder Scrolls V: Skyrim  (Read 10662 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alex khan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
The Elder Scrolls V: Skyrim
« on: 25 June 2018, 02:59 »
Reducere de 50% pe Steam pana pe 5 iulie.

https://store.steampowered.com/app/489830/The_Elder_Scrolls_V_Skyrim_Special_Edition/




Si zic sa continue dezbaterea privind  intrebarea daca jocul merita sa fie un RPG de referinta si jocul anului 2011....




 

Offline Ciocanul

The Elder Scrolls V: Skyrim
« Reply #1 on: 25 June 2018, 11:09 »
Acelasi joc special dar... dai 20 de euro.  Apoi poti sa dai 1.5 euro pe un arc, 3 euro pe un pet, etc.
Eu am avut cateva tentative sa il joc dar de fiecare data dupa ce am curatat cateva pesteri de scheleti, hoti si alte balarii cu un sistem de joc retard am dat shift delete.
 

alex khan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
The Elder Scrolls V: Skyrim
« Reply #2 on: 25 June 2018, 20:28 »
Imi pare rau ca nu s-au salvat conversatiile dintre raziel si necrosero asupra jocului....
 

Offline wolfenste

The Elder Scrolls V: Skyrim
« Reply #3 on: 26 June 2018, 12:38 »
La mine sunt salvate aproape toate paginile din Skyrim de pe CG. A facut cineva un torrent cu o imagine a site-ului cand CG forum inca mai functiona.

Skyrim inca poate fi jucat ca RPG daca ai grija de cateva lucruri. Nu faci skill-urile legendary, nu reordonezi perks cu Dragonborn DLC, iti alegi din start un tip de build si ramai pe ala.
Mai poti adauga: fara - crafting, training, follower, fast travel.
Dar daca nu te prinde atmosfera mai bine joci altceva.

Daca pui moduri ai grija ca acestea vin cu o gramada de alte exploits. Moduri pentru grafica sau plus de dificultate sunt  acceptabile. Recomand Revenge of The Enemies daca l-au adaptat si pentru Special Edition (pe care eu nu l-am jucat).
 

Offline Ransom

The Elder Scrolls V: Skyrim
« Reply #4 on: 26 June 2018, 16:45 »
Skyrim e anost fara moduri. E ca si jocurile Total War ca nici alea nu se joaca fara moduri.
Cu moduri Skyrim devine cat de cat interesant. Pe partea de gameplay modurile lui  EnaiSiaion sunt cele mai recomandate: Apocalypse, Summermyst, Andromeda, Ordinator, Imperious, Smilodon, Thunderchild. Cum sunt facute de aceasi persoana merg toate mana in mana, fara buguri/exploits.
Ca si moduri de questuri recomand Forgotten City, Project AHO, Vigilant.
Grafic mods se pun dupa gusturi.
SE merita doar ca e mult mai stabil ca si Oldrim. Si ca cine l-a avut pe acela a primit gratis SE.
Ceva screenshoturi:

 

ecko89

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
The Elder Scrolls V: Skyrim
« Reply #5 on: 30 July 2018, 17:51 »
@Ransom , arata bine cu acele moduri de grafica and stuff.
Si eu tot cu Skyrim V imi omor timpul. De fiecare data cand il incep iarasi, il joc cu acelasi drag ca si prima data. Nu stiu, acest joc are ceva special de te tine sute de ore in el.
Eu nu de mult mi-am facut armele si armurile la ultimul nivel. Fara coduri si cheaturi. Am facut o potiune care iti da 129% Smithing + inca alte 5 piese care iti dau fiecare cate 31% Smithing.
Normal poti face Smithing doar din 4 piese. Gauntlets, Armour (piept), Ring si Necklace + potiunea care o cumperi sau o poti face tu. Dar nu de mult am descoperit ca se poate face enchanting si cu a cincea piesa. Mai exact cu o pereche de Dunmer Shoes. Bineinteles ca am profitat de ocazie.:)) Am ales cele mai bune piese cu armour rating din inventory si rezultatul este de 713. + 3 pentru Ebony mail. Cea mai scumpa si buna piesa de armour din inventory.
Daca selectez toate patru piese care da 48% Bow Damage, atunci Dragon Bow are damage-ul undeva la +670. + ca mai am create si potiuni care iti da 78% bow damage. Cea mai letala arma este arcul. Mai ales daca mergi pe sneaking iti da damage x3. Nimeni nu are nicio sansa impotriva arcului.:))
Rezultatul este asta.

https://imgur.com/a/bnJXESr


Post Merge: 30 July 2018, 21:50
Apropo. Am uitat sa ii intreb pe cei care au jucat Skyrim V. Care a fost misiunea lor preferata dintre toate?:)
« Last Edit: 30 July 2018, 21:50 by Obito »
 

Offline Ransom

The Elder Scrolls V: Skyrim
« Reply #6 on: 31 July 2018, 11:51 »
Da, archery e OP in skyrim. Sincer n-am jucat vanila decat foarte putin, tot timpul l-am jucat modat atat pe partea de  gameplay cat si la grafica.
Cand vad ca joci cu interfata default imi dau ochii peste cap...
Asa pe loc pot zice ca questul cu Sheogorath a fost distractiv.


 

ecko89

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
The Elder Scrolls V: Skyrim
« Reply #7 on: 31 July 2018, 12:04 »
Eu ma multumesc asa cum arata.:P Cand au aparut primele jocuri si fara moduri de grafica and stuff, cum a fost?:)))) Am si versiunea Special Edition care arata mai bine la grafica. L-am lasat pe asta ca e mai Light.
Misiunea mea preferata a fost aia cand te duci sa recuperezi Auriel's Bow. Lunga, grea si plina de bunataturi.
 

Offline wolfenste

The Elder Scrolls V: Skyrim
« Reply #8 on: 02 August 2018, 10:34 »
@Ransom , arata bine cu acele moduri de grafica and stuff.
Si eu tot cu Skyrim V imi omor timpul. De fiecare data cand il incep iarasi, il joc cu acelasi drag ca si prima data. Nu stiu, acest joc are ceva special de te tine sute de ore in el.
Eu nu de mult mi-am facut armele si armurile la ultimul nivel. Fara coduri si cheaturi. Am facut o potiune care iti da 129% Smithing + inca alte 5 piese care iti dau fiecare cate 31% Smithing.
Normal poti face Smithing doar din 4 piese. Gauntlets, Armour (piept), Ring si Necklace + potiunea care o cumperi sau o poti face tu. Dar nu de mult am descoperit ca se poate face enchanting si cu a cincea piesa. Mai exact cu o pereche de Dunmer Shoes. Bineinteles ca am profitat de ocazie.:)) Am ales cele mai bune piese cu armour rating din inventory si rezultatul este de 713. + 3 pentru Ebony mail. Cea mai scumpa si buna piesa de armour din inventory.
Daca selectez toate patru piese care da 48% Bow Damage, atunci Dragon Bow are damage-ul undeva la +670. + ca mai am create si potiuni care iti da 78% bow damage. Cea mai letala arma este arcul. Mai ales daca mergi pe sneaking iti da damage x3. Nimeni nu are nicio sansa impotriva arcului.:))
Rezultatul este asta.

https://imgur.com/a/bnJXESr


Post Merge: 30 July 2018, 21:50
Apropo. Am uitat sa ii intreb pe cei care au jucat Skyrim V. Care a fost misiunea lor preferata dintre toate?:)

Poti sa ajungi la peste 1500 damage cu orice, meele, ranged, magie. Jocul are multe combinatii ascunse, poti sa joci mii de ore fara sa stii de ele, mai ales daca nu esti genul care cauta tot ce poate face jocul. Dar, vezi mai sus recomandarea pe care am facut-o, daca vrei sa ai gameplay. Altfel, alergi de colo colo si lovesti cu aceeasi chestie orice misca, avand inventarul plin cu lucruri despre care nu stii ca sunt acolo si cum au ajuns acolo. :)

Armor rating este plafonat la 567 daca nu ai sield si 543 daca ai shield. 667 daca nu ai armura sau shield. Dar poti sa ajungi si la 2000 armor rating. Ideea e ca nu poti reduce mai mult de 80% din damage. Daca blochezi mai ai 80%. Deci daca iti da unu o lovitura cu damage 100, prima data este calculat block, deci mai raman 20 damage, din care 80% reduce armor rating si mai raman deci 4 damage.

La fel poti face si cu elemental damage, magic resist fiind calculat primul, apoi elemental damage.

Alta cale e sa iti faci un build cu Spell absortion. Asta nu mai e de tip reduction ci functioneaza ca sansa de a intra 'lovitura'. Daca intra o iei in plin. Dar poti sa reduci pana aproape de 100% sansa asta, cu combinatiile corespunzatoare, urmand din start un anumit tip de build. Cum spuneam, sunt combinatii multe de build, asta e punctul forte al jocului de fapt cu toate ca multi in joaca doar sa culeaga flori. :)

Mai ai in vanilla si falmer helmet care poate fi purtata impreuna cu alta piesa pentru head, fiind inca o piesa pentru enchanting. Poti pune fortify alchemy pe ea si treci de +139% fortify smithing pentru potiuni. Direct fortify smithing parca nu merge pentru piese de tip head.
« Last Edit: 02 August 2018, 10:36 by wolfenste »
 

ecko89

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
The Elder Scrolls V: Skyrim
« Reply #9 on: 02 August 2018, 13:41 »
Probabil ca sunt si alte smecherii ascunse pentru un damage mai mare. Oricum, si damage-ul de 600 la bow, de exemplu, e cam overkill. Mai ales cand esti pe sneak. Nu-i de mirare daca as descoperii cum sa mai urc damage-ul la toate. Sunt jucatori inraiti de Skyrim V care inca mai descopera cate un secret.
Intr-un final am ajuns sa mai maresc putin taria potiunilor.
Se pare ca dwarven crossbow baga in ''jeb'' orice bow.
https://imgur.com/a/tq5IKxk
 

Offline wolfenste

The Elder Scrolls V: Skyrim
« Reply #10 on: 02 August 2018, 17:52 »
Oh well ... tocmai ce spuneam ca iti distrugi jocul asa.

Daca vrei neaparat sa joci cu cele mai tari potiuni iti faci un build alchemist. Poi o roba, iei cu cutitas (cum ai vazut ca sunt magii in Skyrim echipati) si te bazezi pe taria potiunilor sa supravietuiesti in combat. Dai cu de toate, buffs, debuffs samd.

Alchemy e mai mult pentru un build de asasin, in special poisons.
 

ecko89

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
The Elder Scrolls V: Skyrim
« Reply #11 on: 02 August 2018, 20:21 »
De ce sa mi-l distrug? Nu zici niciunde ca daca iti faci potiuni otravitoare trebuie sa fii neaparat mage sau asasin. Ai multe combinatii de joc. Am fost si mage pentru ceva timp si nu prea m-a prins. Pentru mine one handed si bow e cel mai ok. Iar potiunile care le fac le fac doar pentru ce-mi trebuie. Carry weight, Marksman, Enchanting, Smithing, Invisibility si cam atat. De obicei nu cheltuiam perks deloc la alchemy, acum am fost nevoit s-o fac pentru a face potiunile la maxim, altfel nu aveam maxim la weapons damage.
 

Offline wolfenste

The Elder Scrolls V: Skyrim
« Reply #12 on: 02 August 2018, 21:01 »
Pai tu daca dai 600 damage, nu mai ai nevoie de nimic altceva. Nu mai ai nevoie de buffs, debuffs, joc tactic, nimic. Acum intelegi cum ti-ai distrus jocul?

Fa asa: pentru un build, care vrei tu, nu mai craftezi nimic, folosesti doar ce e in joc. Atunci o sa incepi sa iti socotesti tot, perks, items, etc. Joci pe legendary. Asa jocul e echilibrat. Asa o sa inveti multe lucruri utile din joc. Altfel o sa faci doar alchemy enchanting smithing mereu.

Am salvat un post de-al meu de pe vechiul CG. L-am modat sa joc cu party si foarte dificil. Dar daca stii ce faci razbesti si e fun. Il postez si aici. Poti sa pui doar revenge of the enemies daca vrei.





"Imi place sa joc cu mai multi followers. Hai deci sa-mi modez jocul sa fie provocator chiar avand mai multi followers. Am vreo 104 moduri instalate, dar principalele pentru scopul asta sunt:

-Unul pentru a inlatura scalingul, am uitat cum ii zice.
- Unul care face loot-ul de 10 ori mai saracacios. Idem pentru comercianti, bani din quest si orice altceva. Am avut si Morowloot dar l-am scos ca gaseam prea usor echipament bun.
-Deadly Monsters. Am dublat health, stamina, magica, damage in mele, elemental damage, +50% elemental resistance, +armura pentru oameni si undead. Cam la fel la animale dar fara magica si elemental damage.
- Revenge of the Enemies (ar fi fost de ajuns numai asta ...)
- Nu fac smithing si enchanting (ca altfel degeaba mai am loot saracacios). NU cumpar training. Folosesc potiuni din plin dar nu-mi ridic alchemy decat prin potiunile care imi trebuiesc si le si folosesc. Health si stamina regen din stews cu toptanu.

Mi-ar fi fost mult mai usor cu un shield + one handed dar am vrut sa-mi fac two handed pur. De ce mai usor cu shield? Pai in primul rand viteza. Pot tine din lovituri rapide cu scutul un bandit. Cu two handed desi dau ceva damage in bash sunt mai lent si adesea se iveste oportunitatea banditului sa loveasca. Adica intra direct in animatia aia in care ma omoara. Cred ca asta are legatura cu cat damage poate sa dea si nivelul meu de health. 250 health se pare ca e prea putin ... Deja RevengeOfTheEnemies a adaugat mele, pe care l-am mai si dublat cu Deadly monsters ...

Am 100 damage, 300 armor rating, vreo 250 health, block pe cap, magic resistance 55, elemental resist atins cap - toate astea cu potiuni. Zeci de ore jucate pana aici. Mor iar si iar. Cu o echipa de 6 indivizi nu pot sa bat un briarheart (este unul modificat masiv de modul RevengeOfTheEnemies) nici acum. De batut un Dragon Priest nici atat. Sa vad ce va fi cand voi avea si magic resist pe cap, adica atunci cand voi gasi un item cu enchant, si alchemy la 100. Pana atunci voi avea si mai mult health.

A, mai am si un mod cu banditi. Toate astea combinate cu wire bash. Un bandit de level 23 cu un steel axe ma omoara dintr-o singura lovitura cu blocajul la 85% adica plafonul ...

E chin da nu ma plictisesc deloc. Followers i-am facut pe toti essential altfel stau o saptamana pe o misiune daca o repet de fiecare data cand moare unul. Si F5 e cel mai bun prieten. O sa raman fidel ideii initiale de a-mi crea un two handed pur. Dar odata ce l-am adus pe maxim se dovedeste inca prea slab o sa bag si alte skill-uri."
 

skyfallout

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
The Elder Scrolls V: Skyrim
« Reply #13 on: 19 August 2018, 10:53 »
Caut Skyrim Special Edition, dar nu-i in stoc nici la Altex, nici pe emag la un distribuitor mai serios, nici pe PC Garage.
Prefer sa-l cumpar in format fizic. 


In ciuda povestii si monotoniei, jocul e extraordinar  de bun pe partea de explorare, sandbox, side quest si modding, iar pentru astea isi merita nominalizarile de jocul anului 2011.
« Last Edit: 19 August 2018, 11:03 by skyfallout »
 

Offline Raziel01

The Elder Scrolls V: Skyrim
« Reply #14 on: 19 August 2018, 13:33 »
Side quest-urile interesante precum daedra si cele legate de ghilde sunt depasite numeric de cele monotone. Sa nu uitam ca Skyrim are randomly generated quests, atat de mult efort au depus... Modding-ul este contributia comunitatii.

Post Merge: 19 August 2018, 20:18
Caut Skyrim Special Edition, dar nu-i in stoc nici la Altex, nici pe emag la un distribuitor mai serios, nici pe PC Garage.
Prefer sa-l cumpar in format fizic. 

Conform price.ro, nu o sa gasesti.
« Last Edit: 19 August 2018, 20:18 by Raziel01 »