Author Topic: Problema magnet lipit telefon Samsung S8  (Read 6028 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Problema magnet lipit telefon Samsung S8
« on: 18 July 2018, 15:50 »
Nu stiu daca este potrivit sa creez un topic, insa poate mai ajuta si pe altii. Pe scurt, deoarece am un A3 si am gurile alea de aerisire diferite, nu prea am gasit un suport micut care sa stea pe gurile de aerisire, si am gasit altul care se prinde in geam. Bineinteles, intre timp s-a dezmembrat, am luat un Hama de la cora care este mult mai rezistent si nu este nici prin inductie magnetica. Insa, cum scot dracia de pe spatele telefonului, a stat lipita cateva luni bune. AM trecut pe la un service gsm si cica sa mi-l incalzeasca doar sau sa incerc eu cu fierul de calcat. Alta metoda nu prea ar exista.

Mi-e frica insa sa incerc o grozavie de genul si nu as vrea nici sa zgarii partea din spate, desi cu siguranta va lasa cumva urme...Daca aveti vreo idee/sfat va rog sa o sharuiti. O sa incerc sa pun si o poza in perioada urmatoare :)
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline taribo

Problema magnet lipit telefon Samsung S8
« Reply #1 on: 18 July 2018, 16:38 »
Poti sa incerci sa il incalzesti dar ideea cu fierul de calcat e foarte proasta, ideal ar fi sa folosesti un pistol cu aer cald care sa aiba duze mici, capacul telefonului tau este lipit cu adeziv si tot termic se dezlipeste.










 

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Problema magnet lipit telefon Samsung S8
« Reply #2 on: 18 July 2018, 23:35 »
Nu ma incanta nicio idee si nici nu ma pricep asa ca sigur nu o sa fac o grozavie de genul fierului de calcat :)
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline weeppi

Problema magnet lipit telefon Samsung S8
« Reply #3 on: 19 July 2018, 03:49 »
Nu e lipită acolo cu Super-Glue să se ia cu totul.., are o bandă dublu adezivă care, cel mult, este de la 3M. Trage de ea (cu grijă, să nu zgârii sticla cu partea metalică atunci când ridici din partea opusă). S-ar putea să nu opună atât de multă rezistență pe cât crezi. După eliminarea părții metalice poți încerca cu căldură/acetonă/spirt/frecare cu degetul până scoți și resturile de adeziv. Succes.
 

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Problema magnet lipit telefon Samsung S8
« Reply #4 on: 19 July 2018, 13:20 »
Nu merge si nu stiu cu sa trag, am mai incercat iti dai seama. Pana una alta il las asa, e foarte bine prins, la naiba, daca stiam...intr-adevar e o folie adeziv dar totusi e prinsa bine de tot, caci nu mai scriam pe aici si mergeam si la un service gsm. Am incercat chiar si cu un magnet mare si tot nimic :(
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline nervoz

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 48 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 12
    • View Profile
Problema magnet lipit telefon Samsung S8
« Reply #5 on: 19 July 2018, 19:52 »
Poți încerca cu ață dentara, un fel de rocking motion stânga dreapta până se taie ușor tot lipiciul. Știu, suna dubios, dar cauta pe Youtube debadging tutorial. E adevărat ca se folosește la cu totul altceva ce îți spun eu, dar poate reușești și tu în cazul în care este prins cu banda dublu adeziva.

Tai 30-40 cm de ață, o prinzi între degetele de la ambele mâini și ii faci un pic de loc între carcasa telefonului și magnet, ca și cum ai tăia.
Iti recomand sa tai pana la capăt și sa nu încerci sa ridici de un colt dacă încă mai este lipita, altfel exista riscul ca magnetul sa facă pârghie cu carcasa și sa spargă/zgarie spatele telefonului.


Le. Legat de urmele ramase de adeziv, îți recomand să folosesti alcool izopropilic și o microfibra.
« Last Edit: 19 July 2018, 19:59 by nervoz »
 

Offline Akizo

Problema magnet lipit telefon Samsung S8
« Reply #6 on: 19 July 2018, 22:01 »
Urmele de adeziv se curata foarte usor cu WD-40.
 

Offline spyd3r89

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 38 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 2
  • Location: Bucharest
    • View Profile
Problema magnet lipit telefon Samsung S8
« Reply #7 on: 20 July 2018, 08:15 »
Eu am avut acel tip de prindere cu magnet pe fiecare iphone de la 6s incoace. In plus, pe langa banda lui adeziva 3m, am adaugat si picatura/super glue sa fie mai fix. Mereu le-am desfacut cu ajutorul unui levier din plastic (din ala de desfacut telefoane), +tragere/impingere. Urmele ramase le-am sters cum zic colegii mai sus, cu alcool izopropilic combinat cu o microfibra.
Succes!
 

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Problema magnet lipit telefon Samsung S8
« Reply #8 on: 21 July 2018, 00:38 »
Nu stiu cum ai facut tu, insa mi s-a parut groaznic, abia am stat in seara asta ca mi-a adus prietena ata dentara si cat am putut sa ma chinui, am aruncat dracia si imi pare rau ca nu am facut niste poze....eu zic ca nu este ok cum am procedat sa lipesc dracia aceea, nu stiu de tine spyder dar ca si sfat e clar...

Multumesc pentru orice sfat, de curatat nu e chiar atat de rau, probabil cu putin alcool izopropilic, sa vedem, o sa incerc intai cu apa si sa vedem daca se va lua cu timpul...
« Last Edit: 21 July 2018, 00:41 by Merlin »
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline GabrieLL

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 7
    • View Profile
Problema magnet lipit telefon Samsung S8
« Reply #9 on: 24 August 2018, 08:35 »
Merlin, curata cu wd40. Merge blana.