Author Topic: Samsung Galaxy Note 9  (Read 5440 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline AlexU

Samsung Galaxy Note 9
« on: 28 June 2018, 10:32 »
O sa fie prezentat pe 9 august 2018.

As for the rest of the device, current rumors peg the Note 9 as having a Qualcomm Snapdragon 845 processor, a standard 6GB of RAM and 64GB of storage (with larger capacities also available), along with a slightly larger 6.4-inch display.

Poate va avea si cititor de amprente inglobat in display.

https://gizmodo.com/samsung-teases-galaxy-note-9-reveal-on-august-9-1827179763
 

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Samsung Galaxy Note 9
« Reply #1 on: 21 July 2018, 00:44 »
Eu am in prezent S8, am si un ipad 4 mini pe care o sa-l marit in curand (cu aprox 1000 ron) asa ca poate prin sept/oct sa imi fac cu ochiul...

Insa, inca mai stau si ma gandesc daca ori S9+ ori Note9, daca nu va avea bateria de cel putin 4000 cu siguranta o sa iau S9+ datorita pretului. Am mai avut Note 4 si nu m-a dat pe spate penul, adica nu l-am prea folosit deloc...deci daca va trebui sa dau o gramada de bani pt un pen cu bluetooth. Adica doar pentru marketing :)

La fel ca si cu tabletele, precum si cu smartwatchurile, le luam ca sa fie acolo, dar de folosit nu prea...
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline megatooth

Samsung Galaxy Note 9
« Reply #2 on: 07 August 2018, 19:39 »
Sa vedem ce oferte o sa aibă operatorii! Cine are N8 cam greu o sa facă saltul.
 

Offline AlexU

 

Offline crya

Samsung Galaxy Note 9
« Reply #4 on: 09 August 2018, 20:09 »
 

Offline megatooth

Samsung Galaxy Note 9
« Reply #5 on: 10 August 2018, 14:28 »
Bun pentru baterie..., rămân cu N8 până la S10 sau mult trâmbițatul foldable phone.
 

Offline Gex

Samsung Galaxy Note 9
« Reply #6 on: 23 August 2018, 12:21 »
 

Offline c6t9

Samsung Galaxy Note 9
« Reply #7 on: 27 August 2018, 12:25 »
E un pachet bun Note 9, primul după N4 care m-a convins să-l păstrez. Îl am de vreo săptămână deja. Caut ecran de protecție (până acum eșec) și carcasă (chiar acum 5 minute înjuram că aia originală Samsung nu permite modulul OTG conectat, deci musai să caut una slim).

Din perspectiva mea, acum, este cel mai echilibrat și bogat terminat. E ca la eroii ăia unde deși nu maximizează nimic la 100, are practic tot la 75, ceea ce nu mai întâlnești la nimeni dacă analizezi obiectiv. Ceilalți au 1-2 chestii sus de tot și cam aia e. De exemplu pentru foto clar mi s-a părut mai bun P20 Pro pe manual (e mai bun decât orice mișcă). Pentru muzică în căști (altele decât cele din pachet) singura alegere serioasă este V30.

Note 9 e mare, se simte subțire, poate prea subțire aș zice.
Bateria ține foarte bine și probabil era de așteptat. Într-o utilizare normală în care nu freci menta pe net 10h la rând, bateria ajunge pentru 48h cu câteva ore bune de ecran. Ceea ce este o premieră la Samsung.
Tot o premieră este sunetul în cele 2 difuzoare. Se simte clar un plus de calitate. Sunetul în căști este suficient de bun și el, peste medie oricum. Dar cel mai mare plus îl reprezintă capacitatea cu care aduce la un nivel bun orice sursă am ascultat. În cazul unui astfel de dispozitiv, această opțiune (se poate dezactiva, de altfel extrem de multe chestii sunt configurabile) este un mare plus.
Camera pe întuneric a făcut un salt serios față de S8+. Mult mult peste. E și peste Note 8. Poate dintre toate schimburile de generații, trecerea de la 8 la 9 era cel mai puțin așteptată cu plusuri, însă ele există.
Pen-ul, cel pentru care prefer Note de ani de zile, este mai util ca niciodată.
Senzorul de amprentă încă nu este optim pus, dar merge foarte bine chiar și mai umed ori murdar.

 

Offline Speedy

Samsung Galaxy Note 9
« Reply #8 on: 03 September 2018, 19:54 »
Se pare ca au nimerit feelingul pe care l-a avut "Explozibilul" Note 7. Cum ar zice flossy carter "feels good in the hands". In momentul de fata am ca daily un Huawei P20 PRO si pot sa spun ca dupa ce am luat in mana Note 9, care este mult mai mare, s-a simtit din prima mai usor si echilibrat. Exact asa a fost Note 7 care pentru mine a fost cel mai bine proportionat telefon. Momentan, voi astepta si Iphone XS Plus si dupa aceea voi lua o decizie. Am vazut astazi leakul cu Google Pixel 3 si e oribil. Bine, si restul au fost oribile, dar ai crede ca se mai desteapta si cei de la departamentul de design. Singurul lucru la care as duce dorul ar fi camera de la P20 care pe timp de noapte si in cateva conditii unde conteaza mult dynamic range nu are rival.
 

Offline Sebid

Samsung Galaxy Note 9
« Reply #9 on: 03 September 2018, 20:57 »
Zilele trecute am avut de ales intre Note 9 si Note 8, probandu-le pe amandoua. Ceea ce cautam era 3.5mm <> dual sim <> spatiu de stocare expandabil <> ecran mare, frumos <> camera buna. Creionul a fost un plus frumos. Am preferat Samsung pentru constanta.

Fata de S9 Plus sau de Note 9, Note 8 pentru mine a avut un raport pret/specificatii mult mai rational decat pretul la care se vinde momentan Note 9.
Nu pot sa compar un telefon de 3600/4800 RON cu 2500 cat a fost Note 8.

De la an la an pare ca se vand din ce in ce mai scumpe, in refreshuri cu putine functii noi adaugate. Nu mai sunt salturi intre generatii cum erau :)
 

Offline c6t9

Samsung Galaxy Note 9
« Reply #10 on: 03 September 2018, 21:26 »
Samsung are o strategie. Toți au, dar mai haotic decâta Samsung (excepție Apple).
La prețuri Samsung a găsit o metodă să mai stimuleze cumpărătorii printr-o iluzie. Până la urmă ei vând la prețul real de lansare după toate promoțiile alea, indiferent de natura lor. Apoi prețul ajunge la cel corect de vânzare după câteva luni.

Eu aștept acest Note 9 de la generația 4...

Mai nou chinezii încep să inoveze înaintea tuturor...

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 

Offline croocodillul

Samsung Galaxy Note 9
« Reply #11 on: 06 September 2018, 19:15 »
Am aruncat S9, aveam doua maini stângi cu el...
 

Offline c6t9

Samsung Galaxy Note 9
« Reply #12 on: 06 September 2018, 20:00 »
Zuper duper.

Bateria este chiar bună. După 24h a rămas 32% cu 3:30h vorbite, 2:30h ecran etc. Și semnalul e foarte prost aici.
 

Offline croocodillul

Samsung Galaxy Note 9
« Reply #13 on: 06 September 2018, 20:34 »
Pe mine tot nu ma tine toată ziua.

Scos la 10 de la încărcat, la 19 sunt sub 20%.

Fara drain-uri, doar heavy usage. Desene CAD, mail-uri. Nici n-am verificat SOT.
 

Offline c6t9

Samsung Galaxy Note 9
« Reply #14 on: 07 September 2018, 06:43 »
Stai cu setările de performanță maximă?

Sent from my SM-N910C using Tapatalk