Author Topic: Boot Genuine Win 7 Pro from USB - Blue Screen  (Read 1123 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline denise.maria

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 1
    • View Profile
Boot Genuine Win 7 Pro from USB - Blue Screen
« on: 08 September 2019, 23:20 »
Hey!

Am o problema cu instalarea Windows 7 Pro. Momentan am Windows 10 pe un ASUS ROG GL553v Notebook. Imi da blue screen dupa inceperea instalarii. Stick-ul bootabil a fost facut ok, fara nicio problema (am incercat asta cu 2 stick-uri USB). Am scos si mouse-ul din laptop, poate ar avea vreun impact asupra instalarii, dar nimic. Imi apare urmatoarea eroare pe blue screen: STOP: 0x000007B (0xF78D2524, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000. Am incercat si metoda sa schimb in BIOS din ACHI in ATA, dar nu imi apare alta optiune in afara de ACHI. Am incercat sa il instalez si direct cu .iso, din folderul lui cu ajutorul Virtual Clone Drive. Dar din nou, dupa restart, blue screen. Nu am incercat cu CD/DVD, dar banuiesc ca e same sh*t. Ma puteti ajuta?

Multumesc anticipat.
Denise :-*
 

Offline Adi

Boot Genuine Win 7 Pro from USB - Blue Screen
« Reply #1 on: 09 September 2019, 13:00 »
Daca ai procesor gen8 sau 9 nu are rost sa te chinui. Nu mai gasesti drivere pentru windows7.
Cat despre instalarea pe laptopul tau, cauta sa iti faci un stick in care sa "injectezi" driverele de AHCI.

Si vezi ca trebuie sa faci stickul cu UEFI, nu cu Legacy. Fa stickul cu rufus.

https://www.intowindows.com/how-to-integrate-drivers-into-windows-7-installation-disc/