Author Topic: Informatii "clonare" Windows 10 de pe sistemul vechi pe sistemul nou.  (Read 855 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Salutari,

Am un sistem nou, am luat si un ssd pe nvme, dar am o mare problema caci as fi vrut cumva sa pot copia, gen sa fac o clona la windowsul vechi (nu ma deranjeaza sa mai platesc o data pt un key suplimentar), chiar si cu riscul de a mai fi niste erori, insa stau foarte prost cu timpul si efectiv daca ar fi sa ma apuc sa reiau toate toolurile pe care le folosesc o sa-mi ia zile intregi din pacate. Astfel, ca in loc sa ma bucur ca am PC nou, ma uit la el si il las intr-un colt departe :)

Da, la jocuri si salvari si etc. nici nu vreau sa ma mai gandesc, aia e, caci sunt altele mai importante.

Tot sap pe net dar nu imi dau seama si nici cum sa fac, caci practic OSul de pe ssdul actual nu o sa fie legat la cel nou, iar pe nvmeul nou ar fi gol si trebuie reinstalat. O metoda din ce o iau eu logic si rational ar fi sa fac un stick bootabil de OS, dupa care sa ii dau repair si sa adaug imaginea (daca ar exista un tool de genul si sa fie si bun, nu plin de buguri). Doar ca nu imi dau seama cu partitiile, daca le-ar lua pe toate...hmmm...

Am gasit eu ceva, dar nu stiu daca e ok, ce parere aveti?

https://www.groovypost.com/howto/clone-move-windows-10-data-larger-ssd-disk-drive/

Multumesc din suflet pentru orice idee si ajutor, stiu ca e aiurea si ca mai bine si corect ar fi sa reinstalez windowsul ca lumea, probabil ca o sa ma apuc intr-un final, doar ca incerc sa ma informez, poate gasesc totusi o rezolvare. CHiar as fi dispus sa dau si niste bani pt cineva care m-ar putea ajuta la rezolvarea asta (ma gandeam la cei care fac backupuri de date? desi nu stiu unde sa-i gasesc, sa incerc pe olx poate).

A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Online Adi

Cauta Acronis True Image si il faci on-the-fly.
Instalezi softul pe OSul actual, bagi SSD nvme si apoi faci clona de pe unul pe altul.
 

Offline taribo

Poti sa folosesti Easeus Todo backup, face ce vrei tu chiar si in varianta gratis. Poti face un rescue disk pe un stick usb si bootezi de pe el apoi alegi modalitatea de clonare adica disk ul intreg sau partitii.

Sent from my POCO F1 using Tapatalk