Author Topic: Mai pot invata programare?  (Read 1299 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline combater

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 2
    • View Profile
Mai pot invata programare?
« on: 14 September 2019, 22:02 »
Salut
Am terminat   un liceu la profil umanist si am absolvit facultatea de SNSPA. Si nu-mi gasesc deloc un loc de munca in domeniu. Nici macar in marketing si vanzari.       
De aceea ma gandesc ca domeniul IT ar putea fi ultima mea speranta. Nu prea le-am avut cu matematica, dar credeti ca mai pot invata programare  la 23 ani   ? 

Am incercat sa invat Pyton si Java  din  tutorialele de pe You Tube, dar nu s-a prins deloc de mine.     Credeti ca pot invata mai usor din alta parte?   
Sunt curios totusi daca merita sa invat un limbaj de programare si e garantat ca pot sa fiu angajat ca programator junior pe 1000 euro salariu.
Credeti ca firmele IT angajeaza pe cineva care a invatat programare acasa pe cont propriu ? 

E vreun test online care sa indice cat de apt pot sa fiu pentru programare? 
« Last Edit: 14 September 2019, 22:10 by combater »
 

Offline Ciocanul

Mai pot invata programare?
« Reply #1 on: 14 September 2019, 22:11 »
Programare pura e cam greu. Ce limbi straine stii ?
 

Offline combater

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 2
    • View Profile
Mai pot invata programare?
« Reply #2 on: 14 September 2019, 22:13 »
Doar engleza
 

Offline faraverete

Mai pot invata programare?
« Reply #3 on: 17 September 2019, 00:44 »
Da.
Dar daca nu te pasioneaza programarea, ai putea incerca sa citesti ceva despre partea de testing, QA, pe acolo. Un coleg are o carte, sper sa nu uit sa vorbesc cu el sa mi'o dea. Lasa'mi un pm si ti'o trimit pe privat.
Stiu ca au folosit'o pentru obtinerea unui certificat ISTQB.

Iar la partea de programator junior - nu fa confuzie cu faptul ca vei intra intr'o firma fara nicio facultate, fara nicio experienta si cu salariul acela. In majoritatea firmelor, vei lua maxim 500-550 euro ca incepator. Putine sunt firmele care platesc mai bine.

Mai mult decat atat, nu'ti imagina ca programarea e un talent innascut. Se pune mana pe carte, se studiaza si se aplica in draci, pana'ti smulgi parul din cap si doar asa reusesti sa iti formezi gandirea sa lucrezi in domeniu.
« Last Edit: 17 September 2019, 00:50 by faraverete »
The only limit is your own imagination