Author Topic: Nu pot instala Windows10 de pe stick  (Read 1499 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline vladinscain

Nu pot instala Windows10 de pe stick
« on: 03 December 2019, 09:05 »
Salutare..Recent am intrat in posesia unui laptop de la asus x509fl si deja am intampinat cateva probleme:
1.Biosul are optiunea de a schimba boot priority blocata,chiar daca bios ul nu are o parola de administrator
2.dezavtivarea safe boot-ului nu face absolut nimic
3.nici macar cu esc(care deschide fereastra cu optiuni de boot),nu arata stic ul ca optiune de boot
Tin sa mentionez ca nu este prima oara cand instalez un windows(deci stiu cum sa fac un stick bootabil),insa nu am vazut asa ceva in viata mea..Un bios cu atat de putine optiuni si multe din ele nu pot fi folosite..Versiunea de laptop pe care o am este cea cu ssd de 256 gb..Orice solutie este binevenita,mai ales din partea celor care au avut aceasta problema
Tin sa mentionez de asemenea ca am incercat si formatarea sticului in fat32..Au fost incercate doua versiuni de win10(1903 build si ultima versiune)
« Last Edit: 02 January 2020, 10:39 by Gex »
 
The following users liked or thanked this post: mote george

Offline Adi

Nu pot instala windows 10 dupa stick!!
« Reply #1 on: 03 December 2019, 09:39 »
Ia Rufus 3.3 si fa stickul - MBR la Partition scheme si UEFI (non CSM) la Target system.
Stickul sa NU fie USB 3.0 si vezi daca ai mufe compatibile USB 2.0 (sa nu fie albastre).
 
The following users liked or thanked this post: mote george

Offline vladinscain

Nu pot instala windows 10 dupa stick!!
« Reply #2 on: 03 December 2019, 12:45 »
Nu am optiunea non csm..am doar uefi bios(or csm)..Am incercat cu asta si tot nu merge
 

Offline Adi

Nu pot instala windows 10 dupa stick!!
« Reply #3 on: 03 December 2019, 13:51 »
Scuze, le-am incurcat eu. Incearca partition GPT si UEFI.
 

Offline mote george

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 1
    • View Profile
Nu pot instala Windows10 de pe stick
« Reply #4 on: 28 August 2021, 16:28 »
salut, incearca sa dezactivezi fast boot-ul din bios pentru a avea acces la toate dispozitivele de stocare, inclusiv usb, nu folosi rufus sau alte aplicatii, instaleaza dire ct cu utilitarul de la microsoft, apoi vezi in bios sa ai lista de buutare data pe ambele variante enable, , tiam lasat si link de update e bios in caz ca te ajuta, de asemenea pe canal la mine gasesti si tutoriale e instalare. am patit si eu probleme de genul la asus si hp, tre sa dai enable la toate modalitatile de bootare.