Author Topic: Programe de recuperare date  (Read 3781 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Adi

Programe de recuperare date
« on: 31 May 2018, 10:05 »
In urma unui incident, am reusit sa formatez partitia unde aveam salvate diverse arhive, poze, muzica, etc.
Nu sunt foarte importante, dar as vrea sa le recuperez cumva. Ce program bun sa folosesc, program care sa imi refaca si structura directoarelor ?
Pana acum, fara succes, am folosit GetDataBack si StellarPhoenix. Ambele programe imi vad structura directoarelor dar imi recupereaza doar fisiere corupte. Sunt inutilizabile.
Exista ceva mai bun ?
 

Offline AlexU

Programe de recuperare date
« Reply #1 on: 31 May 2018, 10:18 »
Recuva stiu ca am folosit ultima data, si-a facut treaba decent.

Important e sa te asiguri ca nimic-nimic nu e scris in momentul de fata pe acea partitie.
 

Offline Adi

Programe de recuperare date
« Reply #2 on: 31 May 2018, 10:37 »
Este doar folderul System Volume Information
 

Offline Dundee

Programe de recuperare date
« Reply #3 on: 31 May 2018, 10:44 »
Eu foloseam Comfy Partition Recovery, insa functiona bine doar daca nu scriam alte date peste.
Adica imediat dupa ce ai pierdut fisierele, sa ii si dai recovery. Altfel, cu cat astepti mai mult cu atat scad sansele de recuperare.
 

Offline dic1

Programe de recuperare date
« Reply #4 on: 31 May 2018, 11:46 »
Important e sa te asiguri ca nimic-nimic nu e scris in momentul de fata pe acea partitie.

Este primul pas pentru recuperarea datelor. Sa fii sigur ca nu ai scris nimic pe HDD.

Cu vreo 10 ani in urma, dupa o corupere/stergere a tablelei de partitie, Ontrack Easy Recovery (asa se numea atunci) a fost singurul program care a vazut structura de directoare si fisiere. Alte programe gratuite gaseau pozele la un loc (dar e infernal sa sortezi mii de poze in sute de directoare).
Recomand Ontrack Data Recovery care este pe bani (multi).
« Last Edit: 31 May 2018, 15:18 by Gex »
 

Offline LR

Programe de recuperare date
« Reply #5 on: 31 May 2018, 14:50 »
Incearca cu EaseUS si nu mai scrie nimic pe acea partitie !!!
 

Offline Adi

Programe de recuperare date
« Reply #6 on: 31 May 2018, 14:56 »
ok, nimic din ce e scris aici nu functioneaza, cel putin nu asa cum vreau eu.
la un quick scan toate imi arata frumos folderele, insa sunt goale.
la deep scan, niciunul nu respecta tree-ul facut de SO. Imi grupeaza fisierele dupa extensie, exact ceea ce nu vreau, mai ales ca imi redenumeste toate pozele 0001, 0002, 0003, etc ...

O sa incerc cu EnCase si daca nici asta nu isi face treaba, ma las pagubas.
 

Offline Gex

Programe de recuperare date
« Reply #7 on: 31 May 2018, 15:20 »
Sigur nu ai mai facut nicio operatie pe acea partitie dupa format?
Pentru ca daca ai facut, indiferent ce program folosesti asta vei obtine: fisiere corupte.
 

Offline Adi

Programe de recuperare date
« Reply #8 on: 31 May 2018, 18:22 »
Hardul a fost formatat dintr-o greseala de alegere, in loc de Drive 1 am ales Drive 0. Dupa ce am realizat ca am formatat aiurea nu am mai scris nimic pe el. I-am dat doar litera ca sa pot sa il vad sub windows.
 

Offline taribo

Programe de recuperare date
« Reply #9 on: 31 May 2018, 18:44 »
Daca e un format simplu nu se sterg decat informatii privind partitia, mai util ar fi un tool de recuperat partitia. Eu am folosit Active partion recovery cu succes
 

Offline c6t9

Programe de recuperare date
« Reply #10 on: 01 June 2018, 02:58 »
Exact.
Dacă totuși nu merge, am recuperat tone de date pierdute aiurea cu RecoverMyFiles. http://www.recovermyfiles.com/
 

Offline Adi

Programe de recuperare date
« Reply #11 on: 01 June 2018, 09:55 »
Pana la urma EaseUs s-a dovedit cel mai bun, chiar daca mi-a amestecat fisierele. Ma multumesc cu ce am recuperat cu el. Restul, apa de ploaie, chiar si la DeepScan.

Multumesc de sugestii.
 

Offline mafalda

  • Feedback Score: (1)
  • Old TR: 141 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 16
    • View Profile
Programe de recuperare date
« Reply #12 on: 02 December 2018, 02:10 »
Scuzati ca postez tot aici. Rog un sfat pt a-mi recupera corect toate datele de pe un hard mobil conectat prin USB. Vroiam sa instalez Windows si acolo la inceput am dat comanda de stergere-anulare a partitiei si a acestui hard.  Erau doua harduri, unul intern pregatit pt instalare W7 si cel extern cu ghinion. Doar atat, nu am formatat. Acum nu-mi mai vede partitia. Ce trebuie sa fac si cu ce program ?  Multumesc.
« Last Edit: 02 December 2018, 02:16 by mafalda »
 

Offline LR

Programe de recuperare date
« Reply #13 on: 02 December 2018, 09:42 »
Incearca cu EaseUS Data Recovery Wizard (PRO).