Author Topic: Windows 10  (Read 17441 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline LR

Windows 10
« Reply #45 on: 30 July 2023, 00:55 »
Nu cred ca din cauza ca este vechi sistemul sa faca probleme. W10 se misca inca decent pe ce ai tu, daca ai 8-16GB de RAM.
 

Offline taxon

Windows 10
« Reply #46 on: 30 November 2023, 11:43 »
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline taxon

Windows 10
« Reply #47 on: 12 January 2024, 12:30 »
Saga continuă:
Windows 10 KB5034441 security update fails with 0x80070643 errors
Tare îmi pare că W10 are unii dintre cei mai hăbăuci dezvoltatori din cîți au călcat pe la Microsoft vreodată.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline LR

Windows 10
« Reply #48 on: 12 January 2024, 13:00 »
W10 trebuie stricat, ca sa treaca lumea pe W11. Oricum eroarea la KB5034441 este din cauza ca la instalare s-a creeat automat o partitie de recovery prea mica si asta tot din vina lor.
 

Offline taxon

Windows 10
« Reply #49 on: 12 January 2024, 13:38 »
Da, scrie si in articol, de aici si comentariul meu vis-a-vis de "calitatea" programatorilor de la Microsoft.

Post Merge: 12 January 2024, 18:13
"As Microsoft explains, this happens because instead of displaying a CBS_E_INSUFFICIENT_DISK_SPACE error when the WinRE partition is not large enough, Windows Update incorrectly says the generic "0x80070643 - ERROR_INSTALL_FAILURE" error message instead."
si
"To address the issue, Microsoft advised users to create a larger WinRE partition to have enough room for KB5034441 to install."

De rîsul curcilor.
« Last Edit: 12 January 2024, 18:13 by taxon »
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline taxon

Windows 10
« Reply #50 on: 19 July 2024, 13:24 »
Apoi, si mai de risul curcilor e ce se intimpla azi.
Chiar nimeni-nimeni de la Microshit nu verifica update-urile astea inainte de a le da drumul in salbaticie?
Incredibil cit de mult s-a dus la vale compania asta sub conducerea lui Satella.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline Nosferat

Windows 10
« Reply #51 on: 20 July 2024, 09:03 »
N-a fost a zi buna ieri,ma rog nu pentru cei ca si mine :) .  E ca si cum cineva ar fi scos stecherul din priza la mai multe banci,aeroporturi,sisteme financiare etc etc.

Am facut shift de 17 ore ,coordonare cu toate departamentele din companie +mai multe departamente din alte companii. Pe la 9 dimineata deja aveam niste snippets niste firimituri despre workarounds insa pana sa le implementezi dureaza.

Si nu a fost faza ca pc-urile de la compania unde lucrez au avut ceva de a face cu crowdstrike. Insa multe alte companii de unde vin multe date,tranzactii etc catre compania noastra aia foloseau.

A fost un efect domino, degeaba la noi mergea totul bine, ca la cat de conectate si intortocheate sunt aceste sisteme........ omului se pare ca e doar unul undeva in cadere, dar in spate pica alti 10 care la randul lor vor face alti 100 sa pice.

A fost un fail de zile mari, nu am vazut in ultimii 10-15 ani un asemenea outage. Nici daca doreau rusii sau habar nu am, Coreea de nord sa faca ceva hack global nu ar fi iesit asa de bine. Pe sistemul who needs enemies when you have crowdstrike.

Microsoft nu inteleg cum a lasat fara redundancy fara nimic, totul din sfera cybersecurity unei entitati, doar una. Apoi daca aia fac o belea, cum au facut ieri, pica jumate din internet.
Ignore list :astateofmind
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline LR

Windows 10
« Reply #52 on: 20 July 2024, 09:16 »
Quote
Microsoft nu inteleg cum a lasat fara redundancy fara nimic, totul din sfera cybersecurity unei entitati, doar una. Apoi daca aia fac o belea, cum au facut ieri, pica jumate din internet.

Profituri cat mai mari la costuri cat mai mici...
 

Online Dundee

Windows 10
« Reply #53 on: 20 July 2024, 22:05 »
Si cand afli ca CEO-ul de la Crowdstrike a mai fost implicat intr-un futai masiv, pe vremea cand era CTO la McAfee:
https://www.hindustantimes.com/trending/crowdstrike-ceo-george-kurtz-was-cto-of-mcafee-in-2010-global-tech-disaster-101721471586633.html

Si mai citisem pe undeva ca facusera lay off la multi QA recent. Ca sa vezi...
 

Offline Nosferat

Windows 10
« Reply #54 on: 20 July 2024, 22:41 »
Am intrat la 6 jumate dimineata ,desi doar la 8 incep.

Mai bag o cafea, incerc sa ma las din nou de fumat deci bag un Iqos Terea, desi nu au nu stiu ce efect.

Ce plmea 400 unread emails, nu merge asta,nu mere altu, nu merge aplicatia X-Y-Z.  The fuck.....pe cand citesc maiiluri mai si rapsund e deja 8.

Panica totala,blackout "nu merge" bine boss da ce nu merge" nu merge nimic" ffffffffffff.......

Apoi twitter (am facut cont special pentru IT shit, ca altfel ma dispera acel toxic shit), apoi reddit apoi cine stie ceva despre ceva.


Aaaa, e global outage. Ok hai facem  layer check. Ca astia de la business incepeau cu prostii "iarasi IT fute afara,ca IT nu stie ce se intampla, ca IT iarasi a facut ceva".

Da boss IT e mereu de vina, de data asta nu IT de la noi de vina, IT global e de vina,cineva a facut un rahat. Layer check. Cate aplicatii avem per companie, cate functioneza cate nu.

Critilcality......ce este absolut cel mai important pentru noi sa functioneze,restul le rezolvam cand putem.

Plmea am intrat in IT sa scap de politica nu sa ma bag mai adanc in acest rahat. Sa fii auzit ca daca poate aia din "extrema dreapta" au facut ceva, deci te doare mintea, am si intrebat live prin pe putin 400 de oameni prin care era si CEO si CFO daca ii place sa lucreze aici.

Cum plmea sa pui o asemenea intrebare ridicola in acest meeting, inteleg ca in IT there is no stupid question, but this really was not a question but a moronic accusation.

Luni o sa am o alta discutie cu management ca ii futeam la cap de vreo 8 luni sa trecem de la  "partenerul X are servere windows, pai ce ar fi daca am avea noi serverele noastre linux"  " costa prea mult" sunt curios ce raspunsuri vor avea dupa acest outage :)
« Last Edit: 20 July 2024, 22:43 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 
The following users liked or thanked this post: mache