Author Topic: Bucuresteni vs Provinciali  (Read 4108 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alex khan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Bucuresteni vs Provinciali
« on: 02 July 2018, 11:38 »
Parca a fost un topic pe tema asta pe forumul vechi unde se discuta doar aspectele amuzante. Bine ar fi totusi sa nu ajungem la denigrari si certuri. 
 

2BitHit

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Bucuresteni vs Provinciali
« Reply #1 on: 02 July 2018, 19:42 »
Insultele/flame-urile amuzante la adresa celor din provincie sunt misto; alea din trafic gen "nu vezi ca-i verde, ba, moldovean prost?" nu-s.
 

Offline mache

Bucuresteni vs Provinciali
« Reply #2 on: 02 July 2018, 22:34 »
din start as zice sa se inchida threadul pentru ca e irelevant... asta asa, ca un 'provincial' care (venit in '99 in capitala) are (inca) buletin de B dar momentan e peste hotare...

singurul lucru pe care eu il consider amuzant e cel referitor la orasele maricele de provincie (Cluj, Iasi, Constanta, Brasov, etc.) care tot incearca comparatii cu capitala la unele categorii unde nu prea exista termen de comparatie - decat raportat oarecum procentual la populatie (ex: numarul de cluburi, numarul de teatre, numarul de evenimente culturale, etc. ) desi - cu o primarita cititoare de prompter - e posibil sa se downgradeze grav nivelul in B in urmatorii ani.
 

Offline Fallen

Bucuresteni vs Provinciali
« Reply #3 on: 03 July 2018, 08:45 »
Eu chiar sper sa se downgradeze grav si sa se mute toti provincialii inapoi, sau catre alte orase.
Bucurestiul este sufocat si pe zi ce trece e din ce in ce mai rau. Vedem si noi cum arata Bucurestiul in mod normal cand sunt vacante. In rest.. nema.
Chiar si acum, cu scolile inchise, bulevardele sunt tot pline.
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline Zigrit

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 12
    • View Profile
Bucuresteni vs Provinciali
« Reply #4 on: 03 July 2018, 10:16 »
De ce nu se muta bucurestenii in provincie? In special cei in varsta, ajunsi la varsta pensionarii? In loc sa stea inchisi intr-un apartament din care nu pot sa iasa decat cu greu, nu mai bine si-ar lua o casuta undeva la tara? "Mortii batrani sa faca loc mortilor tineri".
 

Offline Ciocanul

Bucuresteni vs Provinciali
« Reply #5 on: 03 July 2018, 10:41 »
Nu se muta  pensionarii pt ca:
1) la tara de multe ori ai treaba si cheltuieli suplimentare si munca fizica cu intretinerea casei, a terenului, gardului, etc. Ma sperie cati oameni au impresia ca viata la tara e ca in reclamele de la tv.
2) ingrijesc nepoti gen ii iau de la gradinite/scoli/activitati sau ii tin pana vin parintii de la munca.
3) multi sunt bolnavi si dependenti de spitale, tratamente, medicamente, etc. Nu e fun cand trebuie sa faci citostatice, dialize, etc si in loc de 3-4 km ai de facut tot la 3 zile 40 km.

Dar nu pensionarii sunt trafic mare, altii sunt. Trafic mare la ore de varf il fac cei care vin din zonele limitrofe si duc copii, merg la lucru, duc copii la bunici, duc copii la activitati. De obicei amandoi au masini, 1 sau 2 copii si umbla cam 2-3 ore minim/zi fiecare in masina. Cunosc cazuri si de 4 ore/zi.
Trafic mare in rest in Bucuresti il fac si armata de taxiuri, uber, tarabute si alte cele cu caratul altora care vin in Bucuresti de voie sau de nevoie mai ales. Conferinte, intalniri, negocieri, targuri, expozitii si tot felul de evenimente. Si sunt mai ales in perioada mai si iunie, de aia si simtiti in Bucuresti ca e nebunie.
 

Offline Fallen

Bucuresteni vs Provinciali
« Reply #6 on: 03 July 2018, 12:12 »
Nu stiu ma frate, dar mi-am luat si eu o zi libera sa ma duc pana la policlinica acu 2 luni pe la ora 11, si era un trafic de parca nimeni nu muncea.
Am facut din Romexpo pana in Dorobanti 40 de minute, am zis ca nu e adevarat.

Oricum nu-mi mai pasa de traficul din Bucuresti. Mi-am luat trotineta electrica si ma doare la basculanta. Fac timpul minim oriunde m-as duce.
Pot sa se omoare toti intre ei si sa aglomereze tot traficul :))). Imi pare rau de masina pe care mi-am luat-o acu 3 ani si pe care am scos-o de 10 ori anul asta. E drept, mai am nevoie de ea cand merg la mare/munte, dar cred ca se putea rezolva si asta cumva :)).
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Online KodiaK

Bucuresteni vs Provinciali
« Reply #7 on: 03 July 2018, 12:24 »
Nu stiu ma frate, dar mi-am luat si eu o zi libera sa ma duc pana la policlinica acu 2 luni pe la ora 11, si era un trafic de parca nimeni nu muncea.
Am facut din Romexpo pana in Dorobanti 40 de minute, am zis ca nu e adevarat.
Dar pe unde ai luat-o de ai facut atata??
M-am uitat acum pe gmaps si de la romexpo pana la Insitutul National de Endocrinologie (nush exact unde anume in dorobanti ai fost, dar e close enough) faci 9 minute :)
Iar daca aleg ore de varf (gen 9 dim, sau 6 seara) zice 10-26minute :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Online Adi

Bucuresteni vs Provinciali
« Reply #8 on: 03 July 2018, 12:29 »
Nu si cand stai la semafor la Arcul de Triumf minim 15 minute, indiferent de ora.
 

Offline Fallen

Bucuresteni vs Provinciali
« Reply #9 on: 03 July 2018, 12:41 »
La Policlinica SRI pe Roma.. Am stat la 2 semafoare pe kiseleff, era coada pana la Piata Presei. Dupa care am facut stanga si am stat si la charles 2 semafoare. Pe Roma nu intrii decat dinspre Iancu de Hunedoara, mai stai la niste stopuri.
Da, n-am luat scurtaturile pentru ca nu vroiam stradute. Credeam ca o scurtez pe principal cu multe benzi :D. N-are rost sa mai zic si de locurile de parcare din zona, nu?

Asta vad ca e in conditii ok. Din punctul meu de vedere, trebuia sa fie rosu visiniu pe tot tronsonul kiseleff->averescu->dorobanti :))
« Last Edit: 03 July 2018, 12:45 by Fallen »
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Online KodiaK

Bucuresteni vs Provinciali
« Reply #10 on: 03 July 2018, 13:51 »
Era mai rapid pe Kiseleff pana la P-ta Victoriei, si dupa aia stanga pe Iancu de Hunedoara.  Dar again, la ora aia f dubios sa fie asa aglomerat. Zic pentru ca stau acolo si nu cred ca am facut niciodata asa de mult pana in Dorobanti.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline taribo

Bucuresteni vs Provinciali
« Reply #11 on: 03 July 2018, 23:08 »
De ce nu se muta bucurestenii in provincie? In special cei in varsta, ajunsi la varsta pensionarii? In loc sa stea inchisi intr-un apartament din care nu pot sa iasa decat cu greu, nu mai bine si-ar lua o casuta undeva la tara? "Mortii batrani sa faca loc mortilor tineri".

Eu am vazut ca se muta dar in anumite conditii viata la casa este mai scumpa decat intr un apartament...si cum majoritatea pensionarilor sunt la limita subzistentei..
 

Online Dundee

Bucuresteni vs Provinciali
« Reply #12 on: 04 July 2018, 10:38 »
Eu chiar sper sa se downgradeze grav si sa se mute toti provincialii inapoi, sau catre alte orase.
Bucurestiul este sufocat si pe zi ce trece e din ce in ce mai rau. Vedem si noi cum arata Bucurestiul in mod normal cand sunt vacante. In rest.. nema.
Chiar si acum, cu scolile inchise, bulevardele sunt tot pline.

Bucurestiul nu e singurul oras cu problema asta. Cred ca si Iasi, Cluj au aceeasi problema.
Timisoara nu e exclusa, cei din vest si sud-vest unde crezi ca vin? Orasele mici incep sa devina comune, asta fiind un fenomen care se dezvolta de vreo 20 de ani.
 

Offline Gex

Bucuresteni vs Provinciali
« Reply #13 on: 21 September 2018, 19:53 »
Pentru provinciali, ca sa nu bata drumul pana in Bucuresti (si-asa este foarte aglomerat):

 

Offline mobydick

Bucuresteni vs Provinciali
« Reply #14 on: 21 August 2021, 07:25 »
Pentru provinciali, ca sa nu bata drumul pana in Bucuresti (si-asa este foarte aglomerat):




Clusterfucking lol. Curat Idiocracy!

Cand vad filmulete din 2017-2019 cu atata prostie umana in toata splendoarea ei  , parca nu-mi doresc sa revina   vechea normalitate de dinainte de pandemie. 

Ma tot intreb cum de avem noi bucurestenii tentatia de a-l invinovati  pe Nicusor pentru toate problemele din capitala (el care nu e nici un primar  bun, dar nici rau, pur si simplu nu face nimica, dar macar nu cheltuie banii aiurea pe tampenii),  dar uitam cateodata  ce primar jegos a  fost inaintea lui.Care a  falimentat   primaria  si a fu^^^ capitala asta pentru 10 generatii. 

Frate, dar si talambii aia din filmare care stateau sa se uite la niste fantani luminate cu lasere  si sa exclame  "WOOOOOOOOOOOOOOOOW" ca si cum le curgea scuipatul din gura sunt cei mai vinovati ca au permis asa ceva  in loc sa mearga la protest impotriva primariei fiindca irosea banii pe tampenii.    Nici macar nu e un spectacol de teatru sau circ, sau vreun concert! Nu, niste fantani arteziene luminate! 
Niste oraseni cu cojones  ca atenienii si romanii  aruncau  cu pietre in fantana aia, pentru ca pur si simplu  e o insulta.....locuiesti intr-un oras unde sta sa cada tencuiala, sunt gropi in sosele, poluare, aglomeratie, gunoaie imprastiate , invazie de tantari si  sobolani, spitale mizerabile, scoli vai de mama lor, si primaria iroseste bani pe luminite!  Pai cum sa nu te duci peste nenorocitii astia decat cu furci, topoare si torte ca-ti cheltuie banii pe prostii ?

Inteleg ca nimeni nu se gandea  cu 2 ani inainte ca va fi o  criza economica, cu toate ca  antecedente  au fost  ( in 1985-1989 cand erau rationalizarea ceausista, si   in 1998-1999 cand a fost inflatia , si in 2010-2011 cand a fost recesiunea). Dar  ca bucurestean  sa  salivezi ca vitelul  la luminite duminica seara, si luni dimineata injuri ca boul  ca e prea multa aglomeratie rutiera  cand esti cu masina spre serviciu  , pai iti cam meriti soarta! 
 



Acelasi lucru si cu provincialii-  ii momesc primarii cu festivaluri cu mici si bere, si tot stau fara curent, fara canalizare, fara sosele.
Parca le convine sa ramanem in saracie, ca sa aiba in continuare disperati dispusi sa voteze pentru momeli din astea. 

Ca vorbim de oras sau sat, furtul si manipularea electorala se aplica prin metode diferite specifice spatiului  urban sau rural, dar scopul e acelasi. 
« Last Edit: 21 August 2021, 07:42 by mobydick »