Author Topic: Culturism  (Read 8148 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline stalker2142

Culturism
« Reply #15 on: 05 July 2018, 19:16 »
Normal asa ma antrenez, in functie de exercitiu..greutate undeva pe la 12 -10 - 8 - 6-4 repetari ..cu genoflexiuni, impins orizontal, shrugs cu haltera si gantere, impins cu gantere la inclinat, ramat cu gantera, hyperextensii cu disc si alte exercitii la scripeti, la bara etc

Acum vreau sa incerc experimentul asta, se zice ca daca o vreme te antrenezi cu repetari multe (dar nu in dorul lelii) si faci serii la epuizare pana pompezi bine fiecare grupa musculara, sa simti ca arde... pe langa cresterea andurantei se expanda fascia musculara si se inunda cu sange mult... si cand revii la antrenamentul normal cu greutati medii/mari si repetari putine muschiul creste mai mult decat ar fi crescut in mod normal. Deci ar fi ca o perioada de sacrificiu pentru future gainz  :)

Cu proteinele... multa vreme m-am antrenat fara sa iau nimic si anul asta am bagat cateva cutii de redis si qnt undeva la vreo 80g pe zi si desi mi se pareau cam proaste calitativ se simtea o recuperare mai buna si muschii stateau mai plini in perioada aia... Asa ca acum am zis sa mai fac o incercare cu whey gold care pare mai calitativa decat celelalte, la pret in decathlon e 220 ron pt 5 pounds/2.26 kg deci chiar asa scumpa nu e; revin cu un reply sa iau macar o saptamana sa-mi fac o parere referitor la efecte/cat de usor o proceseaza organismul
 

Offline stalker2142

Culturism
« Reply #16 on: 13 July 2018, 23:29 »
astept un review la whey-ul ala de la decathlon :)
multumesc!

Am luat cutia de 900g pentru test. Se amesteca usor cu apa si o digera oarecum usor stomacul, dar ceva gaze au fost...nu are aroma/indulcitor deranjant cum au alte produse.
Ca efecte, in primele zile m-am subtiat vreo 2 kg; dar in ultimele zile m-a luat o stare cam proasta un fel de oboseala, lipsit de energie si mental mai apatic ...cumva o atribui proteinelor, deci nu mi-au priit. Intr-o seara chiar am ajuns la sala si dupa numai vreo 8 serii ma simteam in genul ce naiba caut acolo

Cam toate suplimentele incercate anul asta whey-urile redis si qnt, animal cuts, animal pak&juiced aminos powder, whey gold standard au fost fiasco pentru mine in final asa ca nu mai insist, nu o sa mai iau nimic ... e final acum  :)
Weekendul asta fac pauza si pe urma ma concentrez pe mese din astea mai complexe gen orez cu piept de pui/curcan si legume la tigaie etc sunt mai greu de pregatit, necesita ceva timp si efort dar se merita in final
 

Offline wolfenste

Culturism
« Reply #17 on: 15 July 2018, 12:29 »
Bine ai facut. Cei care au experienta in domeniul asta stiu fix ce spune tipul asta din video.

 

Offline stalker2142

Culturism
« Reply #18 on: 15 July 2018, 17:59 »
Rich stia foarte bine pentru ca si el facea reclama la wheightgainerul mutant cand s-a lansat pe youtube acum multi ani, dar a fost sincer cand a lansat clipurile astea unde demonizeaza suplimentele..chiar si cand si-a deschis propria linie de produse
 

Offline wolfenste

Culturism
« Reply #19 on: 15 July 2018, 20:14 »
Le demonizeaza pentru a-i face pe cumparatori sa arunce un ochi pe produsele sale care nu sunt chiar suplimente, mai degraba ovaz cu arome :)

Oricum, atentie la exprimarea mea: "Cei care au experienta in domeniul asta stiu fix ce spune tipul asta din video"

Adica ce spune el e un fapt binecunoscut printre cei care stiu cu ce se mananca sportul asta. E adevarat nu pentru ca spune Pianna, pur si simplu asa stau lucrurile. Iar eu am pus filmul ca sa ma scuteasca de munca de a scrie iar el prezinta foarte precis lucrurile.

LE: RIP
« Last Edit: 15 July 2018, 20:26 by wolfenste »
 

Offline duke_zz

Culturism
« Reply #20 on: 31 October 2018, 10:50 »
Salut baieti! ce app de fitness folositi?
As avea nevoie de ceva cu care sa imi facun program pe zile si sa adaug acolo exercitiile (eventual din baza lor de date). De exemplu pt miercuri: triceps ex1, triceps ex2, triceps ex 3, biceps ex 1 ETC.

Apoi in timpul antrenamentului bifez ce am facut si vad ce ex urmeaza.
 

Offline Ciocanul

Culturism
« Reply #21 on: 01 November 2018, 08:11 »
https://en.wikipedia.org/wiki/Konstant%C4%ABns_Konstantinovs
RIP.
Pacat ca s-a dus la 40 de ani.
--
Cu aplicatiile e destul de naspa. Nu am gasit nici eu ceva ca lumea si am mai observat ceva. Aia mari si tari isi scriu intr-o agenda si eu o sa incep la fel.
 

Offline duke_zz

Culturism
« Reply #22 on: 01 November 2018, 11:34 »
Hai ca ieri am avut o zi mai libera la birou si m-am pus pe sapat. Am instalat si dezinstalat aplicatii de mi-a venit rau :), Facut o adresa de mail doar pt conturi (acum plm nu mai mai poti trece de primul ecran daca nu iti faci cont la ei, fmm).
Ce am gasit si indeplineste toate conditiile este app numinta "Strong".

Are o baza de date cu exercitii impartite pe grupe de muschi, fiecare exercitiu are mod grafic de vizualizare.

Iti poti face programele tale: new workout (il denumesti, marti, de ex) - adaugi in el exercitiile (ori din bd ori faci tu ceva nou), nr de rep, serii, kg.
Singurul si marele dezavantaj este ca poti face doar 3 work-out uri (deci daca aveti doar 3 zile de mers la sala pe sapt v-ati scos). Daca vrei acces nelimitat platesti. Si inca cat... 30 lei pe luna - 140 lei pe an(best buy cica) .. sau 500 de lei forever. 500 de fucking lei.. adica costa 270 de lei un joc AAA la care se lucreaza enorm.. si un nenorocit de app care e doar in interfata grafica si o baza de date in spate dai aproape dublu??

Sincer as fi platit pe ea, dar lasa-ma frate cu preturile astea..

Pai si eu am facut un dosar cu exerctii impartite pe zile pe care incep sa il car cu mine la sala dar ma gandeam ca in 2018 in plm ma pot folosi doar de telefon dammit nu cu pixu si foaia ca in 98.
 

Offline Ciocanul

Culturism
« Reply #23 on: 01 November 2018, 18:21 »
Nu ai aplicatii sau sunt varza. Eventual sa iti salvezi intr-un excel. Altfel majoritatea aplicatiilor sunt niste mizerii sinistre(am patit cu o aplicatie de lanterna, imi cerea acces la agenda telefonica, lol).
 

Offline wolfenste

Culturism
« Reply #24 on: 24 November 2018, 14:06 »
Salut baieti! ce app de fitness folositi?
As avea nevoie de ceva cu care sa imi facun program pe zile si sa adaug acolo exercitiile (eventual din baza lor de date). De exemplu pt miercuri: triceps ex1, triceps ex2, triceps ex 3, biceps ex 1 ETC.

Apoi in timpul antrenamentului bifez ce am facut si vad ce ex urmeaza.

Imparte in doua antrenamentul, de exemplu partea superioara luni si partea inferioara (de sub curea) joi. Un singur exercitiu de baza pentru fiecare grupa. Treptat adaugi sau schimbi exercitii pe masura ce le cunosti foarte bine. Experimentezi si cu frecventa, nu e musai sa iti antrenezi o grupa doar o data pe saptamana, e doar un punct de plecare. Experimentezi si cu ciclurile (nu la cicluri de steroizi ma refer) dar ceva mai tarziu. Si tot asa, fara graba, inveti din mers, de la simlu la complex. Si nu vei avea nevoie de o aplicatie sa iti spuna ce sa faci, ai totul in cap. Btw, de unde sa stie aplicatia aia ce exercitii poti sa faci tu? Mai bine uiti de tehnologie cand te antrenezi.
 

Offline xzibithelps

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
Culturism
« Reply #25 on: 13 January 2019, 22:40 »
Pentru pasionatii de strength training / powerlifting




Lasati mesaj in comentarii. Altfel nu citesc :)
 

Offline xzibithelps

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
Culturism
« Reply #26 on: 17 February 2019, 19:24 »
Yeah buddy, Saptamana de test 1RM

Squat
Bench
Deadlift
Overhead Press

 

Offline jeffy

Culturism
« Reply #27 on: 28 February 2019, 14:03 »
De ce te lasi asa mult in fata la genuflexiuni in loc sa tii spatele drept?
Incerci sa ajungi pe targa?
We came to wreck everything and ruin your lives.
God sent us.
 

Offline Ciocanul

Culturism
« Reply #28 on: 28 February 2019, 23:30 »
Trebuie sa te lasi mai jos la geno. La un concurs ai fi nolift ca esti la 90 aproape, chiar mai sus. Sa iti iei niste adipower sau ceva adidasi ca lumea inainte de PR-uri, nu mai fa in tenesi. Aici nu e loc de pardon, chiar iti trebuie adidasi seriosi altfel risti accidentari dampulea. Daca nu te pregatesti de ceva concursuri locale/nationale sa te pui pe slabit. E pacat sa te faci porcilian pt mai multe kile pe bara faca un concurs. Impinsul iti merge bine. In general bravo !
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Culturism
« Reply #29 on: 08 March 2019, 19:34 »
E cineva p-aici care merge la World Class Afi sau Vitan si vrea s-ajute un amarat?