Poll

Exista forma de viata inteligenta in afara de oameni in acest univers?

Da
20 (90.9%)
Nu
2 (9.1%)

Total Members Voted: 19

Author Topic: Extraterestrii si Paradoxul Fermi  (Read 10155 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline KodiaK

Extraterestrii si Paradoxul Fermi
« Reply #30 on: 19 June 2018, 10:02 »
Kodiak, e adevarat ca am avut un salt tehnologic enorm secolul trecut, dar chiar si asa, la capitolul calatorii interstelare suntem inca PRIMITIVI fata de ce ne imaginam prin filmele/romanele/jocurile SF. 
Perfect de acord. Nu am sustinut nicaieri ca suntem in pragul unei astfel de calatori. Dar, daca nu vine vreo catastrofa naturala/artificiala care se ne intoarca in epoca de piatra, sunt absolut sigur ca vom ajunge si la astfel de calatorii intr-un viitor indepartat. Daca nu din curiozitate atunci cu siguranta din necesitate. Soarele are o viata finita si o sa vina un moment in care viata asa cum a stim noi nu o sa mai fie posibila pe Pamant. La fel de sigur sunt ca atunci nu vom mai merge la ghici, ci vom avea metode de studiere a exo-planetelor mult mai avansate si precise.
Acum suntem la un punct evolutiv in care ni se pare ca le stim pe toate, si ca daca nu putem explica ceva acum, inseamna ca nu se poate. Dar astfel de puncte au fost pe tot parcursul evolutiei noastre ca specie. Au fost nenumarete cazuri in care credeam ca le stim pe toate si le putem explica pe toate, si de fiecare data s-a dovedit cat de putin stiam de fapt. Deci faptul ca acum nu ne putem explica cum ar fi posibila o calatorie interstelara, nu inseamna ca lucrul asta nu o sa se poata niciodata intampla. Ma refer peste mii/zeci de mii de ani, nu maine poimaine :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Ciocanul

Extraterestrii si Paradoxul Fermi
« Reply #31 on: 19 June 2018, 15:04 »
Cred ca omenirea se va lovi de pb mult mai nasoale decat plecatul de pe planeta. La ritmul de canibalizare a planetei s-ar putea sa nu mai aiba ce pleca de aici. :)
 

alex khan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Extraterestrii si Paradoxul Fermi
« Reply #32 on: 19 June 2018, 19:03 »
Eu nu stiu daca vom mai fi la fel de moderni si tehnologizati si peste 100-200 de ani, dar peste 1000-10 000 de ani.

Mi-e tot teama sa cred ca epoca industriala sa fie o  faza efemera pentru ca dupa ce se epuizeaza combustibilii fosili, o sa ne intoarcem inapoi la conditia medievala mileniara sau poate chiar antica....de data asta permanent.
S-ar putea ca Game of Thrones sa nu ramana o simpla poveste, ci chiar sa fie viitorul nostru (insa fara dragoni).
 

Offline c6t9

Extraterestrii si Paradoxul Fermi
« Reply #33 on: 19 June 2018, 19:16 »
Avem mijloace să producem energie. Asta e ca aia cu apa dulce. Dispare apa dulce, tragedie. Deși avem apă o grămadă și posibilitatea să facem apă dulce din toată. Dar costă. Și suntem în faza în care profitul dictează tot.
Eu cred că vor fi niște mișcări de populație și într-un final se va accepta că singura soluție este conducerea globală și control total. Sau alternativ în anumite părți de lume se vor refugia și închide cei privilegiați, iar restul oamenilor lăsați liberi să scape cine poate și cum poate. Modelul actual de creștere este nesustenabil, indiferent cum punem problema și ce producem.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 
The following users liked or thanked this post: oldshooterman

alex khan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Extraterestrii si Paradoxul Fermi
« Reply #34 on: 19 June 2018, 19:47 »

Eu cred că vor fi niște mișcări de populație și într-un final se va accepta că singura soluție este conducerea globală și control total. Sau alternativ în anumite părți de lume se vor refugia și închide cei privilegiați, iar restul oamenilor lăsați liberi să scape cine poate și cum poate. Modelul actual de creștere este nesustenabil, indiferent cum punem problema și ce producem.
 
Nu, ar iesi o porcarie mai naspa ca-n Romania ceausista sau Coreea de Nord. 
Viziunea ta e cam prea totalitara si monopolizatoare.  De ce control total?
Asta ne-ar priva de ceea ce ne face umani: libertatea, autonomia  si asumarea propriei responsabilitati. 

Asa, daca vrei control total, de ce sa nu devenim roboti? 


Eu cred ca mai bine ar face fiecare ce vrea in curtea lui. 

Daca vrea  o tara mizerabila plina de smog si   boli si sa ramana fara resurse, foarte bine, populatia respectiva sa polueze si sa consume cat vrea, dar in tara ei, gen India. 

Daca   vrea  o tara curata, paradis verde, consum si productie echilibrate si sa fie sanatos tun, populatia respectiva sa respecte niste reguli in tara ei, gen Suedia.



Nu avem nevoie de Acorduri gen cel de la Paris , nici de NWO sau ONU ca sa traim toti la fel pentru ca ar fi aiurea. 
Nu este obligatoriu ca Pamantul sa fie un intreg paradis sau  un infern total.


 
 

Offline c6t9

Extraterestrii si Paradoxul Fermi
« Reply #35 on: 19 June 2018, 20:00 »
Pentru că trebuie să mergi în Barcelona. Mă rog, s-ar putea ca impactul de acum să fie redus dacă n-ai fost și în urmă cu cel puțin 10 ani. N-ai cum să lași populațiile să crească și să rămână în granițele lor. Dacă o faci forțat, este al doilea scenariu aplicabil.

Apropo de India, am mai spus asta. În Germania erau trenuri întregi de indieni. Ei stau acolo și își văd de treaba lor, dar sunt într-un alt teritoriu. Chinezii sunt plecați la fel. Alte populații la fel se mișcă. Într-un final vor fi mase critice care nu mai pot exista liber așa. Cam la câte miliarde crezi că vor apărea?

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 

Offline astateofmind

Extraterestrii si Paradoxul Fermi
« Reply #36 on: 20 June 2018, 00:58 »

Eu cred ca mai bine ar face fiecare ce vrea in curtea lui. 


NU, miliarde vor vrea sa sara gardul. Si sa schimbe si acolo situatia. Iar aia de acolo vor accepta. Cam ca acum in europa.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline KodiaK

Extraterestrii si Paradoxul Fermi
« Reply #37 on: 20 June 2018, 09:30 »
Eu nu stiu daca vom mai fi la fel de moderni si tehnologizati si peste 100-200 de ani, dar peste 1000-10 000 de ani.
Depinde. Daca nu ne distrugem aproape complet in al treilea razboi mondial, nu vad de ce sa nu mai evoluam.

Mi-e tot teama sa cred ca epoca industriala sa fie o  faza efemera pentru ca dupa ce se epuizeaza combustibilii fosili, o sa ne intoarcem inapoi la conditia medievala mileniara sau poate chiar antica....de data asta permanent.

Sunt multe alte surse de energie in afara de combustibili fosili. Momentan astia sunt cei mai la indemana, si de aia se renunta greu la ei. Dar sunt tari (de ex Islanda) care se folosesc de energie regenerabil in proportie de peste 80%. In momentul in care combustibili fosili or sa dispara complet, sau or sa devina mult prea scumpi pt a mai fi rentabili, o sa ne indreptam chiar si noi (Romanii) spre alte surse de energie.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Ciocanul

Extraterestrii si Paradoxul Fermi
« Reply #38 on: 21 June 2018, 09:37 »
Pt mine gradul de crestere a populatiei e cea mai mare problema a umanitatii, nu iesitul in spatiu pt ca pt asta suntem total nepregatiti. Stiti cum apare norul de lacuste, puteti citi. Dar important e cum se termina. Se termina cand e gata mancarea,m. :) Asa si noi. Mancam tot ce prindem si tot crestem. Si o sa ne tot mutam. Probabil la un moment dat vom toca si algele din mare. Si apoi probabil se va muri in masa.
 

Offline Rodon

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 7 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 14
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
Extraterestrii si Paradoxul Fermi
« Reply #39 on: 26 June 2018, 13:45 »
Citeste marturiile lui Scott Kelly dupa un an petrecut pe ISS, in conditii super blande fata de cele care ar aparea intr-un zbor interstelar.
Pe naiba, daca am reusi sa ecranam eficient o nava contra radiatilor cosmice si sa generam gravitatie artificiala 100% din problemele lui Kelly ar fi disparut.
 

Offline oldshooterman

Extraterestrii si Paradoxul Fermi
« Reply #40 on: 27 June 2018, 12:37 »
Avem mijloace să producem energie. Asta e ca aia cu apa dulce. Dispare apa dulce, tragedie. Deși avem apă o grămadă și posibilitatea să facem apă dulce din toată. Dar costă. Și suntem în faza în care profitul dictează tot.
Eu cred că vor fi niște mișcări de populație și într-un final se va accepta că singura soluție este conducerea globală și control total. Sau alternativ în anumite părți de lume se vor refugia și închide cei privilegiați, iar restul oamenilor lăsați liberi să scape cine poate și cum poate. Modelul actual de creștere este nesustenabil, indiferent cum punem problema și ce producem.
Nu se rezolva nimic util daca unii se izoleaza si restul transforma planeta intr-o lada de gunoi. Sau s-ar putea rezolva daca cei izolati accepta ideea ca izolarea sa se intinda pe mai multe generatii, pana cand restul se prabuseste complet, in speranta ca "restul" nu va utiliza armament nuclear in faza finala.

Nu exista nici o solutie care sa rezolve problemele pentru viitor si care sa nu fie extrem de radicala, atat de radicala incat nu e recomandat nici macar a fi discutata.
AI-ul care se dezvolta fulminant si exponential ar putea da ceva solutii pentru "unii". Restul sunt "useless" dar e greu de acceptat ideea. ;D

Chiar daca se lanseaza programe spatiale pentru a gasi solutii pentru viata in conditii extraterestre (pe alte planete, pe statii spatiale mari), tot va fi nevoie de conditii de tip dictatura severa pentru societatile respective, pentru ca nimic nu poate supravietui caracterului uman, fara reguli foarte stricte. ;D
 

TrevorArthur

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Extraterestrii si Paradoxul Fermi
« Reply #41 on: 13 February 2019, 00:24 »
Cu siguranta exista civilizatii similare cu cea a noastra undeva prin galaxia asta, probabil tot umanoizi evoluati din maimute. Pentru ca vorba aia, maimuta, respectiv mamiferul cu sange cald  e singura veriga prin care  animalul poate evolua intr-o specie bipeda, cu doua brate cu care sa culeaga obiecte si cu inteligenta superioara. Maimuta in sine e   maximul atins de evolutie, fiind veriga animala finala cu cel mai mare potential pentru a dobandi inteligenta si suprematie asupra naturii. Mai simplu de atat nu se poate. 
Reptilele cu sangele rece n-au putut evolua mai mult decat in niste dinozauri in cei 150 de milioane de ani de suprematie asupra planetei, fie in pasarile de azi, nici pestii sau insectele n-au putut evolua in ceva fiinte complexe inteligente. Furnicile si albinele au ramas la fel de sute de milioane de ani.
Asta ar trebui sa ne dea de gandit, mai ales aviz amatorilor dupa SF-uri care cred ca extraterestrii arata ca niste omuleti cenusii , zergi sau reptilieni.
Argumentul suprem pentru ipoteza mea sta in faptul ca materia din univers are la baza heliul si hidrogenul si in mod sigur toate planetele cu viata au la baza apa, oxigenul, nitrogenul sau carbonul. 

Nu exista insa  civilizatii interstelare de tip II-III!
Si motivele sunt evidente:
-ca sa poti efectua calatorii interstelare iti trebuie resurse  si provizii nelimitate si energie intr-o cantitate cosmica
-e cam imposibil ca ceva material, mai greu si mai solid decat lumina,  sa atinga viteza luminii, pur si simplu e imposibil conform legilor fizicii. Una e cand inventez avionul si trenul cu care calatoresti mii de km pe Pamant, altceva e cand calatoresti cu nava spatiala prin cosmos pe distante lungi de zeci de ani lumina intre sisteme solare.
-niciun organism biologic nu se poate adapta pe alte planete, in alte medii diferite fata de planeta nativa. De fapt noi nu putem rezista mai mult de 6-14 luni in spatiu. Organismul uman, ca oricare organism biologic complex, nu e facut sa reziste si sa se adapteze conditilor din spatiu la gravitatie 0 pe termen indelungat.
-daca exista calatori spatiali,  fie sunt   roboti sau sonde/probe de tip Voyager trimise de alte civilizatii care manifesta aceeasi curiozitate , fie nu exista deloc!
-probabil ca si celelalte civilizatii au incercat ca si noi sa exploreze spatiul, dar dupa nenumarate esecuri si vazand costurile, parca e mai usor sa-ti imbunatatesti viata de pe planeta nativa, respectiv sa-ti protejezi mediul si sa nu abuzezi de resurse. 
Poate ca s-au orientat spre mediul virtual ca si noi, traind in simulatoare.
Poate ca am ajuns la faza finala cand un organism biologic nu   poate evolua  tehnologic mai mult de stadiul "civilizatie de tip 1".
De fapt, pana si stadiul asta e dificil de atins pentru ca nu cred ca vom putea dezvolta tehnologii cu care sa putem controla placile seismice/tectonice sau vremea de pe Pamant.
Vorba aia, nu poti construi niste orase subacvatice care sa reziste presiunii, de ce ai putea construi baze pe Marte sau pe Luna cu 0 oxigen, cu praf, radiatii, meteoriti, temperaturi extrem de scazute , gravitatie scazuta, distanta de Pamant, lipsa de camp magnetic etc.
« Last Edit: 13 February 2019, 00:28 by TrevorArthur »