Author Topic: Cum va arata lumea in viitor? Anul 2025 / 2030 / 2050 / 2100  (Read 6019 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cum va arata lumea in viitor? Anul 2025 / 2030 / 2050 / 2100
« Reply #15 on: 01 December 2018, 09:08 »
well, delta a introdus face recognition la aeroport,
si au prins deja cativa!

in curand aparatul ala va fi flancat de doi roboti terminatori t-800. ca omagiu si ca intimidare vor arata exact ca arnold in 84.
PAROL
 

skyfallout

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cum va arata lumea in viitor? Anul 2025 / 2030 / 2050 / 2100
« Reply #16 on: 02 December 2018, 03:33 »
Previziunile mele:
-masinile (in special cele cu benzina) vor fi interzise  in marile orase europene din cauza aglomeratiei, riscurilor de accidente si  poluarii chiar in acest secol   , iar masinile electrice si motocicletele vor fi utilizate doar pe distante indelungate dintre orase 
-orasenii vor fi nevoiti sa calatoreasca doar cu mijloace ecologice de transport in comun  in marile orase, fie cu biciclete sau scutere pe drumuri si spatii special amenajate
-marile orase europene vor avea sosele strict pentru biciclete, scutere,  podcars (un fel de maxi-taxi fara sofer) si autobuze, inclusiv cai feroviare suspendate pentru TGV-uri.
-plata si intrarea in autobuze/tramvaie  se va face doar pe baza de microcip, fie implantat in piele, fie cu cardul, fie cu cel atasat de o bratara, fie cu smartphone-ul  in functie de preferinte. Inclusiv la iesire trebuie validat cardul din motive de securitate si depistarea potentialilor infractori. Daca ai microcip implantat in piele sau pe bratara, vei putea intra si iesi lejer fiindca esti scanat automat
-toate autobuzele si tramvaiele vor avea turnicheti la intrare, asa toti vor intra si iesi  civilizat  in ordine si cu rabdare, nu la gramada
-probabil ca si avioanele  actuale vor fi interzise fiindca polueaza enorm de mult si probabil ca se va lucra la o noua generatie de avioane ecologice
-tunelurile de metrou  vor fi inlocuite de  tuneluri subterane  cu trenuri  Hyperloop care vor avea  viteza de 1200 km/ora   asa cum viseaza Elon Musk.
-probabil ca se vor inventa  taxi-uri sau autobuze zburatoare, dar asta in cateva secole
-comenzile online vor fi aduse numai de drone zburatoare si tot dronele vor monitoriza orasele
« Last Edit: 02 December 2018, 03:42 by skyfallout »
 

Offline oldshooterman

 

Offline AxA

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 26
  • Location: Orion–Cygnus Arm
  • Mostly Harmless
    • View Profile
Cum va arata lumea in viitor? Anul 2025 / 2030 / 2050 / 2100
« Reply #18 on: 02 September 2020, 07:05 »
2025: vaccin Covid-19
2030: Neuralink implementat la nivel global.
2050: FedEx livreaza pachete pe Marte.
2100: Primii roboti trimisi pe Europa si Enceladus pun bazele noilor colonii din Sistemul Solar.
« Last Edit: 02 September 2020, 07:13 by AxA »
Don't Panic.
 

anonym

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cum va arata lumea in viitor? Anul 2025 / 2030 / 2050 / 2100
« Reply #19 on: 03 September 2020, 11:28 »
Pare un viitor ideal, dar nu cred ca se va intampla.
Pana la urma, Covid-19 nu e o gripa, coronavirusii fiind un grup aparte de virusi RNA. De astia nu poti scapa, fiind ca banala raceala, doar ca mai contagioasa si mai mortala.
Plus ca e posibil sa apara si o noua tulpina, o noua mutatie, un COVID-20. :)
Din ce am auzit, s-a activat din cauza schimbarilor climatice cauzate de poluare, iar coronavirusul e mortal in zonele foarte poluate, cu mult smog in atmosfera. 
E posibil sa ne dea batai de cap zeci de ani de acum inainte pana cand medicina moderna va mai avansa. 





Post Merge: 03 September 2020, 11:41
Legat de celelalte:
-Neuralink:  e prea deveme, sunt inca destui fanatici religiosi care nu l-ar accepta si chiar l-ar boicota, sunt oameni care nu vor sa-si impartaseasca gandurile si sentimentele intime cu altii.  Se poate ajunge la cazuri de "hacking" si santaj. Militarii , producatorii din media si IT,  bancherii, comerciantii, politicienii si agentii de securitate cu siguranta nu si l-ar  implanta  pentru ca s-ar afla secrete care nu trebuie divulgate publicului.   E o inventie cam periculoasa pentru vremurile noastre.
In uzul profesional, adica doar in cadrul companiei IT pentru rapiditatea comunicarii telepatice,  ar avea o utilitate daca s-ar inventa si o bariera de securitate pentru a nu patrunde nimeni din exterior. 
De asemenea, ar fi bine daca ar fi detasabil fiindca nu ar fi de dorit sa-l porti in permanenta si cand mananci, dormi, faci sex sau faci o alta activitate non-profesionala. 
Idea de implant  permanent  mi se pare si mie aiurea avand in vedere costurile daca vrei sa-l scoti.
S-ar putea sa mai treaca zeci de ani de cercetare si poate in 100-200 ani sa vedem ceva serios. 



-ha ha ha ha -  asta e pura fantezie. 
Eu abia imi fac  sperante  ca vor fi trimisi  astronauti trimisi pe Marte pana in 2100.   Colonizarea martiana cu atat mai mult e o fantezie in secolul asta din multiple motive. E o planeta indepartata si extrem de ostila, mai ales datorita prafului de acolo si a temperaturilor extreme. 
Cred ca prioritatea pe secolul asta pentru NASA si SpaceX e colonizarea Lunii avand in vedere ca o calatorie pana la ea dureaza 6 zile si in cazuri de urgenta, se poate interveni mai rapid. 
In 2030 urmeaza sa se desfsasoare proiectul Artemis  prin care NASA va reincepe sa trimita astronauti pe Luna. Din 2050 e posibil sa vedem ceva baza construita acolo unde astronautii sa locuiasca vreme de 6 luni, ca pe ISS.
Pentru Marte, cred ca mai trebuie sa treaca secole pana se vor dezvolta mijloace de transport mai rapide decat racheta sau nava spatiala. Chiar ti-ar trebui tehnologie de Star Trek ca sa o colonizezi. 

Intai sa dezvoltam nanotehnologia, robotica, ingineria genetica (pentru ca astronautii sa fie mai rezistenti la radiatiile cosmice si sa se adapteze mai usor la imponderabilitate, poate sa se gaseasca si o metoda de reproducere).
Eu tind sa cred ca viitorul omenirii ar fi mai degraba habitatul spatial in care conditile de pe Pamant sa fie recreate si oamenii sa traiasca acolo ca pe Pamant.




-asta da, e posibil. 




Ce mi-as dori eu - niste telescoape cu rezolutie mai buna incat sa poti vedea relieful (poate si raurile si oceanele, vegetatia, poate chiar urme de civilizatie) planetelor din alte sisteme solare. 
Tehnologia o avem deja. 

« Last Edit: 03 September 2020, 11:41 by anonym »
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cum va arata lumea in viitor? Anul 2025 / 2030 / 2050 / 2100
« Reply #20 on: 05 February 2024, 15:36 »
Hai să vedem predicțiile astea din 2018. Au trecut 6 ani!

E prea mult spus ca vom fi mai prosti?

Ai avut gura de aur.

„AUR” la propriu.
Își închipuia cineva în 2018, când era epoca Dragnea, că cei mai populari politicieni vor fi Simion și Șoșoacă peste 6 ani?


Eu inca raman la ce am zis (cu cateva adăugiri):

- oamenii vor fi din ce in ce mai dependenti de tehnologie, se vor fi inventat telefoane mobile din ce in ce mai inteligente, tablete din ce in ce mai performante, timpul petrecut online il va intrece drastic pe cel offline, vom putea face aproape tot online
- cartile "clasice" vor fi pe cale de disparitie, daca nu chiar disparute deja, o "ciudatenie" a trecutului, la fel ca si presa scrisa
- ne vom aliena din ce in ce mai mult prin tehnologie, pentru ca este o chestie cu dus-intors (amploare extraordinara si fara precedent a site-urilor de "socializare" gen facebook)
- capacitatea fizica ne va scadea (per ansamblu), se va produce o diminuare universala a practicarii sporturilor "clasice"
- the rise of e-games
- mai multi pasi facuti catre virtualizarea realitatii sau catre realismul virtualului, cum vreti sa-i ziceti. Deja exista ochelari 3D, chestii care te fac sa "fii acolo".
In 2025 se vor fi facut multi pasi in directia asta. Concluzia? Peste 50 ani vom putea TRAI in 3D, cat vom dori. Probabil ca vom inventa pana si niste droguri care sa simuleze senzatii samd, astfel incat sa nu mai faci deosebirea intre realitate si "joc" (a la matrix)
- tendinta in domeniul gamingului/pc va fi de compactizare. Vor disparea cu siguranta arhaicele carcase, fiind inlocuite cu ceva mult mai mic, mai compact. SAU laptopurile vor deveni un standard, odata cu ieftinirea lor si cresterea capacitatii de procesare FARA afectarea temperaturii.
- razboaie proxy, duse cu ajutorul robotilor ai a dronelor
- the rise of electric cars

1. bifat - mai nou, există tehnologia cloud - GeForce Now. Google Stadia a murit repede. Amazon Luna. Boosteroid.
2. nu - nu prea, când încă găsesc mii de cărți la vânzare pe emag și pe Amazon, în format fizic.
3. bifat - mai nou, există Onlyfans care ne-a „alienat” și mai tare pe plan sexual
4. bifat - Messi și Mbappe o fi ei campionii de azi, dar nu-i ajung pe Maradona și Pele la genunchi.
5. nu - sunt cam în declin, lumea s-a plictisit de battle royale, MP-urile clasice la strategii și shootere, și MOBA-urile sunt deja moarte. Sunt iar MMO-urile la modă. Nu se mai face așa multă reclamă ca înainte.  GTA. Roblox și Minecraft se mențin în trend, și mai nou,  Palworld
6. nu - ochelarii VR nu sunt nici fezabili, nici accesibili la preț, nici esențiali cum e încă computerul în format desktop sau o consolă  din anii 90 sau un smartphone din 2010, și provoacă dureri de cap. Nu poți să stai să joci un joc 10 ore în continuu cum poți la un PC sau o consolă. Și atenție, ochelarii VR există din anii 90. Au mai încercări eșuate. 
7. nu -  și apoi, de ce laptopuri? Poți juca un CoD Warzone de pe smartphone.   Și a explodat numărul jucătorilor pe telefoane.  Apoi, dacă omenirea vrea chestii compacte, la ce să mai vrei VR? 
8. bifat - vezi Ucraina mai nou, Marea Roșie, Gaza.
9. bifat- problema e că s-ar putea să asistăm și la declinul lor - bateria de litiu poluează mai tare, nu ține mult, nu există prea multe stații de încărcare, deși sunt deja pe la Mega Image, factura la electricitate a crescut, întreținerea și reparațiile costă enorm. S-ar putea să ne întoarcem la diesel.


Uitandu-ma recent la Ready player one, ma astept ca VR-ul sa capete o amploare tot mai mare, dupa cum este si tendinta. Sunt sigur ca vor aparea si costume care sa-ti dea senzatia de interactiune cu mediul virtual, existand deja platforme pentru deplasare 360 grade. Asta find un lucru ce va reduce efectele sedentarismului asociat cu jocurile clasice.

Mă cam îndoiesc că civilizața ar avea resurse și energie pentru ca miliarde de oameni să stea în casă, doar să se joace și să socializeze prin căști VR.
Deja trăim condițiile economice și sociale ca în film, dar pe partea de tech, lumea mai degrabă preferă să socializeze și să se joace pe ceva mai compact, adică SMARTPHONE-uri. Consumă mai puțin curent, te poți deplasa, e mai ieftin.




Eu inca "mai calculez".
- Nivelul tehnologic creste exponential (la nivel de descoperiri, nu neaparat de implementare), chiar daca in RO nu se vede si multi nu stiu.
- Schimbarile climatice ar putea deveni o mare problema cat de curand (3-5 ani).
- Biosfera se prabuseste; ar putea sa apara efecte dramatice in urmatorii 4-7 ani.
- Situatia politica se inrautateste permanent la nivel global. Un WW3 pare tot mai greu de evitat.
Deocamdata eu merg pe ideea unei situatii foarte dificile in 2025 si posibil catastrofala in 2030. ;D

1. A crescut într-adevăr , și asta datorită pandemiei.  Telemuncă cu ședințe prin ZOOM,  livrările prin Glovo și Easybox, numărul de comenzi Bolt/Uber la mașini hibrid,  tehologia Clous GeForce Now, casele de self pay la Mega Image și McDonalds, tot mai multe platforme de streaming - Netflix, Disney Plus, HBO Max, Amazon Prime. Toate astea au crescut exponențial între 2020 și 2022. Din 2023 a cam stagnat creșterea nivelului de trai și a facilităților, dar avem chatboți cu AI - ChatGPT, Bing AI, Bard, Midjourney care generează imagini, aplicații care pot genera și gif-uri, ElevanLab care reproduce vocea. 
2. Bifat - incendiile și secetele din 2020 încoace.
3. Bifat - s-ar putea să fie mai rău decât anticipasem
4. Bifat -  deși e posibilă să nu fie chiar un WW3 convențional și nici nuclear, ci mai degrabă niște războaie multiple de frontieră prin aproape toată Asia, din Ucraina și Nagorno-Karabakh până în Gaza, Marea Roșie și până în Marea Chinei de Sud-Est,  Taiwan și peninsula coreeană. , duse la scară limitată cu zeci sau sute de mii de trupe, roboți, drone, avioane și rachete. Pe de altă parte, cresc și numărul infracțiunilor și violențelor multietnice și religioase în Occident.
5. Suntem deja într-o catastrofă globală care nu ar putea avea încheiere, se numește Noua Normalitate POST-COVID
« Last Edit: 05 February 2024, 16:07 by peacemaker »