Author Topic: Programul spațial Artemis - va reuși?  (Read 125 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Programul spațial Artemis - va reuși?
« on: 05 February 2024, 15:00 »
Artemis este un program spațial, cu  93 miliarde de dolari deja alocați pentru 2012-2025, menit să readucă astronauții pe Lună pentru prima dată de la 1972, când a fost efectuată ultima misiune pe Lună cu echipaj uman din programul spațial Apollo.
Artemis a debutat din 2017 și a efectuat prima misiune pe Lună cu succes cu nava-capsulă reutilizabilă Orion.

Misiunea Artemis II ar urma să fie efectuată în septembrie 2025 timp de 10 zile, cu echipaj uman de patru astronauți la bordul capsulei Orion, care să zboare pe orbita Lunii, exact ca în 1968. Astronauții vor putea doar să admire priveliștea cu Luna și Pământul.

Misiunea Artemis III, care trebuia să fi fost programată pentru 2025, a fost amânată pentru 2026 și e posibil să fie din nou amânată pentru 2027. Motivul? „Provocări multiple”, zic tehnicienii și managerii.

Misiunile IV și V presupuneau colonizarea de îndată a Lunii, prin construirea de baze selenare și a unei stații spațiale internaționale pe orbita Lunii. Misiunile acestea ar putea costa dublu raportat la cheltuielile din 2012 până în 2025.

Din păcate, la cât de rău stă economia Americii, mi-e că s-ar putea să nu reușească.
Ar fi mare lucru dacă ar reuși să trimită oameni pe orbita Lunii la anu, fix când se lansează și GTA 6.  Dar s-ar părea că indiferent cine ar fi câștigătorul, după alegeri s-ar putea să avem surprize urâte pe plan economic. Pentru reușita programului spațial, cred că ar fi totuși mai ideal ca Donald Trump să câștige. El a crescut bugetul alocat către NASA și chiar a înființat armata spațială.   


Mă tot întreb cum de au reușit cei de la NASA cu tehnologie mai primitivă să trimită astronauți în 10 misiuni lunare (șase pe Lună, patru pe orbita Lunii), între 1968 și 1972 ? 




« Last Edit: 05 February 2024, 15:05 by peacemaker »