Author Topic: O lume fara Cai!  (Read 2368 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alex khan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
O lume fara Cai!
« on: 25 May 2018, 01:51 »
M-am tot intrebat dintotdeauna daca calul este un animal divin.

 Sau pur si simplu e varful unei evolutii indelungate, iar omul l-a ales aleatoriu fiindca are spate pe care se poate incaleca si patru picioare musculoase  cu copite cu care poate galopa sprinten si un cap alungit cu care se poate apleca si  isi incarca organismul cu   combustibilul necesar (adica iarba) pentru  a avea energie.   Perioada de gestatie de 11 luni, iar manzul devine imediat capabil sa alerge, iar durata de viata este fix cat cea a omului primitiv - 30 de ani. 


 Stramosul lui a fost Hyracotherium  care era cat o pisica acum zeci de milioane de ani, apoi   Phenacodus care a disparut acum 55 milioane de ani si apoi  Epihippus acum 40 de milioane de ani care incepea sa semene cu poneiul de azi.   A aparut in America de Nord si in mod ironic, a disparut, fiind vanat de oamenii vanatori-culegatori nativi americani  acum mii de ani, in timp ce prin Orientul Mijlociu si apoi in Europa si Asia de Est, calul era domesticit.



 Calul a schimbat de multe ori cursul istoriei.

I-a transportat pe stramosii nostri pe distante lungi si au descoperit taramuri indepartate ca Marco Polo.   

 A transportat multe marfuri  in carute incarcate,  deschizand rute comerciale ce au dus la prosperarea multor civilizatii antice si medievale.


 Calul a schimbat de multe ori cursul istoriei.

I-a transportat pe stramosii nostri pe distante lungi si au descoperit taramuri indepartate ca Marco Polo. 
A transportat multe marfuri  in carute incarcate,  deschizand rute comerciale ce au dus la prosperarea multor civilizatii antice si medievale.
Calul a vazut cu ochii sai  multe batalii, transportand carele egiptene, asiriene si hitite, transportand popoare nomade ca persii si scitii,  tot cu un cal, Ramses al II-lea,  Cyrus cel Mare, Alexandru cel Mare ,  Iulius Cezar,  Attila Hunul, Carol cel Mare, William Cuceritorul, Richard Lionheart,  Genghis Han,  El Cid,  Tamerlan,  Francisco Pizarro , Filip al IV-lea, Gustav Adolf,  George Washington, Frederick cel Mare,  Simon Bolivar si Napoleon   au faurit imperii, regate si natiuni si au biruit in multe batalii. 
Calul ne-a fost de folos la scara mare  pana in preajma revolutiei industriale si pana la aparitia automobilelor. 
S-au facut multe picturi si statui cu marii cuceritori incalecand cai.  Inca mai sunt regi care isi lasa caleasca condusa de cai. 
Calul a scris istorie,  si in ciuda razboaielor la care a fost fortat sa contribuie,  mai mult a unit lumea! 


Ca vorba aia, nu puteam calari nicio alta specie: elefantii erau greoi si lenti,  alte animale precum leii erau agresive si carnivore, vacile erau prea grase si lente, taurii chiar agresivi, restul prea mici sau prea mari pentru a fi incalecate si destul de rapide.
Cateodata, cred ca calul este un animal divin, fie o specie rezultata in urma unui experiment extraterestru, fie pur si simplu este o specie aparuta intamplator datorita evolutiei.
Parca am avut un noroc chior fiindca calul i-a fost omului cel mai util animal domesticit.

Cum ar fi aratat lumea fara CAI?





Ne intrebam apoi de ce nu am fost vizitati de extraterestri sau de ce nu exista civilizatii avansate in alte sisteme solare. Poate fiindca n-au avut cai ori pentru ca atunci cand erau primitivi, i-au mancat pe toti.


Noi indo-europenii/euroasiaticii  am fost norocosi ca nu am fost  atat de prosti si flamanzi spre deosebire de amerindieni.
« Last Edit: 25 May 2018, 02:07 by alex khan »
 

Offline astateofmind

Re: O lume fara Cai!
« Reply #1 on: 25 May 2018, 05:48 »
Vezi africa ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Ciocanul

Re: O lume fara Cai!
« Reply #2 on: 25 May 2018, 09:40 »
Fara cai ? Am fi calarit vaci, probabil ca le-am fi "modificat" pt ce am fi avut nevoie. Gandeste-te cate rase de cai sunt si cat sunt de specializati. De la ponei pt joaca/frumusete si tras trasura mica pana la rase uriase puternice cat un bou si rezistente la frig sau cald. Sau am fi naturalizat mai bine camilele/dromaderii sau cine stie.
 

Offline Benvolio

Re: O lume fara Cai!
« Reply #3 on: 25 May 2018, 12:52 »
De calarit probabil s-ar fi calarit pe magari, iar trasurile ar fi fost trase de boi, ca si carele taranesti. Probabil s-ar fi circulat mai incet inainte de inventrarea autombilului.

Cum ar arata o lume fara niciun fel de animal de calarie sau de tractiune? Vezi America precolumbiana.
 

Offline astateofmind

O lume fara Cai!
« Reply #4 on: 25 May 2018, 19:03 »
Fara cai ? Am fi calarit vaci, probabil ca le-am fi "modificat" pt ce am fi avut nevoie. Gandeste-te cate rase de cai sunt si cat sunt de specializati. De la ponei pt joaca/frumusete si tras trasura mica pana la rase uriase puternice cat un bou si rezistente la frig sau cald. Sau am fi naturalizat mai bine camilele/dromaderii sau cine stie.

Actually nu chiar. Nu orice animal poate fi folosit pt orice. Trebuie sa prezinte anumite caracteristici si fizice si psihice.  De exemplu: nu vei putea niciodata sa inlocuiesti calul cu zebra.

Unele animale pot fi domesticite, altele doar imblanzite.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Irenicus

O lume fara Cai!
« Reply #5 on: 11 June 2018, 02:42 »
Actually pana pe la 1500 se foloseau boi in loc de cai pentru orice. Caii erau prea scumpi si folositi aproape exclusiv pentru razboi/nobilime.

Pentru o lume fara animale de povara vezi America pre-Columbiana.