Author Topic: Romania la 100 de ani  (Read 2075 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Romania la 100 de ani
« on: 01 December 2018, 17:41 »
Ma gandeam mai mult la cultura decat istorie, ceva nitel mai pozitiv.

spre exemplu romanul meu preferat romanesc e morometii. nici filmul nu-i rau.. iara scena urmatoare este printre cele mai bune din cinematografia romaneasca:



se potriveste cu contextul noii democratii
---
desigur, daca ar fi sa vorbim istorie..
la mai putin de un an dupa unire, bolsevicii unguri au dat peste romani. dupa un razboi ceva mai putin cunoscut, intr-o saptamana romanii au ocupat Budapesta.
« Last Edit: 01 December 2018, 18:02 by Monier »
 

Offline oldshooterman

Romania la 100 de ani
« Reply #1 on: 01 December 2018, 18:40 »
Ma gandeam mai mult la cultura decat istorie, ceva nitel mai pozitiv.

spre exemplu romanul meu preferat romanesc e morometii.
In urma cu cateva zile au relevat la TV un studiu care arata ca ~jumatate dintre romani nu au citit in viata lor nici macar o carte... ;D Probabil cei "tineri" tin procentul sus, de cand cu internetul.
 

Offline Ciocanul

Romania la 100 de ani
« Reply #2 on: 01 December 2018, 20:40 »
Greu dupa 100 de ani. :) Ne futem singuri, cel putin asa pare. Eu ma gandesc daca o sa mai exist natia noaptra peste 100 de ani. :)
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Romania la 100 de ani
« Reply #3 on: 02 December 2018, 16:57 »
romania e o piata mare; pamanturile si resursele naturale fura acaparate de straini. pe de alta parte reprezinta o sursa de muncitori, cat de cat educati si calificati.
trebuie ca romanii sa se adune sa faca ceva pentru ei insisi. europa nu ii poate ajuta, e imposibil!!

in abecedarul democratiei, prima litera e R=responsabilitatea. noi raspundem de conducatori, de starea lucrurilor. noi trebuie sa avem grija de noi.
democratie nu inseamna sa iti faci de cap. ultima isprava notorie fiind slujba cu "biserica" aia in plin santier.
« Last Edit: 02 December 2018, 17:02 by Monier »
 

Offline Ciocanul

Romania la 100 de ani
« Reply #4 on: 02 December 2018, 21:08 »
Democratia si saracia nu sunt compatibile. Democratia functioneaza bine unde sunt resurse suficiente, altfel e prea usor pt praduitori. :D
Eu nu prea inteleg chestia asta cu resursele, voi chiar asa multe resurse vedeti ca eu sincer nu mi se pare ca am fi miezu.
1) Mare si port ai dar daca nu ai fost in stare sa faci infrastructura serioasa sa care mai departe e varza.
2) Agricultura, marea chestie pt ca toti avem familii de tarani prin zona si credem ca suntem extra mega. Fratelo, nu suntem. Pamaturi bune nu ai nu stiu cate fata de alte tari. Sudul e secetos si cu calitate slaba, mult munte si deal in nord si sud unde nu poti cultiva mare branza, vestul ce e ok pt monoculturi dar in rest nu scoatem ceva grandios.
3) Potentialul turistic e limitat: munti mici si fara zapada fata de alpi unde merita sa faci turism. Ok, e fain pt ceva hard core wilders sa vina sa stea in paduri semi virgine sa se catare si sa nu stiu ce dar in rest nimic. Litoral full 2 luni.
4) Petrol scump de exploatat.
5) Gold mine depleted. Idem si pt carbune si pt metale rare. Mai sunt dar cand devin scump de exploatat e ca si cum nu ar fi.

Eu sincer cred ca avem nevoie de un reality check. Nu suntem cine stie ce ca resurse. Singura resursa buna si consistenta de ani de zile care o vad desi toti o injura e culmea, scoala romaneasca. Desi tot vad ca vaiā€¦ e depasita, e praf, e inutila, face ceva ca lumea. Te invata sa inveti. Toceala nervi, matematica inutila.  Inca mai avem oameni care se formeaza cu gandire analitica si ok. Cat o mai fi si asta. Nu am chef sa dezv acum avantajele gandirii comuniste. :D
« Last Edit: 02 December 2018, 21:10 by Ciocanul »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Romania la 100 de ani
« Reply #5 on: 05 December 2018, 10:31 »
^si eu cred ca potentialul este prea departat daca nu ai resursa umana - cea mai importanta. cea care face minuni, fie in desert sau artica.
-


in ce priveste arta plastica, trebuie sa merg cu brancusi. masa linistii!
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Romania la 100 de ani
« Reply #6 on: 04 January 2019, 18:41 »
continuam cu bilanturi si aprecieri.
 sa zicem.. cu preferinte culturale?

asadar: cea mai buna nuvela: alexandru lapusneanul, de costache negruzzi.
cel mai bun poet? oricine apropiat de rimbaud. nichita stanescu, sa zicem.
cel mai bun autor. aici nu incape indoiala. drama si comedie, spirit de gluma si profunzime, frumusete artistica si culoare bogata si vivace. este pictorul suprem al romanilor, folosind cuvantul. ion luca caragiale.
pe o zona mai usoara, piese de muzica pop:

aici am trei:
emotie de toamna, se intelege e pe ritm brazilian si are versuri din partea stanga.
un actor grabit. o poveste zisa perfect, mai ales cu vocea rock a cantaretei. am inteles ca a murit demult intr-un accident.. ce pacat. laura stoica

prima este de la timpuri noi, se cheama perfect.
« Last Edit: 04 January 2019, 18:51 by Monier »