Author Topic: Universul - Ultima Frontiera  (Read 7611 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline oldshooterman

Universul - Ultima Frontiera
« on: 13 February 2019, 13:02 »
Teoriile despre Univers sunt fascinante si au creat multe discutii si dezbateri de-a lungul timpului... In prezent, in mediul academic este larg acceptata teoria inflatiei, care pe scurt spune ca din punctul "0" (Big Bang) Universul s-a extins extrem de rapid inainte de a ajunge in starea acutuala.

Dar, Profesorul Stephen Hawking, care a lucrat impreuna cu Profesorul Thomas Hertog, a ajuns la concluzia ca de fapt Univesrsul este o vasta si complexa holograma. ;D

"Cu alte cuvinte, realitatea 3D este o iluzie și că lumea aparent "solidă" din jurul nostru - precum și dimensiunea timpului - este proiectată din informațiile stocate pe o suprafață plană 2D."

"Este o noțiune matematică foarte precisă a holografiei care a ieșit din teoria corzilor în ultimii ani, care nu este pe deplin înțeleasă, dar este minunată și schimba complet scena".

"Aplicată la inflație, teoria recent publicată sugerează că timpul și "începutul" universului au apărut holografic dintr-o stare necunoscută în afara Big Bang-ului."

Studiul stiintific a fost publicat dupa moartea lui in the Journal Of High Energy Physics.

Professor Stephen Hawking's final theory: The universe is a hologram
 

Offline Ransom

Universul - Ultima Frontiera
« Reply #1 on: 13 February 2019, 14:45 »
Universul o holograma?! Un fel de holo deck din Star Trek? F!uck me sideways!
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Universul - Ultima Frontiera
« Reply #2 on: 13 February 2019, 15:35 »
aw yea? old stuff. fake news! hologram shmologram..

vreti sa intrati intr-o muratura?*

dark energy si dark matter sunt de fapt manifestari ale altor universuri!! BAAM

natura lor este opusa gravitatiei. daca gravitatia atrage, ele imping; daca una e plus, alta e minus.
BA-BAAM.


----
*in a pickle

 

Offline duke_zz

Universul - Ultima Frontiera
« Reply #3 on: 13 February 2019, 17:01 »
* i'm a pickleeeee .. pickle rick!!

si ar trebui un ? la numele threadului  ;D
« Last Edit: 13 February 2019, 17:09 by duke_zz »
 

Offline oldshooterman

Universul - Ultima Frontiera
« Reply #4 on: 13 February 2019, 17:10 »
...dark energy si dark matter sunt de fapt.....!! BAAM
De fapt sunt doar doua denumiri ale unor necunoscute despre care nu se stie nimic.
 

nimicinfinit

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Universul - Ultima Frontiera
« Reply #5 on: 13 February 2019, 19:34 »
Nimic infinit ca unicitate, doar ca potentialitate.

Ce banuim azi?
Pai e un ceva despre care stim ca este nelinistit. Sigur nelinistit. Musai fluctueaza, nu sta alipuit.

A infiripat Universul asta si poate multe altele ori versiunea doi: in Universul asta portiuni din el isi intrerup inflatia (eterna?) si arata cam cum vedem.

A doua certitudine este ca Universul este (este faptic sau iluzoriu dar totusi este...intr-un fel, oricare fel indiferent ca holografic, simulat, intrupat, etc)

Natural sa banuim ca daca s-a intamplat odata atunci nici un motiv sa fie doar o data (nu am intalnit unicitati irepetabile desi religiile zic ca exista)
Dar asta are o consecinta: daca tot au aparut versiuni de Univers (cu legitatile fix astea sau cu ele diferite) e logic sa banuim ca e foarte posibil in perindari multiple sa apara si unicitatea irepetabila (printr-un puf-poc sau prin evolutie, cum incercam de fapt noi)

Caz in care intrebarea corecta este: ce faci cand poti sa faci orice?
Raspuns: faci totul. Chiar totul. Inclusiv o patratica ca Universul asta.
« Last Edit: 13 February 2019, 19:38 by nimicinfinit »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Universul - Ultima Frontiera
« Reply #6 on: 13 February 2019, 20:06 »
...dark energy si dark matter sunt de fapt.....!! BAAM
De fapt sunt doar doua denumiri ale unor necunoscute despre care nu se stie nimic.
credeam ca ma cunosti. ai sarit la fileu, cu ochii inchisi :D

BAM http://www.sci-news.com/astronomy/negative-mass-dark-fluid-06687.html
KA-BLAM


psst, eu transmit doar ce-mi comunica shiva, brahma & vishnu.




 

Offline Ransom

Universul - Ultima Frontiera
« Reply #7 on: 14 February 2019, 08:48 »
Nimic infinit ca unicitate, doar ca potentialitate.

Ce banuim azi?
Pai e un ceva despre care stim ca este nelinistit. Sigur nelinistit. Musai fluctueaza, nu sta alipuit.

A infiripat Universul asta si poate multe altele ori versiunea doi: in Universul asta portiuni din el isi intrerup inflatia (eterna?) si arata cam cum vedem.

A doua certitudine este ca Universul este (este faptic sau iluzoriu dar totusi este...intr-un fel, oricare fel indiferent ca holografic, simulat, intrupat, etc)

Natural sa banuim ca daca s-a intamplat odata atunci nici un motiv sa fie doar o data (nu am intalnit unicitati irepetabile desi religiile zic ca exista)


Dar asta are o consecinta: daca tot au aparut versiuni de Univers (cu legitatile fix astea sau cu ele diferite) e logic sa banuim ca e foarte posibil in perindari multiple sa apara si unicitatea irepetabila (printr-un puf-poc sau prin evolutie, cum incercam de fapt noi)

Caz in care intrebarea corecta este: ce faci cand poti sa faci orice?
Raspuns: faci totul. Chiar totul. Inclusiv o patratica ca Universul asta.

 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Universul - Ultima Frontiera
« Reply #8 on: 14 February 2019, 11:10 »
^lmao
-


hey, ceva important: principiul holografic tine de formule matematice, string theory..
nu inseamna ca traim in holograme, cel putin nu in sensul primar, obisnuit.

henceforth, sunt de evitat articole cu titluri aiurea, e fake news
- is what i meant.
 

nimicinfinit

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Universul - Ultima Frontiera
« Reply #9 on: 14 February 2019, 11:55 »
 :) lmao, nelmao dar e logic.

Sigur ca logica sta pe cauzalitate iar ceva-ul care fluctueaza o face fara nici o nevoie de cauzalitate.

Si evident ca toata cosmogonia ne sta pe matematica si pe consecinte care decurg din ea.
 

Offline duke_zz

Universul - Ultima Frontiera
« Reply #10 on: 14 February 2019, 14:55 »
cred ca video asta vine in sustinerea afirmatiilor din primul post.

 

Offline oldshooterman

Universul - Ultima Frontiera
« Reply #11 on: 14 February 2019, 17:02 »
^ E una dintre directiile cele mai interesante in care se poate indrepta discutia despre Univers. ;D

"Dacă credem că nu există nimic supranatural cu privire la ceea ce cauzează conștiința și este doar produsul unei arhitecturi foarte complexe în creierul uman, vom putea să o reproducem". În curând nu va exista nicio problema tehnică în calea creerii de mașini care au conștiința lor proprie ", a declarat Rich Terrile, cercetator la NASA.

"In același timp, jocurile video devin din ce în ce mai sofisticate, iar în viitor vom putea avea simulări ale entităților conștiente din interiorul lor."

"Dacă în viitor vor exista mai mulți oameni digitali care trăiesc în medii simulate decât există astăzi (in viata reala), atunci de ce să spunem că nu suntem deja o parte din ea?" - Rich Terrile  ;D

"Ipoteza de simulare explică, de asemenea, particularitățile mecanicii cuantice, în special problema de măsurare, prin care lucrurile devin definite numai atunci când sunt observate."

Is our world a simulation? Why some scientists say it's more likely than not

Information theory as the basis of the universe
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Universul - Ultima Frontiera
« Reply #12 on: 15 February 2019, 11:15 »
e problematic pentru mine, cum am sperat ca iesim din nivelul asta.

olds, trebuie sa-mi dai de stire daca suporti contrazicerea, sau esti ca asom/ca mine.

pentru ca directia aia nu este absolut deloc interesanta. cu principiul holografic si string theory se cauta o conceptualizare, o reprezentare intr-o forma inteligibila.
nu e de nici un folos uman pentru noi sa intram cu atata nestiinta in zone unde toate cuvintele inseamna altceva. FFS

...citate gasesti peste tot! la ce folos? este exact ca la stirile tv. ..oh, a zis antrenorul ca se putea mai bine? a zis presedintele ca va lua masuri?? inseamna fix nimic! asteapta naibii vremea, ca oricum si acolo le incurca, si cauti mai tarziu pe sateliti.

de ce nu visati mai direct, hai sa facem mai bine niste exercitii de imaginatie. e de zece ori mai placut; si duce la ceva creativ, pozitiv, fara sa scoti ochii cuiva. pentru ca intr-un joc posibilitatile sunt nesfarsite, si e permisa greseala.. de fapt nu exista critica, o lasi deoparte.
cum va imaginati ca arata un univers in care nu exista realitate? ce intelegeti voi prin realitate? pentru ca fac pariu, va trebui sa revedeti cand cypher mananca friptura.
 90% din ROW nici nu au inteles filmul pe deplin.
adica e patetic, ma scuzati.. sa vorbesti de forma universului, cand tu/eu iti imaginezi ca nu existam. dar ca ce? suntem parte dintr-un mecanism; plan. cum se intelege ceva, cum explicati ..orice? mangneti, huh??
se poate sa nu batem chiar asa de mult campii? odata?
« Last Edit: 15 February 2019, 11:18 by Monier »
 

nimicinfinit

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Universul - Ultima Frontiera
« Reply #13 on: 15 February 2019, 11:50 »
^ E una dintre directiile cele mai interesante in care se poate indrepta discutia despre Univers. ;D

"In același timp, jocurile video devin din ce în ce mai sofisticate, iar în viitor vom putea avea simulări ale entităților conștiente din interiorul lor."

"Dacă în viitor vor exista mai mulți oameni digitali care trăiesc în medii simulate decât există astăzi (in viata reala), atunci de ce să spunem că nu suntem deja o parte din ea?" - Rich Terrile  ;D


Conceptul de digitalizarea a noastra are ceva cocalaresc in el.
 E mult supraevaluat.
Trai pe vatrai, nu? Dar cat timp? Ca din ce vedem la bogatoci se ajunge repede la saturatie cu traiul ala bun si repede pac droguri, orgii sadice (etc)
In plus ce inseamna digitalizarea asta daca nu nostalgia de a exista ca Dumnezeu?

Vrem, nu vrem tot ajungem la ceva-ul ala care fluctueaza si o face fara cauza.
Banuim ca uneori naste universuri cauzale (logic ca trebuie sa domine ca procent cele necauzale din moment ce originea lor este necauzala). Traim in unul cauzal ca despre celelalte nu stiu daca ne ajunge imaginatia.

Pe de alta parte Monier vrea sa nu ne certam (inca nu ne-am certat) si vrea repede sa spunem ce credem.
Pai pe repede: eu cred ca undeva, cineva, cumva (in multele Universuri care se profileaza ca exista) s-a incropit alcatuirea aia care poate sa faca tot (ca asta e una din marile consecinte a multor universuri)
Si face.
Insa capacitatea aia are un handicap: ajungi la plictiseala foarte iute si cam singura scapare este sa aibe povesti infinite pe care sa le experimenteze infinit (trebuie sa spun ca inclusiv drama, durerea, etc?)

Asa ca alcatuirea respectiva cenzureaza ceva-ul ala fluctuant si daca dau sa apara universuri fara "povesti" pac le anuleaza (iar noi constatam ca in vid apar si dispar chestii virtuale si ne miram de ce apar ca doar matematic e mai mare sansa sa nu apara deloc...etc)

Monier: fara batut de camp nu prea putem aborda subiectul. Ideea este sa il batem cu gingasie, zic.
 

Offline oldshooterman

Universul - Ultima Frontiera
« Reply #14 on: 15 February 2019, 12:32 »
Pai tocmai asta e realitatea..., ca realitatea ar putea fi doar o chestiune de perceptie. Si nu merge fara citate in discutiile astea, pentru ca problema e la frontierele cunoasterii si in primul rand e studiata si discutata de cei mai priceputi savanti din domeniu. Citatele aduc in discutie puncte de vedere cat se poate de pertinente la nivel academic, nu pareri ale unor useri de pe forumuri (de ex.).

Revenind la subiect, cea mai buna si mai accesibila dovada o constituie visele, in special visele constiente. De ce sunt de preferat visele constiente? Pentru ca in situatia asta particulara ai sansa sa explorezi o "realitate alternativa" folosindu-te de cunostintele si memoria din "realitatea de baza". Daca ai avut asemenea experiente (iar eu am avut cateva, spre satisfactia mea) ai fi putut sa constati ca intre cele doua "dimensiuni" nu exista nici cea mai mica diferenta in ceea ce priveste " perceptia mediului inconjurator".

Din exemplul asta deriva observatia ca daca o cantitate infim de mica de materie, cum e cea din care e facut creierul uman relativ la cea din intregul Univers, poate sa genereze o iluzie de o asemenea calitate, n-ar trebui sa fie nici o problema din punctul de vedere al "resurselor materiale" in a se putea construi un computer care sa simuleze tot ceea ce ti se pare tie "real".

Parerea mea e ca sunt sanse mari ca sa prinzi inca in timp ce vei fi in viata, posibilitatea de a explora o lume virtuala alternativa (cu extindere limitata in prima faza) cel putin la nivelul unui joc avansat.

In rest, cu mine poti sa te contrazici cat vrei pentru ca eu nu ma cert cu nimeni. Mie imi place sa aduc in discutie informatii cat mai deosebite si mai interesante din tot felul de domenii si eventual sa discut despre continutul lor. Nu incerc sa lamuresc pe nimeni de nimic, eventual imi sustin parerea mea cu citate sau referinte din/spre altii care sunt considerati "autoritati" in domeniile respective (= "apel la autoritate", dupa cum definea Ivan pe CG).  :)