Author Topic: Vom muri ca specie pe Terra. Nu putem coloniza/terraformiza nimic!  (Read 1320 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline KodiaK

Suntem interesanti pt noi. Asa si furnicile pot parea interesante in mintea lor :)
Si la fel de bine pt o civilizatie Type 2 sau 3 poate noi nu suntem cu nimic mai interesanti decat furnicile sau maimutele. Ei poate ne privesc pe noi asa cum privim noi o maimuta care sparge o nuca de cocos cu o piatra.

Apropo de viata inteligenta, s-ar putea sa fi descoperit asa ceva pe K2-18b, o planeta la vreo 120 ani lumina de Pamant :o
https://www.youtube.com/shorts/iBu6RcYEa0c
« Last Edit: 12 January 2024, 15:14 by KodiaK »
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Ciocanul

Deci reiese din film ca aia acum 120 de ani aveau poluare masiva la ei pe planeta. Noua asa ceva nu ne trebuie. :D
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Deci reiese din film ca aia acum 120 de ani aveau poluare masiva la ei pe planeta. Noua asa ceva nu ne trebuie. :D
Ne-ar lua 2 milioane și jumătate de ani ca să ajungem la planeta aia, fie și cu tehnologia spațială pe care o s-o avem în secolele 22-23.  Dacă nu descoperim găurile de vierme sau o modalitate de a le deschide, aici rămânem. Nu are rost să trimiți oameni în călătorii de milioane de ani în nave sau cilindrii cu habitate naturale costisitoare.
 
Sa stiti ca daca speram sa gasim ceva similar cu ce avem aici pe pamant sansele sunt extrem de mici. S-a calculat in universul observabil ca ar fi nu stiu cate planete similare ca si pamantul dar nu stim exact cat de similare sunt.
Daca soarele era putin mai mare sau pamantul era putin mai aproape, no life. Daca rotatia pamantului nu era mai mare erau sanse sa nu avem viata.Caldura soarelui variaza, daca era mai mica si nu aveam apa lichida, nu aveam viata. Dinozaurii au disparut din cauza unui meteorit. Daca meteoritul ala era de 3 ori mai mare era posibil sa nu mai ramana nimic, nici o samanta.
In fine, ideea e ca pana gasim ceva foarte asemanator nu ai nici o certitudine ca exista viata similara.
   

Dacă acum 55 milioane de ani, rozătoarele de atunci nu aveau insirația să-și dezvolte mâini cu degete pentru a se cățăra în pomi pentru hrană, devenind maimuțe, noi nu mai existam. 
Dacă acum 2 milioane de ani, dacă nu era secetă în marele rift african și australopitecii nu coborau din pomi să învețe să meargă biped în căutare de hrană pe alte meleaguri, din nou, nu existam.
Dacă acum 1 milion de ani nu era Homo Erectus cu inspirația de a folosi focul pentru gătit și de a explora alte continente, din nou, nu existam.
Dacă nu se petrecea erupția vulcanului Toba acum 74,000 an și nu începea ultima era glaciară,  lumea de azi ar fi arătat diferit - cu neanderthalieni stăpânind Europa și Homo Sapiens probabil ar fi dispărut.

Ceva s-a întâmplat acum 74,000 ani care a produs REVOLUȚIA COGNITIVĂ la Homo Sapiens, fix când a fost erupția aia, și după, specia noastră a început să se răspândească pe toată planeta, să facă unelte mai bune, să facă bijuterii,  să vâneze până la extincție toate speciile de mamifere gigantice și să omoare neanderthalienii din Europa, care știau să picteze pereții peșterilor și să organizeze ceremonii funerare.
Fără REVOLUȚIA COGNITIVĂ, o anume mutație care s-a produs în creierul lui Homo Sapiens acum 74,000 ani, specia noastră ar fi fost demult dispărută ca toate celelalte și probabil alta ar fi dominat. Sau poate am fi rămas și acum în preistorie. Cică s-ar fi întâmplat încă dinainte de erupția vulcanului Toba care ne-ar fi dus la extincție.



Avem constiinta, avem inteligenta, avem arta, avem chestii ce ar parea poate interesante si pt ceva ET avansat. Nu suntem langa furnici. :) Furnicile par interesante dar tot pe instincte se bazeaza si chestii basic.
Si am avut un salt tehnologic mare in ultimele sute de ani dar bariera sa mergem si sa traim undeva pe vreo planeta in jur este un salt enorm si cel mai grav este ca nu ai vreun interes economic.
Nu ne-am dus nici macar in Antarctica. In afara de cateva baze de cercetare in care rezisti cateva luni fara sa o iei razna nu ai ce sa faci.
Si acolo e 7 stele fata de ce este cand parasesti pietroiul asta. :D
Nu stiu daca nu era Razboiul Rece daca americanii s-ar fi agitat sa trimita om pe luna. Petru ce ? O poala de bani ca sa ia niste praf si pietre si sa infiga un steag ? Pt cercetare trimiti drone de acum incolo si pana acum e trist rau. Pe Marte nu au gasit nimic interesant... au analizat din multe parti solul si nimic. E un mare desert. Pe Luna si mai trist. Marte si ceva sateliti ai lui Saturn sunt singurele pietroaie apropiate pe care putem trimite ceva, in rest fie e gigant de gaz si nu are pe ce sta, fie e foarte cald si nu rezista nici o drona macar.
Ce e dincolo de sistemul solar poti sa zici linistit ca e o simulare. Nu ai ce sa trimiti, nu are ce sa ajunga. :D
Boring.

Da, clar ne-ar observa, cum și noi am fi observat urme de bătălii spațiale, ruine de civilizații interstelare, ceva bucăți de fuselaj.
Cauzele pentru care în galaxia asta nu găsim civilizații avansate ca  în Star Wars/Star Trek/Mass Effect sunt distanțele, resursele și universul care-i ostil.
Universul ar fi fost și mai ostil în ultimii 13 miliarde de ani, când stelele erau mai multe, mai mari și  erau mai apropiate unele de altele și unele explodau în supernove, emițând radiații.  Noi am avut noroc că am apărut într-un sistem solar ferit de toate celelalte.  Sunt șanse mici să fim rași de niște raze gamma venite  de la o supernovă/stea neutronică  sau de la ceva găuri negre ciocnite  în următoarele milenii.   
Acum când energia neagră ne îndepărtează galaxiile și stelele unele de altele în defavoarea materiei negre și a gravitației,  probabil că ACUM e cel mai potrivit moment să se dezvolte civilizații în galaxia asta. Sigur mai sunt și alte forme de viață inteligentă similară nouă care caută să se extindă.
Partea proastă e că dacă nu am detectat nicio civilizație capabilă de călătorii interstelare înseamnă că nimeni n-a găsit o soluție pentru a parcurge rapid distanțele enorme din galaxie.

E posibil ca călătoriile interstelare să nu fie fezabile deloc în universul ăsta.

Caz în care cel mai probabil, trimitea de drone, sonde și roboți ar fi singurul mijloc.



« Last Edit: 12 January 2024, 19:19 by peacemaker »
 

Online oldshooterman

Nu foloseste la mare lucru din moment ce nu vei afla niciodata ce se intampla cu dronele si robotii. ;D

Intrebare: "Teoretic, la o viteză realistă, cât timp ar dura să ajungi la Alpha Centauri?" (cel mai apropiat sistem Solar)

Raspuns: "Ignorând toate problemele de frânare în spațiu (sau lovirea de obiecte cosmice), a conta pe ceva mai rapid de 0,1 % din c este nerealist pentru următoarele câteva decenii. Deci,... mai mult de 4000 de ani. După cum au afirmat alții, 20.000 de ani este mai aproape de realitate." ;D

Kepler-452b este prima planeta apropiata de dimensiunea Pamantului care orbiteaza in jurul unei stele de dimensiunea Soarelui, conform "NASA Exoplanets"... si este este situata la ~300 de ani-lumina de Pamant, adica la 1.500.000 ani de zburat cu cea mai rapida nava la care se poate aspira in viitorul apropiat. ;D

Si s-ar putea sa nu fie nimic habitabil nicaieri unde pare a fi. ;D
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Dacă nu există nicio șansă să ne extindem în alte sisteme solare și dacă sfârșit ca specie în câteva secole, mi se pare cel mai umanitar lucru posibil să trimiți niște sonde  cu nanoboți la bord, plus discuri cu info despre noi.
Am putea trimite și sonde cu microorgansime pe planete și luni ca Marte și Titan care acum par ostile, dar într-un viitor îndepărtat, cine știe? Măcar să se afle ADN-ul nostru acolo.
Microorganisme trimitem pentru operațiunea de PANSPERMIE la scară galactică.


Și să trimitem cât mai multe sonde, în cât mai multe direcții, spre alte sisteme solare unde ar putea fi depistate planete locuibile.
 
Nanoboți care să aibă AI ca să se multiplice, să construiască mașinării și să mineze metale pe alte planete pentru a construi structuri și fabrici de proiectat androizi cu AI care să semene cu oamenii. 

Cu doar niște nanoboți și microorganisme la bord, călătoria sondelor cu vele solare care să atingă 20% din viteza luminii ar putea dura nu 80,000 ani, ci 20 ani.


Dacă se întâmplă să ajungă pe o planetă populată de o civilizație mai primitivă sau la fel de avansată tehnologic cu a noastră, ființele respective ar avea ceva de învățat despre noi.
« Last Edit: 14 January 2024, 21:52 by peacemaker »
 

Offline KodiaK

Este clar ca tehnologia curenta nu ne perimite sa parasim sistemul nostru solar.
Insa eu sunt convins in 2-300 sute de ani avansul tehnologic atins de omenire va fi atat de mare incat noi acum in prezent o sa fim mai apropiati tehnologic de epoca de bronz decat de viitori noi :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Este clar ca tehnologia curenta nu ne perimite sa parasim sistemul nostru solar.


Nu avem tehnologie nici măcar ca să părăsim orbita Terrei pentru a locui pe termen lung pe Lună și Marte. Vorbim de minerit, dar NASA abia se chinuie să trimită o sondă de 1 miliard de dolari pe asteroidul Bennu și să recolteze și să aducă un kg de rocă de acolo.........numai un kg costă 1 milion de dolari! Și noi vorbim de minerit pe asteroizi.

Quote
Insa eu sunt convins in 2-300 sute de ani avansul tehnologic atins de omenire va fi atat de mare incat noi acum in prezent o sa fim mai apropiati tehnologic de epoca de bronz decat de viitori noi :)


S-ar putea ca peste 200-300 ani, omenirea să fie literalmente în EPOCA DE PIATRĂ! :)

Scrie pe hotnews că rezervele de fier la care tehnologia mineritului poate avea acces se vor epuiza până în 2062. Nici dacă reciclăm mașinile ruginite din gropile de gunoi, tot nu vom putea satisface nevoile a 10 miliarde de oameni.  Deci, Epoca Fierului se va încheia în 40 ani.
Nu vom putea fi nici în Epoca de Bronz pentru că se va epuiza cuprul până în 2050. 
Nu o să apucăm să ajungem pe Marte să extragem fierul de acolo, nici să facem minerit pe asteroizi.

https://science.hotnews.ro/stiri-stiintele_vietii-26467679-science-report-care-metale-vor-disparea-primele-terra-cele-mai-multe-forme-viata-exista-acolo-unde-asteptati-cel-mai-putin-tem-arheologii-chinezi-intre-mormantul-imparatului-qin.htm


Post Merge: 15 January 2024, 15:55
greșit, 1 milion de dolari/gramul.
https://spacenews.com/foust-forward-the-most-expensive-rocks-in-the-solar-system/

Ceea ce-i grav, dar repet, noi visăm la minerit spațial.
« Last Edit: 15 January 2024, 15:55 by peacemaker »
 

Offline Ciocanul

Cum sa nu parasim sistemul solar ?
https://ro.wikipedia.org/wiki/Voyager_1
Voyager 1 a parasit sistemul solar in 2012.
Când Voyager 1 nu este în măsură să comunice direct cu Pământul, magnetofonul său digital (DTR) poate înregistra aproximativ 67 megabyte de date pentru a fi transmise în alt moment.[16] În 2023, semnalele de pe Voyager 1 au nevoie de peste 22 de ore pentru a ajunge pe Pământ.[3]
Practic ne trimite cateva poze pixelate cu extraterestrii dupa ce se incarca magnetofonul. :D
 

Offline KodiaK

In ~50 ani se estimeaza ca vom ramana fara petrol. Deci fierul, care este al doilea cel mai abundent metal din crusta Pamantului, in nici un caz nu se va termina mai repede decat petrolul. Si chiar daca se termina, este destul de usor de reciclat si refolosit. Deci relax, garantat nu o sa ramanem fara fier pe durata vietii noastre, si chiar si copii copiilor copiilor nostri probabil nu o sa aiba problema asta.

Am vrut sa zic ca nu o sa parasim sistemul solar cu echipaj la bord :)

Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
In ~50 ani se estimeaza ca vom ramana fara petrol. Deci fierul, care este al doilea cel mai abundent metal din crusta Pamantului, in nici un caz nu se va termina mai repede decat petrolul. Si chiar daca se termina, este destul de usor de reciclat si refolosit. Deci relax, garantat nu o sa ramanem fara fier pe durata vietii noastre, si chiar si copii copiilor copiilor nostri probabil nu o sa aiba problema asta.

Am vrut sa zic ca nu o sa parasim sistemul solar cu echipaj la bord :)




Ești conștient că dacă petrolul se epuizează în 50 ani, anii 2030-2070 nu vor arăta prea confortabili, right? :)

Fierul e abundent în crusta planetei, dar la adâncimi unde nu putem ajunge  cu tehnologia actuală de forarare.
Nu știu la ce te poate ajuta reciclarea dacă în 2040-2050 o să ai sute de milioane de șoferi în plus prin Africa și India.
Fuziunea nucleară , dacă o descoperim în 20 ani, nu o să ne fie de mare ajutor cu penuria de petrol și metale. 
Nu mai pun că aerul va fi mai toxic, apele mai acide și solul atât de degradat încât că e posibil să asistăm la o foamete globală.
Dacă nu ne omoară vreun WW3 nuclear sau un virus mai periculos decât COVID, sigur o să ne omoare criza resurselor, poluarea și schimbările climatice.

 
Daca ne-ar observa sau ar ajunge undeva pe langa ne-ar vedea. Pe Pamant se vad clar semne de civilizatie: cladiri, structuri, etc. Daca ar incerca sa comunice cu noi la modul serios si ar veni fizic langa noi ar fi imposibil sa nu ne dam seama. Daca ai vedea niste mormoloci intr-o balta ca si-au construit niste colibe si par intelgenti ai incerca sa dai din maini, sa le desenezi ceva in nisip, sa le bagi lanterna in ochi, etc.
Nu a venit nimeni si nimic.
Nu iei in calcul ca poate nu ii intereseaza/impresioneaza ce am facut noi. Uite, furnicile de exemplu au societati, au structuri complexe in care locuiesc, au o inteligenta multe peste alte insecte. Dar daca tu mergi si bagi un bat intr-un musuroi, furnicile de acolo nu o sa ajunga la concluzia ca exista viata inteligenta care incerca sa comunice cu ele.
Potentaia viata inteligenta poate fi atat de avansata pt noi, incat noi sa fim mai apropiati de furnici (ca si inteligenta) decat de ei.
Si ca sa ne observe aceste potentiale civilizatii, nu trebuie neaparat sa vina pana aici. Pot bine mersi sa ne studieze de la mii de ani lumina distanta.


Viata a aparut si evoluat pe Pamant asa cum o stim noi astazi pt ca asa ia permis/dictat mediul inconjurator, nu pt ca asta e singura varianta de viata ce poate aparea si evolua.
La noi aici pe Terra exista viata in locuri in care, daca nu am fi descopirit forme de viata, am fi zis ca e imposibil sa traiasca ceva: la temperaturi de peste 100ºC, pe fundul oceanelor la presiuni de peste 1000 atmosfere Exista bacterii care supravietuiesc in vid, in acizi, rezista la doze de radiatii de 5000Gy (5Gy omoara un om).


Uite de aceea, eu vreau să cred că formele de viață inteligentă sunt exact ca noi, niște hominide provenite dintr-un strămoș comun din ordinul primatelor și clasa mamiferelor care au avut de suferit de pe urma foametei și au trebuit să evolueze și să-și schimbe aspectul.

Tu practic nu accepti decat o copie a Terrei undeva in univers. Altceva nu poate gazdui sau genera viata inteligenta. Incearca sa fii mai deschis.
Noi inca nu am descoperit toate formele de viata existente pe Pamant, si tu te hazardezi sa facem predicitii extrem de precise despre singurul mod in care ar putea exista viata inteligenta in alte colturi ale Universului.


1. Eu vreau să interacționez cu forme de viață inteligenă care să arate ca noi, să vorbească ca noi, să aibă un mers biped, un chip similar cu al nostru cu doi ochi, o gură, două nări, două urechi, un creier, să aibă două brațe și câte cinci degete.
Nu vreau să interacționez cu furnici sau ZERGI sau ceva cu șase picioare care nu are nevoie de  unelte și rachete de vreme ce are cu ce să devoreze.
Nu vreau să interacționez telepatic sau pe limbaj muzical cu balene, caracatițe, delfini  sau nu știu ce creaturi maritime care nu pot aprinde focul. 
Nu vreau să interacționez cu reptile care n-au nevoie de unelte și arme din moment ce au colți și gheare.
Nici cu alte mamifere patrupede, feline, pachiderme sau canini care în mod clar nu pot învăța să vorbească sau să meargă biped pentru a dezvolta o civilizație.
Nu vreau să interacționez cu microbi.

Am pretenția ca o formă de viață inteligentă să arate ca noi, să aibă un cap mare (creier mare care să consume cât mai multă energie), un corp subțire, fragil, nici agil, nici prea lent,  dar dinamic și echilibrat, fără gheare, colți și patru-șase picioareș și opt ochi.......să arate atractiv mulțumită selecției naturale și a selecției sexuale.
Noi am ajuns să arătăm așa și datorită SELECȚIEI SEXUALE. 
De vreau forma asta de viață inteligentă?

Pentru că e singura care poate să facă comerț, să inventeze, să inoveze, să se războiască, să călătorească pe alte planete. 

Orice altă formă de viață e destinată să rămână blocată pe planeta natală până la extincție.

2. Nu se poate ca altceva să găzduiască sau să genereze viață inteligentă capabilă.
Înțelege, pentru a dezvolta rachete și pentru a călători în univers, îți trebuie o pereche de brațe cu mâini și degete, nu tentacule, și o pereche de picioare, nu șașe picioare,  nici coadă,  și îți trebuie un creier cu o pereche de ochi, urechi, nări și o gură

Până la urmă, zici că noi vrem să căutăm forme de viață inteligentă capabilă să călătorească în univers.
 
Suntem interesanti pt noi. Asa si furnicile pot parea interesante in mintea lor :)
Si la fel de bine pt o civilizatie Type 2 sau 3 poate noi nu suntem cu nimic mai interesanti decat furnicile sau maimutele. Ei poate ne privesc pe noi asa cum privim noi o maimuta care sparge o nuca de cocos cu o piatra.

 


Dacă o dăm în speculații SF, de ce să nu vorbim de Ancient Aliens?
Da, poate o exista civilizații avansate, ai căror indivizi ne-au vizitat și pe care i-am venerat ca zei.

Însă dacă observ, majoritatea zeilor au formă umană, exact ca a noastră sau similară, cu câteva creaturi mitice  cu aspect animal care ar putea fi rezultatul unor inginerii genetice - hibrizi mutanți.
Zeii arată uman pentru că ori au fost imaginați de oameni, ori așa arată majoritatea formelor de viață inteligentă din galaxia asta.

Despre greys s-ar spune că ar fi clone create în laborator și mesageri trimiși de o civilizație a cărei indivizi nu arată deloc ca ei.

S-ar putea să fie și mașinării ori androizi, pentru că numai roboții pot supraviețui călătoriilor spațiale îndelungate.

« Last Edit: 16 January 2024, 13:33 by peacemaker »
 

Offline KodiaK

Esti liber sa iti doresti ce vrei, dar esti constient asta nu are nicio legatura cu realitatea.
Crezi ca o potentiala forma de viata inteligent vine mai intai la tine si te intreaba cum ti-ai dori sa arate, si daca nu corespunde atunci se auto-distruge, sau cum?
Te limitezi multi prea tare pt tehnologiile noastre. Chiar crezi ca astea sunt SINGURELE posibile? Faptul ca omenirea a evoluat asa, constransa de mediul nostru inconjurator si de atmosfera noastra, nu inseamna in nici un caz ca asta este SINGURA varianta posibila?
Pe o Terra acoperita 100% de apa, omul ar fi aratat destul de diferit de cum arata el astazi.
Este foarte posibil ca si omul sa arate complet diferit de cum arata astazi, peste niste sute de mii de ani.

La fel este foarte posibil ca o civilizatie extrem de avansta sa fi renuntat complet la carcasa organica si sa isi fi transferat constiinta in computere complexe.

Evident ca toti zeii au forme hominide sau de animale, pt ca au fost inventati de oameni, si altceva nu cunosteam la timpul respectiv.


Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Esti liber sa iti doresti ce vrei, dar esti constient asta nu are nicio legatura cu realitatea.
Crezi ca o potentiala forma de viata inteligent vine mai intai la tine si te intreaba cum ti-ai dori sa arate, si daca nu corespunde atunci se auto-distruge, sau cum?
Te limitezi multi prea tare pt tehnologiile noastre. Chiar crezi ca astea sunt SINGURELE posibile? Faptul ca omenirea a evoluat asa, constransa de mediul nostru inconjurator si de atmosfera noastra, nu inseamna in nici un caz ca asta este SINGURA varianta posibila?
Pe o Terra acoperita 100% de apa, omul ar fi aratat destul de diferit de cum arata el astazi.
Este foarte posibil ca si omul sa arate complet diferit de cum arata astazi, peste niste sute de mii de ani.

La fel este foarte posibil ca o civilizatie extrem de avansta sa fi renuntat complet la carcasa organica si sa isi fi transferat constiinta in computere complexe.

Evident ca toti zeii au forme hominide sau de animale, pt ca au fost inventati de oameni, si altceva nu cunosteam la timpul respectiv.





1. Exact, e fiecare liber să creadă ce vrea. Dar de 10-20 ani, lumea e într-o pantă sinucigașă. Ăsta e cruntul adevăr și tot mai mulți oameni sunt conștienți că nu mai există niciun viitor, cel puțin nu un viitor prosper.

2. Nu, dar îți spun că după legile fizicii din universul ăsta, nu poate niciun animal să facă ce a realizat omul dacă nu arată oarecum ca el.

3. Nu mă limitez. Am citit, văzut, jucat SF-uri cu tehnologii care au apărut și cu tehnologii care sunt prea fanteziste. Doar că îți spun că dacă vrei să întâlnești o ființă inteligenă, trebuie să fie capabilă de zboruri interstelare. 

4. Dacă Terra era 100% acoperită de apă, n-ar fi apărut niciun om, ci doar creaturi maritime, crustacee, pești, rechini și mamifere ca delfinii și balenele.  Ca reptile, ar fi existat pleisozaurii.  Păsările n-ar fi evoluat, implicit nici insectele terestre, nici mamiferele terestre, deci nici primatele.
Nu știu ce civilizație îți poți imagina tu sub apă, dar îți spun că Aquaman nu e SF demn de luat în serios.
N-ar fi existat nicio civilizație pentru că nu poți să aprinzi focul sub apă și nici nu ai avea nevoie de unelte de vreme ce ai fălci și colți.

5. Omul nu cred că va mai exista în forma biologică care este azi. O suporta extremofilele condițiile extreme, dar ființele complexe nu prea. 
Terra va trece în curând prin a șasea extincție ce va implica atmosferă toxică plină de dioxid de carbon, ape acide, sol degradat pe care nu va mai crește nimic.......cu greu aș estima că vor mai fi oaze de viață pe planeta asta în următorul milion de ani.

Extincții au mai fost în număr de cinci, tot așa, au dispărut 80-90% din speciile care trăiau în Ordovician, Devonian, Permian, Triasic și Cretacic - prima extincție de la înghețul global și scăderea temperaturilor (unii ar specula că au fost cauzată de razele gamma a unei supernove), a doua de la excesul de oxigen care a omorât aproape toate ființele marine,  a treia de la supervulcani, a patra de la încălzire globală și a cincea de la impactul unui meteorit.
A șasea extincție va sufoca biosfera din cauza poluării umane și încălzirii globale, ori va fi din cauza radiațiilor cauzate de un război nuclear și apoi iarna nucleară care va declanșa cea mai mare foamete globală.

Caz în care omul ar putea supraviețui numai în formă artificială, de android cu conștiință transferată sau cu AI personalizat care să nu aibă nevoie de hrană, de respirație, de somn, ci doar de energie de la Soare sau baterii ori pe biocombustibil - adică să mănânce orice este pe bază de carbon și să ardă, exact ca omul, doar că ar fi capabil să mănânce iarbă sau copaci.



6. Ar fi ușor să crezi asta dacă nu citești Biblia. Sau legendele Olimpului colectate după inscripții, mituri transmise oral și picturile de pe vase, sau după poveștile egiptene despre zeii scrise în hieroglife sau poveștile de pe tăblițele mesopotamiene cu cuneiforme.

Unele povești mi se par prea detaliate ca să pară imaginate.

În Torah, în cartea lui Ezekiel și în Apocalipsa lui Ioan sunt niște pasaje care par să ilustreze un contact cu o ființă extraterestră venită de pe altă planetă sau dintr-o altă dimensiune, aceea ființă căreia îi spunem Dumnezeu.

Maharabrate are iarăși niște povești SF interesante cu călătorii în timp, viteza luminii și teleportare sau arme demne de Star Trek și Star Wars.

Și nu trebuie să te uiți pe History la serialul ăla idiot de Ancient Aliens. Îți dai seama și singur ce au vrut să descrie oamenii cu mințile lor primitive. Și clar descriau ființe ce erau similare nouă.
De ce?

Pentru că trebuie să arăți a om pentru a clădi o civilizație în universul ăsta.
 

Offline Ciocanul

Nu, in povestile vechi apar "oameni" sau umanoizi pt ca nu aveau in vechime inspiratie la altceva. Sunt de fapt niste fapturi idealizate. De obicei sunt inalti, frumosi, destepti, puterni, nemuritori, cu dramba mare, pot sa zboare si sa faca tot ce isi doresc.
Tosi zeii sunt oameni idealizati.
De ce ? Pt ca asta si-au dorit oamenii intotdeauna. Ne-am dori sa fie de 3m, puternici, nemuritori, cu dramba mare, sa zburam la stele, sa etc.
--
Si iti mai zic o chestie contra a ce cred multi ca am fost vizitati. Tu, eu si toti din jur, fizic si mental nu suntem diferiti fata de cum erau stramosii de acum 10000 de ani. Pe unul din vremea Mesopotamiei/Egiptului/etc daca l-ai aduce in vremea noastra s-ar integra fara probleme. Ar invata limba, ar invata sa fie sofer, sa fie electrician, zidar, daca il iei de mic il inveti si fizica cuantica.
Au venit ditaimai civilizatiile aici, umanoizi de 3m cu posete si i-au invatat sa cultive rudimentar pamantul, sa creasca o oaie, le-au aratat roata, focul si sa faca o piramida care este cea mai rudimentara structura ?
C'mon, puteau sa-i invete mult mai multe ca oamenii de atunci aveau capacitati de invatare similare cu avem acum. Puteau sa le arate matematica, fizica, chimie, etc.
« Last Edit: 17 January 2024, 13:21 by Ciocanul »
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Nu, in povestile vechi apar "oameni" sau umanoizi pt ca nu aveau in vechime inspiratie la altceva. Sunt de fapt niste fapturi idealizate. De obicei sunt inalti, frumosi, destepti, puterni, nemuritori, cu dramba mare, pot sa zboare si sa faca tot ce isi doresc.
Tosi zeii sunt oameni idealizati.
De ce ? Pt ca asta si-au dorit oamenii intotdeauna. Ne-am dori sa fie de 3m, puternici, nemuritori, cu dramba mare, sa zburam la stele, sa etc.
--
Si iti mai zic o chestie contra a ce cred multi ca am fost vizitati. Tu, eu si toti din jur, fizic si mental nu suntem diferiti fata de cum erau stramosii de acum 10000 de ani. Pe unul din vremea Mesopotamiei/Egiptului/etc daca l-ai aduce in vremea noastra s-ar integra fara probleme. Ar invata limba, ar invata sa fie sofer, sa fie electrician, zidar, daca il iei de mic il inveti si fizica cuantica.
Au venit ditaimai civilizatiile aici, umanoizi de 3m cu posete si i-au invatat sa cultive rudimentar pamantul, sa creasca o oaie, le-au aratat roata, focul si sa faca o piramida care este cea mai rudimentara structura ?
C'mon, puteau sa-i invete mult mai multe ca oamenii de atunci aveau capacitati de invatare similare cu avem acum. Puteau sa le arate matematica, fizica, chimie, etc.



Observ și eu că egiptenii aveau zei cu capete de șacali, crocodili, pisici, vaci, șoimi, lei, adică fauna locală.   
Grecii și romanii aveau zei ilustrați după chipul și asemănarea lor mediteraneană,  care reprezentau forța masculină sau delicatețea feminină, dar toți fiind irascibili și certăreți ca ei, doar că posedau puteri ale forțelor naturale, sentimentelor umane și ale aspectelor societății.
Scandinavii și germanii aveau zei exact ca ei, arieni, blonzi, cu barbă, înarmați cu ciocane, topoare și îmbrăcați ca ei în blănuri.
Chinezii la fel - zei cu înfățișare asiatică.
Indienii - în afară că aveau patru brațe și trei capete, unul și cu cap de elefant după fauna locală, erau într-adevăr înfățișați după chipul și asemănarea indienilor.
Sumerienii, babilonienii și asirienii, perșii și hitiții - zei care erau proiectați și îmbrăcați ca ei, toți cu bărbile alea aranjate și cu pălăriile ciudate.


Totuși, din toate religiile antice, uite că mai există doar două mari religii globale care domină planeta.
1. HINDUISMUL, și cu budismul la pachet.
Confugianismul și taoismul nu sunt religii, ci mai degrabă filosofii.

2. MOZAISMUL. 


Hinduismul, cu tot cu budism, are cam vreo 1,5 miliarde de adepți.

Mozaismul, inspirat după religia sumeriană și zoroastrism, este religia cea mai dominantă și mai mare, cu 3 MILIARDE DE ADEPȚI.  Și când spun MOZAISM, mă refer la IUDAISM, ca rădăcină, și la ISLAM și la CREȘTINISM, Fiindcă toate trei au același ZEU care l-a creat pe Adam, l-a salvat pe Noe, a  încheiat legământul cu Avraam, i-a dat tablele legii lui Moise.......că s-a rupt în două între doi profeți, Iisus și Mahomed, nu contează, e același ZEU, că îl cheamă Yawheh, Elohim, God sau Allah.

Întrebare - de ce au supraviețuit astea două religii și de ce sunt majoritare?

Și uite răspunsul. Ambele religii globale au avut cărți la bază.
Hinduismul a avut la bază Mahabharata, Ramayana, Vedele și Upanișadele + învățăturile lui Buddha.

Mozaismul a avut la bază Torah, Tanakh, Biblia și Coranul, colecții de texte sfinte și povești.

Sunt singurele religii care au livrat POVEȘTI SCRISE și CONSERVATE în timp.

Poate sumerienii ar mai fi un exemplu, că au scris epopee,  dar au dispărut cu tot cu religia lor, care până la urmă, a reprezentat sursa de inspirație a MOZAISMULUI. 

Egiptenii, grecii, romanii, vikingii n-au avut cărți sfinte și texte sacre, ori au dispărut, ori s-au bazat pe poeme și mituri transmise pe cale orală care s-au tot schimbat.

La hinduși și la mozaici n-ai să vezi așa ceva. Poveștile nu prea se schimbă. Sigur, pot exista variante, ca evangheliile Noului Testament. Dar ce este scris negru pe alb rămâne așa, e copiat cu exactitate, nu există să alterezi.


Te întrebi cum au reușit evreii, un popor mic și nomad la început, să creeze o religie care să se răspândească cu repeziciune în toată Eurafroasia în doar 300 ani, și apoi să se răspândească în ambele Americi în doar 200 ani.

Cu ce diferă MOZAISMUL față de alte religii antice este că poveștile, relatările biblice, conțin personaje UMANE, alese de un zeu, nu zei, nu eroi sau semizei, ca Hercule sau Horus sau Thor.
Sunt oameni simpli, chiar bătrâni și fragili, ca  Avraam, Iacov, Moise,....care conduc un popor spre Țara Sfântă, spre o țară unde curge lapte și miere.  Și conducători ca Iosua, Samson,  Saul , David, Solomon, care ajung să fie răsplătiți sau pedepsiți în funcție de faptele lor, apoi profeții ca Daniel și Ieremia sau Isaia care profețesc venirea Mesiei, și profeții ca  Iisus și Mahomed care predică despre IERTARE și ȘANSA POCĂINȚEI și predică pentru toți oamenii de toate categoriile sociale în a-i pregăti pentru VIAȚA DE APOI și JUDECATA DE APOI, urmată de răsplata vieții veșnice sau pedeapsa cu moartea eternă (nu iad, ci moarte eternă).
Și Dumnezeu îi spune lui Avraam că va fi tatăl națiunilor, că va avea fii cât stelele cerului.

Și asta chiar s-a întâmplat, pentru că Avraam este tatăl arabilor care vor deveni musulmani, al evreilor care vor deveni iudaici și apoi creștini, și automat, e părintele fondator al iudaismului, al creștinismului și al iudaismului. 

Dacă citești relatările biblice și apoi, miturile celorlalte popoare, o să-ți dai seama de ce IUDAISMUL a avut mai mare succes și continuă să existe și chiar să domine lumea, inclusiv prin creștinism și islam.


Și dacă citești cu atent pasaje din Biblie, parcă se observă că nu prea par a fi inventate, conțin prea multe descrieri și detalii ca să pară invenții, nu mai spun de denumirile spațiului geografic și câteva evenimente istorice menționate, nu mai spun de personalități.

Ce este Dumnezeu până la urmă?
 


După descrieri, parcă ar fi vorba de o civilizație extraterestră avansată cu chipul și asemănarea noastră..............adică, e posibil să ne fi modificat ADN-ul strămoșilor noștri homizi acum 70,000 ani, declanșând REVOLUȚIA COGNITIVĂ.

Ori este o ființă interdimensională care a intervenit pentru a ghida umanitatea.

În mod cert, că există sau nu, a existat și a fost ceva care a făcut ca poporul evreu să supraviețuiască și religia sa și stilul său de viață să domine în toată EURAFROASIA și în AMERICI și în AUSTRALIA.