Author Topic: Excursie la Londra  (Read 3431 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alex khan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Excursie la Londra
« on: 30 May 2018, 13:35 »

Planuiesc sa ma duc sa fac o excursie pana la Londra macar vreo 3-4 zile si pana in martie 2019 cand Marea Britanie va inceta sa mai fie stat membru UE. 


Vreau sa stiu anumite aspecte:
1. Bugetul-cam cati bani ar fi necesari pentru 3 zile?
2. Mijloacele de calatorit pana la Londra si ce mijloace de transport as putea lua in Londra pentru a vizita diverse obiective
3. Pretul la cazare si mancare  si recomandari
4. Legile si regulile cotidiene- am vazut ca arata pe site-ul Ministerului Afacerilor Externe


Obiectivul calatoriei: doar sa ma plimb sa vad cum arata orasul, sa vad oamenii, sa vad infrastructura si arhitectura.   


Ce vreau sa vizitez:
  • Big Ben
  • Palatul Westminster
  • Palatul Buckingham 
  • Ochiul Londrei
  • Piata Trafalgar
  • Podul Londrei
  • Zgarie-norii ca The Shardsi 30 St Mary Axe
  • Catedrala Sf. Pavel  sau Catedrala Westminster
  • Muzeul Britanic si Muzeul de Istorie Naturala
  • Teatrul lui Shakespeare
  • Sala Regala a lui Albert
  • Sa ma plimb prin parcul Hyde, eventual sa vad si metroul si sa fac o tura cu autobuzul supraetajat.

Stiu ca ma ajuta Google Maps si deseori ma uit pe el sa vad cum ma orientez, dar as vrea si sfaturi.
Atentie, vreau sfaturi doar de la oameni care au fost la Londra.
« Last Edit: 30 May 2018, 13:37 by alex khan »
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Excursie la Londra
« Reply #1 on: 30 May 2018, 14:07 »
Am fost anul trecut cam pe vremea asta.
Pentru hoteluri recomand Booking.com, cu mentiunea ca merita sunat/dat mail si intrebat de pret fara a se pomeni de booking. Am fost nevoit sa-mi prelungesc excursia cu doua zile din cauza unor probleme ale British Airways in perioada respectiva si am avut surpriza ca hotelul sa-mi ofere un pret mai buna decat pentru rezervarea initiala de pe booking. Am stat la London Kings Hotel, dar trebuie citite review-uri si comparat preturi.

Pentru acces la obiective recomand sa studiezi putin London Pass, exista inclusiv pachete cu Oyster Card inclus (Oyster este cardul de acces pe care il folosesti in toate mijloacele de transport in comun din Londra - metrou, autobuze etc.)
https://www.londonpass.com/

Transport spre Londra cu companii de linie - British sau Tarom, sau low cost - Ryan Air.

In fucntie de ce iti alegi in materie de cazare si zbor, iti poti face si bugetul.

Alte muzee care merita vazute:

- Victoria and Albert, respectiv Science Museum - sunt in aceeasi zona cu Natural History Museum
- Imperial War Museum

Toate sunt cu acces gratuit, ca si British Museum de altfel.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.