Author Topic: Ponturi pentru vacanțe  (Read 8013 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline cangri

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
Ponturi pentru vacanțe
« Reply #15 on: 10 September 2018, 14:02 »
@mudpie  eu asa am facut mereu. Rezervare prin booking cu plata direct in cont. Ajuns la locatie. Anulare rezervare gratis cu acceptul lor. Si platit mai putin fata de pretul de pe Booking. (comisionul Booking)
Toata lumea fericita.
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Ponturi pentru vacanțe
« Reply #16 on: 10 September 2018, 14:43 »
Unii ar putea sa nu accepte combinatii de genul asta, tocmai ca sa nu-si pericliteze colaborarea cu booking.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline cangri

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
Ponturi pentru vacanțe
« Reply #17 on: 13 September 2018, 12:58 »
Nu pericliteaza nimic. Pentru ca nu multa lume indrazneste sa faca asta. Si la fel multa lume nu stie ca exista posibilitatea asta.
 

Offline KodiaK

Ponturi pentru vacanțe
« Reply #18 on: 27 September 2018, 10:06 »
Hmm, unde ai gasit tu posibilitatea de anulare a rezervarii pe booking in ziua cand incepe sejurul? La tot ce accepta free cancelation, o accepata inainte sa inceapa sejurul, cel putin eu doar asa am gasit.
Am avut odata o situatie cand aveam hotel rezervat prin booking si am fost nevoit sa-mi prelungesc sederea. Am vorbit direct la receptie si am primit un pret mult mai bun decat ce avusesem prin booking. Gen, cu 30% mai mic.
Mi-am promis atunci ca voi folosi booking sa-mi aleg hotelul pe care il vreau, dar voi cere o oferta de pret si direct de la ei inainte sa rezerv.
Preturile difera in functie de perioade (chiar si ale saptamanii). Deci foarte posibil ca perioada urmatoare sa fi avut un pret mai mic si pe booking.
Si ti se pare corect sa te folosesti de serviciile booking (centralizare hoteluri, o tona de review-uri, detaliere a facilitatilor camerelor) si dupa aia sa mergi direct la unitate sa face rezervarea?
E ceva gen, mergi la agentie imobiliara si le ceri sa iti caute un apartament, iar dupa ce iti vin cu n oferte (cautate pe banii si timpul lor) tu mergi direct la proprietar.
Daca ti se pare ca booking (sau alte site-uri de genul) te trag in piept, nu le mai folosi deloc. Mi se pare o chestie de bun simt.
« Last Edit: 27 September 2018, 10:23 by KodiaK »
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 
The following users liked or thanked this post: Wagram

Offline Doggfather

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 14
    • View Profile
Ponturi pentru vacanțe
« Reply #19 on: 27 September 2018, 16:59 »
Fute-i in gura pe toti cand poti ca merita ,  am avut rezervare prin booking la un hotel ,  ajung la cazare unde nimeni nu vorbea engleza decent , cu greu am reusit sa ne intelegem si binenteles ca nu aveau camerele disponibile , de vina cica a fost booking , asta se intampla seara la ora 10 cand eram cu familia [ copil mic de 2 ani etc ] , am plecat super nervos si obosit 3 ore direct acasa [ se terminase vacanta dar vroiam sa mai stau o zi ] , ulterior pe booking am luat eu negativ ca nu am ajuns la cazare !
« Last Edit: 27 September 2018, 17:04 by Doggfather »
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Ponturi pentru vacanțe
« Reply #20 on: 29 September 2018, 18:36 »
Mi se pare corect sa imi optimizez costurile, in conditiile in care rezervarile facute prin booking au de multe ori adaosuri nesimtit de mari.
Iar serviciile de care zici tu sunt oferite liber, nu te obliga nimeni sa rezervi prin ei dupa ce cauti hoteluri. Ei nu iau bani pentru cautari, ci pentru rezervari, si e fix problema lor ca aleg sa urce preturile atat de sus.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline bogdanar

Ponturi pentru vacanțe
« Reply #21 on: 04 October 2018, 21:13 »
Fute-i in gura pe toti cand poti ca merita ,  am avut rezervare prin booking la un hotel ,  ajung la cazare unde nimeni nu vorbea engleza decent , cu greu am reusit sa ne intelegem si binenteles ca nu aveau camerele disponibile , de vina cica a fost booking , asta se intampla seara la ora 10 cand eram cu familia [ copil mic de 2 ani etc ] , am plecat super nervos si obosit 3 ore direct acasa [ se terminase vacanta dar vroiam sa mai stau o zi ] , ulterior pe booking am luat eu negativ ca nu am ajuns la cazare !

Cand ai ajuns la cazare si ti-au spus aia ca nu au camera, ai sunat la booking sa vezi ce s-a intamplat?
 

Offline KodiaK

Ponturi pentru vacanțe
« Reply #22 on: 08 October 2018, 11:31 »
A fost careva in Islanda?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Whitpaint

Ponturi pentru vacanțe
« Reply #23 on: 10 October 2018, 12:58 »
Am fost in Scotia... Aer proaspat, verdeata, racoare, ploaie... innorat mai mereu, drumuri bune, plaja unde am fost arata ok si cam atat. Probabil lafel e si in Islanda, doar ca mai putina lume :)
 

Offline Whitpaint

Ponturi pentru vacanțe
« Reply #24 on: 03 November 2018, 15:00 »
Am gasit bilet de avion ieftin catre milano cu Ryan air.
Nu am mai zburat pana acum cu ei, au aceeasi politica la bagajul de mana ca si blue air/wizz air?
Adica maxim 10kg un ghiozdan/geanta mic/a?
P.S check-in se face online inainte de zbor sau trebuie in aeroport?
 

Offline KodiaK

Ponturi pentru vacanțe
« Reply #25 on: 03 November 2018, 21:44 »
Am fost eu cu Ryanair in sept in Belgia.
La bagajul de mana daca nu ai priority pass nu poti sa-l iei cu tine, ti-l pun gratuit in cala (inainte sa te sui in avion e un carucior de bagaje unde il lasi). Fara priority pass ai voie cu tine bagaj mic de mana (poseta, geanta aparat foto), insa, pe mine m-a lasat si cu ghiozdan, care clar depasea dimensiunea bagajului mic de mana. Ideea e ca daca nu mini troller sau altceva similar nu se ia nimeni de tine :)
Check-in-ul poti sa-l faci online inainte de zbor.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline dic1

Ponturi pentru vacanțe
« Reply #26 on: 24 November 2018, 15:04 »
Sunt oferte de BF la mai multi operatori, valabile zilele acestea. Dau exemplu la 3 din ele, dar or mai fi si la alti operatori:
Tarom: https://www.tarom.ro/20-de-black-friday
Austrian Airlines: https://www.austrian.com/Info/AustrianServices/voucher.aspx
KLM: https://offers.klm.com/RO_EN
Drum bun! :)