Author Topic: Ponturi pentru vacanțe  (Read 8016 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline vladutz1995

Ponturi pentru vacanțe
« on: 13 June 2018, 12:32 »
Stie cineva de unde se pot lua vacante la preturi bune in locuri frumoase?
Urmaresc de ceva timp travelator si aventurescu, dar ma gandeam sa gasesc o agentie serioasa care sa aibe oferte bune.
« Last Edit: 26 June 2018, 16:24 by Gex »
 

Offline dic1

Ponturi vacante
« Reply #1 on: 19 June 2018, 12:09 »
Eu utilizez skyscanner.ro si booking.com, dar nu sunt agentii. Ma ocup singur de rezervare bilete de avion, cazare si drum aeroport-hotel. Ies cu cca 10-15% mai ieftin decat la o agentie.
« Last Edit: 19 June 2018, 12:28 by dic1 »
 

Offline c6t9

Ponturi vacante
« Reply #2 on: 19 June 2018, 14:14 »
Cam la fel am făcut și eu mereu. Singur am scos prețuri mai bune și mult mai flexibil în alegeri.
 

Offline Ciocanul

Ponturi vacante
« Reply #3 on: 19 June 2018, 15:56 »
In Albania sunt oferte ieftine. Dar mergi pe agentie sa nu te complici cu mers cu masina si booking si alte cele. Drumul si cazarea sunt similare cu Grecia dar ai mancare si servicii ieftine.
Uite ceva de genul:
http://www.astour-timisoara.ro/product/sejur-7-nopti-rezidenta-camelia-albania-2018-durres/
Nu te gandi ca e lux dar am mai mers cu astour si sunt ok. Ai un pat, dus, internet, aer conditionat, plaja relativ aproape. La un ~100-200 euro de persoana/7zile+transport e best buy.
 

Offline bogdanar

Ponturi vacante
« Reply #4 on: 25 June 2018, 13:17 »
De vreo 3 ani am renuntat la agentii, prefer sa caut bilete ieftine de avion (oferte) si apoi cazarea. Zic ca e mai ok asa. Pana acum nu am intampinat probleme. Bine, ca sa fiu corect, nici cand plecam prin agentii nu am avut probleme.
 
The following users liked or thanked this post: Pufosul

Offline cangri

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
Ponturi vacante
« Reply #5 on: 26 June 2018, 16:22 »
Problema atunci cand faci singur tot e ca pot face over-booking si sa te trezesti ca-ti zic ca nu mai ai loc.
 

Offline c6t9

Ponturi pentru vacanțe
« Reply #6 on: 26 June 2018, 16:32 »
Dacă faci prin site-urile mari, nu-și permit rahaturi. Dacă le ocolești să ieși mai ieftin, îți asumi un risc.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 


Offline bogdanar

Ponturi pentru vacanțe
« Reply #8 on: 01 July 2018, 22:47 »
Dacă faci prin site-urile mari, nu-și permit rahaturi. Dacă le ocolești să ieși mai ieftin, îți asumi un risc.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk



Din cate stiu, in Europa nu se practica overbooking-ul (sau cel putin nu la fel de mult ca in cazul companiilor aeriene din SUA). Sau ma insel? De cativa ani imi cumpar direct biletele de avion (prin site-urile mari) sau direct de pe site-urile companiilor low cost si nu am avut probleme.

@Whitpaint , citeste review-urile de pe booking, sunt foarte utile. Poti sa cauti si pe tripadvisor.
« Last Edit: 01 July 2018, 22:49 by bogdanar »
 

Offline c6t9

Ponturi pentru vacanțe
« Reply #9 on: 02 July 2018, 01:57 »
Încă nu mi-am încercat norocul prin alte surse. Din ce știam, legislația permite pe teritoriul EU, dacă nu cumva s-a schimbat recent.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 

Offline dic1

Ponturi pentru vacanțe
« Reply #10 on: 11 July 2018, 21:15 »
Abia am venit din Grecia. Istorie interesanta: anul trecut (februarie 2017) am gasit o locatie ok si dau mail catre hotel pentru oferta si rezervare. Pentru ca nu mi-au raspuns in timp util, am facut rezervare in alta parte prin martie 2017. In aprilie-mai 2017 imi mai trimit un raspuns ca au avut probleme cu casuta de mail si daca mai sunt interesat. Oricum, anul asta am mers chitit la ei in martie 2018 dar prin booking.com (site de incredere etc). Mi-au dat raspuns dupa 2 zile ca stiu de mine si ca daca vreau sa fac fara booking.com etc. Am facut direct prin ei, la o reducere de vreo 12% fata de booking. Abia ce am venit din concediu si a fost super.
 

Offline bogdanar

Ponturi pentru vacanțe
« Reply #11 on: 12 July 2018, 08:01 »
E clar ca si booking-ul are un adaos. Insa e bun, mai ales daca te duci pt. prima data undeva, ai ceva garantii totusi, poti sa platesti cu cardul, etc.
 

Offline mike_ppc

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 4 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 17
    • View Profile
Ponturi pentru vacanțe
« Reply #12 on: 05 August 2018, 13:41 »
Comisioanele booking ajung la 20% - in conditiile astea evident hotelierului ii convine sa fie contactat direct si ii poate oferi un pret cu aprox. 15% mai mic decat prin booking.
 

Offline KodiaK

Ponturi pentru vacanțe
« Reply #13 on: 05 August 2018, 16:29 »
Preturile date de hoteluri pt Booking sunt mai mici decat cele pt clienti normali. Deci cu tot cu ados booking nu trebuie sa difere prea mult.
Mai uitat de curiozitate la IBIS Gara de Nord unde o noapte costa pe booking 171 lei, iar direct pe site este 171.14 lei.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Ponturi pentru vacanțe
« Reply #14 on: 10 August 2018, 13:38 »
Am avut odata o situatie cand aveam hotel rezervat prin booking si am fost nevoit sa-mi prelungesc sederea. Am vorbit direct la receptie si am primit un pret mult mai bun decat ce avusesem prin booking. Gen, cu 30% mai mic.
Mi-am promis atunci ca voi folosi booking sa-mi aleg hotelul pe care il vreau, dar voi cere o oferta de pret si direct de la ei inainte sa rezerv.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.