Author Topic: Vacanta la munte in Romania  (Read 1933 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline vladutz1995

Vacanta la munte in Romania
« on: 09 July 2018, 08:05 »
Incep prin a recomanda, celor pasionati de plimbarile in natura unde nici semnal la telefon nu este mereu, traseul jepii mari de la Busteni, cel care duce incet, dar sigur spre platoul Bucegi, unde poti vedea Babele etc.
De coborat, se poate cobori (dar si urca) cu telecabina, ce iti ofera o experienta inedita si o panorama nemaipomenita.

Deschid acest topic pentru a putea recomanda si primi recomandari de iesiri frumoase pe munte, nu tocma dificile, ca pentru niste oraseni ce doresc sa scape de zgomot.
(trasee, trasee cu masina, rezervatii naturale, camping etc )
 
The following users liked or thanked this post: piratu2191

Offline Whitpaint

Vacanta la munte in Romania
« Reply #1 on: 09 July 2018, 20:12 »
Tiroliana 7 scari din brasov trebuie vizitata si incercata, plus traseul de 2km pe munte pana ajungi la tiroliana,
 

Offline DJ Flavio

Vacanta la munte in Romania
« Reply #2 on: 09 July 2018, 21:35 »
Traseu pentru masina, de preferat 4x4, dar merge si fara daca e seceta. Noi am fost cu un Opel Astra si a fost ok, am avut grija si n-am atins nimic pe dedesubt.

De la Arieseni (Alba), mergeti pe DN75 pana la Garda de Sus, unde o luati la stanga pe un drum ingust, dupa ce treceti de biserica. Este acolo un pod peste Paraul Garda. In dreapta intrarii pe drum e un panou informativ cu Tara Motilor. Drumul se numeste DJ750. Urmariti drumul printre munti pana la o mare exploatare de lemn (peisajul devine dezolant acolo, dar na, e Romania, nu Elvetia). Din varf trebuie sa luati drumul care duce spre Doda Pilii (vedeti pe harta dinainte, drumul nu are numar dar de existat exista, e drum pietruit si foarte prost, care trece de multe ori din Alba in Cluj si invers, iar mai apoi din Bihor in Cluj si invers). Intr-un final ajungeti la intersectia cu DJ763, unde e un alt panou informativ cu "esti aici". Puteti sa o luati in stanga si sa continuati sa mergeti prin Parcul National Muntii Apuseni spre Boga-Pietroasa-Oradea, sau in dreapta spre Doda Pilii, Huedin, etc. Ambele variante merita vazute.
Traseul se poate face intr-o zi, peisajele sunt fantastice (cu exceptia zonei cu defrisari). Atentie mare ca nu prea e semnal la telefon, si nici GPS-ul nu prea face treaba printre stancile alea. Sunt si ceva unitati de cazare daca vreti sa stati mai mult.
Inchiriez perete pentru dat cu capul, 5 lei/lovitura sau 50 de lei/ora.
 
The following users liked or thanked this post: piratu2191, taribo, taxon

Offline vladutz1995

Vacanta la munte in Romania
« Reply #3 on: 10 July 2018, 07:41 »
mersi mult guys de idei :D asta si asteptam. Mersi Dj Flavio pentru desrierea detaliata a drumurilor !
 

Offline taxon

Vacanta la munte in Romania
« Reply #4 on: 23 August 2023, 17:48 »
Ce pont imi dati pentru 3 zile si 2 nopti pe valea Buzaului?
Sa aiba si ceva drumetie, nu numai lenevit la cazare.
erasing darkzone
 
The following users liked or thanked this post: piratu2191

Offline piratu2191

Vacanta la munte in Romania
« Reply #5 on: 31 August 2023, 02:45 »
Si eu caut ceva ca taxon (cazare cu un traseu nu f greu) dar mai spre intorsura buzaului, as vrea sa ma intorc prin poiana-rasnov-bran.

daca aveti ceva idei, big like :)
 

Offline paraschivrazvan25

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 17
    • View Profile
    • rent a car otopeni
Vacanta la munte in Romania
« Reply #6 on: 04 September 2023, 23:11 »
Tiroliana 7 scari din brasov trebuie vizitata si incercata, plus traseul de 2km pe munte pana ajungi la tiroliana,


Un traseu extraordinar