Author Topic: Colete China (Aliexpress, Gearbest, Geekbuying, DX, VolumeRate, TomTop) - Discutii/Probleme  (Read 11064 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Fallen

Salutare, pentru ca n-am gasit un thread global in legatura cu coletele lor, am deschis acest thread in care sa discutam.
Am si eu 4 comenzi pe drum si maine se implinesc 2 luni de cand au plecat de la ei si la noi... ciuciu.

Avem ceva probleme prin vama? aveti si voi colete care intarzie?
As fi zis ca e ceva de la selleri, insa am comandat de pe 3 site-uri diferite, si nici unul nu a ajuns la posta inca.
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline AlexU

La fel si in cazul meu, deja o intarziere fata de termenul obisnuit de 2 saptamani.
Pe 31 mai am primit numarul de urmarire, pe Track&Trace al Postei Romane nu apare nimic.

 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Pe Track&Trace nu apare niciodata nimic.
In primavara mie mi-a luat fix doua luni sa primesc un pachetel din Germania, nu din China. Tot prin Posta Romana, desigur.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline AlexU

Eram relativ multumit de termenul de 2 saptamani. La inceputul anului chiar am avut surpriza sa-mi ajunga la cateva zile dupa ce am comandat, pe 29 decembrie am luat o camera auto si pe 8 ianuarie deja o ridicam : )

Odata preluate de Posta-Romana, imi apar pe Track&Trace. Cu intarziere fata de ce spune expeditorul, dar apar. Cei din China spun arrived in RO azi si abia dupa cateva zile il vad si la noi pe site.
 

Offline c6t9

Pe Track&Trace nu apare niciodata nimic.
In primavara mie mi-a luat fix doua luni sa primesc un pachetel din Germania, nu din China. Tot prin Posta Romana, desigur.

Așa am pățit si eu, tot DE. Până mi-a venit, l-am declarat pierdut și primit refund. Cine naiba se gândea că ajunge atât de greu.
Mai am un pachet acum din Japonia, trece de 2 luni termenul și nu e ajuns. Nu înțeleg dificultatea. Iar transportul nu e deloc ieftin...
Din China am primit pachete și după 6 luni. Acolo nu mă miră nimic.
 

Offline Fallen

Eu totdeauna am primit pachetele dupa aproximativ o luna +- cateva zile. Niciodata n-am atins 2 luni cu 4 pachete deodata, din cauza asta am impresia ca e ceva de la vama noastra.
La track and trace mi-au aparut toate fara nici o greseala. Le adaug numarul dinainte si pun notificare pe mail, si cand apare vreo modificare, ma anunta.

Ciudat.
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline Speedy

Da, de curand am avut si eu un colet care a fost comandat pe 19 martie si mi-a ajuns pe 28 mai. Nu stiu ce se intampla. Mi se pare absolut penibil sa iti ia atat mult sortarea lor in vama. Ele apar in sistem atunci cand coletul este sortat de BSI si avizat in vama. Am fost o data acolo la ei acum vreo 3 ani dupa un colet. Dezastru mai mare ca acolo nu am vazut. Nu stiu daca au vreo ordine. Acum se pare ca e si mai rau. Eu deja ma astept la orice colet sa depaseasca o luna lejer. Daca imi trebuie ceva rapid, comand de pe ebay de la o sursa din Europa chiar daca dau mai mult.
 

Offline AlexU

Al meu a aparut ieri pe Track&Trace, nicio miscare de atunci. Pe 17 track il arata ajuns in tara de destinatie inca de pe 9 iunie.

25.06.2018    06:18    Sosit in Romania - BSI Bucuresti
 

Offline Fallen

Mie mi-au ajuns saptamana asta toate, 4 din china si unu din Rusia :)))).
Zici ca s-a eliberat dopul de la vama.

Doar ala din Rusia a avut tracking number si l-am putut vedea pe Track and Trace.
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline oldshooterman

Am primit astazi un pachet mic din China, dupa 3+ luni de la achizitie. Furnizorul a spus inca de acum o luna ca imi returneaza banii, presupunand ca s-a pierdut. I-am spus ca mai astept, ca asa merge pe la noi, nu-i vina lui. E a doua oara cand primesc ceva dupa 3 luni. Altele au ajuns in 3 saptamani, din China/Hong Kong. Din Anglia in 10 zile.
 

Offline KodiaK

Dureaza cu China :)
Eu am avut un colet pe la inceputul anului care trebuia sa ajunga in ~2luni. Dupa alea 2 luni am dat un mail ebay-ului si dupa cateva zile mi-au dat banii inapoi. Dupa ~1 luna a venit si coletul :)
Acum astept alt colet tot din China comandat pe 30 aprilie cu estimare 21 mai - 26 iunie. Inca nimic, air pe track&trace nu se mai stie nimic de el din 3 mai, cand a ajuns in Guangdong Guangzhou Acceptance Center. Mai astept o sapt si daca tot nu vine le cer iar banii inapoi.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline oldshooterman

Nu e vina lor, de la ei pleaca repede. E vina celor de la Posta Romana. Pana la urma ajung toate.
 

Offline taribo

De cand s a introdus mizeria de prag cu 10E se intampla asa. Ultimele doua colete au stat la BSI bucuresti intre 3-4 saptamani.
 

Offline weeppi

Despre ce prag de 10EUR e vorba?
 

Offline oldshooterman

Pana la 10 EURO valoare nu platesti taxe (TVA in primul rand). Aia care le trimit, de obicei declara valori mici ale coletelor (nu valoarea reala), ca sa nu plateasca nici ei taxe la export, dar ai nostri nu sunt tampiti si isi dau seama ca valoarea reala e mai mare. Cele cu valoare mai mare se trimit la oficii postale cu vama, cele cu valori mici ajung la oficii postale normale. Probabil intarzierile se datoreaza procesului se selectie si repartizare. Coletele mici mai scapa fara vama/TVA, dar cele banuite ca au ceva valoare mai mare ajung la oficii postale cu vama, unde trebuie dovedita valoarea reala a continutului. Asta asa, pe scurt.

Cele cu valoare declarata mai mare ajung mai repede pentru ca ajung direct la OP cu vama.
 
The following users liked or thanked this post: weeppi