Author Topic: Plangeri diverse  (Read 3348 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Whitpaint

Plangeri diverse
« on: 09 July 2018, 14:28 »
Joia trecuta am cumpara o pereche de adidasi nike din nike mall, dar dandu-mi seama abia acasa ca adidasii nu se vor lasa si vor ramane stramti.
Asa ca vineri am fost in nike din nou pt ai returna si surpriza, nu se poate oferi suma de bani inapoi ci doar schimbarea produsului cu alta pereche.
Am sunat la nike(us ori uk dar cu nr de romania) si cei de acolo mi-au spus ca ei ofera banii inapoi indiferent de motivul returului.
Am sunat si la FF group(cei ce detin nike in romania cred) unde am fost pus pe o lista de asteptare si ma vor suna ei dupa ce discuta cu colegii din magazinul nike.
Sa astept sau sa fac o reclamatie la opc?
 

Offline Ciocanul

Plangeri diverse
« Reply #1 on: 09 July 2018, 14:43 »
Mai stai o zi sau doua, suna-i si apoi explici clar ca mergi la protectia consumatorului. Suna si la magazin ca aia o sa si-o ia prima data in barba, o sa ia amenda.
 

Offline Whitpaint

Plangeri diverse
« Reply #2 on: 10 July 2018, 15:53 »
Deja i-am sunat si nimic, ma tot pun sa trimit email uri catre ei.. deja le-am facut o reclamatie catre anpc, acum astept raspunsul.
Daca pana si magazinul nike e vai mama lui... :(
 

Offline Adi

Plangeri diverse
« Reply #3 on: 10 July 2018, 23:05 »
Nu o sa poti face nimic. Asa e legea. Daca produsul nu are defect si este conform normelor producătorului, nu sunt obligati sa iti dea banii înapoi.
Am patit la fel la Nissa si mi-au ras în fața când i-am amenințat cu ANPC.

Sa zici mersi ca iti schimba produsul, nu sunt obligati de lege sa faca nici macar asta.
 

Offline Whitpaint

Plangeri diverse
« Reply #4 on: 10 July 2018, 23:54 »
In lege scrie clar ca poti returna produsul in decurs de 30 de zile indiferent de motiv.
 

Offline Adi

« Last Edit: 11 July 2018, 00:47 by Adi »
 

Offline Nekrataal

Plangeri diverse
« Reply #6 on: 11 July 2018, 12:42 »
In lege scrie clar ca poti returna produsul in decurs de 30 de zile indiferent de motiv.

30 de zile este doar la emag, si asta ca doresc ei asa, nu sunt obligati de lege.
 

Offline Whitpaint

Plangeri diverse
« Reply #7 on: 26 November 2018, 18:12 »
Salut
Unde pot reclama un arhitect?
 

Offline Adi

Plangeri diverse
« Reply #8 on: 26 November 2018, 19:51 »
La Uniunea Arhitecților? Sau e ceva penal?

https://www.uniuneaarhitectilor.ro
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Plangeri diverse
« Reply #9 on: 26 November 2018, 21:16 »
O alta varianta este Ordinul Arhitectilor:
https://www.oar.archi
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline Whitpaint

Plangeri diverse
« Reply #10 on: 27 November 2018, 09:53 »
Bunicii si-au facut casa, iar cand au ajuns cu actele la primarie ca sa le aprobe surprise surprise, Refuz!
In acte sunt trecute doua modele diferite (asa am inteles din ce mi-au spus), per total arhitectul a dat in scris ceva gresit.
Intreb fiindca poate isi remediaza greseala si totul va fi ok, ori voi fi nevoit sa-l reclam undeva pt cele intamplate, doar daca nu vrea de vorba buna :)
Mersi mult colegi!
 

Offline Whitpaint

Plangeri diverse
« Reply #11 on: 07 December 2018, 11:42 »
Ok, deci ii sun la nr de contact la oridnul arhitectilor ori la uniunea arhitectilor?
Am incercat sa discut la telefon cu doamna, dar se pare ca vrea sa fie data in judecata chiar ma roaga sa-i fac reclamatie ca ea nu se misca de acasa si cica o si hartuiesc fiindca ii spun sa se miste la primarie pt rezolvarea problemei create de catre dansa.
Problema creata de aceasta doamna este ca: nota de constatare e una iar proiectul este diferit.
P.s am sunat si mi s-a sugerat sa ma duc la adresa lor din strd sf gherghe 32. Aveti idee care sunt demersurile in crearea unei plangeri?
p.p.s am trimis si o intrebare in legatura cu asta catre Filiala Teritorială București a Ordinului Arhitecților din România
« Last Edit: 07 December 2018, 11:58 by Whitpaint »
 

Offline Whitpaint

Plangeri diverse
« Reply #12 on: 19 December 2018, 10:58 »
Am cumparat recent un sistem audio iar cei de acolo nu vor sa-mi accepte returul, scriind clar pe pagina lor retur acceptat in decurs de 10 zile, iar la telefon eram acuzat ca as fi dat un party si ei nu mi-l accepta din cauza asta... wtf!
Oricum,comanda a fost prin telefon, plata a fost la sediul lor cu cardul iar facturile si garantiile mi-au venit prin curier lafel si produsele.
Este vorba de hifi center.
Pe langa reclamatia catre anpc se poate face si altceva?
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Plangeri diverse
« Reply #13 on: 19 December 2018, 12:03 »
Da, ii poti da in judecata. Altceva nu vad ce.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline Whitpaint

Plangeri diverse
« Reply #14 on: 10 January 2019, 19:47 »
Inca astept un raspuns de la anpc... intre timp imi puteti sugera un avocat mai ieftin :/ ?