Author Topic: [Vand] Placa Video Sapphire RX 570 NITRO+ 4GB, Noua, Garantie PCGarage  (Read 1652 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline SamSam

  • Feedback Score: (2)
  • Old TR: 20 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 6
    • View Profile
Vand placa video Sapphire RX 570 NITRO+ 4GB cumparata de la PCGarage Luni 14 Ianuarie 2019
Nou nouta, la cutie, factura, garantie, cumparata de mine
https://www.pcgarage.ro/placi-video/sapphire/radeon-rx-570-nitro-plus-4gb-ddr5-256-bit/

Pret: 650 Lei

De ce o vand si nu o returnez? Pe scurt, PCGarage este o companie canceroasa.
Pe lung, mi-au zis ca nu am drept de retur deoarece "contractul a fost incheiat la sediu, nu la distanta", adica am facut comanda online cu ridicare si plata in showroom.
Daca faceam plata online si apoi veneam sa ridic produsul, aveam drept de retur.
Din punct de vedere legal, ei au "dreptate" conform OG 34/2014, dar cand te agati cu incredere de firele subrede ale unei legi facuta prost si iti tratezi clientii cu curul, risti sa-ti rupi gaozul la cadere (adica sa dispari de pe piata).

Post Merge: 20 January 2019, 09:50
up

Post Merge: 20 January 2019, 09:53
ii mai dau o data up ca vad ca nu a urcat si a fost merge-uit textul cu postarea initiala
« Last Edit: 20 January 2019, 09:53 by SamSam »
 

Offline Portishead

PM trimis.
 

Offline PerditioN

5. In cadrul unui topic se accepta un singur post de tip "up/sus/disponibil" in termen de 24 ore.

Daca dai up mai devreme de 24 ore iti face post merge, deci nu are rost sa dai up-uri consecutive in mai putin de 24 de ore, ca nu te ajuta la nimic.
« Last Edit: 21 January 2019, 20:06 by PerditioN »
 

Offline SamSam

  • Feedback Score: (2)
  • Old TR: 20 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 6
    • View Profile
Postasem un up si nu urcase thread-ul, doar se lipise mesajul de postarea initiala. La al 2-a up tot asa, nu urcase.
Anyway, momentan pun vanzarea pe hold pentru ca s-ar putea sa am nevoie de placa video daca cei de la ANPC imi raspund la reclamatie.
 

Offline etre

  • Feedback Score: (1)
  • Old TR: 13 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 39
    • View Profile
Nu e chiar cum zici tu.
Nu conteaza ca ai platit online. Daca ai ridicat produsul personal din magazin se considera ca l-ai verificat / testat si esti multumit de el (stupid, I know).

Drept de returnare extins nu se acorda decat la livrarile prin curier unde testarea o faci tu acasa.

Eu am returnat un monitor in magazin de cum l-am luat. Nu au putut comenta nimic.

Oricum, modul in care este formulata fraza cu returul la ei te induce in eroare. Nu inteleg decat cei care stiu deja despre ce e vorba.

Nu prea ai sanse de castig cu reclamatii.
Spor la vanzare si sorry de off topic
 

Offline AlexU

Am sunat la ANPC prin septembrie-octombrie 2018 pentru un coleg, cu fix aceeasi situatie. Magazinul de data asta era CEL.

A comandat si platit produsul online, iar mai apoi l-a ridicat din magazin (undeva pe la ora 17). La ora 23 in aceeasi zi deja completa fisa de retur, observase ca are ceva zgomot la ventilatoare si se incingea foarte rau. I-au raspuns dupa cateva zile ca a trecut termenul in care putea returna produsul.

ANPC i-a dat dreptate telefonic, iar mai apoi au raspuns si sesizarii.
 

Offline someoneelse

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 14 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 14
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
mi-au zis ca nu am drept de retur deoarece "contractul a fost incheiat la sediu, nu la distanta", adica am facut comanda online cu ridicare si plata in showroom.

Din punct de vedere legal, ei au "dreptate" conform OG 34/2014

Desi cei de la PC Garage sustin la "politica de returnare" ca "Incheierea contractului are loc in momentul emiterii facturii fiscale si nu la lansarea comenzii sau emiterea confirmarii automate de primire a acesteia", pot avea "dreptate" NUMAI daca nu s-a facut confirmarea comenzii DECAT telefonic.
Conform OUG 111/2011
art. 55:
(9)  Momentul  încheierii  contractului  la  distanţă  îl  constituie  momentul  confirmării,  pe un suport durabil, de către furnizor a acceptării comenzii transmise de utilizatorul final.
Iar OUG 34/2014 precizeaza
art. 2:
7. contract la distanţă- orice contract încheiat între profesionist şi consumator în cadrul unui sistem  de vânzări sau de prestare de servicii la distanţă organizat, fără prezenţa fizică simultană a profesionistului şi a consumatorului, cu utilizarea exclusivă a unuia sau a mai multor mijloace de comunicare la distanţă, până la şi inclusiv în momentul în care este încheiat contractul
10. suport durabil - orice instrument care permite consumatorului sau profesionistului să stocheze informaţii care îi sunt adresate personal, într-un mod accesibil pentru referinţe ulterioare pentru o perioadă de timp adecvată, în vederea informării, şi care permite reproducerea neschimbată a informaţiilor stocate
SMS si e-mail constituie "suport durabil", deci daca s-a facut confirmarea comenzii in acest fel, contractul se considera incheiat din momentul confirmarii comenzii prin e-mail si/sau SMS, indiferent de "interpretarea" legii din partea celor de la PCG.
Doar daca s-a facut confirmarea numai telefonic se poate sustine ca de fapt "confirmarea acceptarii comenzii pe suport durabil", adica momentul incheierii contractului ar fi atunci cand este intocmita factura fiscala.
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.406
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 201 times
    • View Profile
Chestia asta cu refuzul returului pentru produsele ridicate de la sediu e o meteahna veche de multi ani a garajului. Cred ca inca de cand au intrat prima oara in vigoare prevederile legale privind returul produselor cumparate la distanta. Nu stiu cum de inca le mai merge cu ea.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.