Author Topic: [VAND] delid/ relid IHS CPU Intel LGA 1155 LGA 1150 LGA 1151 LGA 1151v2 LGA 2066  (Read 3103 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Alexandrus

Ofer serviciile delid si relid pentru toate procesoarele Intel ce functioneaza pe socket LGA 1155, LGA 1150, LGA 1151, LGA 1151v2 si LGA 2066 de la Celeron la Core i9.


Va rog CITITI ANUNTUL IN INTREGIME inainte de a ma contacta pentru intrebari, cel mai probabil veti gasi raspunsul.
Daca nu stiti despre ce e vorba, va rog folositi Google, stie absolut tot ;) sau mai bine renuntati la idee, acesta este un serviciu pentru entuziasti, nu pentru toata lumea, iar entuziastii se documenteaza singuri.
Eu nu am rabdarea necesara pentru a explica de la zero si a incerca sa conving.


Va rog sa ma contactati cu MAXIM 2 zile inainte de a dori sa execut delid, FARA EXCEPTII.
De asemenea, va rog NU ma contactati daca vreti peste 1-2-x saptamini, cu atit mai putin daca sunteti nehotarati sau neseriosi, se pot schimba multe intr-o saptamina, inclusiv disponibilitatea mea, iar la neseriozitate si indecizie nu raspund pozitiv.


Serviciul e disponibil EXCLUSIV pentru procesoarele din lista de mai jos (inclusiv cele din respectivele generatii, ar fi prea lunga lista cu absolut toate procesoarele asa ca le-am trecut doar pe cele mai utilizate de entuziasti), ca sa evitam intrebari inutile.

LGA 1155
-> i5 3570K si oricare alt procesor din generatia 3, Ivy Bridge
-> i7 3770K
LGA 1150
-> i5 4670K si oricare alt procesor din generatia 4, Haswell
-> i7 4770K
-> i5 4690K si oricare alt procesor din generatia 4, Haswell refresh sau Devil's Canyon
-> i7 4790K
-> i5 5675C si oricare alt procesor din generatia 5, Broadwell
-> i7 5775C
LGA 1151
-> i5 6600K si oricare alt procesor din generatia 6, SkyLake
-> i7 6700K
-> i5 7600K si oricare alt procesor din generatia 7, Kaby Lake
-> i7 7700K
LGA 1151v2
-> i5 8600K si oricare alt procesor din generatia 8, Coffee Lake
-> i7 8700K
LGA 2066
-> i5-7640X
-> i7-7740X
-> i7-7800X
-> i7-7820X
-> i9-7900X
-> i9-7920X
-> i9-7940X
-> i9-7960X
-> i9-7980XE


Preturi :
- 20 RON EXCLUSIV operatiunea delid pentru procesoarele LGA 1155, LGA 1150, LGA 1151, LGA 1151v2
- 50 RON EXCLUSIV operatiunea delid pentru procesoarele LGA 2066
- 80 RON complet delid + relid pentru intel Core generatia 3, Ivy Bridge, oricare procesor din aceasta generatie
- 90 RON complet delid + relid pentru intel Core generatia 4, Haswell / Devil's Canyon, oricare procesor din aceasta generatie
- 150 RON complet delid + relid pentru intel Core generatia 5, Broadwell, oricare procesor din aceasta generatie
- 70 RON complet delid + relid pentru intel Core generatia 6, Skylake, oricare procesor din aceasta generatie
- 70 RON complet delid + relid pentru intel Core generatia 7, Kaby Lake, oricare procesor din aceasta generatie
- 80 RON complet delid + relid pentru intel Core generatia 8, Coffee Lake, oricare procesor din aceasta generatie
- 100 RON complet delid + relid pentru KabyLake-X ( intel Core i5-7640X si Core i7-7740X )
- 250 RON complet delid + relid pentru SkyLake-X ( intel Core i7-7800X, Core i7-7820X, Core i9-7900X, Core i9-7920X, Core i9-7940X, Core i9-7960X, Core i9-7980XE )


Diferentele de pret intre generatiile de procesoare se datoreaza diferentelor de complexitate a operatiunii, volumului de munca si consumabile folosite.
Operatiunea de delid EXCLUSIV, pentru cei ce NU doresc si relid, se poate executa pe loc daca stabilim un loc de intalnire.
Operatiunile delid + relid se executa la mine, ori lasati procesorul si il luati dupa cateva ore, ori stati cu mine si asistati la operatiune acele cateva ore (~2 ore pentru procesoarele soclu 115x, 5-6 ore pentru procesoarele soclu 2066).
Se poate trimite si prin curier, caz in care NU pot sa execut operatiune si sa trimit inapoi procesorul in aceeasi zi, trimit a doua zi cel mai devreme.


Operatiunile se realizeaza folosind unelte specializate, risc 0 (ZERO) de probleme, dauna etc.
Detalii produse folosite :
Rockit 88 - LGA 1150 / 1151 Delid & Relid kit – RockItCool
Rockit 99 - LGA 2066 Delid & Relid kit – RockItCool
Delid Die Mate 2 | der8auer ECC
Thermal Grizzly High Performance Cooling Solutions - Conductonaut
GELID Solutions |   GC-EXTREME


Procesul complet include :
- delid, dezlipirea IHS-ului de pe procesor
- curatare pasta termica de fabrica
- curatare silicon de fabrica
- aplicare pasta termica noua, anume Thermal Grizzly Conductonaut, metal lichid (daca cineva doreste sa folosesc o alta pasta termica, nu e nicio problema dar va rog sa ma anuntati din timp)
- aplicare silicon adeziv nou, rezistent la temperatura
- relid, lipirea IHS-ului inapoi pe processor
Dupa operatiuni procesorul va arata ca din fabrica, nu se observa vizual nicio modificare, garantia nu este afectata.


Exemple cu diverse lucrari :

LGA 1155


LGA 1150




LGA 1151







LGA1151v2





LGA 2066



In ceea ce priveste rezultatele, nu pot sa ofer prea multe detalii in afara de ceea ce am testat personal.

-> Pentium G4560, temperatura redusa cu 20C in full load, folosind un ASUS Z170 si Noctua NH-U14S.
-> Core i7 7700K, temperatura redusa cu 27C in full load, ASUS Z170 si Noctua NH-U14S.
-> Core i7 8700K, temperatura redusa cu 28Cin full load, Gigabyte AORUS Z370 si Noctua NH-U14S.
In toate cazurile de mai sus, temperaturile per core erau mult mai apropiate, 1-3C diferenta post-delid/relid comparativ cu 6-11C diferenta pre-delid/relid.

Mai multe informatii nu am, asadar intrebari pe aceasta tema nu isi au rostul.


Va rog curatati sumar procesorul inainte de a il aduce/trimite la delid/relid, astfel ca procesul va decurge mai rapid.


Pentru IHS din cupru, lucrat la strung/CNC, perfect plan si cu suprafata mai mare decat cel de fabrica, discutam prin PM.

Am tot facut teste si pot spune ca isi face treaba cu brio, dar prefer sa nu dau mai multe detalii aici.


_
Pretul este FIX si nu include cost curier acolo unde este cazul.
Contact PM.
« Last Edit: 30 May 2018, 22:19 by mudpie »
 

Online KodiaK

Nu ai mentionat de unde esti. Cred ca i-ar ajuta pe multi care poate nu au chef sa se complice cu curierul (me included :P ).
Oferi cumva garantie? Destul de improbabil, dar ce se intampla daca procesorul la returnare nu mai functioneaza?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Alexandrus

Daca tu nu ai bunavointa sa citesti anuntul, dupa cum am rugat in primele randuri….
Pentru tine, ca esti mai special, aparent, uite, mai scriu odata, insa daca mai vin si alti speciali or sa ramane nesatisfacuti.

"Va rog CITITI ANUNTUL IN INTREGIME inainte de a ma contacta pentru intrebari, cel mai probabil veti gasi raspunsul.

Operatiunile se realizeaza folosind unelte specializate, risc 0 (ZERO) de probleme, dauna etc.

Contact PM sau 0722469639."
 

Online KodiaK

Incearca sa nu mai fi asa de arogant. O sa ai mai mult de castigat.
Am citit anuntul in intregime si nu vad nicaieri nimic legat de garantie. Faptul ca folosesti niste unelete specializate nu imi garanteaza mie cu nimic ca nu poti faci tu o greseala.
Tot nu ai zis de unde esti.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

ecko89

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Arogant a fost si cand frecventa fostul CG. Tin minte ca i-am pus o intrebare acum cateva luni bune si mai ca nu a luat foc. Operatiunea asta se poate face si acasa daca ai ambitie si nu iti tremura mainile. Am dezbracat un i5 4690k destul de usor. Treaba este sa nu atingi SMD-urile.
 

Offline AlexU

Sa ramanem totusi pe subiect, daca aveti intrebari am rugamintea sa fie strict legat de serviciul furnizat.

@Alexandrus: Puteai raspunde intr-un mod mai placut, pana la urma nu tu esti interesat sa vinzi?

 

Offline Outofmymind

Asa e el. Baiat de treaba, dar irascibil.

Va raspund eu, ca-s familiar cu anuntul. Sper sa nu sara si de data asta in sus, asa cum face destul de des.

Este din Bucuresti si nu se ofera niciun fel de garantie pentru lucrare. Insa, nu stiu pe nimeni sa se fi plans de vreun fail, desi face chestia asta de ani de zile.
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Online KodiaK

Mersi, Outofmymind! :)

Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Alexandrus

In primul rand, va rog considerati anuntul inchis, nu mai este valabil.
Prefer sa nu am bataie de cap aiurea cu persoane carora unora le e mult prea greu sa scrie un PM sau sa sune daca vor sa afle ceva, prefera sa creada ca daca ei sunt asa … comozi, inseamna ca persoanele care le semnaleaza treaba asta sunt aroganti.
Well, I am not arrogant, I just know better ;)

Outofyourmind, multumesc, dar nu e nevoie sa vorbesti in numele meu, mai ales ca vorbesti gresit.

AlexU, multumesc, asa este, puteam raspunde altfel, insa sunt satul pina peste cap de bagatori in seama cu intrebari din putzul gandirii, si mai ales care nu vor sa oboseasca scriind un PM ca sa nu umplem topicul de comentarii inutile.
Speram totusi ca aici sa fie altfel, sa nu fi migrat decat persoanele mai interesate si mai putin comode, cu mai putin timp de pierdut inutil. Posibil sa ma fi inselat ;)
 

Offline Outofmymind

Cu placere, inginere. Cu drag, chiar.
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Online KodiaK

Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K