Author Topic: [Cumpar] Procesor i7-9700F  (Read 380 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline m1ha1tzu

Procesor i7-9700F
« on: 28 February 2023, 16:54 »
Salut, doresc sa fac un upgrade de la un i3-9100f care da semne de oboseala, nu caut sa fac schimb. Cer oferte din considerente de timp pentru ca nu as vrea sa schimb placa de baza si sunt dispus sa platesc maxim 600 de lei cu toate ca valoarea lui reala nu depaseste 450 de lei. Un i3 13100  (e peste i7 9700) costa in jur de 600 de lei plus o placa de baza ajunge undeva la 1000 de lei, chit ca as cheltui mai mult sunt produse noi cu garantie. Poate ma considerati ridicol dar parerea mea este  ca preturile practicate pe piata SH nu reflecta realitatea. Multumesc!
 

Offline Tzeb

Procesor i7-9700F
« Reply #1 on: 28 February 2023, 17:06 »
..parerea mea este  ca preturile practicate pe piata SH nu reflecta realitatea.

Piata nu tine cont de parerea ta sau a mea. Piata se regleaza singura, in functie de cerere si oferta. Daca te-ai uitat pe olx la cate costa un 9700/F/K si n-ai vazut nimic la un pret apropiat de cat ai fi dispus sa platesti, inseamna ca nu vei avea nicio sansa momentan sa-l cumperi de aici sau de oriunde la 600 RON.

Orice thread in care anunti ca vrei sa cumperi ceva de genul asta e contraproductiv. Nu faci decat sa anunti ca exista cerere pentru un anume produs. Cei ce au produsul dorit, vor lua nota de cerere si vor tine si mai mult de pret.

Recomand la toata lumea: Mergeti pe burta si panditi ce apare la vanzare, nu mai semnalizati ca sunteti un cumparator interesat!
 
The following users liked or thanked this post: rellutzu, SoniQ, taxon

Offline m1ha1tzu

Procesor i7-9700F
« Reply #2 on: 28 February 2023, 18:02 »
Pe olx pretul incepe de la 850 de lei, de aici si comparatia mea cu un i3 gen 13 plus placa de baza (sau chiar un i3 gen 12). Am cont de cativa ani aici si e primul post, am asteptat destul pentru ca de fiecare data am optat pentru componente noi, din acelasi motiv mentionat anterior.  Mersi de raspuns, sunt de acord cu tot ce ai zis doar ca lumea prefera sa stea la vanzare cu un produs cu pret umflat pe care nimeni nu il oferi si pe cat asteapta mai mult cu atat se devalorizeaza (real) mai mult.  Pana la aparatia gen 10 intelegeam pretul premium la un i7 SH dar acum cu saltul si mai pronuntat la gen 12/13 nu se mai justifica absolut deloc. Mersi! :)
« Last Edit: 28 February 2023, 18:06 by m1ha1tzu »
 
The following users liked or thanked this post: b0do1

Offline Tresty

Procesor i7-9700F
« Reply #3 on: 01 March 2023, 09:20 »
Procesoarele de top vor fi întotdeauna scumpe. Un i7 7700k e sub un r5 2600, dar pe piața sh e triplu la preț, dacă nu chiar mai mult. Și asta dintr-un motiv bine întemeiat. Argumentul că un procesor mai nou e mai ieftin nu are nici o valoare atâta vreme cât, așa cum vrei și tu, cine cumpără un i7 sau un i9 nu vrea să schimbe platforma cu totul. Dacă sunt 10 persoane ca tine cu procesoare i3 și i5 care vor doar upgrade de procesor la i7 sau i9 și doar un procesor de acest gen, e normal ca prețul sh pentru el să crească. De aceea tot timpul va avea mai mult sens să vinzi kitul vechi și să iei unul nou cu totul (placă de bază și procesor) decât să faci upgrade doar la procesor.
 
The following users liked or thanked this post: Johnny_L, SoniQ, b0do1

Offline m1ha1tzu

Procesor i7-9700F
« Reply #4 on: 01 March 2023, 14:15 »
Salut, am avut un sistem i7 6700k cu placa z170. Mi-a cedat placa de baza (presupun ca de la fluctuatii ciudate de curent) si am pus la vanzare procesorul cu 600 lei (pe olx incepea de la 900), asta se intampla dupa lansarea gen 10 cand Intel a hotarat sa transforme vechiul i7 in noul i3. Cumva procesorul meu "de top" a devenit un i3 cu un plus de 10% de performanta (avea OC datorita sumei de bani data in plus pe un cooler potent si o placa de baza mai scumpa). Am cumparat un i5 10400f si o placa de baza Msi z490 Tomahawk de la Emag cu ocazia Black Friday, procesorul a costat 599 de lei, net superior vechiului i7. Era mai bun ca i7 si daca foloseam o placa de baza H/B cu frecventa de memorie redusa. Placa de baza am luat-o cu 800, special sa fie din categoria Z sa fac upgrade la i7/i9 ulterior. Dupa cateva luni am vandut i5-ul cu 500 de lei(il puteam vinde si la 600 ca ala era pretul minim pe olx) si am cumparat un i9 18500k sigilat cu 1450 lei. Sistemul inca il am si il folosesc mai rar dar vreau sa subliniez ca daca as vinde acum procesorul, nu as putea sa cer pe el pretul premium care depaseste sau echivaleaza un i5 13600k/i5 13500 (care e net superior). Am scris povestioara ca sa dau un exemplu, nu sa te contrazic si imi cer scuze daca s-a transformat intr-un rant. Marea majoritatea a acestor produse SH sunt folosite neadcvat, depasite si cu perioada de viata redusa, fara garantie iar comunitatea le vinde drept oua de aur ca se gasesc mai greu. Concluzia este ca sfatuiesc lumea sa isi cumpere produse noi iar vechiturile sunt bune doar daca lumea isi ajusteaza omeneste si realist preturile. Mi-am comandat deja un i3 gen 13 cu placa de baza (am un set de memorie ram cu frecventa de 3200 care statea degeaba) iar kit-ul vechi care e inca in garantie, am vorbit sa il dau cu 500 de lei. Este vorba de un i3 9100f,  placa de baza Gigabytye b365m ds3h si 2x8 Gb Corsair Vengeance ddr4 2400 Mhz. Am verificat preturile pe olx la produse asemanatoare si bineinteles ca se vand kit-uri mai slabe la pret mai mare. Nu inseamna neaparat ca ala e pretul real sau ca acele produse se vor si cumpara dar lumea prefera sa le tina aiurea la vanzare in speranta ca cineva o sa le cumpere, asa probabil s-a creat bula cu aceste preturi ridicole. La final ies mai bine ca performanta si cheltuiesc mai putin decat as cumpara un i7 9700 de pe olx. Va multumesc pentru raspunsuri si rabdare :)
« Last Edit: 01 March 2023, 14:18 by m1ha1tzu »