Author Topic: [Vand] VAND Hard Diskuri HGST 2TB, 4TB 128Mb cache, 7200 rot/min Sata III  (Read 1380 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mrdjbthu

VAND Hard Diskuri HGST 2TB, 4TB 128Mb cache, 7200 rot/min Sata III
« Reply #15 on: 02 August 2023, 08:14 »
nici eu nu inteleg de ce samsarii de masini dau kilometrajul inapoi la masinile alea sh de le aduc de la bunicute din germania, daca sant 100% health si functioneaza asta e tot ce conteaza.
NU ?
in cazul in care cer prea mult sa vad total hours count, atunci o sa ii cer sa imi dea un Error scan din Hd Tune, ca doar nu pot sa il cred pe cuvant ca un hdd unde refuza sa imi spuna ca are 500.000 km nu s-ar putea sa aiba o problema pe undeva.

sper ca ti-am fost de ajutor, ca sfat general in viata. toate bune!

 

Offline MMMMM

  • Feedback Score: (5)
  • Jr. Member
  • Posts: 78
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
VAND Hard Diskuri HGST 2TB, 4TB 128Mb cache, 7200 rot/min Sata III
« Reply #16 on: 02 August 2023, 12:02 »
"nu inteleg de ce va luati SH daca va pasa asa mult de total hours count ,daca sant 100% health and performance asta este tot ce conteaza"

Probabil ca ai dreptate, dar cand vezi 52000 ore de functionare parca te mai gandesti un pic.

PS Poti verifica cati ani de functionare sunt.
PS2 Am scris ca hardul este OK, verificat amanuntit cu HDTune.
« Last Edit: 02 August 2023, 12:03 by MMMMM »
 

Offline mrdjbthu

VAND Hard Diskuri HGST 2TB, 4TB 128Mb cache, 7200 rot/min Sata III
« Reply #17 on: 02 August 2023, 17:48 »
"nu inteleg de ce va luati SH daca va pasa asa mult de total hours count ,daca sant 100% health and performance asta este tot ce conteaza"

Probabil ca ai dreptate, dar cand vezi 52000 ore de functionare parca te mai gandesti un pic.

PS Poti verifica cati ani de functionare sunt.
PS2 Am scris ca hardul este OK, verificat amanuntit cu HDTune.


ahhh ok, atunci inteleg de ce imi ignora intrebarea de a da un total hours count pt un hdd de 2tb.
well daca tu ai luat modelul din poza din 2017, la care adunam cei 6 ani de mers in continuu cat dau cele 52k hours, atunci inseamna ca pana recent a mers non stop.
 

Offline lyvyutzu

VAND Hard Diskuri HGST 2TB, 4TB 128Mb cache, 7200 rot/min Sata III
« Reply #18 on: 02 August 2023, 22:32 »
Si eu am cumparat de la om unul de 4tb, mi-a venit, totul ok dar mi se pare foarte galagios, avea un carait destul de urat, mi l-a schimbat fara nici o problema, al 2 lea este destul de silentios, ce-i drept si cu mai putine ore, dar si primul cred ca de la transport sa nu fi patit ceva.
Ca si experienta recomand persoana, comunica si daca ai probleme raspunde, cine vrea cu mai putine ore pune diferenta si ia din magazin ...
 

Offline MMMMM

  • Feedback Score: (5)
  • Jr. Member
  • Posts: 78
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
VAND Hard Diskuri HGST 2TB, 4TB 128Mb cache, 7200 rot/min Sata III
« Reply #19 on: 03 August 2023, 12:12 »
...
Ca si experienta recomand persoana, comunica si daca ai probleme raspunde, cine vrea cu mai putine ore pune diferenta si ia din magazin ...

De acord cu tine, vanzatorul este ok, hardul este in regula, doar numarul de ore de functionare este maricel (evident, asta depinde si de standardul fiecaruia).
Dar si pretul tine cont de asta.

PS Poate am nimerit eu "seful de promotie" in privinta orelor de functionare; posibil (dar putin probabil) ca alte harduri sa fie mai putin "alergate".
In definitiv, cand cumperi SH iti asumi niste riscuri, dar banuiesc ca acest lucru este acceptat.