Author Topic: Schimbarea motorului forumului la Discourse  (Read 4180 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mahri726

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 1
    • View Profile
Schimbarea motorului forumului la Discourse
« on: 20 May 2018, 15:54 »
Salut. As avea o sugestie: ar fi interesant că sistemul forumului sa fie schimbat la Discourse, un sistem pentru forum free, open source. Recent, un forum pe care îl vizitam din când în când (Blenderartists) a trecut de la Vbulletin la Discourse. Acestea sunt motivele lor pentru schimbare,  poate se aplică și aici:



Quote
Discourse is Real time.
 New replies will automatically appear without reloading the page.

Excellent notifications.

You can subscribe to topics and tags and decide the level of notifications you want to receive for each. Notifications are provided on-site (real-time, of course), as browser notifications (if you’re not on BlenderArtists you can still receive important messages), or through email. Discourse is smart enough not to email you if you’ve already visited the topic.

Mobile device support.

All features work great on your phone and tablet too.

Community moderation.

Discourse gives the community tools to police itself. For example, If enough people flag posts as spam, off-topic or other, they'll be hidden and moved into a moderation queue. All these tools are much more modern and easy to use than in vBulletin, and will result in a ‘cleaner’ experience for everyone. Discourse also has a fantastic 'user level' system, giving users more access as their reputation increases. Top-level users can even earn moderation rights etc. Spammers will have a hard time :)

Editing posts.

Discourse is based on MarkDown and provides a WYSIYWG editor with a live preview of your final layout. It also makes it much, much easier to embed other media. Just drag images into your post, or add a YouTube, Vimeo or Sketchfab link as you would on any other modern platform.
Solved flag.

 Discourse lets the OP of a topic flag a reply as the solution of his request. This reply will be displayed at the top of the thread, making it easier for future readers to jump directly to the answer. With a clear ‘unsolved’ indicator in the topics list, this also makes it easier to identify which questions still need an answer.

Badges!

 It may sound trivial, but badges can really help 'document' a person's role in the community. Discourse can automatically award badges based on rules or queries, or they can be awarded manually.

Având în vedere că vechiul forum nu mai exista, poate un sistem modern pentru forum ar fi benefic. Ce îmi place la Discourse este că poți vedea cine scrie in topic in timp real, și, de asemenea, postările se fac in timp real.  In cazul unui forum standard, trebuie sa dai refresh că sa vezi noile replici.
 

Offline AlexU

Re: Schimbarea motorului forumului la Discourse
« Reply #1 on: 20 May 2018, 16:21 »
Iau in calcul aceasta sugestie, insa mai las sa treaca o perioada sa vedem daca merita facuta aceasta migrare.
Inca nu ne-am strans cu totii, si am preferat aceasta plaforma fiindca interfata este similara cu fostul Computergames.ro
 

Offline lowlife

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 9 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
Re: Schimbarea motorului forumului la Discourse
« Reply #2 on: 21 May 2018, 11:08 »
Mie mi se pare fff urat layoutul. Se si randeaza greu la scroll (si desktop, si mobile).
 

Offline AxA

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 26
  • Location: Orion–Cygnus Arm
  • Mostly Harmless
    • View Profile
Re: Schimbarea motorului forumului la Discourse
« Reply #3 on: 21 May 2018, 11:22 »
Suna bine featurile de la discourse. Poate ar merita incercat, daca e simplu de portat informatiile.
Don't Panic.
 

Offline Narmer

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 2
    • View Profile
Re: Schimbarea motorului forumului la Discourse
« Reply #4 on: 21 May 2018, 11:25 »
Și eu recomand Discourse.  :)

https://discourse.ro/hosting

 

Offline Fallen

Re: Schimbarea motorului forumului la Discourse
« Reply #5 on: 21 May 2018, 13:50 »
Mie nu imi place cum arata. Parca esti pe reddit.
Nu are aspect de forum :)
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline lowlife

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 9 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
Re: Schimbarea motorului forumului la Discourse
« Reply #6 on: 21 May 2018, 13:59 »
+1.
 

Offline AlexU

Re: Schimbarea motorului forumului la Discourse
« Reply #7 on: 21 May 2018, 15:04 »
Va referiti la actuala interfata sau la Discourse?
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.406
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 201 times
    • View Profile
Re: Schimbarea motorului forumului la Discourse
« Reply #8 on: 21 May 2018, 15:09 »
-1 pentru Discourse, sunt mai traditional de fel si prefer asa. Asta daca nu ne intoarcem cumva la VBulletin, desigur :)
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline lowlife

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 9 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
Re: Schimbarea motorului forumului la Discourse
« Reply #9 on: 21 May 2018, 15:22 »
Mie nu-mi place layoutul curent.
 

Offline AlexU

Schimbarea motorului forumului la Discourse
« Reply #10 on: 29 May 2018, 10:36 »
Intr-o discutie cu Zoso, el recomanda XenForo.

Daca tot discutam liber despre asta, puteti veni cu contraargumente pentru actuala platforma, si argumente pentru platforma pe care o sugerati?
 

Offline Korn

Schimbarea motorului forumului la Discourse
« Reply #11 on: 29 May 2018, 11:45 »
Mie-mi place Simple Machines, merge brici, layout clasic, chiar m-am bucurat cind am venit si-am vazut ca asta a fost optiunea.
 

Offline c6t9

Schimbarea motorului forumului la Discourse
« Reply #12 on: 29 May 2018, 18:28 »
Ce are forumul acum? Merge super rapid și fără probleme. Eu nu înteleg cum trimite notificările încă, probabil la intervale de timp, n-am săpat prin asta, dar nefăcând nimic, uneori vin notificările imediat, uneori după ore bune, chiar și peste 12. Pe mail zic.

 

Offline AlexU

Schimbarea motorului forumului la Discourse
« Reply #13 on: 29 May 2018, 22:06 »
Intra in Profile > Modify Profile - Notifications. De acolo ar trebui sa poti seta cum iti doresti.
 

Offline Intermediarul

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 36
    • View Profile
Schimbarea motorului forumului la Discourse
« Reply #14 on: 29 May 2018, 22:19 »
Se misca foarte bine forumul. Paginile se incarca rapid, pe vechiul forum uneori abia se incarcau.