Author Topic: Diablo IV  (Read 13179 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline KodiaK

Diablo IV
« Reply #45 on: 16 March 2023, 09:33 »
Stop pre-ordering games, chiar daca stii 100% ca il iei la lansare. Nu ajuta deloc industria; doar le dati free pass producatorilor sa scoata jocuri nefinisate.
Daca prind loc in open beta bine, daca nu, nu mai e mult pana in iunie :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 
The following users liked or thanked this post: slicker

Offline Dundee

Diablo IV
« Reply #46 on: 16 March 2023, 15:26 »
Motivul pentru care am facut asta e ca pot sa testez jocul cateva zile la rand ca sa-mi fac o idee daca imi place sau nu.
Daca nu, e mult mai usor sa fac refund decat daca l-as fi luat dupa lansare. Plus ca ma astept in open beta sa fie nebunie.
« Last Edit: 16 March 2023, 15:28 by Dundee »
 

Offline KodiaK

Diablo IV
« Reply #47 on: 16 March 2023, 17:24 »
Mi-e greu sa cred ca o testezi end-game content in 2-4 zile de beta access :D
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Arhaeus

Diablo IV
« Reply #48 on: 16 March 2023, 21:50 »
Nu toti il iau pentru end game. Sunt destui care nu se baga la seasons sau PvP content, si-l joaca doar pentry story sau sa mai dea o tura cu pritenii din party.
Preorder e fantastic pentru un indie developer, poti fi sigur. Pentru D4 nu are nici o importanta, oricum o sa fie cel mai bine vandut joc all times.
 

Offline Dundee

Diablo IV
« Reply #49 on: 17 March 2023, 02:24 »
Mi-e greu sa cred ca o testezi end-game content in 2-4 zile de beta access :D

Nici n-ai cum, lvl 25 o sa fie maximum.
Dar, e de-ajuns ca sa-mi fac o idee generala despre directia jocului.
 

Offline Raziel01

Diablo IV
« Reply #50 on: 18 March 2023, 12:59 »
Diablo 4 imita obsesiv Lost Ark, numai ca nu reuseste sa ofere aceeasi calitate cand vine vorba de progresie sau content.

Pros:
+ Combatul e fluid si fizica face diferanta, dar este tras in jos de limitarile de progression.
+ Grafica nu e cine stie ce, dar compenseaza prin stil artistic de calitate, iluminare, fizica si mici detalii.
+ Muzica este foarte buna, atmosferica si tematica.
+ Lumea pare mare si variata, iar explorare este rasplatita.

Cons:
- Skill tree-urile sunt lamentabile, dupa Path of Exile, Last Epoch, chiar si Wolcen, ce ofera Diablo 4 e o gluma proasta. Atributele per level par sa fi disparut.
- Dungeon-urile sunt multe si repetitive. Nu au creativitate din Lost Ark.
- Abilitati si spell-urile sunt in general foarte boring si lipsa de optiuni pe skill tree nu ma face foarte hopeful ca o sa devina mai interesante.
- Performanta e la pamant. Mananca inexplicabil de mult vram ceea ce duce la stuttering excesiv si crash-uri.
- UI-ul este deseori hit or miss. Pop-urile sunt enervante, notificari prea mari si diverse meniuri par sa fie gandite pentru TV.
- Camera este zoomed in, probabil un produs al paritatii stupide dintre versiuni. Asta este cu siguranta o necesitate pentru old gen consoles ca sa nu fie gatuite complet.

Are multe carente pentru un joc cu un starting price de 70 euro. Nu pare ca au invatat foarte multe din experientele negative din trecut sau de la cei din jur. Au imitat si simplificat fara sa depuna un efort considerabil.

Post Merge: 19 March 2023, 11:45
https://twitter.com/quinrex/status/1637139807565664257
« Last Edit: 19 March 2023, 11:45 by Raziel01 »
 

Offline RaijinRoh

Diablo IV
« Reply #51 on: 20 March 2023, 06:22 »
In mare a fost ok gameplay si feeling mai bun decat a fost in diablo 3 beta la timpul lui dar
- Zoomul este infect ( sigur va fi schimbat )
- Skill tree-ul nu este tree, este o ramurica ( posibil sa avem o surpriza la release cu mult mai multe optiuni, sper )
- Dungeon-urile repetitive
- Desi combatul este foarte fluid, luptele cu bosii sunt cam clunky de multe ori AOE-ul nu arata clar unde loveste
- Legendarele la fel ca in diablo 3 nu conteaza sunt doar un axis special pe care il trantesti peste itemurile bune pe care le gasesti.
- in cateva ore aproape ai buildul complet WTF

Desi nu potem vorbi de balansare acum sper totusi sa nu existe builduri care pur si simplu nu sunt gandite si sunt atat de overpowered incat ai fi prost sa nu le folosesti. De exemplu prima oara cand am vazut cat thorns este pe un item galben mi-am spus "geez sper sa nu fie buildul pe thorns asa de overpowered". Un singur item imi dadea throns aproape cat damageul meu pe arma, la dracu. Si ce sa vezi un mic search pe youtube


 
« Last Edit: 20 March 2023, 06:38 by RaijinRoh »
 

Offline KodiaK

Diablo IV
« Reply #52 on: 20 March 2023, 10:26 »
Mie overall mi-a placut si cu siguranta il voi cumpara.
Atmosfera si stilul artistic sunt mult mai potrivite si aduc mai mult a DII decat D3, ceea ce ma bucura f mult.
Combatul mi-a placut, animatii fluide, mecanici bune, in general f satisfacator.
Pe mine chiar nu m-a deranjat zoom-ul, iar la world event am vazut ca se face zoom out serios.
Imi place ca nu mai cad la greu health globe-uri din inamici, picand in schimb la anumite praguri din HP-ul boss-ului.
La legendary drop rate trebuie sa lucreze, pt ca pica ridicol de multe. Cred ca in jur de lvl20 eram deja full legendary si cu vreo 10 extra in stash. Am batut boss-ul din world event odata si mi-a dat 3 legendare pe loc, si o cutie din care au mai cazut vreo 5 :D
La vendorul de ?obolos? pica legendare pe banda rulanta (cred ca au 25% drop rate acolo :) )
N-am inteles care-i faza cu legendary trade-ul din Beta. Conform site-ului legendarele sunt account bound, insa in-game am vazut ca unele nu sunt account bound. Sper sa nu ramana account bound in jocul final, pt ca ar fi trist rau sa joci cu un prieten si sa iti pice ceva bun pt el, dar sa nu poti sa faci trade.

Sper sa rezolve si problemele grave de optimizare, ca am avut stuttering la greu si extrem de inconsistent. Posibil sa fie niste memory leaks masive, pentru ca jocul uneori ocupa ~10GB RAM, alteori 20+. A fost singurul joc in care m-am trezit cu 30GB RAM ocupati fara cine stie ce programe deschise in background. VRAM usage mi s-a parut OK, cam 5-7GB fctie de zona, deci nu cred ca stuttering-ul apare din cauza asata. Btw, jocul este instalat pe SSD nvme.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Dundee

Diablo IV
« Reply #53 on: 20 March 2023, 15:00 »
Nu stiu cum de aveai atatea legendare, eu la lvl 20 doar 3 mi-au picat, din care una de la vendorul de murmuring shit.
Zoom-ul a fost ok pentru mine. Daca asta vi s-a parut prea zoomed in, eu zic sa aruncati un ochi la PoE, acolo efectiv ma doare capul dupa cateva ore.
Barb-ul e super clunky de jucat si e vai de pl lui la bossi, rogue-ul si sorc-ul sunt cu mult peste.

Grafica superba, ma opream ca sa admir detaliile din jurul meu. Stuttering-ul enervant din cauza la consumul masiv de RAM, dar asta se va rezolva.
Ce m-a enervat e ca dungeon-uril nu au fast exit si sunt repetitive. Trebuia sa dau tp si sa o iau iara perpedo pana unde aveam quest-ul.

Overall, baza e buna, dar mai au de lucrat la el. Sa speram ca sunt deschisi la feedback-ul comunitatii.
« Last Edit: 20 March 2023, 15:02 by Dundee »
 

Offline KodiaK

Diablo IV
« Reply #54 on: 20 March 2023, 15:07 »
Nu am facut pre-order, ci am cumparat un closed beta code.

Legendarele cica ar fi special facute asa pt beta, sa le testeze. Nu stiu cum de tie ti-ai picat asa de putine.
Exit from dungeon ai pe wheel menu. Sau pe harta dai click pe iconita de dungeon si te teleporteaza la intrare.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Arhaeus

Diablo IV
« Reply #55 on: 20 March 2023, 22:31 »
Daca story-ul e peste D3 asta e bine, restul problemelor se mai pot rezolva pana la lansare, dar daca main campaign e slabuta nu mai ai ce sa-i mai faci. Probleme de optimizare avem si noi cei care lucram in UE, care e cel mai stabil si mai optimizat engine in momentul de fata.
Am vazut ca lumea se plange pe net de monster lvl scaling with player (cam alta solutie nu prea ai cand faci un joc open world), voua cum vi s-a parut?

In ce priveste problemele de logare, sper sa fi tras invataminte din close beta, ca sa nu patim in open beta precum Quin:

:))


Post Merge: 21 March 2023, 00:31


O analiza bine facuta (asa cum ne-a obisnuit Octavian de la D3 incoace), de la unul din veteranii Diablo.
« Last Edit: 21 March 2023, 00:31 by Arhaeus »
 

Offline RaijinRoh

Diablo IV
« Reply #56 on: 21 March 2023, 07:46 »
Nu m-a deranjat monster scaling pentru ca iti schimba enorm buildul un item legendar la low lvl iar end game mereu vom avea un challenge, de ce nu

Nu sunt de acord cu kriparian in ceea ce priveste complexitatea skill-treeului in combinatie cu putetile legendare si paragonul. Nu stim cum este paragonul dar posibil sa ai un best stat pe fiecare clasa ( deci 0 complexitate ). Cat despre combosul legendare/skill tree este aproape la fel ca in diablo 3. Spune el a pai nu vei avea skiluri de ajuns sa alegi ce vrei din skill tree, serios, ai jucat diablo 3 ? Nici acolo nu puteai sa alegi toate skilurile. Au insirat si ei niste pasive si gata ? WTF

Diablo 4 va fi fun si sigur mai bun ca diablo 3 dar atat, nu este o capodopera, poate prin stilul artistic
 

Offline KodiaK

Diablo IV
« Reply #57 on: 21 March 2023, 11:37 »
Skill tree-ul mi se pare si mie mai slab ca in D3, sau mai putin variat, nu neaparat mai slab. Ai 5 puncte per skill, ceea ce imi place, insa nu ai decat 2 posibile upgrade-uri dupa aia, nu 5 (prin skill runes) ca in D3.
Poate sunt combinatii smechere cu legendare, sau ceva prin Paragon skill tree, vedem.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Arhaeus

Diablo IV
« Reply #58 on: 21 March 2023, 16:02 »
Clar nu puteau oferi multe variante in skill tree-ul simplu, altfel ce mai bagau in paragon skill tree? O sa fie destule de customizat odata ajunsi la max lvl, nu-mi fac probleme de asta. In D3 oricum erau prea multe skill-uri, nici nu apucai sa le testezi la lvl-up pe toate, nu mai vorbesc de cate se folosesc in end game adventure mode...
 

Offline KodiaK

Diablo IV
« Reply #59 on: 21 March 2023, 18:54 »
In D3 le aveai pe toate cand ajungeai max lvl, si nu aveai ce sa lvl-uiesti la ele. Da, nu erau toate utile, dar aveai libertatea sa alegi ce vrei, si iti dadau un sentiment (fals poate) de varietate :)
Am vazut ca si aici poti sa dai re-skill, deci libertate de alegere pare sa fie. Sper doar costul sa nu creasca substantial in jocul full.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K