Author Topic: NAPOLEON (2023)  (Read 211 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NAPOLEON (2023)
« on: 23 November 2023, 11:36 »
Cred că Oppenheimer are un concurent serios la Oscar - categoria „cel mai bun actor în rol principal”. 
Probabil că nu va lua, date fiind circumstanțele culturale actuale,  și în cel mai bun caz, Cillian Murphy ar putea lua primul său Oscar.  Dar Joaquin Phoenix a luat Oscarul în 2019 pentru rolul său din Joker. Și e hilar că de la personaj psihopat ca Joker, acum joacă în rolul lui Napoleon, făcând referire la afecțiunea psihică „complexul Napoleon”, că sunt mulți psihopați internați prin spitale fiindcă se cred Napoleon.

Napoleon a fost până la urmă și el un general și împărat cuceritor psihopat și criminal ca Putin. Au murit milioane de soldați europeni din cauza ambițiilor sale, rezultând milioane de văduve și mult mai mulți orfani, o generație de copii care au crescut fără tați în Europa anilor 1800-1830 și din această cauză, femeile au devenit mai emancipate în timpul epocii victoriene.  Napoleon a implantat și germenii naționalismului care au dus la cele două războaie mondiale prin promovarea codului civil napoleonian pe cale forțată.
Deci da, a fost un psihopat...cu intenții bune, încercând să dea drepturi mai multe bărbaților (nu și femeilor).

A fost cu siguranță un mai bun strateg decât Putin și chiar decât Hitler, lăsând o moștenire de 200 ani care persistă și azi. 


Destul, să vedem ce poate filmul lui Ridley Scott. Mi-au plăcut multe dintre filmele sale, de la Gladiator, Kingdom of Heaven, Exodus Gods and Kings la SF-urile Blade Runner, Martian și Alien.




Post Merge: 24 November 2023, 00:36
Întors de la film

Post Merge: 24 November 2023, 02:32
Am venit de la Napoleon,văzut în avanpremiera, la VIP , la 85 lei. Am ales metoda asta fiindcă nu îmi place aglomerația.


O sa încerc sa nu ma leg de acuratețea istorica .


Pana la urma, Scott a zis clar: el vrea sa livreze entertainment , nu histoy  lesson.

Partea nasoala e ca nici entertainment.

- Personajele : 5
Vanessa Kirby - o alegere excepțională , poate cea mai horny Josephine din istoria cinematografica
Joaquin Phoenix - slăbuț de data asta. S-a îngrășat, a încercat sa semene , a încercat sa-l umanizeze pe Napoleon. Nu-l ajunge deloc pe Rob Steiger din filmul WATERLOO (1970).
Rupert Everett- groaznic....nu cred ca o sa mai vedem un Duke Wellington atât de bine interpretat cum a făcut Christopher Plummer în WATERLOO (1970).
Restul actorilor aù fost o gluma proasta - un baietandru în rolul tarului Alexandru I ,când trebuia sa fie un Putin , de Francisc nu mai zic, Fouche, Talleyrand, frații lui Napoleon - cam inexistenți


- Povestea : 4
Ma așteptăm să fie un roller coaster la 2:40 ore , dar ...prea grăbit,  nu apuci sa te atașezi emoțional,  nu iti stârnește emoție .....odată la masa , cu o cearta conjugala , apoi în pat cu baldachin vreo câteva secunde de fast f**k , apoi la o bătălie care durează 2-3 minute , iar porcarii conjugale care te fac sa razi, iar sex furios de câteva secunde.....cel puțin nu a băgat sâni goi ....măcar atâta.

Nu sunt îndeajuns nici 4 ore sa scoți un film despre viata lui Napoleon.

Putea sa facă un serial ca ala din 2002, cu Clavier și Depardieu, care a fost decent, deși n-a avut secvente de batalii spectaculoase , a avut personaje , a avut dezvoltare,  a avut dialoguri.

Sau și mai bine , o trilogie de filme intinsa pe 3-4 ani, din care sa înțeleg ceva și sa stârnească emoție.

- imagine : 4
Înțeleg sa fie întunecat,  sobru, sa exprime raceala totala pentru mai multa imersiune,  pentru a te baga în epoca respectiva.
Însă ori ecranele de la cinemacity au devenit prea uzate , ori prefer eu sa vad filme de claritate mai mare și cu mai multa culoare și HDR pe un TV 4K FULL HD?

La capitolul imagine,  Kingdom of Heaven și Exodus Gods and Kings mi s-au părut epice , nu mai zic de Gladiator.

Bătăliile? Niște secvente CGi  care nu ma impresionează , cu vreo câteva sute de figuranți. Waterloo avea 16,000 de figuranți, inclusiv soldati sovietici, fără CGI
 

-Sunet : 8 , muzica pare pe stil All Quiet on the western front
Tunurile suna ok.



Observ la Napoleon ca mai mult își acoperă urechile la trageri  decât sta cu mana pe burta.

A încercat sa fie autentic în privința asta.






« Last Edit: 24 November 2023, 02:32 by peacemaker »
 
The following users liked or thanked this post: cezar