Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 198583 times)

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1095 on: 24 April 2023, 13:39 »
Everything Everywhere All at Once
Măi, cam toata lumea îl laudă și alea-alea, "Oscar, frate!"
Eu pare că sunt the fool on the hill, greu tare am reușit să ajung la finalul filmului ăsta. Mi-a lăsat senzatia acuta de ghiveci și de miștocăreală. Panaramă. Asta s-a vrut a fi? Nu știu.
Il pun deoparte, să îl revăd peste cîtva timp (ani?), poate-poate o sa îl percep altfel.
Deocamdata îmi pare rău de timpul pierdut cu el.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1096 on: 01 May 2023, 10:03 »
A Man Called Otto. O tragi-comedie aproape impecabila as zice. Mi-a smuls o lacrima, mi-a provocat niste chicoteli, una peste alta a fost foarte OK.
I-as da un 8 solid fara probleme.

+1
Un film tandru si simpatic. De colecție.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #1097 on: 05 May 2023, 18:17 »
Renfield.  Cand am vazut nicolas cage, ma gandeam ca va fi ceva straight to dvd.  Nu a fost un film asa de rau cum am crezut, dar nu a fost nici ceva masterpiece.  6/10.  Are niste elemente destul de ok, insa per total e slabut.

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves  7/10. Acceptabil, un pic de umor pe ici pe colo,unele mai dau si rateuri,efecte ok executate.  Filmul este cu mult peste cel cu Jeremy Irons.
 
Ignore list :astateofmind
 

Offline burebista

Ultimul film vazut
« Reply #1098 on: 07 May 2023, 12:02 »
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves
N-am jucat jocul dar filmul a fost super OK.
Glumițe, decoruri, ambient, lupte, actori, toate în regulă.
Pentru gustul meu cam așa trebuie să arate un fantasy.
8 solid, i-aș da chiar 9 că m-a surprins plăcut în dimineața asta. :)
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1099 on: 09 May 2023, 12:15 »
Where the Crawdads Sing.
Bai da. Poveste spusa/filmata frumos. Se joaca bine, are atmosfera, imagine, sunet, m-a prins.
Pe vremea cind eram mai tinerel si nu erau atitea genuri/subgenuri de filme asta se chema pur si simplu film artistic. :)

Fain filmul, de colecție.
Big hands pentru micuța Jojo Regina, face un rol excepțional (little Kya) pentru vîrsta ei. Bun și jocul celorlalți actori, aduși parcă de nicăieri (chiar ați auzit de ei pînă la filmul ăsta? Bine, cu excepția lui David Strathairn); doar Daisy Edgar-Jones mi s-a parut ușor neconvingătoare în vreo 2 scene, dar acolo dau vina pe regizoare, putea să "stoarcă" mai mult din Daisy, fata a dovedit că poate.
Bunicică-bună și imaginea, am mai notat un nume de ținut minte, Polly Morgan.
4 stele din 5.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #1100 on: 11 May 2023, 02:24 »
The wandering Earth 2.

Trebuie sa recunosc ca m-a distrat. Cam de un 7. Efecte speciale si imagine chiar f bune - da clasa ultimelor Marvel. Ceva vibe de cinematografie Koreana. Ceva glumite (si caft a la Jakie Chan).

Propaganda cat cuprinde si joc actoricesc de nivel de trupa de teatru a liceului industrial din Ciorogarla. Nonsens cat cuprinde de asemenea.

Dar per total m-a prins.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1101 on: 11 May 2023, 13:18 »
The Whale mi-a parut anume croit pentru Brendan Fraser. Stiu ca nu e asa, dar nici ca m-ar fi deranjat sa fie. Dupa o perioada obscura, uite ca lui Fraser i s-au aliniat stele intr-un mod formidabil si ne arata ce actor mare ar fi putut fi. Dar ce zic eu "ar fi putut fi"? A luat Oscarul? L-a luat, gata, e actor mare :)
Filmul in sine e doar o drama ieftinuta, nu straluceste decit prin jocul actorilor (aplauze si pentru Hong Chau!)
L-as mai revedea? Cred ca nu.
3 stele din 5
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #1102 on: 11 May 2023, 19:30 »
The covenant.

Old school action cu un pic de feels piperat.  8/10. 
Ignore list :astateofmind
 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #1103 on: 11 May 2023, 21:14 »
Evil  Dead 2 sau Rise of Evil. Naspa. 5/10
De la gore si faze funny au trecut la probleme de familie cu divorturi si sarcini nedorite ? Bro ?
 

Offline Ransom

Ultimul film vazut
« Reply #1104 on: 15 May 2023, 16:05 »
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves - 7/8 - Surpinzator de bun. Demult n-am vazut un fantasy bun. Foarte fidel sursei si a universului: Forgotten Realms.
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1105 on: 17 May 2023, 12:05 »
amsterdam - insipid si fara viata in el (chit ca e inspirat din realitate). 6 (pacat de actorii aia)

babylon - incearca sa  atinga maretia insa retorica stridentei (tonul e mereu mult prea declamativ/declarativ/demonstrativ) de care face uz la tot pasu' nu-l ajuta cine stie ce in directia asta. iarasi, din pacate. remarcabila intentia, mai cu seama in contextul hollywoodian de astazi, dar cu rezultat neglijabil si cam de prost-gust. 6.5   (doua filme ambitioase in 2022 pentru robbie si ambele flops.)

Babylon m-a prins la început, părea să fie film de film. Apoi, s-a deșirat, s-a cam încîlcit, ca pîna la final să devină doar un "mda, bine". Cred că Damien Chazelle a vrut să îi dea o replică lui Tarantino, numai că nu i-a prea ieșit. Brad Pitt în "Babylon" a fost sub Brad Pitt în "Once Upon..", a jucat neconvingător și parcă fără chef. Iar marele cîștig al filmului e fără îndoială Diego Calva. Un plus pentru imagine (foarte fain filmat) și pe alocuri pentru muzică (așa stridenta cum e, vine să susțina bine tulburarea spectatorilor în scenele unde se vrea asta).
Aș revedea filmul ăsta? Nu. L-aș recomanda? Cu un sfert de gură. 2 stele din 5: ideea nu e rea, însă Chazelle nu a reușit să șlefuiască destul nici scenariul, nici regia.

In Amsterdam mi-a plăcut jocul lui Christian Bale, care dovedește din nou că este unul dintre cei mai versatili actori ai zilelor de azi. Duce greul filmului atît ca personaj, cît și ca actor - ceilalți sunt "umplutură" pe lingă el, chiar in ciuda "ștaifului" multora dintre ei. M-a surprins Chris Rock, încercînd să facă un rol serios și aproape-aproape reușind (sau poate doar că în mintea mea nu am reușit să îl desprind complet de imaginea de circar). In rest, un film care probabil s-a vrut mai mult decît a ieșit (tema fiind generoasă în America de azi).
L-aș revedea? Fortuit. L-aș recomanda? Da, dar cu rezerve. Doar pentru prestația lui Christian Bale. 3 stele din 5.

Si în final, doar cîteva vorbe despre "nuca în perete" din ambele filme. Margot Robbie. O actriță care mi se pare extrem de supra-evaluată. Frumoasă, cu nerv, dar cam atît. Mi s-a părut că dă chix în ambele roluri, că nu reușește să scape de "complexul" Harley Quinn.
« Last Edit: 17 May 2023, 12:20 by taxon »
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1106 on: 19 May 2023, 10:19 »
După cele doua filme de mai sus în care regizorul este și scenarist, iată-l și pe al treilea: Cocaine Bear.
Numai că ăsta e un gunoi cinematografic, nici comedie, nici horror, nici nimic.
A, ba da, e ultimul film în care a jucat Ray Liotta (decedat cu cîteva luni înainte de apariția filmului pe ecrane).
Ca omagiu, îi dau filmului o stea, că altfel ... :( 
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #1107 on: 22 May 2023, 11:29 »
Sisu - se vrea un pic Tarantino dar n-are cum. Se vede ca a fost low budget (au folosit, spre ex., un T-55 in loc de ceva tanc german, ma rog ... detalii) plus ca as fi preferat dialogurile in limba nativa nu in engleza. Ii dau un 7/10 de incurajare.
 

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #1108 on: 27 May 2023, 16:46 »
Blood&Gold -7/10 ... n-aveam nicio asteptare, credeam ca e Netflix petarda ... dar n-a fost rau. Nu-i vreo capodopera dar e perfect vizionabil. Mai nou, toata lumea face filme Tarantino style.
 

Offline burebista

Ultimul film vazut
« Reply #1109 on: 29 May 2023, 21:09 »
John Wick al patrulea.
Și cercul s-a închis. Mi-a plăcut aproape la fel ca primul.
Brain off and enjoy.
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage