Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 198416 times)

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Offline croocodillul

Ultimul film vazut
« Reply #1125 on: 20 July 2023, 23:46 »
Mission: Impossible - Dead Reckoning Part One

Prea lung si asta.

AI oligofren, o gagica "prostuta" ce se uita precum curca-n lemne uneori, cu competente actoricesti discutabile dpmdv, Tom Cruise ce ramane cu 2 la viata de cateva ori si merge mai departe (nu-i John Wick toutsi), faze de un joc din ala arcade pe ultimul nivel de dificultate in care ai ramas blocat la un checkpoint si trebuie sa il repeti de vreo 30 ori ca sa iti iasa, dar iti iese in final.

Oarecum a compensat cu cadre misto de prin Italia si cate un mascalzone pe ici si colo, dar nimic iesit din comun.

6...poate si un 0.5....
 

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #1126 on: 27 July 2023, 22:40 »
Oppenheimer - lejer 8/10 ... poate daca il vedeam la imax ii dadeam un 9 ... dar nu s-a putut. Masterfully done.
 

Offline Ransom

Ultimul film vazut
« Reply #1127 on: 29 July 2023, 08:32 »
https://www.imdb.com/title/tt0066549/?ref_=tt_urv
Waterloo  - Film de razboi, direct si strict la obiect despre ultima batalie a lui Napoleon Bonaparte.  Rod Steiger si Christopher Plummer sunt la inaltime. Scenele de lupta sunt impresionante si filmul merita vazut doar pentru acestea.
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Ultimul film vazut
« Reply #1128 on: 31 July 2023, 01:03 »
https://www.imdb.com/title/tt0328107/?ref_=nv_sr_srsg_0_tt_8_nm_0_q_man%2520on%2520fire  Man on Fire   8.5/10 , un film clasic de actiune, foarte bine facut, cu un Denzel Washington la inaltime si cu o creionare a personajelor pe care nu o mai regasesc in filmele actuale. Chiar mi se pare un film foarte reusit si bine realizat si ma gandesc cu groaza ca in 2023 am ajuns sa ma uit cu mai mare drag la filme vechi. Este pe Netflix, deci la botul calului...
« Last Edit: 31 July 2023, 01:12 by Merlin »
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1129 on: 01 August 2023, 14:20 »
Oppenheimer - lejer 8/10 ... poate daca il vedeam la imax ii dadeam un 9 ... dar nu s-a putut. Masterfully done.

8/10, cam asa.
M-au tîrît ai mei aseara sa îl vedem.
Da, din pdv tehnic, f. bine făcut, Nolan nu se dezminte. Reuseste el, cum, necum, sa te tulbure.
Scenariul e amibitos, vrea sa fie atit un film-manifest, cit si o biografie, precum si o drama, toate in acelasi timp. Păi, Nolan numai cu ambitii de-astea mari umbla.
Dar mi s-a parut totusi cumva sec. Nefinisat. Multe personaje, multe intrigi, multe povesti, inghesuite in cele numai 3 ore de pelicula.
De aici tusele groase, de aici si ideea ca scenariul mergea poate intins pe citeva episoade ale unui serial.

M-a lasat masca numarul imens de actori mari care joaca in roluri mici, minuscule, microscopice.
Cilian face un rol remarcabil, indiscutabil, e poate rolul vietii lui, insa nu l-as vedea chiar cistigator de Oscar cum sustine amicul meu. Scriptul nu il ajuta.
Mai bogata mi s-a parut partitura lui Rober Downey Jr, si el un bun candidat pentru Oscar "Supporting Male Actor".

Si hai sa mai las un link, iar voi sa imi spuneti: seamana au ba? :)
https://people.com/oppenheimer-cast-compared-to-real-life-people-they-play-7562171
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1130 on: 07 August 2023, 13:51 »
Of Mice and Men
Un film produs de Gary Sinise, in regia lui Gary Sinise, cu Gary Sinise. :)
Lasind gluma deoparte: o mica mare opera de arta cinematografica.
Un film care in 1992 nu a cistigat nimic, nimic, niciun premiu cit de mic. In zilele de azi ar fi de Oscar la mai toate capitolele, cred.
John Malkovich face un rol genial, Sherilyn Fenn e si ea "pe felie".
Un Ray Walston impecabil, la apus de cariera (mare actor, apropo; din genul celor pe nedrept ignorati/uitati).
4 stele din 5, de colectie.

« Last Edit: 07 August 2023, 13:58 by taxon »
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline oldshooterman

Ultimul film vazut
« Reply #1131 on: 12 August 2023, 14:58 »
The Wandering Earth 2 - Mega film dtpdv! 9/10!
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #1132 on: 14 August 2023, 18:31 »
Tampenie Chinezeasca (si propaganda la greu, vestul rau china good). Dar efectele la inaltime.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline kvarq

Ultimul film vazut
« Reply #1133 on: 15 August 2023, 23:04 »

Da, din pdv tehnic, f. bine făcut, Nolan nu se dezminte. Reuseste el, cum, necum, sa te tulbure.
Scenariul e amibitos, vrea sa fie atit un film-manifest, cit si o biografie, precum si o drama, toate in acelasi timp. Păi, Nolan numai cu ambitii de-astea mari umbla.
Dar mi s-a parut totusi cumva sec. Nefinisat. Multe personaje, multe intrigi, multe povesti, inghesuite in cele numai 3 ore de pelicula.
De aici tusele groase, de aici si ideea ca scenariul mergea poate intins pe citeva episoade ale unui serial.


nush ce sa zic, personal am mixed feelings, dar overall nu mi s-a parut deloc oaw, adica exact senzatia asta mi-a lasat si mie ca e nefinisat
stilul asta ca sare dintr-un timp in altul vrea sa para artistic dar nu-i iese tot timpul, trecerile sunt fortate si adesea necoerente

in afara de muzica si ceva efecte vizuale nu mi s-a parut ceva deosebit, adica a beautiful mind mi s-a parut mult mai impactant emotional fata de asta
Oppenheimer - 6/10
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
 
The following users liked or thanked this post: cezar, taxon

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1134 on: 29 August 2023, 13:03 »
Niste filme cu care mi-am pierdut timpul:
Guardians of Galaxy vol.3 - departe rau de primele doua, un film scremut, o ciorba reincalzita si atit.
Asteroid City - se vrea comedie, pe mine a reusit doar sa ma plictiseasca. Frate bun cu The Life of Aquatic with Stev Zissou, la fel de ...imi vine sa zic timpitel, dar stiu ca as exagera. Oricum, nea Wes Anderson asta are stofa lui, ce e al lui e al lui, dar mie nu cred ca imi place. Si nu, nu am uitat de The Grand Hotel Budapest, pe ala am reusit sa il diger.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Ultimul film vazut
« Reply #1135 on: 01 September 2023, 02:18 »
https://www.imdb.com/title/tt2957760/?ref_=vp_close   Extortion 8/10 - pentru mine personal s-a dovedit a fi un hidden gem extrem de underrated, of course it has it's flaws but it's ok. Eu il recomand, pe mine unul chiar m-a tinut cu sufletul la gura pana la ora asta de aprox 2:15 AM. l-am pus cu gandul ca poate adormim mai repede, dar eu am ramas treaz, altcineva a cazut la datorie. Il recomand, merita, repet, are si multe exagerari, insa pe seceta asta de filme decente...
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1136 on: 01 September 2023, 15:46 »
Oau, cu Barkhad Abdi.
L-am vazut prima data in "Captain Phlliips", a fost foarte convingator. Din trailer, pare ca si in filmul asta joaca acelasi rol (si la fel de bine, sper). Si, deci, se pare ca holiudu a gasit un actor manusa pentru roluri de-astea de nemernic.
Merci pentru hint, incerc sa vad si eu filmul asta.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #1137 on: 02 September 2023, 16:24 »
https://www.imdb.com/title/tt17024450/?ref_=nm_flmg_t_1_act

Equalizer 3.    7/10.  Vazut la cinema, destul de ok.  Mi s-a parut mai intunecat, brutal si serios decat primele 2.

A avut si niste clisee pe ici pe colo unele faze cam hilare luand in considerare ca denzel are 70 de ani niste chestii devin necredibile complet, dar per total un film de actiune bun.

Post Merge: 03 September 2023, 13:14
https://www.imdb.com/title/tt1001520/

Last Voyage Of The Demeter.    6/10  6 Puncte pentru ca nu e typical Dracula movie. Altfel e ok-ish, are niste scene mai interesante dar luat ca un pachet intreg nu e nu stiu ce.
« Last Edit: 03 September 2023, 13:14 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1138 on: 05 September 2023, 13:57 »
Va invit sa vedeti Campeones si The Champions
Apoi, sa ne spuneti si noua care v-a placut mai mult si de ce.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline Ransom

Ultimul film vazut
« Reply #1139 on: 09 October 2023, 08:54 »
https://www.imdb.com/title/tt13274016/  Reptile : 6-7/10 Thriller politist cu cateva nume mari in el. Numai bun pentru o duminica ploioasa.