Author Topic: Ultimul film vazut  (Read 198172 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1140 on: 09 October 2023, 12:37 »
Eu m-am impiedicat de Prey
Reteta e cam asa: iei un personaj deja celebru, ignori alte filme in care a tot fost folosit si ras-folosit si iti propui sa faci ceva "mai original".
Pentru asta clocesti un prequel, cu un timp, un loc si o populatie care sa iasa din tiparele filmelor deja facute cu Personaju'. Iar daca mai si stringi o mina de actori "de singe", fix taman din rasa oamenilor pe care vrei sa ii "pictezi" ... oau, bum, pac, reteta pare de maxim succes.

Numai ca daca jocul actorilor scirtiie, regia scirtiie, scenariul scirtiie, imaginea scirtiie (CGI-ul) ... iese un film care ar putut fi, dar nu prea e.

Doua stele din cinci, asa ... de incurajare pentru actorii amerindieni.
Iaca si Personaju':
« Last Edit: 09 October 2023, 12:44 by taxon »
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Offline taxon

Ultimul film vazut
« Reply #1141 on: 11 October 2023, 15:27 »
Plozii veniseră foarte încîntați de la Gran Turismo, așa că mi-am zis că trebuie să îl văd și eu.
Si nu regret, lui Neill Blomkamp i-a reușit un film agreabil, în ciuda unor clișee, a temei un pic banale si a evidentei imixtiuni de marketing a celor de la Sony.
Orlando Bloom nu prea convinge, în schimb puștiul Archie Madekwe e "pe felie" bine de tot. Aaaaa ... și Djimon Hounsou într-un rol în care nu m-aș fi așteptat să îl văd :D

Trei de stele din cinci din partea mea, cinci din cinci din partea plozilor.
« Last Edit: 11 October 2023, 15:33 by taxon »
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline Nosferat

Ultimul film vazut
« Reply #1142 on: 13 October 2023, 12:31 »
Mission Impossible- Dead Reckoning part one.

7/10. Un film de actiune ok, insa totusi sper ca prin part two se va termina seria mission impossible.
Se simte oboseala in film, adica deja am vazut,deja stiu deja a fost facut. Ca si un film de popcorn e chiar ok, efecte ok, scene de actiune ok.
Dar altfel nu prea mai este ceva nou de povestit ceva nou de facut cu acest impossible mission force.
Ignore list :astateofmind
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #1143 on: 06 November 2023, 08:04 »
Mission impossible: dead reckoning.

Bun, 7/10. Mai bun decat 007 - sau poate sunt eu biased against 007 …
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #1144 on: 06 November 2023, 09:33 »
007 a fost bun pt ani 60 ca nu prea era nimic altceva similar pe vremea aia. Acum e un film de actiune de categoria B dar cu actori mari si ceva mai multe explozii.
 

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #1145 on: 11 November 2023, 17:31 »
The Killer - 8/10 ... bun ... nu-i film de actiune (desi are ceva) ... e un fel de monolog mai mult sau mai putin filozofic. Ma mir ca Netflix mai scoate si filme din astea.
 

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #1146 on: 15 November 2023, 21:53 »
The Creator - 6.5 - not bad not terrible ... miroase a film indie (poate si pentru ca are numai actori second tier, cu exceptia, poate, a lui Watanabe) ... e perfect vizionabil. Ia 0.5 in plus pentru ca e SF.
« Last Edit: 15 November 2023, 21:55 by Hideyoshi »
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #1147 on: 15 November 2023, 23:58 »
The creator: 6/10.

Propaganda cat cuprinde. Vestul e rau, evil. Ailaltii sunt buni. Aia albii sunt rai si ei, evil frate. Au bagat pana si "Ne iau joburile baaaaaa!" si "E si ei oameni".
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Offline indicopleus

Ultimul film vazut
« Reply #1148 on: 16 November 2023, 18:31 »
oppenheimer - o reusita, un pariu in mare cistigat cu brio de nolan*, prin distributie, tematica si problematizari, ca sa zic asa, dar care pe mine m-a cam lasat rece (ca sa nu zic ca m-a plictisit). 8 lejer pentru toate calitatile lui obiective

*putea sa mai taie din prima ora
 
The following users liked or thanked this post: cezar, taxon

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul film vazut
« Reply #1149 on: 16 November 2023, 20:23 »


*putea sa mai taie din prima ora
Da, din scenele de sex inutile care au stricat filmul. Parca Nolan nu era cu din astea.
Si din dialoguri fictive care au fost plictisitoare fata de cele reale/consemnate istoric.
Si din monoloagele lui Robert Downey jr. care crede ca daca vorbeste si plange si urla si zbiara in alb-negru, gata, primeste si el un Oscar pentru actor secundar dupa ce n-a luat nimic pentru 10 ani de jucat Iron Man.

Sper ca Ridley Scott sa nu fi avut proasta inspiratie sa faca la fel cu Napoleon.

Am mai mari asteptari de la Napoleon decat de la Oppenheimer.

Oricum,  sper sa nu imi iau hate, dar o spun;  Nolan nu prea mai face filme bune ca in vremurile cand facea Interstellar, Inception si Dark Knight.
Pana la urma, Dunkirk nu mi s-a parut cine stie ce (l-am vazut de trei ori ca sa-l inteleg, chiar si in paralel cu Darkest Hour), iar Tenet, o plictiseala progresista ca sa aiba si regizorul un film cu un actor de culoare in rol principal  si actrite ca femei puternice (ca deh, erau trendul BLM/METOO atunci), dar cu o poveste mediocra....


OP a fost ok, dar lungit aiurea.
Sau un loc de scenele alea de dialoguri si sex sa bage mai multe scene de cosmar nuclear la 20 de minute, cu efecte non-CGI ca-n filmele de groaza din anii 70-80, sa ne reaminteasca deseori de consecintele devastatoare ale unui razboi nuclear
Sa-l faca pana si pe Putin sa tremure de frica si sa se gandeasca de un infinit de ori inainte sa mai bage amenintarea ca ne bombardeaza nuclear.


Post Merge: 16 November 2023, 20:43
SERIOS, OP putea sa iasa un film bun si fara sa o dezbrace pe actrita Florence Pugh  ? Eu cred ca se putea si fara!
« Last Edit: 16 November 2023, 20:43 by peacemaker »
 
The following users liked or thanked this post: cezar

Offline Hideyoshi

Ultimul film vazut
« Reply #1150 on: 16 November 2023, 20:51 »
pe mine nu m-a deranjat asta cu dezbracatul ... omul era chiar womanizer si intr-un film de 3 ore a fost ok ca au atins si latura asta
 

Offline Ciocanul

Ultimul film vazut
« Reply #1151 on: 16 November 2023, 21:45 »
Si eu astept Napoleon-ul ca pe ziua de salar.
Am vazut si eu ieri Mission Impossible ultimul. Not bad, not great ... un 7/10 solid. Nu vrea sa se termine franciza insa sper sa-i gaseasca un inlocuitor bun lui Tom Cruise.
In general a fost multa actiune, putina emotie, putin din toate si bine inserate.
Personajele negative cam sterse. "Entitatea", un fel de ochi ce stie de toate si face de toate, sper sa nu vorbeasca balarii in seria a doua si sa o ia pe aratura gen Terminator. Spaniolul ala grizonat.. lol... nu-l vad decat in telenovele si atat. Nu inspira nimic. Tom Cruise apare fie Mos Craciun in unele scene si se vede ca e imbatranit, in altele e filtrat de zici ca are 30 si nu 60 de ani. :D
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline kvarq

Ultimul film vazut
« Reply #1152 on: 19 November 2023, 07:28 »
The Creator - 6.5 / mixed feelings

Vizual a fost mai bine decat ma asteptam. Humans, robots & AI...
Incepe bine, pace-ul ok, dar cam il grabesc la sfarsit. Jump in timp prea bruste...
Negrul ala pus in rolul principal doar ca e negru, n-are nicio treaba cu acting & shit.

N-am priceput duma aia la statia aia Nomad - ba era in spatiu, ba aproape in atmosfera (desi parea sa fie statie spatiala), trage rachete cand parea deasupra US, dar era deasupra Asiei, n-a "facut" sens deloc :))
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Offline burebista

Ultimul film vazut
« Reply #1153 on: 19 November 2023, 08:21 »
Mda, vizual OK dar în rest cam siropel pentru gustul meu.
If it ain't broke... fix it until it is.
voucher W33XPSQD in comenzile tale la PC Garage
 

Offline astateofmind

Ultimul film vazut
« Reply #1154 on: 19 November 2023, 22:01 »
N-am priceput duma aia la statia aia Nomad - ba era in spatiu, ba aproape in atmosfera (desi parea sa fie statie spatiala), trage rachete cand parea deasupra US, dar era deasupra Asiei, n-a "facut" sens deloc :))

Asta m-am intrebat si eu, mai ales ca vedem chestia punand tinta pe mai multe locatii simuitan. Poate un modul de comanda in USA si cateva mai mititele care sunt mai mult degeaba? Si rachetele trimise, clar de modulul de comanda?

Nu prea e clar deloc ce pmea se intampla cu Nomadul ala ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste